• „DOBRY OBYWATEL” – NAGRODZONY

    Dzieci z oddziału przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej Filialnej im. Wojska Polskiego w Giżycach z ogromnym zaangażowaniem przystąpiły do udziału w pierwszym Ogólnopolskim Konkursie „Dobry Obywatel”, którego organizatorem jest Centrum Analiz i Rozwoju Edukacji Obywatelskiej (działające w ramach Instytutu Badań Edukacyjnych) we współpracy z Centrum GovTech oraz Radą Dzieci i Młodzieży RP. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Edukacji i Nauki. Główne cele konkursu to m. in.: tworzenie zachowań, przygotowujących młodych ludzi do aktywnego i konstruktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i obywatelskim, poszerzanie wiedzy w zakresie patriotyzmu obywatelskiego, budowanie więzi emocjonalnej dziecka z Ojczyzną, tworzenie przestrzeni i inspiracji do rozmów o patriotyzmie, Polsce, polskich tradycjach i zwyczajach, przekazywanie wiedzy i umożliwienie najmłodszym uczenia się postaw obywatelskich przez doświadczanie i zabawę.

    Nagrodzone zostały zgłoszenia prezentujące kreatywną interpretację hasła: Dobry Obywatel. Przedszkolaki stanęły na wysokości zadania, ponieważ komisja konkursowa spośród 1683 nadesłanych zgłoszeń wyłoniła zwycięzców, a praca autorów z naszego oddziału przedszkolnego zdobyła WYRÓŻNIENIE w kategorii: Dzieci w wieku przedszkolnym.

    Przedstawia ona temat w formie ilustrowanego wiersza, do którego załączono 2 zdjęcia z wizerunkami dzieci. Jedno - z uroczystości obchodów święta Trzeciego Maja, a drugie z zajęć: Historia powstania państwa polskiego. Całość uzupełniają wytwory dzieci wykonane techniką wycinanki, wydzieranki, malowania, stemplowania. Uwzględniono m. in.: kotylion, godło Polski, ważność wyborów (symboliczna ręka). Postać Obywatela tworzy mapa i flaga Polski. Praca przedstawia również miłość do przyrody i troskę o naszą planetę (segregacja odpadów, oszczędzanie wody, energii elektrycznej, wykorzystanie energii słońca).  Dosyć duża pszczoła to symbol pracowitości. W centralnym miejscu – żonkil, wykonany według szablonu dla podkreślenia bardzo ważnej akcji: ŻONKILE. Natomiast biało-czerwona dłoń to PRACA w Polsce. W nawiązaniu do pokoju i potępienia wojen, widnieją niebieskie i żółte serca oraz kwiaty, jako wyraz solidarności z Ukrainą. A biały gołąb to znak POKOJU.

    Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 22 czerwca 2022 r. w siedzibie Ministerstwa Edukacji i Nauki przy ulicy Hożej 20 w Warszawie. Nagrody wręczał osobiście Minister Edukacji i Nauki, prof. Przemysław Czarnek. Pan Minister w swym wystąpieniu podkreślił wysoką rangę konkursu, dziękował i gratulował laureatom, rodzicom, dyrektorom, nauczycielom. Był to bardzo wzruszający punkt programu. A na zakończenie - poczęstunek w kameralnej atmosferze.

    Warto podkreślić, że wyjazd do Warszawy był dodatkową atrakcją. Dzieci z zainteresowaniem obserwowały, jak stolica tętni życiem. Ciekawa i radosna wycieczka.

    Mamy nadzieję, że konkurs ten wpisze się na stałe w kalendarz wydarzeń szkolnych i będzie piękną formą kształtowania postaw patriotycznych.

    Sukces dzieci z oddziału przedszkolnego to ogromna zasługa pani dyrektor Anny Majchrzak. Dziękujemy pani dyrektor za rozbudzenie zainteresowania tematem, inspirowanie do poszukiwań w zakresie edukacji obywatelskiej, wszelką pomoc, motywację i wsparcie podczas realizacji konkursu.

     

    Małgorzata Orzeszek

     

  • Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

    Zakończenie roku szkolnego 2021/2022:

    •  9:00 Msza święta,
    • 10:15 uroczyste zakończenie dla uczniów klas 1- 3,
    • 11:15 uroczyste zakończenie dla uczniów klas 4 - 8.
  • Egzamin na kartę rowerową „Moje pierwsze prawo jazdy”

     W dniu 13 czerwca 2022 r. uczniowie kl. IV Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie przystąpili do egzaminu na kartę rowerową.

    Celem  tego egzaminu było:

    • popularyzowanie zasad i przepisów ruchu drogowego,
    • kształtowanie nawyków właściwego zachowania się na drodze,
    • popularyzowanie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy,
    • popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.

    Egzamin składał się z dwóch części.

    1. Część teoretyczna.

    Było to sprawdzenie wiadomości, część odbywała się w formie testu jednokrotnego wyboru. Pytania dotyczyły: ogólnej znajomości przepisów ruchu drogowego, znajomości znaków drogowych i zasad ruchu drogowego obowiązujących pieszych i rowerzystów, zasad przejazdu przez skrzyżowania,  udzielania pierwszej pomocy medycznej.

    Celem egzaminu teoretycznego było sprawdzenie znajomości przepisów ruchu drogowego niezbędnych do bezpiecznego kierowania rowerem w ruchu drogowym. Na rozwiązanie testu uczniowie mieli 30 minut. Aby go zdać, musieli poprawnie odpowiedzieć na 80% pytań zawartych w teście. Uczniowie, którzy zaliczyli część teoretyczną przystąpili do egzaminu praktycznego.

    1. Część praktyczna

    Egzamin praktyczny odbył się w na boisku szkolnym. Polegał  na ocenie kierującego rowerem pod względem:

    a)  przestrzegania przepisów w ruchu drogowym,

    b)  umiejętności prawidłowej techniki jazdy, a w szczególności:

        · pozycja kierującego na rowerze,

        · upewnienie się o możliwości jazdy,

        · upewnianie się o możliwości wykonania skrętu i sygnalizowanie zmian kierunku jazdy,

        · hamowanie i zatrzymywanie pojazdu w określonym miejscu.

    Nad bezpiecznym i sprawnym przeprowadzeniem egzaminu czuwała Pani Dyrektor Szkoły Anna Majchrzak.

    Egzamin przeprowadziła p. Monika Kurowska – nauczyciel techniki.

    Egzamin na kartę rowerową zaliczyło 100 % zdających uczniów.

    Wszystkim szczęśliwym posiadaczom – pierwszego w życiu „prawa jazdy” Gratulujemy!

  • Wieczorek klas ósmych

    Dnia 10 czerwca 2022 r. klasy ósme bawiły się na wieczorku pożegnalnym. Wesoła zabawa przy muzyce, a także wspaniały poczęstunek to główne atrakcje wieczoru. Wszystko przygotowali rodzice uczniów klas ósmych. Ósmoklasiści mile spędzili ostatnie chwile w naszej szkole. Serdecznie dziękujemy rodzicom uczniów klasy ósmych za organizację i przygotowanie wieczorku. Z pewnością uroczystość ta pozostanie dla wszystkich miłym wspomnieniem.

  • Konkurs fotograficzny „Najpiękniejsza jest moja mała Ojczyzna”

     

    Jak co roku nasza szkoła bardzo chętnie bierze udział w konkursach zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe w Sochaczewie. I tak było tym razem.  XVI edycja konkursu „Najpiękniejsza jest moja mała Ojczyzna” cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.

    Celem konkursu  było  rozbudzenie zainteresowań fotografią oraz zachęcenie do poszukiwania piękna otaczającej nas Ziemi Sochaczewskiej, budowanie pozytywnego wizerunku naszej małej Ojczyzny, utrwalanie więzi społecznych i patriotycznych.

     Konkurs przewidywał  3 kategorie tematyczne:

    1. Natura (krajobraz, flora i fauna)
    2. Portret – a) ludzie (z załączoną zgodą na publikację osoby fotografowanej),  b) zwierzęta
    3. Symbole – „Z biało-czerwoną w tle”

    Oto nasi szkolni laureaci:

    kategoria „natura”

    III miejsce – Karol Krzemiński – SP w Iłowie

    Wyróżnienia:

    Amelia Tomaszewska – SP Iłów

    Zuzanna Gomoliszek – SP Iłów

     

    kategoria „portrety ”- ludzie

    Wyróżnienia:

    Natalia Zając – SP Iłów

    Amelia Tomaszewska – SP Iłów  

    kategoria „symbole”

    III miejsce – Karol Krzemiński – SP Iłów

    Opiekunem była p. Monika Kurowska – nauczyciel plastyki.

     

    ZWYCIĘZCOM SERDECZNIE GRATULUJEMY

  • IX Sztafetowy Bieg Pamięci i Memoriał Sylwestra Rozdżestwieńskiego

    15 maja 2022 r. przypada 9 rocznica śmierci honorowego obywatela miasta Sochaczew oraz Gminy Iłów Sylwestra Rozdżestwieńskiego. 3 czerwca 2022 r. odbył się  IX  Memoriał Sylwestra Rozdżestwieńskiego  uroczyście  otwarty na Miejskim Stadionie Rekreacyjnym w Sochaczewie z udziałem przedstawicieli Starostwa w Sochaczewie, Miasta Sochaczew, gminy Młodzieszyn i Iłów. Tradycyjnie ze Stadionu w Sochaczewie wyruszył  Sztafetowy Bieg Pamięci Sylwestra Rozdżestwieńskiego, mający swoją metę w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie. Wśród gości chcących uczcić pamięć na cmentarzu w Iłowie przy grobie śp. Sylwestra Rozdżestwieńskiego byli m.in. Wójt Gminy Iłów Jan Kraśniewski, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Przemysław Wasilewski, przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Sochaczewie Filip Kopka, Zenon Grąbczewski Powiatowy Związek Sportowy, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Iłowie Małgorzata Kunz, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłowie Anna Kornacka - Bartos, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kamionie Marzena Cichy, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Janowie Leszek Borkowski, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Iłowie Anna Majchrzak, Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Iłowie Elżbieta Kopka, prezes Szkolnego Klubu Sportowego Fortuna Monika Kujawa oraz uczniowie szkół w Młodzieszynie i Kamionie.

     
    O godzinie 10:00 przyjaciele, sympatycy, samorządowcy oraz młodzież ze szkól w Kamionie, Młodzieszynie, Janonowie i Iłowie pojawili się na terenie sochaczewskiego MOSiR-u, gdzie była symboliczna linia startu. Uczestnicy rozpoczęli Memoriał marszobiegiem, wykonali rundę wokół stadionu a następnie autobusami przejechali do Żukowa aby rozpocząć swój bieg. Pierwszym przystankiem była Szkoła Podstawowa w Młodzieszynie gdzie wykonano rundę wokół szkolnego boiska a następnie udano się w dalszą trasę. W Budach Iłowskich na biegaczy czekali rowerzyści rajdu ze Szkoły Podstawowej w Iłowie pod opieką nauczycieli Jolanty Kraśniewskiej i Renaty Jachowicz. Przez całą trasę biegaczom towarzyszył autobus, do którego można było wsiąść i odpocząć, a sztafeta na całej długości była wymieniana.


    Sztafetowy Bieg Pamięci Sylwestra Rozdżestwieńskiego  jest wyjątkowy - tu nie liczy się żaden wynik, a wszyscy zebrani mają jeden cel: uczcić pamięć przyjaciela, wychowawcy, pedagoga, wielkiego miłośnika sportu. W tym roku w biegu wystartowały dzieci i młodzież z terenu powiatu sochaczewskiego - szkół podstawowych z Młodzieszyna, Janowa i Iłowa. Uczniowie reprezentujący szkoły mieli okazję zapoznać się z sylwetką jednego z najbardziej znanych, współczesnych mieszkańców Sochaczewa i Iłowa. Bieg zakończył się na iłowskim cmentarzu, gdzie  złożono kwiaty i zapalono znicze przy grobie śp. Sylwestra Rozdżestwieńskiego. Było dużo poruszających chwil, w których Ci którzy mieli okazję poznać pana Sylwestra wspominali go podkreślając jak ważną rolę odegrał dla sportu, również szkolnego w naszym powiecie.


    Tradycyjnie na koniec Biegu wszyscy uczestniczy zostali zaproszeni przez Wójta Gminy Iłów Jana Kraśniewskiego i Dyrekcję Szkoły Podstawowej w Iłowie na poczęstunek oraz krótką chwilę wspomnień w postaci przygotowanej prezentacji, której towarzyszyły słowa księdza Jana Twardowskiego „Można odejść na zawsze, by stale być blisko”.

     

    Podczas obchodów IX Memoriału Sylwestra Rozdżestwieńskiego w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie zorganizowano imprezy towarzyszące koordynowane przez Wicedyrektor Elżbietę Kopka. Odbyły się  pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zaprezentowane przez Państwową Straż Pożarną w Sochaczewie oraz prezentacja samochodu bojowego Ochotniczej Straży Pożarnej w Iłowie. W klasach 7-8 odbyły się rozgrywki w piłkę nożną dziewcząt i chłopców, 1-3 Turniejada gier i zabaw a w klasach 5  gry zręcznościowe. Ponadto przeprowadzono Szkolny Turniej Rowerowy i test wiedzy o ruchu drogowym pod hasłem „Bezpieczne dziecko - bezpieczny uczeń”.

    Na zakończenie Wójt Gminy Iłów oraz pan Zenon Grąbczewski podziękowali wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej wspaniałej imprezy, podkreślając jej wyjątkowy cel i atmosferę.


    Organizatorami wydarzenia byli:

    - Starostwo Powiatowe w Sochaczewie,

    - Urząd Gminy Iłów,

    - Urząd Gminy Młodzieszyn,

    - Powiatowa Państwowa Straż Pożarna w Sochaczewie,

    - OSP z terenu gmin Młodzieszyn i Iłów,

    - Stowarzyszenie „Przez Sport w Przyszłość”,

    - członkowie sekcji LA OKS „Skra” oddział Sochaczew,

    - Miejski Ośrodek Spotu i Rekreacji w Sochaczewie,  

    - Młodzieżowy Klub Sportowy Fortuna Iłów

    - gospodarze Memoriału Sylwestra Rozdżestwieńskiego Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie.

  • Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie Laureatami XXVIII Sesji SDiM

    Sejm Dzieci i Młodzieży to przedsięwzięcie edukacyjne, którego celem jest kształtowanie postaw obywatelskich, popularyzowanie wiedzy o zasadach funkcjonowania Sejmu i demokracji parlamentarnej. Inicjatywa zachęca również młodych ludzi do większej aktywności w swoich społecznościach lokalnych. Istotnym celem projektu jest popularyzowanie i upowszechnianie wiedzy o wydarzeniach historycznych i bohaterach lokalnych oraz ich znaczeniu dla historii, dziedzictwa i tożsamości lokalnej oraz narodowej. Z województwa mazowieckiego wyjechała grupa  60 młodzieżowych posłanek i posłów. Wyjazd do stolicy był nagrodą za wzorowe wykonanie zadań konkursowych i zajęcie wysokiego miejsca w rankingu. Z województwa mazowieckiego udało się to tylko 30 zespołom.

    Zadanie rekrutacyjne w tym roku polegało na zrealizowaniu projektu, którego temat brzmiał tak jak tytuł tegorocznej sesji: "Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne?". Uczniowie mieli odpowiedzieć na te pytania na przykładzie wybranego przez siebie bohatera lub bohaterki, mieli wykonać: film, słuchowisko, audycję radiową lub stronę internetową poświęconą wybranej osobie.

    Praca zespołu  Karola Krzemińskiego i Leonarda Kurowskiego  z klasy 8a  uzyskała wysokie noty komisji konkursowej, dając im przepustkę do udziału w obradach XXVIII sesji sejmu 1 czerwca w Warszawie.

    Postacią, na którą zwrócili uwagę, jest nasz lokalny bohater, o którym  niewiele mówi się na lekcjach historii – podporucznik Stanisław Tomaszewski. Efektem pracy chłopców, jest strona internetowa poświęcona lokalnemu bohaterowi.

    Pierwszego dnia pobytu młodzież udała się na zwiedzanie miejsc pamięci. Zwiedzili Stare Powązki, Grób Nieznanego Żołnierza, Stare Miasto.

    1 czerwca jako posłowie udali się do Sejmu na obrady.

    Wszystkich uczestników przywitała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Następnie przekazała głos marszałek Sejmu Dzieci i Młodzieży Wiktorii Mielniczek. Uderzając trzy razy laską marszałkowską, otworzyła ona obrady izby i powitała gości specjalnych, wśród których byli: rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak, wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki i prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.

    Ważnym momentem dla naszych laureatów było głosowanie nad poprawką zgłoszoną przez nasze województwo w trzeciej poprawce do Art.1. wnioskodawcy w dodawanym punkcie 4, aby Ministerstwo Edukacji i Nauki zorganizowało konkurs o randze olimpiady na temat Armii Krajowej oraz Narodowych Sił Zbrojnych z możliwością otrzymania indeksu na studia historyczne lub prawnicze. Sejm poprawkę przyjął.

    Po tak pracowitym dniu młodzież udała się na obiad w tzw. „starym” Domu Poselskim, a następnie w drogę powrotną do domu.

    Wyjazd był ciekawym wydarzeniem. Karol i Leon poznali rówieśników z całej Polski.

    Prawdziwe obrady sejmu i możliwość aktywnego uczestnictwa na zawsze pozostaną w ich pamięci.

    Nad całym projektem uczniów czuwała pani Dyrektor Anna Majchrzak.

     

    Katarzyna Krzemińska, Monika Kurowska

     

  • Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty 2022

    Dnia 12 maja 2022 r. uczniowie klasy trzeciej napisali swój pierwszy w życiu duży sprawdzian- Ogólnopolski Sprawdzian Umiejętności Trzecioklasisty OPERON 2022.                                           

    Badał on kluczowe umiejętności zdobyte w klasach 1-3, takie jak: czytanie ze zrozumieniem, słuchanie ze zrozumieniem, słuchanie, pisanie, wiedza o języku, liczenie i sprawność rachunkowa, praktyczne umiejętności rozwiązywania zadań matematycznych, rozumienie podstawowych pojęć przyrodniczych, obserwacje przyrodnicze oraz ich analiza.                        

    edukacja polonistyczna- całość  87%  / wynik ogólnopolski- 82% w tym:

    • czytanie-korzystanie z informacji  91%/   wynik ogólnopolski -87%
    • słuchanie ze zrozumieniem-          93% /  wynik ogólnopolski -93%
    • czytanie- analiza i interpretacja      85%/  wynik ogólnopolski- 78 %
    • tworzenie wypowiedzi                    78%/   wynik ogólnopolski – 70%

     

    edukacja matematyczna- całość 83%/ wynik ogólnopolski – 77% w tym:

    • liczenie i sprawność rachunkowa- 84% / wynik ogólnopolski- 79%
    • umiejętności praktyczne 89%-/ wynik ogólnopolski- 80%
    • rozwiązywanie zadań tekstowych- 73 %/ wynik ogólnopolski- 69%

     

    edukacja przyrodnicza-  całość 85% /wynik ogólnopolski -68% w tym:

    • rozumienie przestrzeni geograficznej- 53% / wynik ogólnopolski- 36%
    • funkcje życiowe człowieka, ochrony zdrowia, bezpieczeństwa i odpoczynku- 100% / wynik ogólnopolski- 75%
    • rozumienie środowiska przyrodniczego- 86% / wynik ogólnopolski- 70%

        Gratulujemy trzecioklasistom i życzymy sukcesów na dalszym etapie nauki. 

    Wychowawczyni klasy: Majewska Renata

  • Święto Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie

    17 maja 2022 r. Szkoła Podstawowa w Iłowie obchodziła swoje święto związane z jubileuszem 18-lecia przywrócenia szkole imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego.

    Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Iłowie celebrowaną przez ks. Henryka Zagórowicza, w której udział wzięła cała społeczność szkolna. Następnie kolumna prowadzona przez poczet sztandarowy przemaszerowała przed obelisk Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożone zostały kwiaty. Część oficjalna uroczystości odbyła się w Auli im. Jana Pawła II. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i hymnu szkoły pani Anna Majchrzak - dyrektor szkoły - powitała gości. Uroczystość uświetnili swoją obecnością m.in. pan Jan Kraśniewski - Wójt Gminy Iłów, pani Małgorzata Kunz - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Iłowie, pani Anna Kornacka-Bartos - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłowie, pani Anna Jasińska – przewodnicząca Rady Rodziców oraz dzielnicowy Gminy Iłów – asp. szt. Tomasz Kubiak. Obecna była pani Elżbieta Kopka - wicedyrektor naszej szkoły oraz pani Krystyna Wilczek – dyrektor Żłobka w Giżycach. Goście złożyli na ręce pani dyrektor listy gratulacyjne i upominki dla szkoły.

    Kolejnym punktem uroczystości była część artystyczna pt.: „Jest takie miejsce ukochane, jedyne - Polska” przygotowana przez uczniów klasy 8b pod kierunkiem pani Elżbiety Modrzejewskiej. Montaż słowno–muzyczny wzbogacony prezentacją multimedialną i dekoracją przygotowaną pod kierunkiem pani Moniki Kurowskiej miał patriotyczny wydźwięk. Całość uświetniły tańce w wykonaniu dzieci przygotowanych pod kierunkiem pani Moniki Kujawa i pani Renaty Banaszczak oraz wzruszające występy szkolnego chóru i solistów przygotowanych pod okiem pana Piotra Jędraszczaka.

    Imię Marszałka Józefa Piłsudskiego, jakie nosi nasza szkoła, to wielka chluba, ale i zobowiązanie do pamięci o tych, którzy mieli w sercach i na sztandarach hasło: Bóg-Honor- Ojczyzna, którzy dla Polski i za Polskę przelewali krew, to zobowiązanie do miłości Ojczyzny dziś i na zawsze.

    Opracowała:

    Elżbieta Modrzejewska

  • Piknik bezpieczeństwa

    16 maja br. pięcioro uczniów klasy czwartej pod opieką pani dyrektor Anny Majchrzak oraz pani Moniki Kurowskiej wzięli udział w Pikniku Wojewody Mazowieckiego oraz Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Impreza organizowana w Ramach Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa odbyła się na terenie Szkoły Podstawowej  Nr 16 im. Mikołaja Kopernika w Płocku.

    Tematem przewodnim było przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Uczestnicy pikniku mieli okazję spotkać się z przedstawicielami służb mundurowych oraz zobaczyć z bliska sprzęt wozu strażackiego,  pojazdy policyjne i straży miejskiej, a także sprzęt WOPR-u. wykorzystywany w codziennej służbie.

    Wiedza z zakresu bezpieczeństwa przedstawiana była na sześciu stanowiskach w formie zabawy, czyli jako: konkursy, quizy, zawody, pokazy sprzętu służb ratowniczych i nauki udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie mogli wszystkiego dotknąć, poćwiczyć na udostępnionych stanowiskach, sprawdzić swoje umiejętności w przygotowanych zabawach i zadaniach. Ale przede wszystkim otrzymali potężną dawkę wiedzy z zakresu bezpieczeństwa przekazaną przez specjalistów. Zdecydowana  większość omawianych tematów to były sytuacje z życia wzięte, a nie wiedza czysto podręcznikowa.

    Atrakcyjność imprezy oraz zaangażowanie uczniów najlepiej oddają zdjęcia.

  • Tydzień profilaktyki 2022

    Działania zrealizowane w ramach Tygodnia Profilaktyki w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie miały za zadanie pokazać młodzieży alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu, a także promować zdrowy styl życia i ostrzegać przed realnym zagrożeniem uzależnienia. Na korytarzach szkolnych postawione zostały parawany dotyczące problematyki zdrowia. Zachęcano również dzieci i młodzież do wykonania plakatów.

    Nauczyciele, wychowawcy przeprowadzili lekcje, na których młodzież dowiedziała się, do czego może doprowadzić fonoholizm i jak łatwo wpaść w jego sidła oraz jak szkodliwy jest wpływ telefonu komórkowego na funkcjonowanie człowieka. W klasach młodszych było promowanie zdrowego stylu życia, czyli aktywności fizycznej.  Podczas zajęć uczniowie mieli możliwość kształtowania postaw prozdrowotnych i prospołecznych.

    Za pomocą Wirtualnej  Gazetki została wyświetlana prezentacja multimedialna na temat  „Wpływu zagrożeń – uzależnień na nasze zdrowie”, która cieszyła się dużym zainteresowaniem.

    Koordynatorami Tygodnia Profilaktyki była p. Monika Kurowska oraz p. Urszula Geras – Stodulska

  • Zebranie Rodziców/Opiekunów

    Dnia 19.05.2022 r (czwartek) odbędzie się zebranie Rodziców/Opiekunów uczniów Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie.

    Klasa 3 zebranie obędzie się dnia 23.05.2022 r (poniedziałek) o godzinie 15.30 sala 17SP.

    Klasa 1A zebranie obędzie się dnia 23.05.2022 r (poniedziałek) o godzinie 15.30 sala 13SP.

  • Komunikat - remont drogi Iłów - Wszeliwy

    Komunikat

    Według informacji wykonawcy remontu drogi powiatowej Iłów – Wszeliwy w dniach 6-7 maja (piątek, sobota) ruch na odcinku Iłów - Lasotka będzie ograniczony. Proszę nie planować przejazdu tym odcinkiem.

    Za utrudnienia przepraszam.

    Jan Kraśniewski

  • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

    2 maja w Auli im. Jana Pawła II w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie odbył się apel szkolny upamiętniający uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Uroczystości zostały zainaugurowane wspólnie odśpiewanym Mazurkiem Dąbrowskiego.

    Apel rozpoczęła Pani Dyrektor Anna Majchrzak, przypominając rys historyczny powstania majowej Konstytucji.

    Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzili uroczyście polscy patrioci już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Szczególnie doniosłe uroczystości odbywały się pod koniec XIX wieku w Galicji, gdzie Polacy posiadali szeroką autonomię. Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tej rocznicy. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował przywrócić jako święto państwowe dzień 3 Maja tj. rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji w 1791 roku.

    Wyjątkowy charakter uroczystości został stworzony dzięki zaangażowaniu w apel uczniów oraz nauczycieli: pani Wicedyrektor Elżbiety Kopka, pani Jolanty Kraśniewskiej, pani Moniki Kurowskiej oraz pana Piotra Jędraszczaka.

     

    Dniu radości, dniu wesela!

    Jak szeroki polski kraj,

    Niechaj okrzyk w niebo strzela

    Vivat! Vivat! Trzeci Maj!….

    Opracowała: Paulina Szczesna

  • Dzień Ziemi

    22 kwietnia to dzień, który powinien pobudzić do refleksji każdego mieszkańca naszej planety. To święto naszego domu - Ziemi. Każdego dnia korzystamy z jej zasobów, czerpiemy siłę ze źródła, jakim jest przyroda i cieszymy oczy bogactwem, które przed nami roztacza. Mimo to, wciąż przyczyniamy się do jej zanieczyszczenia i degradacji. W naszej szkole obchody Dnia Ziemi odbyły się 26 kwietnia. Z tej okazji klasy IIB przygotowała przedstawienie, którego celem było podniesienie świadomości ekologicznej uczniów, a tym samym poprawa kondycji otaczającej nas przyrody. W przygotowanie przedstawienia zaangażowali się również uczniowie klasy 5a, 6 oraz chór szkolny.

    Opiekunowie: Renata Banaszczak, Piotr Jędraszczak, Anna Rączka, Monika Kujawa.

  • Kiermasz dla Zuzi

  • Umiem pływać

    Gmina Iłów zakwalifikowała się do programu powszechnej nauki pływania Umiem pływać. Zgodnie z  Zarządzeniem Wójta Gminy Iłów z dnia 6 kwietnia 2022 r. w sprawie Regulaminu rekrutacji i uczestnictwa uczniów klas I-III szkół podstawowych w programie Umiem pływać - współfinansowanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki informujemy, że Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie prowadzi rekrutację do w/w  programu.

  • Wycieczka klasy III do Torunia

    W dniu 6 kwietnia 2022 roku uczniowie  klasy trzeciej  pod opieką wychowawczyni Majewskiej Renaty oraz nauczyciela Pauliny Szczesnej i dwojga rodziców udali się na wycieczkę do Torunia. Napięty program wycieczki okazał się bardzo atrakcyjny.

    Przewodnik w humorystyczny sposób opowiedział o mieście, pokazał uczniom zabytki, pomniki, Krzywą Wieżę, gotycki ratusz, Dom Mikołaja Kopernika i Rynek Staromiejski.

    Kolejnym punktem programu był pobyt w Domu Legend Toruńskich- interaktywnym muzeum i teatrze. W tym tajemniczym miejscu przenieśliśmy się w świat magicznych opowieści o mieście i jego historii.  Okazało się, że nie tylko usłyszeliśmy legendy, ale i w nich uczestniczyliśmy poprzez wcielanie się w różne postaci.  Sprawiło to uczniom sporo radości i dostarczyło wiele dobrej zabawy.

    Magicznym i pachnącym piernikami, okazał się następny punkt programu, warsztaty w  Muzeum Piernika. Uczniowie mieli możliwość wzięcia aktywnego udziału w pokazie tradycyjnego wypieku pierników oraz poznaniu charakterystycznych przypraw. Współuczestniczenie w procesie przyrządzania ciasta i wypieku pierników dało możliwość zdobycia wiedzy na temat pracy  w średniowiecznym warsztacie rzemieślniczym,jakim była piekarnia.                                                                                                 Największe wrażenie na uczniach wywarł seans  w Planetarium. Dla trzecioklasistów była to prawdziwa podróż w kosmos. W głównej sali obserwatorium obejrzeliśmy projekcję, mającą na celu przybliżenie zagadnień z dziedziny astronomii - budowę Wszechświata, popularne gwiazdozbiory i tajemnice Drogi Mlecznej. Dzięki specjalnej aparaturze na ekranie w kształcie kopuły obejrzeliśmy wierne odtworzenie mapy nieba. Siedząc wygodnie w fotelach, podziwialiśmy m.in. fazy Księżyca, układ gwiazdozbiorów czy spadające gwiazdy. Po tylu atrakcjach uczniowie z apetytem spożyli obiad.

    Na zakończenie wycieczki zakupiliśmy pamiątki oraz pierniki. Trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu.

                                                                                                                                    

    MR

  • Wiosna budzi do życia

    Wiosna to czas, kiedy świat budzi się do życia, a za naszymi oknami pojawia się więcej słońca i zieleni. Nasze serca również przepełniają się wtedy radością, gdyż dni stają się coraz dłuższe, a temperatura wzrasta i pozwala nam na wymianę kurtek zimowych na wiosenne. Pierwszy Dzień Wiosny uczniowie  klasy IA obchodzili w sposób szczególny- była to  zabawa w teatr. Wykorzystaliśmy do tego  lalki pacynki.  Pacynki to świetna pomoc edukacyjna, która poprawia zdolności komunikacyjne, walczy z nieśmiałością, w sposób atrakcyjny dla dziecka wspiera przyswajanie wiedzy i umiejętności. Wprowadzenie dzieci w świat sztuki poprzez zabawy teatralne przynosi im wiele korzyści, rozwija wyobraźnię, doskonali mowę, która staje się wyrazista i melodyjna, sprzyja umuzykalnieniu, rozwija płynność ruchów oraz zwiększa poczucie własnej wartości. Uczniowie za pomocą pacynek wcielali się w role bohaterów baśni” Trzy świnki” oraz „ Czerwonego Kapturka”. Dzieci uczyły  się zmieniać siłę i ton głosu, ćwiczyły umiejętność wypowiadania się, rozwijały także umiejętność współpracy i zabawy w grupie, podnosiły swoje kompetencje społecznie oraz budowały pewność siebie. Być może pacynki  staną się początkiem zainteresowania dziecka sztuką i początkiem przyszłej pasji teatralnej. Przyjście wiosny to jednak nie jedyne święto, które obchodziliśmy tego dnia. Uczniowie klasy I A włączyli się również w akcję Światowego Dnia Zespołu Downa. Jako wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa uczniowie założyli tego dnia kolorowe skarpetki „nie do pary”. Zrobiliśmy też kolorowanki na powitanie wiosny. Ten dzień zaliczamy do udanych.

                                                                                                               Urszula Geras-Stodulska

  • #skarpetkowewyzwanie i #PolskaNaNiebiesko w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie

    21 marca w Szkole Podstawowej w Iłowie kolejny raz świętowano w szczególny sposób. Tradycyjnie już na stopach naszych uczniów pojawiły się dwie różne, kolorowe skarpetki! Dlaczego skarpetki?

    21 marca to Pierwszy Dzień Wiosny, lecz również święto wyjątkowych osób - Światowy Dzień Zespołu Downa, którego symbolem są kolorowe skarpetki. Nieprzypadkowy jest również dzień - "21" - ludzie z Zespołem Downa mają dodatkowy chromosom numer 21, przypominający kształtem skarpetkę.  Tego dnia na całym świecie odbywają się akcje zwiększające świadomość społeczną dot. życia i funkcjonowania osób z Zespołem Downa, propagujące prawa człowieka i integrację.

    2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Społeczność szkolna kolejny raz włączyła się w akcję  „Polska na Niebiesko” - ogólnopolską kampanię społeczną organizowaną przez Fundację JiM. W wybranych klasach zostały przeprowadzone warsztaty przedstawiające zaburzenie spektrum autyzmu.

    Osoby w spektrum autyzmu są szczególnie narażone na dyskryminację i wykluczenie. Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba z autyzmem jest indywidualnością, a wymienione wcześniej cechy mogą występować w różnym natężeniu. Autyzm dotyczy wielu obszarów funkcjonowania  i sprawia, że osoby ze spektrum rozwijają się inaczej. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w Polsce żyje około 400 tysięcy dzieci ze spektrum autyzmu. 2 kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, mający na celu propagowanie wiedzy i akceptacji ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

    Uczniowie wraz z panią Dyrektor Anną Majchrzak, panią Wicedyrektor Elżbietą Kopka i nauczycielami pokazali solidarność i chętnie włączyli się w skarpetkowe wyzwanie oraz akcję Zaświeć na Niebiesko. Celem zorganizowanych  akcji było promowanie postawy ceniącej ludzką różnorodność, dzięki której świat jest piękny, kolorowy, ciekawy i inspirujący.

    Nauczyciele koordynujący akcje: Paulina Szczesna,  Małgorzata Chojnacka,  Anna Rączka.

     

    Paulina Szczesna

strona:

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie
    Szkoła Podstawowa w Iłowie, ul.Płocka 14
    96-520 Iłów, powiat sochaczewski
  • (24) 2774-123

Galeria zdjęć