11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Szlachetna inicjatywa wspólnego śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”- w tym roku pod hasłem „Szkoła do hymnu”- została podjęta także przez naszą szkołę. 8 listopada, o godzinie 11.11 w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie rozbrzmiał hymn państwowy. Wspólny śpiew wykonany przez społeczność szkolną potwierdził, że jesteśmy godnymi spadkobiercami tych, którzy oddali swoje życie, abyśmy mogli żyć w wolnej i niepodległej Polsce. Wicedyrektor p. Renata Majewska przywitała zgromadzonych i podkreśliła dużą rolę naszej szkoły w krzewieniu patriotyzmu wśród młodzieży. Potwierdzeniem tego jest uzyskanie Zaszczytnego Miana „Szkoły Niepodległej” w konkursie zorganizowanym przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Następnie głos zabrała p. Wioletta Tomaszewska, która przedstawiła list Prezydenta RP z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Tę podniosłą uroczystość wzbogaciło symboliczne przedstawienie poświęcone trudnej, trwającej ponad wiek drodze Polski do niepodległości, przygotowane przez klasę VIIIa. Uczniowie oddając hołd symbolom narodowym złożyli przysięgę, że nigdy nie zapomną, że Polska jest ich Ojczyzną i będą o nią walczyć do ostatniej kropli krwi. Akademię uświetnił występ szkolnego chóru oraz piękna dekoracja, podkreślająca wydarzenia historyczne. Społeczność szkolną zaszczycił w tym dniu Wójt Gminy Iłów Jan Paweł Kraśniewski, który pogratulował uczniom wykonanego z pełnym zaangażowaniem śpiewu najważniejszej dla Polaków pieśni. Uroczystość została przygotowana pod kierunkiem p. Wioletty Tomaszewskiej, p. Moniki Kurowskiej, p. Piotra Jędraszczaka oraz p. Joanny Łęckiej.
Joanna Łęcka
Narodowe Święto Niepodległości to ważne wydarzenie dla wszystkich Polaków. Kultywowanie przez młode pokolenia pamięci o ważnych wydarzeniach z dziejów Rzeczypospolitej Polskiej i o ważnych postaciach to istotne zadanie współczesnej edukacji. Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie od lat podejmuje różnorodne inicjatywy kształtujące ducha patriotyzmu w młodych sercach. Warto przypomnieć działania, w które już w tym roku szkolnym 2019/2020 włączyli się wszyscy nauczyciele i uczniowie z naszej szkoły:
Były to żywe lekcje historii i patriotyzmu, które pomagają budować tradycję i ciągłość historyczną narodu, a także kształtować świadomość młodego pokolenia.
Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie została zauważona, szczególnie doceniona oraz uhonorowana za patriotyczne działania przez władze państwowe. W ubiegłym roku szkolnym 2018/2019 nasza szkoła uzyskała zaszczytne miano i certyfikat „Szkoły Niepodległej”. To ogromne wyróżnienie odebrała dyrektor szkoły p. Ewa Ryfa podczas gali konkursu, w której uczestniczyli Marszałkowie Sejmu i Senatu – pan Marek Kuchciński i pan Stanisław Karczewski. Galę uświetnił swoją obecnością Premier Mateusz Morawiecki. Wśród zaproszonych gości byli: Szef Kancelarii Prezydenta RP – Halina Szymańska, Podsekretarz Stanu w MEN Maciej Kopeć, Prezes IPN dr Jarosław Szarek, Przewodniczący ZHR prof. dr hab. Grzegorz Nowik. Konkurs zorganizował Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
W dniu 07 XI 2019 r. Szkoła Podstawowa w Iłowie otrzymała pismo z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej, podpisane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę z pozdrowieniami, podziękowaniem i gratulacjami za realizację Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”. Do gratulacji załączony był cenny dla nas upominek- flaga państwowa, symbol naszej tożsamości narodowej.
Szanowni Nauczyciele, Droga Młodzieży, Kochane Dzieci, w imieniu Dyrekcji Szkoły gratuluję sukcesów, dziękuję za piękną, patriotyczną postawę i życzę dalszych owocnych przedsięwzięć.
Wicedyrektor Szkoły: Renata Majewska
W ostatnich latach bardzo często mówi się o potrzebie czytania dzieciom. W dobie gier komputerowych, płyt i telewizyjnych kreskówek często zapominamy, jak ważnym elementem w wychowaniu dziecka jest książka. Systematyczne czytanie dziecku „dla przyjemności” jest najskuteczniejszą metodą wychowania młodego czytelnika. Stały kontakt z książką i biblioteką zapewnia dzieciom rozwój zainteresowań czytelniczych, umiejętność korzystania ze źródeł informacji, trwałe przeżycia estetyczne i emocjonalne.
Stąd też pojawił się pomysł opracowania w naszej bibliotece projektu pt. ,,Czytające wtorki” , promującego czytelnictwo zarówno u dzieci jak i u dorosłych o każdej porze dnia.
Kontakt z książką ma ogromne znaczenie dla rozwoju intelektualnego dziecka, pozwala mu rozwijać wyobraźnię, wzbogacać zasób słownictwa i sferę przeżyć emocjonalnych. Książka umożliwia zadawanie pytań i uzyskiwania na nie odpowiedzi. Dzięki odpowiedniej literaturze kształtuje się przyszłego czytelnika. Aby jednak książka spełniała właściwą rolę, należy przy jej wyborze kierować się pewnymi zasadami. Należy zwracać uwagę na to, jakim językiem jest napisana. Czy jej treść jest wartościowa wychowawczo. Jakie walory estetyczne ma ilustracja, ponieważ do dziecka młodszego bardziej przemawiają obrazki niż tekst. Ilustracje powinno oglądać się wspólnie z dzieckiem, zadawać pytania, rozmawiać o treści, pobudzając aktywność umysłową dziecka.
Literatura dziecięca jest też doskonałym czynnikiem inspirującym do zabaw teatralnych i działań plastycznych, gdyż oddziałuje na wyobraźnię i intelekt. Podstawowym założeniem projektu jest rozwijanie kontaktu dzieci z książką w taki sposób, by był on dla nich przygodą, która rozwija ich wyobraźnię i stanowi radość dzieciństwa. Biblioteka pragnie również nawiązać współpracę pomiędzy szkołą , a domem rodzinnym dzieci. Rodzice oraz członkowie rodzin będą mieli możliwość odwiedzania dzieci w bibliotece i wspólnego czytania książek.
Wszyscy chcemy aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – „CZYTAJMY DZIECIOM”
Biblioteka zaprasza wszystkich chętnych uczniów do czytania w każdy wtorek
od godziny 12.10 do 15.00 Projekt realizowany jest od października do marca.
bibliotekarz: Monika Kujawa
Zapraszamy rodziców na dzień otwarty w dniu 24 października 2019 r. (czwartek) w godzinach 15.30-16.30.
W zakładce Dla Rodziców zostały umieszczone następujące dokumenty:
Dzień Edukacji Narodowej to bardzo ważna uroczystość w naszym szkolnym kalendarzu, gdyż tradycyjnie, jak co roku odbywa się w tym dniu ślubowanie i pasowanie uczniów klas pierwszych. W tym roku szkolnym wydarzenie miało miejsce w dniu 15 października 2019 r.
Pani wicedyrektor Renata Majewska złożyła życzenia nauczycielom oraz pracownikom szkoły, a zaproszonych gości i całą społeczność szkolną w imieniu dyrekcji powitała p. Agnieszka Łacheta – nauczyciel współorganizujący nauczanie.
Na uroczystość przybyli: ks. proboszcz Krzysztof Borucki, wójt Gminy Iłów Jan Kraśniewski, przedstawiciel Banku Spółdzielczego w Iłowie p. Tadeusz Tomaszewski, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu p. Przemysław Wasilewski, nauczyciele
i pracownicy emerytowani, Rada Rodziców, nauczyciele, uczniowie, pracownicy szkoły.
Najpierw uczniowie klas IV-VIII wprowadzili wszystkich w miły nastrój prezentując krótki montaż słowno-muzyczny przygotowany pod kierunkiem p. Elżbiety Modrzejewskiej
i p. Piotra Jędraszczaka.
Głównymi bohaterami uroczystości byli jednak pierwszoklasiści, którzy zaprezentowali swoje umiejętności w przygotowanym pod kierunkiem wychowawczyni klasy p. Renaty Majewskiej oraz nauczyciela wspomagającego p. Agnieszki Łacheta programie artystycznym. Zanim pierwszaki zostały przyjęte do grona uczniów, musiały wykazać się umiejętnościami śpiewu, tańca i recytacji. Występy dzieci spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem. Mali artyści po każdym występie byli nagradzani brawami.
Następnie uczniowie klasy pierwszej złożyli uroczyste ślubowanie i uczestniczyli w ceremonii pasowania, po której już oficjalnie zostali przyjęci w poczet uczniów naszej szkoły. W tym roku szkolnym w zastępstwie za dyrektora szkoły p. Ewę Ryfa, aktu tego dokonała wicedyrektor p. Renata Majewska.
Z kolei przyszedł czas na wystąpienia zaproszonych gości. Ks. Proboszcz skierował piękne słowa w kierunku nauczycieli, pracowników szkoły, a przede wszystkim do uczniów klasy pierwszej. Wspominał swoje ślubowanie i nie pierwszy już raz wykazał swój talent poprzez recytację i śpiew, czym zachwycił zgromadzonych. Wójt Gminy Iłów p. Jan Kraśniewski również złożył życzenia wszystkim pracownikom szkoły oraz pogratulował uczniom klasy pierwszej. Prezes Banku Spółdzielczego w Iłowie p. Danuta Mazur, którą
w zastępstwie reprezentował p. Tadeusz Tomaszewski, przekazała pierwszoklasistom słodkie upominki oraz książeczki SKO z wkładem 20,00 zł. Korzystając z okazji opiekun SKO p. Ewa Majorek podziękowała Pani Prezes Banku Spółdzielczego w Iłowie za podarunki, wspaniałą współpracę i wspieranie szkolnych inicjatyw oraz zachęciła do systematycznego oszczędzania w Szkolnej Kasie Oszczędności. Rada Rodziców przekazała tradycyjnie pierwszakom upominki- słowniki ortograficzne oraz złożyła na ręce pani wicedyrektor życzenia i kwiaty
w podziękowaniu nauczycielom i pracownikom szkoły za ich trud i pracę włożoną w opiekę, nauczanie i wychowanie dzieci. Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu
p. Przemysław Wasilewski również obdarował pierwszoklasistów upominkami oraz złożył życzenia wszystkim pracownikom szkoły na ręce p. wicedyrektor w imieniu własnym oraz Przewodniczącego Rady Gminy p. Sławomira Tomaszewskiego, który niestety nie mógł przybyć na uroczystość. Wiele ciepłych słów i wyrazy uznania dla dyrekcji, nauczycieli
i pracowników szkoły wypowiedziała również emerytowana nauczycielka p. Aldona Brzeska.
Po części oficjalnej zaproszeni goście oraz pierwszoklasiści zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Drodzy Pierwszoklasiści! Życzymy Wam samych sukcesów w nauce i wielu powodów do radości!
Wyrazy uznania i podziękowania kierujemy również dla p. Moniki Kurowskiej za piękną dekorację.
Renata Majewska, Elżbieta Modrzejewska
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej mamy zaszczyt w imieniu własnym, uczniów i rodziców podziękować nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkoły
za zaangażowanie w pracę, życzliwość i serdeczność.
Za to, że jesteście twórczy i kreatywni, pełni pomysłów i ciekawych inicjatyw.
Życzymy Nauczycielom nieustającej satysfakcji z wykonywania tego trudnego zawodu, entuzjazmu, aktywności i radości oraz dalszych satysfakcjonujących osiągnięć w pracy zawodowej,
a wszystkim Pracownikom wszelkiej pomyślności w życiu osobistym,
spełnienia najskrytszych marzeń i optymizmu.
Dziękujemy Uczniom za życzenia dla Nauczycieli, docenienie pracy oraz za to,
że poddajecie się pedagogicznym działaniom i możemy wspólne podążać ścieżką edukacji.
Dziękujemy Radzie Rodziców,
która jest bardzo ważną częścią naszej społeczności szkolnej
i z ogromnym zaangażowaniem uczestniczy w życiu naszej szkoły.
Dyrekcja szkoły: Ryfa Ewa, Majewska Renata
Dnia 16 października uczniowie z klasy II i III wzięli udział w projekcie "Edukacja przeciwpowodziowa dzieci i młodzieży w 2019 r." dofinansowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Celem warsztatów było szerzenie wiedzy w zakresie bezpieczeństwa powodziowego wśród dzieci i młodzieży, zapoznanie uczniów z tematyką i specyfiką powodzi oraz nauczanie odpowiednich reakcji w przypadku wystąpienia takiego zagrożenia.
Każdy uczestnik szkolenia otrzymał zestaw zawierający: dyplom potwierdzający udział w szkoleniu, ulotkę Rodzinny Plan Powodziowy, kartę bezpieczeństwa I.C.E., 3 odblaski oraz 2 opaski odblaskowe.
Magdalena Kaniecka
W zakładce Konkursy zamieszczone zostały informacje dotyczące Konkursów Przedmiotowych.
W dniu 10 października 2019 roku uczniowie klas VIIIA, VIIIB i VIA Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego uczestniczyli w Pielgrzymce do Częstochowy. Główną intencją była modlitwa klas VIII o pomyślne zdanie egzaminów kończących szkołę podstawową. Uczniowie wraz z opiekunami uczestniczyli we Mszy Świętej z udziałem pocztów sztandarowych szkół im. Jana Pawła II ,odprawionej pod przewodnictwem Duszpasterza Rodziny Szkół - ks. biskupa Henryka Tomasika.
Bezpośrednio po Mszy Świętej odczytano akt zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski oraz treść listu do Ojca Świętego Franciszka. Następnie uczniowie modlili się przed wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej i zwiedzali Jasną Górę. Kolejnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie. W drodze powrotnej, z racji tego ,że mamy miesiąc październik, uczestnicy pielgrzymki nie zapomnieli o modlitwie różańcowej. Opiekunami uczniów podczas pielgrzymki p. Monika Kurowską , p. Bożena Jóźwik , p. Wioletta Tomaszewska.
Od 1 października 2019 r. działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 080 222 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.
Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych. Jak pokazują statystyki młodzi ludzie coraz częściej zapadają na depresje i nerwice. Wielu z nich pada ofiarą przemocy i agresji – słownej i fizycznej ze strony rówieśników i dorosłych, są coraz bardziej samotni, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii będą mogli skontaktować się ze specjalistami z Fundacji 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.
Konsultanci ITAKI są gotowi do świadczenia pomocy nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Każda osoba potrzebująca pomocy będzie mogła zgłosić się po wsparcie.
W ramach działań infolinii pracownicy Fundacji świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.
Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo. Specjaliści Fundacji ITAKA (Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych) to doświadczeni psychologowie, pedagodzy i prawnicy, którzy udzielają porad zarówno przez telefon, czat jak i e-mail. Pełen wykaz dyżurów można znaleźć na oficjalnej stronie projektu: www.liniadzieciom.pl
Uroczystość podsumowująca ubiegłoroczną rywalizację i jednocześnie inaugurująca kolejny rok sportowych zmagań między szkołami odbyła się w ostatni piątek, 11 października w murach Liceum Ogólnokształcącego im. F. Chopina w Sochaczewie. Gościem spotkania był dziennikarz sportowy piszący m.in. do „Przeglądu Sportowego” Maciej Petruczenko, autor książki „Prześcignąć swój czas”, ukazującej kulisy kariery Ireny Szewińskiej, najlepszej polskiej lekko atletki na świecie. W uroczystości uczestniczyli: Maciej Małecki – poseł na sejm RP, Jolanta Gonta - starosta sochaczewski, Andrzej Kierzkowski - przewodniczący Rady Powiatu, Iwona Zielińska-Mróz – prezes Warszawsko-Mazowieckiego SZS, Mirosław Domińczak – prezes PSZS w Sochaczewie, przewodniczący Rady Miejskiej Sylwester Kaczmarek i Agata Kalińska, naczelnik Wydziały Sportu i Organizacji Pozarządowych Urzędu Miasta a także Jan Kraśniewski - wójt gminy Iłów, Monika Pietrzyk – wójt gminy Młodzieszyn. Nie zabrakło również dyrektorów szkół i placówek oświatowych oraz działaczy ośrodków i klubów sportowych, trenerów i nauczycieli wychowania fizycznego a przede wszystkim uczniów, którzy reprezentowali swe szkoły na zawodach, osiągając dobre i bardzo dobre wyniki. Naszą szkołę reprezentowała Dyrektor szkoły Renata Majewska i nauczyciele wychowania fizycznego Piotr Piotrowski i Mariusz Pakuła.
Podsumowania wyników szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu sochaczewskiego dokonał Zenon Grąbczewski, sekretarz PSZS, omawiając udział w zawodach sportowych na szczeblu powiatowym, ale także międzypowiatowym i finałach XXI Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej.
Szkoły podstawowe – „dzieci”
1 – Szkoła Podstawowa nr 4 Sochaczew
2 – Szkoła Podstawowa Iłów
3 – Szkoła Podstawowa Teresin
4 - Szkoła Podstawowa Kozłów Biskupi
5 - Szkoła Podstawowa nr 7 Sochaczew
6 - Szkoła Podstawowa nr 3 Sochaczew
Szkoły podstawowe – „młodzież”
1 – Szkoła Podstawowa nr 1 Sochaczew
2 – Szkoła Podstawowa nr 7 Sochaczew
3 – Szkoła Podstawowa Kozłów Biskupi
4 – Szkoła Podstawowa Iłów
5 – Szkoła Podstawowa nr 6 Sochaczew
6 – Szkoła Podstawowa Teresin
Wyróżnienia wręczono także nauczycielom i opiekunom za udział wraz z młodzieżą w XXI MIMS Sochaczew – Płock a otrzymali je: Piotr Piotrowski – SP Iłów – piłka nożna, Mariusz Pakuła – SP Iłów – piłka nożna, którzy przygotowali i zdobyli z drużyną dziewcząt III miejsce w zawodach w piłkę nożną w kategorii „dzieci”. Dziewczęta z naszej szkoły uhonorowano książkami o Irenie Szewińskiej. Skład drużyny: Hanna Napieracz, Anna Karpińska, Anna Sałacińska, Klaudia Brzeska, Kinga Brzezińska, Patrycja Roskosz, Sandra Modelewska, Kornelia Pakuła, Julia Sztubecka, Mart Sobótka.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia(ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) to akcja edukacyjna, odbywająca się w pierwszy piątek października, która ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach, a także uświadomić, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym.
Nasz szkoła po raz kolejny włączyła się w organizację tego dnia. Tegoroczna akcja odbyła się pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.
Uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły przez cały tydzień "oswajali" się z tabliczką mnożenia. Uczniowie przygotowali plakaty przedstawiające przykłady z tabliczki mnożenia oraz hasła informujące o odbywającym się święcie matematycznym, utrwalały tabliczkę mnożenia poprzez kolorowanki, gry. Jednym z zadań podjętych przez uczestników akcji było egzaminowanie dorosłych - mieszkańców Iłowa. Patrole egzaminacyjne z klasy 8a wraz z
p. J. Łęcką dnia 4.10.2019 roku udały się do kilku instytucji znajdujących się na terenie Iłowa. Wśród egzaminowanych byli pracownicy Urzędu Gminy, Banku Spółdzielczego, oraz pracownicy lokalnych sklepów.
Cieszy fakt, że zdecydowana większość przeegzaminowanych osób wykazała się bardzo dobrą znajomością tabliczki mnożenia. Egzaminowani, którzy poprawnie odpowiedzieli na zadawane pytania otrzymali imienne certyfikaty oraz uzyskali Tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Akcja spotkała się z bardzo miłym odzewem osób dorosłych.
Tego samego dnia uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły wzięli udział w egzaminie z tabliczki mnożenia. Każda osoba wybierał los z 5 przypadkami mnożenia. Gdy wszystkie odpowiedzi były poprawne odpytywana osoba otrzymywała Tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.
Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. Poprzez wspólną zabawę, łączyliśmy się z ludźmi na całym świecie. Mamy nadzieję, że to matematyczne święto, wejdzie na stałe do naszego szkolnego kalendarza.
Lokalnymi koordynatorami akcji były panie: Marzena Ryfa-Kowalczyk, Małgorzata Gomoliszek, Joanna Łęcka.
Marzena Ryfa-Kowalczyk
W dniach 1.X-15.X nie odbędą się zajęcia prowadzone przez p. E. Róg z Hali Środowiskowej.
Uczniowie z kl. VII A i VII B w dniu 20.09.2019r. mieli okazję uczestniczyć w akcji „SprzątaMy”, która polegała na sprzątaniu lasu ze śmieci. Akcja była zainaugurowana przez prezydenta RP p. Andrzeja Dudę, w ramach ścisłej kooperacji z Zarządem Okręgowym LOP w Płocku.
Uczniowie gminy Iłów, w tym również naszej szkoły zostali wytypowani do udziały w tej wzniosłej uroczystości. Młodzież wraz z nauczycielami współpracującymi z LOP sprzątały lasy w gminie Brok w obrębie puszczy Białej. Zakończeniem akcji był wspólny gorący posiłek i pamiątkowe zdjęcie z parą prezydencką.
Koordynatorzy Szkolnego Koła LOP i opiekunowie akcji:
80 lat temu we wrześniu 1939r. na terenie gminy Iłów rozegrała ostatnia karta krwawej bitwy nad Bzurą. 17 września pod Iłowem toczyły się zażarte walki między polskimi żołnierzami Armii „Poznań” i "Pomorze" a hitlerowskim najeźdźcą. Nasza osada była wielokrotnie bombardowana przez niemieckie lotnictwo. Ginęli żołnierze i cywile, płonęły domy i zagrody.
W Szkole Podstawowej im. Marszałka Piłsudskiego podjęto szereg inicjatyw, aby upamiętnić te wydarzenia. Dowódcy i żołnierze walczący w bitwie nad Bzurą stali się bohaterami godzin wychowawczych, nauczyciele z dziećmi odwiedzali cmentarz wojenny w Iłowie, aby oddać hołd bohaterom, którzy polegli na naszej ziemi w obronie ojczyzny.
17 września 2019r. o godz. 830. delegacja naszej szkoły z panią dyrektor Renatą Majewską oraz pocztem sztandarowym udała się pod pomnik generała Franciszka Seweryna Włada, który znajduje się przy kościele parafialnym. Uczniowie klas ósmych pod kierunkiem pani Jolanty Kraśniewskiej przygotowali krótki apel pamięci. Na podstawie wspomnień świadków przypomnieli, co dokładnie wydarzyło się w Iłowie i okolicach przed osiemdziesięciu laty. Modlitwę w intencji poległych poprowadził ksiądz proboszcz Krzysztof Borucki. Uroczystość zakończyła się wspólnym złożeniem kwiatów przez delegacje: szkolną i gminną.
Jeszcze tego samego dnia w szkole przez radiowęzeł ósmoklasiści nadali audycję skierowaną do wszystkich uczniów. Wytłumaczyli młodszym kolegom, czym jest rocznica 17 września dla Polaków. Mówili o agresji Niemiec i ZSRR na Polskę oraz oddali hołd poległym w bitwie nad Bzurą.
Renata Jachowicz
9 września 2019 r. uczniowie klas III a i III b Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie odbyli pieszą wycieczkę na cmentarz w Iłowie. Zapalili znicze i złożyli kwiaty na grobach Żołnierzy Wojska Polskiego poległych w Bitwie nad Bzurą w dniach 17 i 18.09.1939 roku
Z powagą i szacunkiem odczytywali nazwiska 1033 poległych żołnierzy. Pamięć poległych żołnierzy uczcili minutą ciszy i modlitwą za zmarłych.
Opiekę sprawowały panie: Hanna Marciniak, Renata Banaszczak, Paulina Szczesna i Barbara Lachowicz.
Opracowała: Hanna Marciniak
11 września 2019 roku uczniowie klas III a i III b Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie odbyli warsztaty edukacyjne w ośrodku Stowarzyszenia ZIARNO, który znajduje się przy gospodarstwie ekologicznym w Grzybowie koło Słubic. Zajęcia rozpoczęły się pysznym śniadaniem wykonanym z produktów pochodzących z gospodarstwa. Podczas zajęć z panem Peterem Stratenwerthem poznali zasady funkcjonowania gospodarstwa ekologicznego oraz przyjrzeli się z bliska pracy rolnika, dowiedzieli się skąd pochodzą podstawowe produkty żywnościowe: mleko, jaja, jak robi się sery, masło, śmietanę oraz poznali zasady zrównoważonej konsumpcji. W trakcie zajęć w Biopiekarni dowiedzieli się wszystkiego o zbożach oraz rodzajach mąki, zobaczyli jak miele się ziarno, samodzielnie zrobili razową bułkę lub chlebek. Pani Monika Ambroziak nauczyła dzieci jak zrobić piękne wycinanki sannickie. Największą atrakcją było dojenie kóz i karmienie małych kózek! Pobyt w gospodarstwie ekologicznym podobał się wszystkim dzieciom.
Opiekę sprawowały panie: Hanna Marciniak, Renata Banaszczak, Paulina Szczesna i Barbara Lachowicz.
Opracowała: Hanna Marciniak
Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie od kilku lat zajmuje się porządkowaniem Dębów Katyńskich. Uczniowie klasy VII a wraz z wychowawczynią Panią Anetą Dobrowską-Gorzką oraz Panią Moniką Kujawa dnia 13 września 2019 r. posprzątali teren wokół Dębów Katyńskich i zapalili znicze kultywując tym samym miesiąc wrzesień – Miesiącem Pamięci Narodowej o ofiarach Zbrodni Katyńskiej. Dęby znajdują się przy murze otaczającym Kościół Parafialny p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Iłowie. Na Liście Katyńskiej znajdują się nazwiska trzech mieszkańców Ziemi Iłowskiej tj: Antoni Stańczak, Henryk Marciniak, Zbysław Kuźniarski.
Opracowała: Monika Kujawa
Dnia 19 września 2019r. (czwartek) o godz. 1700 odbędzie się zebranie Rodziców uczniów Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie.