• Szkolne Koło Wolontariatu - mimo pandemii POMAGAMY

    W czwartek 10 grudnia 2020 r. wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu przybyli do szkoły by wziąć udział w akcji pieczenia pierniczków. Praca w szkolnej kuchni w reżimie sanitarnym pod nadzorem opiekuna wolontariatu pani Jolanty Kraśniewskiej przebiegała w radosnej atmosferze i dostarczyła wolontariuszom niezapomnianych wrażeń. Po zakończeniu wypieków wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku-pączków przygotowanych przez  uczennice: Zuzię Szczesną  i Lilę Kamińską.

    Upieczone pierniczki wsparły leczenie chorej mieszkanki naszej gminy.

    Dziękujemy Radzie Rodziców za  dostarczenie produktów na ciastka.

  • Konkursy Świąteczne

    Szczegóły w pliku: Konkursy świateczne

  • Razem na Święta

    Zapraszamy do udziału w akcji MEN Razem na Święta

    Szczegóły w linku: https://www.gov.pl/web/edukacja/zapraszamy-udzialu-w-akcji-men-razem-na-swieta

  • Zmiany na egzaminie ósmoklasisty w 2021 r.

     

    Język polski

    • Czas trwania 120 minut
    • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej, w tym skróconą listę lektur obowiązkowych.
    • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 45 punktów, w tym:
    • Część 1:czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość i rozumienie utworów literackich, interpretacja tekstów kultury, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną –25 pkt. (ok. 20 zadań opartych na dwóch tekstach; ok. 50% zadań otwartych),
    • Część 2:wypracowanie –20 pkt.
    • Temat wypracowania do wyboru spośród dwóch: rozprawka albo opowiadanie.
    • W wypracowaniu uczeń może odnieść się do dowolnej lektury obowiązkowej spełniającej warunki tematu.
    • Z listy lektur obowiązkowych wykreślono Tędy i owędy Melchiora Wańkowicza,

    Matematyka 

    • Czas trwania: 100 minut
    • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej np. bez zadań dotyczących dowodów geometrycznych, ograniczone wymagania dotyczące działań na pierwiastkach, stereometrii (brył przestrzennych).
    • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 25 punktów, w tym: 15 pkt –zadania zamknięte, 10 pkt –zadania otwarte.
    • Liczba zadań otwartych: 4 (w latach 2019–2020: 6).

    Język obcy nowożytny

    • Czas trwania: 90 minut
    • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej oraz ograniczony zakres środków gramatycznych.
    • Oczekiwany średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ)–A2.
    • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie55 punktów, w tym: 34 pkt –zadania zamknięte, 21 pkt -zadania otwarte.
    • Mniejsza liczba zadań otwartych sprawdzających umiejętność rozumienia ze słuchu, umiejętność reagowania i znajomość środków językowych oraz zadań zamkniętych sprawdzających rozumienie tekstów pisanych i znajomość środków językowych.
    • Z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną;

     

    W roku szkolnym  2020/2021 r. egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.
    Szczegółowe wymagania w pliku: Załącznik-wymagania na egzaminie ósmoklasisty

    żródło: www.men.gov.pl

    Proszę śledzić informacje dotyczące  egzaminu ósmoklasisty na stronie internetowej szkoły. Będa one na bieżąco aktualizowane.

  • Zebranie z rodzicami

    Harmonogram zebrań z rodzicami:

     

    Zaplanowane spotkanie w klasach I-VII odbędzie się na platformie MS TEAMS. Rodzice logują się przez konto ucznia. 
    W klasach 0A, 0B, VIII A, VIII Bzebranie odbędzie się stacjonarnie - rotacyjnie z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego.

  • Dziecięcy Telefon Zaufania

    Drodzy Uczniowie,

    Biuro Rzecznika Praw Dziecka poinformowało, że od 7 grudnia 2020 r. dziecięcy telefon zaufania działa przez całą dobę. Dzieci mogą się kontaktować ze specjalistami, dzwoniąc pod numer 800-12-12-12 lub wykorzystując uruchomiony czat internetowy – darmowa, anonimowa poradnia psychologiczna dla dzieci i młodzieży.

    "Przemoc ze strony rówieśników, dyskryminacja, hejt w szkole i Internecie. Brak zrozumienia przez dorosłych. Odebrana przez epidemię swoboda… Dramaty, które przeżywają młodzi ludzie, narastają błyskawicznie. Na pomoc medyczną trzeba długo czekać, ale wiele problemów można rozwiązać zwykłą rozmową." – napisało biuro Rzecznika Praw Dziecka.

    "Dręczą Cię w szkole, biją na podwórku, stałeś się celem ataku w Internecie? Zostałeś sam, pogubiłeś się w życiu, straciłeś przyjaciela, nie masz z kim pogadać? Nie jesteś sam. Zadzwoń pod darmowy numer 800 12-12-12 lub napisz na internetowym czacie. Czekają tam na Ciebie ludzie, którzy Ci pomogą. Za darmo. Nie musisz się przedstawiać ani mówić, skąd dzwonisz. Możesz pozostać anonimowy. Eksperci pomogą Ci rozwiązać Twój problem, wyjaśnią, co robić, gdzie znaleźć konkretne wsparcie" – mówi Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka w komunikacie biura RPD.

    Telefon oraz czat są darmowe, nie wymagają logowania ani instalowania aplikacji. Komunikacja odbywa się na stronie internetowej rzecznika – brpd.gov.pl.

    pedagog szkolny Paulina Szczesna

    źródło : https://brpd.gov.pl/

  • 3 grudnia - Dzień Osób Niepełnosprawnych

    Z okazji Dnia Osób Niepełnosprawnych, Samorząd Uczniowski, ogłasza konkurs literacki na opowiadanie, którego bohaterem będzie osoba niepełnosprawna.
    Zarówno sposób realizacji jak i wykonanie zależy wyłącznie od inwencji twórczej autora.

    Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody-niespodzianki.

    Prace pisemne wysyłamy do 25 grudnia 2020 roku na adres: psarzala@ilow.ids.pl.

    Opiekun  Samorządu Paweł Sarzała

    Artykuł w pliku:   Dzień Osób Niepełnosprawnych

  • Drodzy Rodzice/Opiekunowie, Uczniowie,

    Iłów, dn. 30 listopada 2020 r.

    KOMUNIKAT

    Drodzy Rodzice/Opiekunowie, Uczniowie,

     

    mając na względzie potrzebę jak najszybszego zahamowania rozwoju epidemii COVID-19 zaplanowano przedłużenie trwającego ograniczenia funkcjonowania szkół podstawowych do dnia 3 stycznia 2021 r. Ograniczenie polega na kontynuowaniu prowadzenia zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Ferie świąteczne trwają od 23 do 31 grudnia 2020 r. Ferie zimowe dla uczniów z całego kraju odbędą się w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r. W naszej szkole  zajęcia edukacyjne odbywają się zgodnie z dotychczasową procedurą organizacji nauki zdalnej.

    Zapytania proszę kierować bezpośrednio do wychowawcy klasy lub sekretariatu szkoły
    tel. 24 2774 123, 24 2774 115.  

    Dziękuję za zrozumienie i stosowanie się do nowych zasad funkcjonowania szkoły zgodnie z komunikatem i rozporządzeniami MENiN. Proszę o odwiedzanie strony szkoły na bieżąco.

     

    Źródło: komunikat zamieszczony na stronie men.gov.pl oraz rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Nauki z dnia 24 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 27 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

     

     

    Z wyrazami szacunku

    Anna Majchrzak

     Dyrektor szkoły

  • STOP HEJTOWI WSRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY

    Szanowni Rodzice/Opiekunowie proszę zapoznać się z informacjami  oraz spotem profilaktycznym  o tematyce związanej z zapobieganiem hejtowi wśród dzieci i młodzieży przygotowanym przez KWP w Radomiu

    Internet jest częścią naszego życia, coraz częściej możemy się tam spotkać z negatywnymi, krzywdzącymi, pełnymi nienawiści komentarzami, często kłamliwymi. Zdarzają się również wrzucane do Sieci nagrania, obrazki, memy itp., które mają na celu ośmieszenie, gnębienie, obrażanie.

    Zjawisko z jakim mamy do czynienia to tzw. hejt, czy też mowa nienawiści, które występuje najczęściej na różnych portalach społecznościowych, forach, czy stronach internetowych.

    Użytkownicy w Internecie czują się anonimowi i przekraczają granice dopuszczalnej krytyki i wolności słowa. Zapominają, że nawet ukrywając swoją tożsamość pod pseudonimem, są osobami tylko pozornie anonimowymi, co daje możliwość pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej.

    Stereotypy i uprzedzenia są najczęstszymi z powodów hejtowania kogoś w Internecie. Ofiarami padają przedstawiciele mniejszości narodowych, religijnych a także osoby o odmiennych poglądach seksualnych czy innym kolorze skóry.

    Polski Kodeks Karny zabrania publicznego propagowania ustroju totalitarnego, nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych czy też wyznaniowych, a także pomawiania lub znieważania innych osób.

    Bardzo ważna jest profilaktyka, edukacja społeczeństwa, jak również brak pobłażliwości na tego typu zjawiska, co z pewnością wpłynie na ograniczenie ich występowania. Trzeba uczyć od najmłodszych lat jak działa Internet, czym jest hejt i jak przestrzegać kultury dyskusji. Każdy ma możliwość publicznego wyrażania swoich poglądów. Nie każda wypowiedź negatywna umieszczona w Internecie stanowi przestępstwo.

    W wirtualnej rzeczywistości nikt jednak nie jest bezkarny. Musimy poważnie traktować wszystkie przejawy mowy nienawiści. Umniejszanie znaczenia jakiegokolwiek hejtu nie powoduje, że traci on realnie na sile. Jest wręcz odwrotnie. Lepiej więc dwa razy zastanowić się zanim zacznie się kogoś obrażać w Internecie. Nie kierujmy się impulsami i nie podejmujmy decyzji w gniewie, ponieważ mogą one rzutować na nasze dalsze życie oraz naszych bliskich

  • Zmiany na egzaminie klas ósmych w roku szkolnym 2020/2021

    Zmiany dotyczące egzaminu klas ósmych w roku szkolnym 2020/2021- szczegóły w pliku

    Zmiany na egzaminie ósmoklasisty 2021.pdf

  • Informacja dla uczniów klasy VIII

  • Światowy Dzień Życzliwości.

    Drodzy Uczniowie,

    21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości.

    Zapoznajcie się z historią tego święta i weźcie udział w akcjach, które przygotował dla Was Samorząd Uczniowski.

    Przyjmuje się, że to dwaj Amerykanie - Brian McCormack oraz jego brat Michael, uchodzą za pomysłodawców tego święta. Była to reakcja na wybuch konfliktu zbrojnego pomiędzy Izraelem a Egiptem w 1973 roku. Młodzi ludzie pragnęli zaprotestować przeciwko okrucieństwom wojen na całym świecie, a także zwrócić uwagę na wyjątkowy charakter każdego mieszkańca Ziemi.

    Życzliwość i szacunek są podstawą pokoju na świecie – przekonywali bracia McCormack.

    Dzień życzliwości obchodzi się w 180 państwach świata.
    W Polsce święto to obchodzono po raz pierwszy w 2006 roku.

    Życzliwość, na ogół, kojarzy się z otwartością, dobrocią
    i miłością do drugiego człowieka. Trzeba podkreślić, iż jej początki sięgają czasów starożytnych, a szczególny wymiar życzliwości nadał Jezus w przykazaniu miłości, które zawiera nakaz kochania przede wszystkim siebie. A zatem:

    Bądź sobą!

    Dbaj o siebie!

    Ufaj sobie!

    Akceptuj siebie!

    Doceniaj siebie!

    Wyrażaj siebie!

    Wspieraj siebie!

    Kochaj siebie!

    Abyś mógł być życzliwym dla bliźniego…

     

    Zatem bądźmy zawsze pełni życzliwości dla siebie nawzajem i nie szczędźmy sobie miłych słów, pełnych dobroci, szczęścia, miłości, zwłaszcza teraz, w tym trudnym pandemicznym czasie próby.

     

    Mówmy sobie

     na co dzień

    i od święta

    miłe słowa,

    które uskrzydlają.

     

    Samorząd Uczniowski pragnie Was zachęcić, Drodzy Uczniowie, do udziału w następujących przedsięwzięciach:

    1. Wykonaj okolicznościową kartkę, na której znajdą się życzenia skierowane do społeczności szkolnej, a zwłaszcza do uczniów naszej szkoły. Technika dowolna.

    Prace należy składać w sekretariacie szkoły

    do dnia 30 listopada 2020 roku.

     

    1. Wykonaj fotografię, której temat będzie zgodny
      z przesłaniem Dnia Życzliwości.
    2. Napisz dowolny utwór literacki (wiersz, opowiadanie, esej), którego przesłanie będzie zgodne z ideą Dnia Życzliwości. Prześlij go na adres: psarzala@ilow.ids.pl
    3. Zaśpiewaj i nagraj piosenkę, której przesłanie będzie zgodne z ideą Dnia Życzliwości. Prześlij ją na adres: psarzala@ilow.ids.pl

     

    Na wszystkie Wasze prace czekamy do 30 listopada 2020.

    Najlepsze opublikujemy na stronie szkoły

     oraz godnie nagrodzimy…

    Ruszcie głową, bo warto…

    Opiekun Dużego Samorządu Uczniowskiego

    p. Paweł Sarzała

     

     

  • „Nie ma dzieci, są ludzie" - Janusz Korczak

    20 listopada Dzieci na całym świecie obchodzą Międzynarodowe Święto - Dzień Praw Dziecka. Święto to jest obchodzone w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959 r. oraz Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 r.

    Chcielibyśmy, aby wszystkie dzieci znały swoje prawa, dlatego przygotowaliśmy dla Was prezentację.

    Rzecznikiem Praw Dziecka w Polsce jest Mikołaj Pawlak, a w naszej szkole Rzecznikiem Praw Ucznia jest Pan Mariusz Pakuła.

    Drodzy Uczniowie - pamiętacie, że Dzieci mają prawa i obowiązki - w tym obowiązek nauki.

    Liczymy, że wszyscy wypełniacie zdalnie swój obowiązek. Już dziś piątek - jutro będziecie mogli odpocząć.

    Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją - 20 listopada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

     

    Paulina Szczesna

    Mariusz Pakuła

  • Udział Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie w kolejnej edycji akcji #SzkołaDoHymnu

    „Szkoła do hymnu” to akcja Ministerstwa Edukacji Narodowej.

    10 listopada, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, o godz. 11.11 cała społeczność szkolna wspólnie śpiewa hymn państwowy.

    Tegoroczna edycja ze względu na ograniczenia spowodowane sytuacją epidemiczną

    miała nieco inny charakter.

    W naszej szkole inicjatywę przejęli najmłodsi uczniowie ze swoimi nauczycielami. Dzieci oddziałów przedszkolnych 0a i 0b udekorowani biało –czerwonymi kotylionami z flagami Polski w dłoniach odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” w szkolnej auli. W tej podniosłej chwili brała udział także pani dyrektor Anna Majchrzak i pani wicedyrektor Elżbieta Kopka, oraz nauczyciele i pracownicy administracji.

    Starsi uczniowie odbywający naukę w formie zdalnej, zaśpiewali hymn na lekcji wspólnie z nauczycielami, a klasy 1-3 w domach z rodzicami.

    „Szkoła do hymnu” to piękna inicjatywa pozwalająca uczcić pamięć przodków, którzy poświęcili życie, aby następne pokolenia mogły mieszkać w wolnej Polsce. Ta akcja nas zjednoczyła i połączyła, mimo zachowanego dystansu.

  • Podziękowanie Ministra Edukacji Narodowej

  • Nauka zdalna - Interaktywny Poradnik dla uczniów (z przymrużeniem oka)

    Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie,

    jak powinna wyglądać nauka podczas zdalnego nauczania?

    Przygotowaliśmy kilka podpowiedzi. Zachęcamy do zapoznania się z Interaktywnym Poradnikiem dla uczniów przygotowanym przez panią psycholog Kamilę Hass- Ciołkowską - wystarczy wejść w link pod tekstem.

    Do szybkiego zobaczenia w szkole!

     

  • Szkoła do Hymnu

    Udział Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie
    w kolejnej edycji akcji #SzkołaDoHymnu

    „Szkoła do hymnu” to akcja Ministerstwa Edukacji Narodowej.

    10 listopada, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, o godz. 11.11 cała społeczność szkolna wspólnie śpiewa hymn państwowy.

    Tegoroczna edycja ze względu na ograniczenia spowodowane sytuacją epidemiczną

    miała nieco inny charakter.

    W naszej szkole inicjatywę przejęli najmłodsi uczniowie ze swoimi nauczycielami. Dzieci oddziałów przedszkolnych 0a i 0b udekorowani biało –czerwonymi kotylionami z flagami Polski w dłoniach odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” w szkolnej auli. W tej podniosłej chwili brała udział także pani dyrektor Anna Majchrzak i pani wicedyrektor Elżbieta Kopka, a także nauczyciele i pracownicy administracji.

    Starsi uczniowie odbywający naukę w formie zdalnej, zaśpiewali hymn na lekcji wspólnie z nauczycielami, a klasy 1-3 w domach z rodzicami.

    „Szkoła do hymnu” to piękna inicjatywa pozwalająca uczcić pamięć przodków, którzy poświęcili życie, aby następne pokolenia mogły mieszkać w wolnej Polsce. Ta akcja nas zjednoczyła i połączyła, mimo zachowanego dystansu.

  • Święto Niepodległości

    11 listopada to bardzo ważna data w polskim kalendarzu.

    Wywieśmy tego dnia z dumą flagi narodowe i przypomnijmy sobie wydarzenia, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r.

    Świeto Niepodległości.ppsx

     

     

  • Dzień baśniowy

    5 listopada na całym świecie obchodzone jest to fantastyczne święto, tak lubiane przez dzieci. Wybrana data nie jest przypadkowa, jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disneya. Uczniowie klas 0-III ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie obchodzili ten dzień 6 listopada, wzięli udział w bajkowym spotkaniu, podczas którego opowiadali o swoich ulubionych bajkowych postaciach. Uczniowie najmłodsi uczestniczyli w zabawach, które wymagały znajomości treści bajek, zarówno tych znanych, jak i mniej znanych. Po prezentacji swoich bajkowych przebrań dzieci przystąpiły do wykonywania zadań: układały bajkowe puzzle, rozwiązywały krzyżówki, budowały wieże z klocków, odgadywały tytuły bajek na podstawie skojarzeń, atrybutów bajkowych bohaterów, oddzielały fasolę od grochu tak, jak to robił Kopciuszek, odgadywały zagadki o postaciach. Dzieci udowodniły, że bardzo dobrze znają bajki i doskonale poradziły sobie z zadaniami. Podczas spotkania nie zabrakło też zabaw ruchowych w tym roku wyjątkowo każda klasa oddzielnie.

    W ramach obchodu dnia postaci z bajek uczniowie klasy trzeciej realizując szkolny projekt czytelniczy „Połykacze książek” układali w grupach historyjki wykorzystując postacie bajkowe, do których wykonali ilustracje. Pierwszoklasiści oraz drugoklasiści głośno czytali baśń Hansa Christiana Andersena starając się jak najlepiej zaprezentować w klasie. Tego dnia do czytania przyłączyli się także nauczyciele – wychowawcy klas 0-III oraz Pani Agnieszka Pytkowska, która tego dnia wcieliła się rolę dobrej wróżki. Pani Monika Kujawa –  nauczyciel biblioteki  szkolnej zadbała o właściwą lekturę dla wszystkich. W związku ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości, dbając o wychowanie do wartości poprzez kształtowanie postaw obywatelskich zainicjowała czytanie  pięknej „Legendy o powstaniu państwa polskiego” uczniom oddziałów przedszkolnych. Zabawie towarzyszyło mnóstwo emocji, ponieważ  podczas spotkania został rozstrzygnięty konkurs plastyczny, który był zorganizowany przez bibliotekę szkolną pt: „Moja ulubiona postać z bajki”, najpiękniejsze prace zostały nagrodzone książkami oraz pamiątkowymi dyplomami. Prace plastyczne można podziwiać w holu szkoły.

    Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to doskonała okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy, pozwalają wierzyć, że dobro zawsze zwycięży zło,  rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć oraz wzbogacają słownictwo.  

    Odpowiedzialni nauczyciele: p. Monika Kujawa oraz p. Agnieszka Pytkowska

strona:

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie
    Szkoła Podstawowa w Iłowie, ul.Płocka 14
    96-520 Iłów, powiat sochaczewski
  • (24) 2774-123

Galeria zdjęć