W dniach 1- 3.03.2021r. klasa III ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie odbyła wirtualną podróż po Europie. Zrealizowaliśmy projekt edukacyjny „Kto ty jesteś? – Polak i Europejczyk”. Założeniem projektu było budzenie zaciekawienia otaczającym światem, dostarczanie pozytywnych przeżyć odkrywania innych kultur oraz wzmacnianie postawy obywatelskiej i proeuropejskiej. Uczniowie dowiedzieli się, co to jest Unia Europejska i jakie kraje do niej należą. Zapoznali się ze stroną przeznaczoną dla dzieci na oficjalnym portalu Unii Europejskiej. Zagrali w wybrane gry znajdujące się na tej stronie. Dowiedzieli się, jak wygląda waluta euro i obejrzeli widokówki przedstawiające stolice niektórych państw europejskich. Nauczyli się śpiewać „Odę do Radości”. Zapoznali się z maskotką Unii Europejskiej- Syriuszem. Podsumowaniem naszego projektu było przygotowanie prezentacji wybranego kraju europejskiego. Uczniowie dali popis swoich talentów. Prezentacja zawierała pokaz strojów, scenki rodzajowe, ciekawostki turystyczne, zwyczaje, obrzędy. Niektórzy uczniowie pokusili się nawet o wyuczenie kilku zwrotów w innym języku.
Odbył się konkurs. Wszystkie prezentacje były ciekawe, widać było zaangażowanie i pracę dzieci. I miejsce zajęła uczennica Klaudia Staniszewska, która zaprezentowała Francję i przedstawiła się w języku francuskim. Zrealizowany projekt ma charakter wychowawczy i służy przede wszystkim kształtowaniu wśród uczniów pozytywnych postaw, takich jak poszanowanie godności innych, tolerancji czy szacunku do odrębności narodowej. Głównym moim zamierzeniem było wyposażenie uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do kształtowania właściwej postawy społecznej Polaka i Europejczyka.
Wychowawca klasy-Urszula Geras-Stodulska
Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem „wrogów ludu”. Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego Kresy Wschodnie II RP.
Uczestników ruchu partyzanckiego określa się też jako „żołnierzy drugiej konspiracji” lub „Żołnierzy Niezłomnych”. Sformułowanie „Żołnierze Wyklęci” powstało w 1993 roku – po raz pierwszy użyto go w tytule wystawy „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, zorganizowanej przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim. Jego autorem był Leszek Żebrowski.
Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy. Większość akcji oddziałów podziemia antykomunistycznego było wymierzonych w oddziały zbrojne UB, KBW czy MO. Podziemie niepodległościowe aktywnie działało też na Kresach Wschodnich, szczególnie na ziemi grodzieńskiej, nowogródzkiej i wileńskiej. Ostatnim członkiem ruchu oporu był Józef Franczak ps. „Lalek”, który zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku. Żołnierzy Wyklętych dotknęły ogromne prześladowania. W walkach podziemia z władzą zginęło około 9 tys. konspiratorów. Kolejnych kilka tysięcy zostało zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów lub zmarło w więzieniach. Wciąż są to szacunki. Wysiłek zbrojny i martyrologia drugiej konspiracji nadal wymagają badań.
Fenomen powojennej konspiracji niepodległościowej polega m.in. na tym, że była ona – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. Żołnierze Wyklęci dzięki swojej działalności przyczynili się do opóźnienia kolejnych etapów utrwalania systemu komunistycznego, pozostając dla wielu środowisk wzorem postawy obywatelskiej.
Żołnierze wyklęci to również młode, odważne kobiety.
Zachęcam do zapoznania się z postacią Danuty Siedzikówny "Inka" - szczegóły w dokumencie:
Zima to ciężki czas dla ptaków. Trudno znaleźć im cokolwiek do jedzenia, gdyż wszystko zasypał śnieg. Poszukiwania na mrozie pochłaniają cenną energię. W przydomowych ogrodach często możemy spotkać wróble, sikory, dzięcioły, kawki, gawrony i kosy. Wielu ptakom nie uda się przetrwać ciężkich zimowych warunków – niskiej temperatury i opadów bez naszej pomocy, dlatego uczniowie klasy 4a z wielkim zapałem pod opieką rodziców przystąpili do akcji „ Dokarmiamy ptaki zimą”, aby zatroszczyć się o małych, fruwających przyjaciół.
Oczywiście przy okazji okazali się jeszcze bardzo dobrymi obserwatorami przyrody. Zobaczcie zresztą sami.
Zima w pełni. Śniegu mamy w bród. Gdzie tylko okiem sięgnąć – biało. Z zimy cieszą się dzieci. W ramach zajęć z wychowawcą uczniowie zachęceni przez wychowawcę wyszli na dwór – poszaleć na śniegu. Dowodem na dobrą zabawę są radosne buzie na zdjęciach.
Monika Kurowska
Konkurs historyczny-szczegóły w pliku:
Konkurs_PATRIA_NOSTRA_- edycja VI zaproszenie MAZOWSZE plus region_PPW.pdf
W dniu 22.02.2021 w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się egzamin próbny z języka angielskiego. Czas przeznaczony na napisanie egzaminu 90 minut. Uczniowie przyjeżdżają do szkoły we własnym zakresie, według ustalonego harmonogramu. Wszyscy uczniowie muszą zabrać ze sobą maseczki. Egzamin zostanie przeprowadzony w reżimie sanitarnym w auli. Uczniowie wchodzą głównym wejściem od strony dawnego gimnazjum i tym samym wejściem opuszczają szkołę. Przed egzaminem uczniowie zostawiają nakrycia wierzchnie w szatni w części dawnego gimnazjum.
Klasa 8a- godz. 8:30 do godz. 10.00
Klasa 8b- godz. 10.30 do godz.12.00
Zima to trudny czas dla ptaków. Trudno znaleźć im cokolwiek do jedzenia, gdyż wszystko zasypał śnieg. Poszukiwania na mrozie pochłaniają cenną energię. W ogrodzie często możemy spotkać wróble, sikory, dzięcioły, kawki, gawrony, kosy. Wielu ptakom nie uda się przetrwać ciężkich zimowych warunków – niskiej temperatury i opadów. Aby pomóc im w przetrwaniu zimy można je dokarmiać. Dokarmianie ptaków w trakcie zimy może uratować życie wielu zwierzętom. Bez wsparcia ludzi, mniej doświadczone, stare bądź osłabione ptaki mają nikłe szanse na przeżycie w okresie mrozów i obfitych opadów śniegu. Dni są wówczas krótkie, a dostęp do pokarmu utrudniony, dlatego warto poznać zasady rozsądnego dokarmiania ptaków.
Jeżeli zdecydujemy się dokarmiać ptaki zimą, powinniśmy do tego podejść odpowiedzialnie. Pamiętajmy, że ptaki w karmniku są narażone na różnego rodzaju ptasie choroby. Bardzo ważne jest, aby miejsce, w którym karmimy ptaki było regularnie sprzątane. Pokarm niezjedzony usuwamy, gdyż zepsuty jest szkodliwy dla ptaków. Starajmy się sypać do karmnika tyle pokarmu, aby był na bieżąco zjadany. Pamiętajmy, żeby nie podawać resztek z naszego stołu, które zawierają sól i przyprawy. Takim dokarmianiem wyrządzamy same szkody u naszych podopiecznych i powinniśmy być tego świadomi.
Zabezpieczmy karmnik przed drapieżnikami, najlepiej jeżeli postawimy go na pojedynczym słupku, przez co uczynimy go mniej dostępnym dla kotów i innych drapieżników. Dokarmianie rozpoczynajmy późną jesienią, a kończmy wczesną wiosną, gdy jednak nie ma silnych mrozów i obfitych śniegów, to nie rozpieszczajmy ptaków nadmiarem pokarmu.
Karma, jaką możemy wykorzystać to np.:
Uczniowie klasy 6B na przełomie stycznia i lutego 2021r. włączyli się w akcję zainicjowaną przez nauczyciela biologii, a zarazem opiekuna Szkolnego Koła LOP-Anetę Gorzką .Polegała ona na analizie artykułu przyrodniczego „Jak dokarmiać ptaki” pochodzącego ze strony internetowej Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, a następnie na zaopiekowaniu się skrzydlatymi przyjaciółmi w okolicy swoich domów. Dokumentację fotograficzną przesłały uczennice :Wiktoria Łęcka, Zuzanna Gomoliszek, Zuzanna Przanowska .
Dokarmianie ptaków zimą to przykład aktywnej ochrony przyrody, którą warto praktykować.
Dokarmianie Ptakow Zuzanna Gomoliszek VIB.pdf
Aneta Dąbrowska –Gorzka
Uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej w Iłowie w ramach projektu „ Mali pisarze” przygotowali inscenizację koronacji pierwszego króla Polski- Bolesława Chrobrego.
Na zajęciach wyszukiwali informacje korzystając ze strony ciekawostkihistoryczne.pl, wysłuchali fragmentów słuchowiska” O pierwszym polskim królu” – Bolesławie Chrobrym. Wypowiadali się na temat wysłuchanej historii. Opowiadali o koronacji na podstawie obrazu Jana Matejki i słuchowiska. Uczniowie samodzielnie układali i zapisywali treść zaproszenia dla władców innych państw na koronację Bolesława Chrobrego. Sporządzili listę gości zaproszonych na koronację. Ułożyli pytania do wywiadu z królem. Następnym etapem było przygotowanie scenografii oraz strojów. Uczniowie podzieleni na grupy wybierali spośród siebie króla, arcybiskupa, królową, biskupów, cesarza, innych władców, rycerzy, poddanych. Ustalali ceremonię koronacji, namaszczenie, podawanie insygniów władzy i zachowanie gości – ukłony, okrzyki (Wiwat król!, Niech żyje król!). Na koniec każda grupa przedstawiała ceremonię koronacji.
Inscenizacja koronacji dostarczyła wielu wrażeń oraz wzbogaciła wiedzę uczniów o pradawnej Polsce. Kolejne zajęcia poświęcimy napisaniu bajki o Bolesławie Chrobrym.
Warto poznawać historię.
Wychowawca klasy – Urszula Geras-Stodulska
W dniu 10.02.2021 r. w klasie drugiej odbyła się karnawałowa zabawa. Dla dzieci spragnionych tańców i odrobiny szaleństwa nie była to jednak typowa dyskoteka. Wychowawczyni przygotowała drugoklasistom wiele ciekawych zabaw integracyjnych oraz ulubione dziecięce przeboje, które wzbogaciła o proste i zabawne układy taneczne.
Taniec umożliwia nawiązywanie relacji z innymi, wpływa na większą otwartość i lepszą samoocenę. Jest to bardzo ważne zwłaszcza dla dzieci borykających się z nieśmiałością, kompleksami i brakiem pewności siebie, którym trudno jest nawiązać relacje. Podczas takich zabaw dziecko uczy się odpowiedzialności, współdziałania, zaufania, a także poczucia wspólnoty. Z pewnością karnawałowa zabawa wprawiła uczniów klasy drugiej w świetny nastrój, a niektórym pozwoliła odkryć potencjał możliwości tkwiący w nich samych.
Majewska Renata
Samorząd Uczniowski,
zaprasza wszystkich uczniów naszej szkoły do konkursu na najpiękniejszą walentynkę.
Forma wykonania dowolna. Ciekawym pomysłem byłby aforyzm lub wiersz związany ze Świętem Zakochanych, który ubogaciłby wnętrze kart walentynkowej.
Prace należy składać w sekretariacie szkoły do 21 lutego 2021.
Najciekawsze opublikujemy i nagrodzimy.
Opiekun Samorządu Uczniowskiego
Paweł Sarzała
Dla chłopczyka i dziewczynki,
róbcie dzieci walentynki.
Ozdabiajcie kolorowo
na ludowo i różowo.
Niech to święto tak radosne;
Wnet przyniesie piękną wiosnę.
Zima zła oraz surowa,
Niech za górę już się schowa.
Głównym założeniem innowacji pedagogicznej pt.:„Czytanie na śniadanie” jest rozbudzanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, rozwój mowy, pamięci, wyobraźni i koncentracji uwagi oraz zapewnienie dzieciom częstego kontaktu z literaturą dziecięcą. Innowacja pedagogiczna jest propozycją na wyrabianie nawyku spożywania śniadania oraz kreatywnego wykorzystanie przerwy śniadaniowej na codzienne czytanie dzieciom książek .
Bardzo ważną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka odgrywa drugie śniadanie. Dziecko powinno zjeść pożywne pierwsze śniadanie w domu oraz zabrać do szkoły, drugi, syty posiłek. Rodzice uczniów klasy drugiej starają się urozmaicać dzieciom dietę i dlatego przygotowują takie posiłki, jakie dzieci lubią i chętnie zjadają. Tak więc zwykłe kanapki zastępują kolorowymi sałatkami, mlecznymi deserami, smakowitymi racuszkami, owocami i warzywami oraz zdrowymi, słodkimi przekąskami wykonanymi w domu. Rodzice nie zapominają o napojach. Dzieci zazwyczaj zabierają do szkoły wodę mineralną albo ciepłą herbatkę owocową z miodem w termosie.
Uczniowie podczas „ przerwy śniadaniowej ” bardzo chętnie spożywają posiłek, a wychowawczyni, nauczyciel współorganizujący kształcenie, logopeda szkolny, psycholog, pedagog, pani bibliotekarka czytają im w tym czasie książki.
Wychowawczyni wybiera książki z uwzględnieniem wieku i potrzeb rozwojowych dzieci. Kieruje się zasadą: odrobina nowości, inności i koniecznie kilka tytułów z klasyki.
W pierwszym półroczu na liście hitów uczniów klasy II znalazły się : „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) Justyny Bednarek oraz „ Cukierku, ty łobuzie” Waldemara Cichonia.
Drugie półrocze klasa duga rozpoczęła książką Łukasza Wierzbickiego „Afryka Kazika”. Opisane przygody to prawdziwe historie niezwykłego reportera i podróżnika Kazimierza Nowaka, który w ciągu 5 lat na rowerze zwiedził Afrykę.
Tak więc „Czytanie na śniadanie” dla drugoklasistów to nie tylko spożywanie, ale przede wszystkim delektowanie się literaturą w radosnej atmosferze.
Renata Majewska
29 stycznia 2021 r. w naszej szkole odbył się Dzień Składanek i Łamigłówek. Tego dnia uczniowie klas O-III mogli przekonać się, że rozwiązywanie łamigłówek to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu. To również nauka przez zabawę, dzięki której wyrabiamy swoją spostrzegawczość, cierpliwość oraz umiejętność logicznego myślenia. Na każdego uczestnika czekały liczne wyzwania pozwalające sprawdzić i doskonalić swoje możliwości. Bardzo chętnie i z dużym zaangażowaniem rozwiązywali różnego rodzaju łamigłówki. Radosne uśmiechy na twarzach dzieci dowodzą, że składanki i łamigłówki nie są im straszne Była to dla nich dobra zabawa.
Renata Banaszczak, Agnieszka Pytkowska
Wszystkie dzieci z klasy II wraz z wychowawczynią Majewską Renatą z utęsknieniem powróciły do szkoły po feriach zimowych, a przede wszystkim do nauczania stacjonarnego po okresie kształcenia na odległość. Gdy tylko spadł śnieg, od razu skorzystały z możliwości przeprowadzenia zajęć wychowania fizycznego na śniegu. Czapka, szalik, rękawice i do dzieła. Bo co to za zima bez lepienia bałwana i bitwy na śnieżki! Zimowa aktywność na świeżym powietrzu nie tylko przyniosła drugoklasistom wiele radości i zabawy, ale zachęciła do regularnego hartowania organizmu. Wspólna zabawa to nieoceniony krok we wzmacnianiu relacji koleżeńskich.
MR
Klasa III realizuje klasowy projekt czytelniczy „Połykacz książek oraz projekt „ Mali pisarze”. Opracowując lekturę” Doktor Dolittle i jego zwierzęta” postanowiłam wykorzystać Lapbook przy omawianiu tej lektury. Jest to świetna pomoc dydaktyczna w nauce, ponieważ łączy ją z zabawą. Często stanowi także doskonałe wsparcie w nauce nowych terminów, powtórzeniu materiału. Lapbook to książka, idealnie spersonalizowana. Każdy lapbook może być inny. Jest czymś w rodzaju teczki tematycznej, w której możemy umieścić wiadomości na wybrany temat. Przypomina edukacyjne portfolio. Taka teczka pełni raczej funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania, rebusy, słówka, terminy czy też zdjęcia. To wszystko umieszczone jest w kieszonkach, książeczkach o przeróżnych kształtach, na karteczkach tasiemkach czy patyczkach. Rozwija różne umiejętności {czytanie, pisanie, logiczne myślenie, koncentrację, pomysłowość, rozwija kreatywność, porządkuje i pogłębia wiedzę}. Uczniowie klasy III wykonywali swoje lapbooki na temat lektury dowolnie dobierając elementy, komponując z części logiczną całość. Wyróżniali najważniejsze treści i chowali w koperty lub papierowe skrytki to, co uznali za warte odkrycia lub głębszej refleksji. Ważniejsza była tu fantazja, twórcze wykorzystanie papierowych materiałów i przedstawienie za ich pomocą znajomości lektury „ Doktor Dolittle i jego zwierzęta”.
Jak pokazują zamieszczone zdjęcia, nauka z tak przygotowanych lapbooków to sama przyjemność. Będziemy do nich wracać przy zabawach i powtórkach.
Wychowawca – Urszula Geras-Stodulska
Celem konkursu było:
Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: dla klas 1-3 oraz klas 4-6. Zadaniem uczniów było wyszukanie informacji na temat tradycji Świąt Bożego Narodzenia obchodzonych w Polsce – dla klas 1-3, oraz w Wielkiej Brytanii – dla klas 4-6. Kolejnym etapem było wykonanie pracy plastyczno-językowej ilustrującej te tradycje. Do wykonania, uczniowie mogli wykorzystać różne materiały dostępne w domu, np. ryż, wata, bibuła, farby, wełna itp.. Ostatnim elementem pracy było przygotowanie słowniczka świątecznego w języku angielskim. Uczniowie starsi przystąpili również do drugiego etapu konkursu, którym było napisanie listu do Świętego Mikołaja, informującego o swoich odczuciach w związku z kształceniem na odległość, ograniczeniami w kontaktach ze swoimi bliskimi i panujących w Polsce obostrzeniach.
Dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu za piękne prace plastyczno-językowe!
A oto lista zwycięzców:
W kategorii klas 1-3
I miejsce – Zofia Szulc z kl. Ib oraz Michał Gzula z kl.II
II miejsce – Zofia Wilczynska z kl.Ib oraz Zuzanna Szczesna z kl.II
III miejsce – Stanisław Kuźmiński z kl.Ib oraz Julia Zientara z kl.II
Wyróżnienie – Lena Skrzynecka z kl.Ia oraz Szymon Graczyn z kl.II
W kategorii klas 4-6
I miejsce – Magdalena Walczak z kl.4a (List) oraz Wojciech Kłosek z kl.4a (Ilustracja)
II miejsce – Zuzanna Przanowska z kl.6b (List oraz Ilustracja)
III miejsce – Dawid Pytkowski z kl.6b (List) oraz Julia Wilczyńska z kl.6a (Ilustracja)
Wyróżnienie – Zuzanna Gomoliszek z kl.6b (List) oraz Julia Czubak z kl.4a (Ilustracja)
Gratuluję zwycięzcom i zachęcam do udziału w kolejnych szkolnych konkursach!
Agnieszka Kalińska
KOMUNIKAT
DYREKTORA SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W IŁOWIE
Drodzy Uczniowie, Rodzice/Opiekunowie,
od poniedziałku, 18 stycznia 2021 roku uczniowie klas I-III szkół podstawowych wracają do nauki stacjonarnej w ścisłym reżimie sanitarnym, zgodnie z Wytycznymi MEiN, MZ i GIS dla klas I-III szkół podstawowych.
Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych nadal będą uczyć się zdalnie. Zgodnie z komunikatem MEiN szczegóły dotyczące organizacji funkcjonowania szkół zostaną przedstawione po feriach.
Dla uczniów klas IV-VIII, którzy z uwagi na niepełnosprawność lub innych ważnych przyczyn nie mogą uczyć się w domu szkoła organizuje zajęcia w szkole na zasadach obowiązujących od 9 listopada 2020 r..
Konsultacje dla uczniów klas VIIIa i VIIIb będą odbywać się zgodnie z ustalonym harmonogramem, który znajduje się na stronie internetowej szkoły.
Podobnie jak przed feriami możliwe jest przeprowadzanie olimpiad, turniejów i konkursów na terenie szkoły.
Opieka świetlicowa zostanie zapewniona dla uczniów klas I-III (załącznik nr 1).
Dowozy i odwozy autobusem szkolnym obowiązują zgodnie z harmonogramem obowiązującym od 9 listopada 2020 r. (załącznik nr 2).
Organizacja opieki i nauki w oddziałach przedszkolnych pozostaje bez zmian.
Do ww. komunikatu obowiązują Wytyczne dla klas I-III Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie przygotowane na podstawie Wytycznych MEiN, MZ i GIS dla klas I-III szkół podstawowych (załącznik nr 1). Opracowane zasady mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa uczniów, kadry pedagogicznej, a także rodziców. Wytyczne te w dużym stopniu są oparte na zapisach znanych z września 2020 r.
Nauczyciele realizujący nauczanie zdalne będą mogli zostać oddelegowani do pracy w domu, z wyłączeniem przypadków, gdy jest to niezbędne do realizowania zadań na terenie szkoły.
Jednocześnie zwracam się z prośbą do rodziców/opiekunów o ograniczenie korzystania z dowozów i odwozów oraz zajęć świetlicowych przez uczniów klas I-III w celu ochrony przed zachorowaniem na COVID-19.
Bardzo proszę o systematyczne odwiedzanie strony internetowej szkoły.
W razie wątpliwości proszę o kontakt z wychowawcami lub sekretariatem szkoły.
Z wyrazami szacunku
Anna Majchrzak
Dyrektor Szkoły
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała aneksy do informatorów o egzaminie ósmoklasisty w 2021 roku. Szczegóły w linku poniżej:
Informator o egzaminie ósmoklasisty https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/informatory/
W okresie ferii zimowych uczniowie i rodzice mogą korzystać ze wsparcia, jakie oferują poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Cały czas funkcjonuje także bezpłatna infolinia 800 080 222 z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Ponadto – w odpowiedzi na zagrożenia wynikające ze stanu pandemii – powstała poradnia on-line „Zawsze Jest Jakieś Wyjście”. Rozpocznie ona swoją działalność 1 stycznia 2021 r.
W okresie ferii zimowych uczniowie i rodzice mogą korzystać ze wsparcia, jakie oferują poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Placówki te działają bez ograniczeń, zgodnie z wewnętrznymi procedurami funkcjonowania w stanie epidemii SARS-CoV-2.
Udzielanie bezpośredniej pomocy przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne polega m.in. na prowadzeniu terapii dzieci i młodzieży oraz ich rodzin. Placówki te wspierają także rodziców w rozpoznawaniu potrzeb rozwojowych i edukacyjnych, możliwości psychofizycznych dzieci i młodzieży oraz w rozwiązywaniu problemów edukacyjnych i wychowawczych.
W tym okresie poradnie zostały zobligowane do podejmowania dodatkowych działań o charakterze interwencyjnym, w sytuacjach kryzysowych.
Informacje na ten temat są dostępne na stronach internetowych poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz w szkołach.
Poradnia on-line „Zawsze Jest Jakieś Wyjście” powstała w odpowiedzi na zagrożenia wynikające ze stanu pandemii i potrzebę zwiększenia dostępności pomocy psychologicznej dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Portal wspiera współpracę międzysektorową w zakresie ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Poza indywidualnym spotkaniem umożliwia specjalistom wspólną grupową konsultację dotyczącej podopiecznego.
Do korzystania z poradni on-line zachęcamy w szczególności:
Formuła on-line zapewnia specjalistom uproszczoną ścieżkę spotkań i konsultacji, co ułatwia wymianę wiedzy i doświadczeń specjalistów z różnych regionów Polski.
Osoby potrzebujące pomocy, korzystając z wyszukiwarki w postaci interaktywnej mapy Polski, mogą znaleźć odpowiedniego dla siebie specjalistę i zarezerwować termin spotkania. Ponadto poradnia posiada bazę wiedzy, w której są zamieszczone artykuły, prezentacje, informacje i scenariusze zajęć. Będzie ona aktualizowana.
Aby zarejestrować się na portalu poradni on-line należy wejść na stronę „Zawsze Jest Jakieś Wyjście”. W zakładce „zarejestruj się” należy wybrać opcję „Instytucja”, a następnie założyć profil, podając swoje dane, krótką informację o profilu działalności oraz kadrze merytorycznej.
Więcej informacji na temat Poradni Psychologicznej online
Dzieci, młodzież, nauczyciele i rodzice mogą uzyskać wsparcie, dzwoniąc na bezpłatna, całodobową infolinię 800 080 222. Pod tym numerem dyżurują specjaliści, którzy udzielają pomocy psychologiczno- pedagogicznej.
źródło:https://www.gov.pl/
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Zachęcamy do obejrzenia przygotowanego filmu - mamy nadzieję, że wprowadzi on wszystkich w świąteczny klimat.
Życzymy Zdrowych, Radosnych Świąt.
Drodzy Uczniowie,
zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i ferie. Co zrobić, aby spędzić ten czas bezpiecznie?
Przygotowaliśmy kilka wskazówek. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją "Bezpieczne ferie"
Do szybkiego zobaczenia w szkole!
Paulina Szczesna