Akcja "Szkoła Pamięta"

"Szkoła pamięta"

Akcja "Szkoła Pamięta"

Społeczność  Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie aktywnie włączyła się w akcję „Szkoła Pamięta” w 2023 r. Wszyscy uczniowie z klas 1-8 odwiedzili miejscowy cmentarz, na którym spoczywają żołnierze września 1939 r. polegli w Bitwie nad Bzurą. Najpierw uporządkowali mogiły, następnie oddali hołd poległym żołnierzom minutą ciszy, modlitwą i zapaleniem zniczy.
W akcję wpisały się wycieczki patriotyczne. Dzieci z oddziałów przedszkolnych odbyły patriotyczny spacer do miejsc pamięci narodowej w Iłowie. Dzieci w skupieniu i z należytą powagą oddały hołd m.in. przy pamiątkowym obelisku Generała Franciszka Włada. Klasy 7b i 8 we wrześniu odwiedziły Henryków - Miejsce Pamięci, w którym we wrześniu 1939 r. Niemcy spalili żywcem 76 Polaków. W październiku klasy 6 i 7b w Gąbinie obejrzały widowisko multimedialne  pt. „Iskry Niepodległej”, prezentujące wkład Polaków w rozwój nauki i kultury na świecie. W szkole odbyła się też żywa lekcja historii. Prelegentem była uczestniczka Powstania Warszawskiego, Pani Wanda Świderska.  Wszystkie działania miały na celu kształtowanie postawy patriotycznej wśród uczniów, budowanie więzi międzypokoleniowej, budzenie dumy i szacunku dla dokonań przodków.

Dyrektor Szkoły Elżbieta Anna Kopka