• Bieg charytatywny w Sochaczewie

    W sobotę 24 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w 6 PKO Biegu Charytatywnym w Sochaczewie. Każda osoba biorąca udział w biegu przyczyniła się do przekazania środków na cel charytatywny, którym było wsparcie psychiatrii i psychologii dziecięcej.  Nasza grupa liczyła 22 uczniów, którzy uczestniczyli w sztafecie oraz biegach na 100m, 200m i 400m. Braliśmy udział we wszystkich kategoriach wiekowych: 1-6 lat, 7-9 lat i 10-13 lat. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki, medale i słodycze. Dopisała słoneczna pogoda i cała nasza grupa bawiła się wspaniale.

    Opiekunowie Monika Kłosek i Piotr Piotrowski

  • Wycieczka  do Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego

            Dnia 21 września  2022 r.  uczniowie klas drugich ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie wraz z opiekunami p. Moniką Kurowską oraz p. Agnieszką Pytkowską   udały  się na wycieczkę  autokarową do pobliskiego Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim. Kierownikiem wycieczki była p. Urszula Geras-Stodulska. Należy podkreślić, że była to bardzo ciekawa i interesująca wyprawa. Zobaczyliśmy tu wyremontowany dawny kościół ewangelicko–augsburski z 1935 roku, pobliski odnowiony cmentarz, a także typowe dla osadnictwa olenderskiego zabudowania gospodarskie wraz z wyposażeniem. Jest to: jednobudynkowy tzw. langhoff, łączący część mieszkalną ze stodołą i oborą, który został przeniesiony z miejscowości Kępa Karolińska, a także pochodzący z miejscowości Białobrzegi, zespół obiektów składający się z budynku mieszkalnego, stodoły oraz budynku powidlarni, służącej także jako suszarnia owoców. Największe wrażenie wywarła na nas dawna szkoła z typowymi dla tamtego okresu ławkami. Dzieci mogły spróbować pisma piórem z atramentem i zobaczyć dawne wyposażenie szkolne. Byliśmy pod wrażeniem walorów krajobrazowych, które urozmaicają położenie skansenu, Po Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego oprowadzała  nas  ekipa przewodników. Odpowiadali  na pytania i przekazywali ciekawe historie oraz  cenne informacje na temat Olendrów. Uczniowie zapoznali się z kulturą, tradycją i architekturą wiejską, docenili rolę skansenu, która jest  elementem dziedzictwa kulturowego.

    Warto było  się tu wybrać, aby poznać trochę historii regionu i doświadczyć tego, jak różnorodna była kiedyś Polska. Wycieczka była bardzo interesująca.

  •     Bagnet na broń !

                                                              
          20 września w naszej szkole odbyła się akademia upamiętniająca rocznicę wybuchu II wojny światowej. Uczniowie klas ósmych na podstawie pamiętników Bazylego Jóźwika, mieszkańca naszej gminy, bardzo szczegółowo przedstawili sytuację polityczną w naszej okolicy tuż przed wybuchem wojny. Mówili o sąsiedzkich relacjach między Polakami a mniejszością niemiecką i żydowską. Przypomnieli tragiczne momenty wojny obronnej 1939 roku. Najwięcej miejsca poświęcono bitwie nad Bzurą. Złożyliśmy hołd poległym generałom: Władysławowi Sewerynowi Władowi oraz Stanisławowi Grzmot-Skotnickiemu. Odczytano również relacje uciekinierów, którzy  17 września znaleźli się w Iłowie i przeżyli straszliwe bombardowanie osady.  Uroczystość wzbogaciły recytacje uczennic klas szóstej i siódmej oraz pieśni patriotyczne w wykonaniu Amelii Tomaszewskiej i Wiktorii Łęckiej. Apel wywarł duże wrażenie na widzach i stał się inspiracją do dalszych rozmów o wojnie podczas lekcji historii.

    Renata Jachowicz

  • "Narodowe Czytanie" w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego  w Iłowie

    Jedenasta edycja ,,Narodowego Czytania’’ odbyła się w całym kraju w sobotę 3 września. Prezydent Andrzej Duda zaproponował w tym roku „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza uzasadniając, że romantyzm jest „istotą polskości i fundamentem nowoczesnej tożsamości naszego narodu’’. Rok 2022 ogłoszono rokiem romantyzmu polskiego. Z tej okazji do ogólnopolskiego wydarzenia pod patronatem honorowym pary prezydenckiej, przyłączyła się w poniedziałek 12 września br. również Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego  w Iłowie. 
    Na szkolnej auli im. Jana Pawła II zaprezentowali się uczniowie z klas VIa, VIb, VII, VIIIa, VIIIb.    W uczniowskiej interpretacji mogliśmy wysłuchać następujących ballad: "Powrót taty", "Świtezianka", "Pani Twardowska", „Rękawiczka”, „Lilije”. Wszyscy uczniowie starannie przygotowali się do szkolnego wydarzenia, a dodatkowo nauczyciele zadbali o scenografię. Recytacja "Pani Twardowskiej" przez uczniów klasy VIb wzbudziła szczególny aplauz słuchaczy. 
    Pani Dyrektor Anna Majchrzak wyraziła słowa uznania uczniom i złożyła podziękowania nauczycielom: Pani Renacie Jachowicz i Pani Julicie Perlikowskiej - Tomasik oraz Pani Monice Kujawa. Podziękowała przybyłym gościom Pani Małgorzacie Kunz Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury i Pani Annie Kornackiej – Bartos – Dyrektorowi Gminnej Biblioteki w Iłowie.

     Monika Kujawa

     
     

  • "Narodowe Czytanie" dzieci z oddziałów przedszkolnych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Iłowie

    9 września dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b wraz z wychowawcami Grażyną Błaszczyk i Magdaleną Kaniecką odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Iłowie.Podczas wizyty dzieci zapoznały się z biblioteką  i dowiedziały się, w jaki sposób mogą zostać czytelnikami. Następnie wzięliśmy udział w Akcji Narodowe Czytanie. Pani dyrektor GBP odczytała Balladę „Powrót taty”autorstwa Adama Mickiewicza. Dzieci z uwagą wysłuchały czytanego fragmentu i rozmawiały na jego temat przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez pracowników biblioteki. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały upominek z pieczęcią — Narodowe Czytanie 2022 „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.Narodowe Czytanie to akcja, w którą włączamy się już po raz kolejny.Bardzo dziękujemy pracownikom Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłowie za współpracę i miłe przyjęcie.

    Magdalena Kaniecka, Grażyna Błaszczyk

  • Inauguracja roku szkolnego 2022/2023 w oddziale przedszkolnym w Giżycach

    Uroczystej inauguracji roku szkolnego 2022/2023 dokonała Dyrektor szkoły - pani Anna Majchrzak,  która powitała  serdecznie  wszystkich obecnych.
    Po oficjalnym powitaniu, pani Dyrektor życzyła powodzenia i radości w rozpoczynającym się nowym roku szkolnym wszystkim dzieciom z oddziału przedszkolnego, ich rodzicom i pracownikom szkoły. Wyraziła nadzieję, że będzie on radosny, ciekawy, pełen niespodzianek i kreatywności. Podziękowała również za owocną współpracę.

    Słowa wdzięczności i uznania przekazano również pani Dyrektor za realizację i wspieranie podejmowanych działań i inicjatyw, które w znaczącym stopniu przyczyniły się do podniesienia jakości pracy szkoły.

    W tym dniu zaszczyciła nas obecnością Sekretarz Gminy Iłów - pani Katarzyna Michalska. W imieniu Wójta Gminy Iłów powitała zebranych, życząc twórczego i owocnego roku szkolnego. 

    Podczas uroczystości, dzieci z oddziału przedszkolnego spisały się dzielnie. Wzorowo wywiązały się z powierzonego zadania, przynosząc znicze, dla upamiętnienia rocznicy wybuchu II wojny światowej. Specjalnie z tej okazji przygotowana gazetka: „Polak Mały”, przypominała, że wrzesień to Miesiąc Pamięci Narodowej. 

    Dla oddania hołdu Poległym w obronie Ojczyzny, pani Dyrektor zapaliła symboliczny znicz pamięci przed Obeliskiem, poświęconym Bohaterom Września. W kolejnych dniach dzieci będą systematycznie odwiedzały Miejsca Pamięci Narodowej na terenie Giżyc, by od najmłodszych lat kształtować postawy patriotyczne.

    Kolejnym punktem programu było spotkanie z wychowawcą. Przedszkolaki powitały się po wakacjach, obejrzały salę do nauki i zabawy, a rodzice uzyskali niezbędne informacje na temat funkcjonowania placówki.

    Dziękujemy wszystkim za obecność i życzymy udanego roku szkolnego. Powodzenia!
    Społeczność Szkoły Podstawowej Filialnej im. Wojska Polskiego w Giżycach

  • Inauguracja roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie

    Dnia 01 września 2022 roku rozpoczęliśmy rok szkolny 2022/2023. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą      w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Iłowie. Następnie tradycyjnie złożono kwiaty przed obeliskiem generała Franciszka Włada. 

    Część oficjalna odbyła się w Auli im. Jana Pawła II. W uroczystościach udział wzięły: pani dyrektor Anna Majchrzak, pani wicedyrektor Elżbieta Kopka, a także zaproszeni goście: pan Przemysław Wasilewski – Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu oraz pani Anna Jasińska – Przewodnicząca Rady Rodziców, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie.

    Pani Dyrektor powitała serdecznie wszystkich obecnych na uroczystości, a w szczególności uczniów klasy pierwszej rozpoczynających naukę w naszej szkole. Następnie uczniowie klas VIII przygotowani przez panią Jolantę Kraśniewską przedstawili część artystyczną, w której nawiązali do 83. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Na zakończenie pani Dyrektor życzyła wszystkim uczniom owocnej edukacji, wielu sukcesów oraz samych pozytywnych chwil w szkolnych murach.

  • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

  • Informacja dla rodziców dzieci oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2022/2023

    Szanowni Rodzice,

    informujemy, że książki do oddziału przedszkolnego pt.  "Supersmyki B+" są zamówione i będą rozprowadzane w szkole we wrześniu.

  • Wakacje z Matzoo

    Projekt ma być dla uczniów przede wszystkim dobrą zabawą, a także pomóc w wyrobieniu nawyku systematycznej nauki. Przedsięwzięcie ma na celu wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci, upowszechnianie nauki przez zabawę.

    Przez wakacje (tj. od dnia 1 lipca 2022 r. do dnia 31 sierpnia 2022 r.) każdego dnia publikowane będzie dla Uczestników zadanie matematyczne, które będzie możliwe do rozwiązania tylko w dniu publikacji. Dla każdej klasy przygotowane są odpowiednie pod względem trudności zadania do rozwiązania.

     Aby rozwiązać zadania Użytkownik musi być zalogowany na platformie.

    Godzina i miejsce rozwiązywania zadań są dowolne (z zastrzeżeniem, że każde zadanie jest dostępne do rozwiązania tylko przez jeden dzień - od godziny 00:01 do godziny 23:59).

    Po wakacjach (tj. od dnia 1 września 2022 r. do dnia 30 września 2022 r.) każdy Uczestnik projektu, który rozwiąże prawidłowo co najmniej 20 zadań będzie mógł pobrać ze strony projektu dyplom w wersji elektronicznej (plik PDF), a każdy Uczestnik, który rozwiąże co najmniej 40 zadań - dyplom elektroniczny z wyróżnieniem (plik PDF). Dyplomy będą dostępne od 1 września, w formie plików do pobrania po zalogowaniu się na platformę (nie będą wysyłane mailowo).

    Więcej informacji o projekcie "Wakacje z Matzoo" oraz formularz rejestracyjny można znaleźć na stronie:

    http://wakacje.matzoo.pl

  • Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

    Dnia 24 czerwca 2022 roku zakończyliśmy rok szkolny 2021/2022. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Iłowie. Następnie delegacje klas ósmych oraz trzeciej wraz z Dyrekcją Szkoły złożyły kwiaty przy obelisku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Część oficjalna odbyła się w Auli im. Jana Pawła II. W uroczystościach udział wzięły: pani dyrektor Anna Majchrzak, pani wicedyrektor Elżbieta Kopka, a także zaproszeni goście: ksiądz Henryk Zagórowicz, pani Daria Piecka reprezentująca Urząd Gminy, obecny był również pan Przemysław Wasilewski – Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, pani Agnieszka Piechucka – Prezes Banku Spółdzielczego w Iłowie oraz pani Anna Jasińska – Przewodnicząca Rady Rodziców. Uczniowie klas I-III w obecności swoich rodziców przedstawili część artystyczną, w której powitali wakacje a pożegnali się ze swoją wychowawczynią oraz nauczycielami I etapu edukacyjnego.

    Następnie w drugiej części uroczystości po odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiło przekazanie przez klasy ósme Sztandaru Szkoły klasom siódmym. Tradycyjnie absolwenci ósmych klas złożyli ślubowanie, którego rotę odczytała pani dyrektor Anna Majchrzak. W części artystycznej ósmoklasiści pożegnali Dyrekcję Szkoły, wychowawców oraz nauczycieli. Wręczone zostały świadectwa ukończenia szkoły, a także nagrody i listy gratulacyjne dla rodziców uczniów, którzy uzyskali najwyższe wyniki w nauce. Nagrodę Wójta Gminy dla najlepszego ucznia otrzymała uczennica klasy 8a – Monika Gasik.

    Wszystkim gratulujemy i życzymy udanych i bezpiecznych wakacji.

  • Gminny konkurs-prezentacja multimedialna

  • „DOBRY OBYWATEL” – NAGRODZONY

    Dzieci z oddziału przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej Filialnej im. Wojska Polskiego w Giżycach z ogromnym zaangażowaniem przystąpiły do udziału w pierwszym Ogólnopolskim Konkursie „Dobry Obywatel”, którego organizatorem jest Centrum Analiz i Rozwoju Edukacji Obywatelskiej (działające w ramach Instytutu Badań Edukacyjnych) we współpracy z Centrum GovTech oraz Radą Dzieci i Młodzieży RP. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Edukacji i Nauki. Główne cele konkursu to m. in.: tworzenie zachowań, przygotowujących młodych ludzi do aktywnego i konstruktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i obywatelskim, poszerzanie wiedzy w zakresie patriotyzmu obywatelskiego, budowanie więzi emocjonalnej dziecka z Ojczyzną, tworzenie przestrzeni i inspiracji do rozmów o patriotyzmie, Polsce, polskich tradycjach i zwyczajach, przekazywanie wiedzy i umożliwienie najmłodszym uczenia się postaw obywatelskich przez doświadczanie i zabawę.

    Nagrodzone zostały zgłoszenia prezentujące kreatywną interpretację hasła: Dobry Obywatel. Przedszkolaki stanęły na wysokości zadania, ponieważ komisja konkursowa spośród 1683 nadesłanych zgłoszeń wyłoniła zwycięzców, a praca autorów z naszego oddziału przedszkolnego zdobyła WYRÓŻNIENIE w kategorii: Dzieci w wieku przedszkolnym.

    Przedstawia ona temat w formie ilustrowanego wiersza, do którego załączono 2 zdjęcia z wizerunkami dzieci. Jedno - z uroczystości obchodów święta Trzeciego Maja, a drugie z zajęć: Historia powstania państwa polskiego. Całość uzupełniają wytwory dzieci wykonane techniką wycinanki, wydzieranki, malowania, stemplowania. Uwzględniono m. in.: kotylion, godło Polski, ważność wyborów (symboliczna ręka). Postać Obywatela tworzy mapa i flaga Polski. Praca przedstawia również miłość do przyrody i troskę o naszą planetę (segregacja odpadów, oszczędzanie wody, energii elektrycznej, wykorzystanie energii słońca).  Dosyć duża pszczoła to symbol pracowitości. W centralnym miejscu – żonkil, wykonany według szablonu dla podkreślenia bardzo ważnej akcji: ŻONKILE. Natomiast biało-czerwona dłoń to PRACA w Polsce. W nawiązaniu do pokoju i potępienia wojen, widnieją niebieskie i żółte serca oraz kwiaty, jako wyraz solidarności z Ukrainą. A biały gołąb to znak POKOJU.

    Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 22 czerwca 2022 r. w siedzibie Ministerstwa Edukacji i Nauki przy ulicy Hożej 20 w Warszawie. Nagrody wręczał osobiście Minister Edukacji i Nauki, prof. Przemysław Czarnek. Pan Minister w swym wystąpieniu podkreślił wysoką rangę konkursu, dziękował i gratulował laureatom, rodzicom, dyrektorom, nauczycielom. Był to bardzo wzruszający punkt programu. A na zakończenie - poczęstunek w kameralnej atmosferze.

    Warto podkreślić, że wyjazd do Warszawy był dodatkową atrakcją. Dzieci z zainteresowaniem obserwowały, jak stolica tętni życiem. Ciekawa i radosna wycieczka.

    Mamy nadzieję, że konkurs ten wpisze się na stałe w kalendarz wydarzeń szkolnych i będzie piękną formą kształtowania postaw patriotycznych.

    Sukces dzieci z oddziału przedszkolnego to ogromna zasługa pani dyrektor Anny Majchrzak. Dziękujemy pani dyrektor za rozbudzenie zainteresowania tematem, inspirowanie do poszukiwań w zakresie edukacji obywatelskiej, wszelką pomoc, motywację i wsparcie podczas realizacji konkursu.

     

    Małgorzata Orzeszek

     

  • Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

    Zakończenie roku szkolnego 2021/2022:

    •  9:00 Msza święta,
    • 10:15 uroczyste zakończenie dla uczniów klas 1- 3,
    • 11:15 uroczyste zakończenie dla uczniów klas 4 - 8.
  • Egzamin na kartę rowerową „Moje pierwsze prawo jazdy”

     W dniu 13 czerwca 2022 r. uczniowie kl. IV Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie przystąpili do egzaminu na kartę rowerową.

    Celem  tego egzaminu było:

    • popularyzowanie zasad i przepisów ruchu drogowego,
    • kształtowanie nawyków właściwego zachowania się na drodze,
    • popularyzowanie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy,
    • popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.

    Egzamin składał się z dwóch części.

    1. Część teoretyczna.

    Było to sprawdzenie wiadomości, część odbywała się w formie testu jednokrotnego wyboru. Pytania dotyczyły: ogólnej znajomości przepisów ruchu drogowego, znajomości znaków drogowych i zasad ruchu drogowego obowiązujących pieszych i rowerzystów, zasad przejazdu przez skrzyżowania,  udzielania pierwszej pomocy medycznej.

    Celem egzaminu teoretycznego było sprawdzenie znajomości przepisów ruchu drogowego niezbędnych do bezpiecznego kierowania rowerem w ruchu drogowym. Na rozwiązanie testu uczniowie mieli 30 minut. Aby go zdać, musieli poprawnie odpowiedzieć na 80% pytań zawartych w teście. Uczniowie, którzy zaliczyli część teoretyczną przystąpili do egzaminu praktycznego.

    1. Część praktyczna

    Egzamin praktyczny odbył się w na boisku szkolnym. Polegał  na ocenie kierującego rowerem pod względem:

    a)  przestrzegania przepisów w ruchu drogowym,

    b)  umiejętności prawidłowej techniki jazdy, a w szczególności:

        · pozycja kierującego na rowerze,

        · upewnienie się o możliwości jazdy,

        · upewnianie się o możliwości wykonania skrętu i sygnalizowanie zmian kierunku jazdy,

        · hamowanie i zatrzymywanie pojazdu w określonym miejscu.

    Nad bezpiecznym i sprawnym przeprowadzeniem egzaminu czuwała Pani Dyrektor Szkoły Anna Majchrzak.

    Egzamin przeprowadziła p. Monika Kurowska – nauczyciel techniki.

    Egzamin na kartę rowerową zaliczyło 100 % zdających uczniów.

    Wszystkim szczęśliwym posiadaczom – pierwszego w życiu „prawa jazdy” Gratulujemy!

  • Wieczorek klas ósmych

    Dnia 10 czerwca 2022 r. klasy ósme bawiły się na wieczorku pożegnalnym. Wesoła zabawa przy muzyce, a także wspaniały poczęstunek to główne atrakcje wieczoru. Wszystko przygotowali rodzice uczniów klas ósmych. Ósmoklasiści mile spędzili ostatnie chwile w naszej szkole. Serdecznie dziękujemy rodzicom uczniów klasy ósmych za organizację i przygotowanie wieczorku. Z pewnością uroczystość ta pozostanie dla wszystkich miłym wspomnieniem.

  • Konkurs fotograficzny „Najpiękniejsza jest moja mała Ojczyzna”

     

    Jak co roku nasza szkoła bardzo chętnie bierze udział w konkursach zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe w Sochaczewie. I tak było tym razem.  XVI edycja konkursu „Najpiękniejsza jest moja mała Ojczyzna” cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.

    Celem konkursu  było  rozbudzenie zainteresowań fotografią oraz zachęcenie do poszukiwania piękna otaczającej nas Ziemi Sochaczewskiej, budowanie pozytywnego wizerunku naszej małej Ojczyzny, utrwalanie więzi społecznych i patriotycznych.

     Konkurs przewidywał  3 kategorie tematyczne:

    1. Natura (krajobraz, flora i fauna)
    2. Portret – a) ludzie (z załączoną zgodą na publikację osoby fotografowanej),  b) zwierzęta
    3. Symbole – „Z biało-czerwoną w tle”

    Oto nasi szkolni laureaci:

    kategoria „natura”

    III miejsce – Karol Krzemiński – SP w Iłowie

    Wyróżnienia:

    Amelia Tomaszewska – SP Iłów

    Zuzanna Gomoliszek – SP Iłów

     

    kategoria „portrety ”- ludzie

    Wyróżnienia:

    Natalia Zając – SP Iłów

    Amelia Tomaszewska – SP Iłów  

    kategoria „symbole”

    III miejsce – Karol Krzemiński – SP Iłów

    Opiekunem była p. Monika Kurowska – nauczyciel plastyki.

     

    ZWYCIĘZCOM SERDECZNIE GRATULUJEMY

  • IX Sztafetowy Bieg Pamięci i Memoriał Sylwestra Rozdżestwieńskiego

    15 maja 2022 r. przypada 9 rocznica śmierci honorowego obywatela miasta Sochaczew oraz Gminy Iłów Sylwestra Rozdżestwieńskiego. 3 czerwca 2022 r. odbył się  IX  Memoriał Sylwestra Rozdżestwieńskiego  uroczyście  otwarty na Miejskim Stadionie Rekreacyjnym w Sochaczewie z udziałem przedstawicieli Starostwa w Sochaczewie, Miasta Sochaczew, gminy Młodzieszyn i Iłów. Tradycyjnie ze Stadionu w Sochaczewie wyruszył  Sztafetowy Bieg Pamięci Sylwestra Rozdżestwieńskiego, mający swoją metę w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie. Wśród gości chcących uczcić pamięć na cmentarzu w Iłowie przy grobie śp. Sylwestra Rozdżestwieńskiego byli m.in. Wójt Gminy Iłów Jan Kraśniewski, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Przemysław Wasilewski, przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Sochaczewie Filip Kopka, Zenon Grąbczewski Powiatowy Związek Sportowy, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Iłowie Małgorzata Kunz, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłowie Anna Kornacka - Bartos, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kamionie Marzena Cichy, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Janowie Leszek Borkowski, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Iłowie Anna Majchrzak, Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Iłowie Elżbieta Kopka, prezes Szkolnego Klubu Sportowego Fortuna Monika Kujawa oraz uczniowie szkół w Młodzieszynie i Kamionie.

     
    O godzinie 10:00 przyjaciele, sympatycy, samorządowcy oraz młodzież ze szkól w Kamionie, Młodzieszynie, Janonowie i Iłowie pojawili się na terenie sochaczewskiego MOSiR-u, gdzie była symboliczna linia startu. Uczestnicy rozpoczęli Memoriał marszobiegiem, wykonali rundę wokół stadionu a następnie autobusami przejechali do Żukowa aby rozpocząć swój bieg. Pierwszym przystankiem była Szkoła Podstawowa w Młodzieszynie gdzie wykonano rundę wokół szkolnego boiska a następnie udano się w dalszą trasę. W Budach Iłowskich na biegaczy czekali rowerzyści rajdu ze Szkoły Podstawowej w Iłowie pod opieką nauczycieli Jolanty Kraśniewskiej i Renaty Jachowicz. Przez całą trasę biegaczom towarzyszył autobus, do którego można było wsiąść i odpocząć, a sztafeta na całej długości była wymieniana.


    Sztafetowy Bieg Pamięci Sylwestra Rozdżestwieńskiego  jest wyjątkowy - tu nie liczy się żaden wynik, a wszyscy zebrani mają jeden cel: uczcić pamięć przyjaciela, wychowawcy, pedagoga, wielkiego miłośnika sportu. W tym roku w biegu wystartowały dzieci i młodzież z terenu powiatu sochaczewskiego - szkół podstawowych z Młodzieszyna, Janowa i Iłowa. Uczniowie reprezentujący szkoły mieli okazję zapoznać się z sylwetką jednego z najbardziej znanych, współczesnych mieszkańców Sochaczewa i Iłowa. Bieg zakończył się na iłowskim cmentarzu, gdzie  złożono kwiaty i zapalono znicze przy grobie śp. Sylwestra Rozdżestwieńskiego. Było dużo poruszających chwil, w których Ci którzy mieli okazję poznać pana Sylwestra wspominali go podkreślając jak ważną rolę odegrał dla sportu, również szkolnego w naszym powiecie.


    Tradycyjnie na koniec Biegu wszyscy uczestniczy zostali zaproszeni przez Wójta Gminy Iłów Jana Kraśniewskiego i Dyrekcję Szkoły Podstawowej w Iłowie na poczęstunek oraz krótką chwilę wspomnień w postaci przygotowanej prezentacji, której towarzyszyły słowa księdza Jana Twardowskiego „Można odejść na zawsze, by stale być blisko”.

     

    Podczas obchodów IX Memoriału Sylwestra Rozdżestwieńskiego w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie zorganizowano imprezy towarzyszące koordynowane przez Wicedyrektor Elżbietę Kopka. Odbyły się  pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zaprezentowane przez Państwową Straż Pożarną w Sochaczewie oraz prezentacja samochodu bojowego Ochotniczej Straży Pożarnej w Iłowie. W klasach 7-8 odbyły się rozgrywki w piłkę nożną dziewcząt i chłopców, 1-3 Turniejada gier i zabaw a w klasach 5  gry zręcznościowe. Ponadto przeprowadzono Szkolny Turniej Rowerowy i test wiedzy o ruchu drogowym pod hasłem „Bezpieczne dziecko - bezpieczny uczeń”.

    Na zakończenie Wójt Gminy Iłów oraz pan Zenon Grąbczewski podziękowali wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej wspaniałej imprezy, podkreślając jej wyjątkowy cel i atmosferę.


    Organizatorami wydarzenia byli:

    - Starostwo Powiatowe w Sochaczewie,

    - Urząd Gminy Iłów,

    - Urząd Gminy Młodzieszyn,

    - Powiatowa Państwowa Straż Pożarna w Sochaczewie,

    - OSP z terenu gmin Młodzieszyn i Iłów,

    - Stowarzyszenie „Przez Sport w Przyszłość”,

    - członkowie sekcji LA OKS „Skra” oddział Sochaczew,

    - Miejski Ośrodek Spotu i Rekreacji w Sochaczewie,  

    - Młodzieżowy Klub Sportowy Fortuna Iłów

    - gospodarze Memoriału Sylwestra Rozdżestwieńskiego Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie.

  • Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie Laureatami XXVIII Sesji SDiM

    Sejm Dzieci i Młodzieży to przedsięwzięcie edukacyjne, którego celem jest kształtowanie postaw obywatelskich, popularyzowanie wiedzy o zasadach funkcjonowania Sejmu i demokracji parlamentarnej. Inicjatywa zachęca również młodych ludzi do większej aktywności w swoich społecznościach lokalnych. Istotnym celem projektu jest popularyzowanie i upowszechnianie wiedzy o wydarzeniach historycznych i bohaterach lokalnych oraz ich znaczeniu dla historii, dziedzictwa i tożsamości lokalnej oraz narodowej. Z województwa mazowieckiego wyjechała grupa  60 młodzieżowych posłanek i posłów. Wyjazd do stolicy był nagrodą za wzorowe wykonanie zadań konkursowych i zajęcie wysokiego miejsca w rankingu. Z województwa mazowieckiego udało się to tylko 30 zespołom.

    Zadanie rekrutacyjne w tym roku polegało na zrealizowaniu projektu, którego temat brzmiał tak jak tytuł tegorocznej sesji: "Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne?". Uczniowie mieli odpowiedzieć na te pytania na przykładzie wybranego przez siebie bohatera lub bohaterki, mieli wykonać: film, słuchowisko, audycję radiową lub stronę internetową poświęconą wybranej osobie.

    Praca zespołu  Karola Krzemińskiego i Leonarda Kurowskiego  z klasy 8a  uzyskała wysokie noty komisji konkursowej, dając im przepustkę do udziału w obradach XXVIII sesji sejmu 1 czerwca w Warszawie.

    Postacią, na którą zwrócili uwagę, jest nasz lokalny bohater, o którym  niewiele mówi się na lekcjach historii – podporucznik Stanisław Tomaszewski. Efektem pracy chłopców, jest strona internetowa poświęcona lokalnemu bohaterowi.

    Pierwszego dnia pobytu młodzież udała się na zwiedzanie miejsc pamięci. Zwiedzili Stare Powązki, Grób Nieznanego Żołnierza, Stare Miasto.

    1 czerwca jako posłowie udali się do Sejmu na obrady.

    Wszystkich uczestników przywitała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Następnie przekazała głos marszałek Sejmu Dzieci i Młodzieży Wiktorii Mielniczek. Uderzając trzy razy laską marszałkowską, otworzyła ona obrady izby i powitała gości specjalnych, wśród których byli: rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak, wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki i prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.

    Ważnym momentem dla naszych laureatów było głosowanie nad poprawką zgłoszoną przez nasze województwo w trzeciej poprawce do Art.1. wnioskodawcy w dodawanym punkcie 4, aby Ministerstwo Edukacji i Nauki zorganizowało konkurs o randze olimpiady na temat Armii Krajowej oraz Narodowych Sił Zbrojnych z możliwością otrzymania indeksu na studia historyczne lub prawnicze. Sejm poprawkę przyjął.

    Po tak pracowitym dniu młodzież udała się na obiad w tzw. „starym” Domu Poselskim, a następnie w drogę powrotną do domu.

    Wyjazd był ciekawym wydarzeniem. Karol i Leon poznali rówieśników z całej Polski.

    Prawdziwe obrady sejmu i możliwość aktywnego uczestnictwa na zawsze pozostaną w ich pamięci.

    Nad całym projektem uczniów czuwała pani Dyrektor Anna Majchrzak.

     

    Katarzyna Krzemińska, Monika Kurowska

     

strona:

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie
    Szkoła Podstawowa w Iłowie, ul.Płocka 14
    96-520 Iłów, powiat sochaczewski
  • (24) 2774-123

Galeria zdjęć