22.11.2023 na zaproszenie naszej szkoły gościliśmy panią Annę Zientara z nietypowym towarzyszem – psem Pietruszką z Fundacji Kundelek. Pani Anna opowiedziała o tym jak powstała Fundacja, a przede wszystkim poruszyła temat opieki nad zwierzętami szczególnie w okresie zimowym. Bezdomne psy to nadal jeden z najbardziej aktualnych tematów. Nabiera on szczególnego znaczenia zwłaszcza zimą, kiedy problem błąkających się psów znacznie się nasila.
Cenne informacje i wskazówki o zwierzętach zapamiętamy na zawsze.
Serdecznie dziękujemy za spotkanie.
Monika Kurowska
W ramach projektu podczas lekcji techniki uczniowie klasy 5 zaznajamiani byli z budową pnia drzewa oraz z właściwościami niektórych gatunków drzew. Wykorzystując technologię informatyczną uczniowie zapoznani zostali z filmem pt. ,,W dechę film o drewnie” oraz z pracą w tartaku. Kolejnym etapem było zaprezentowanie najważniejszych narzędzi do obróbki drewna. Najważniejszą częścią projektu okazały się prace wytwórcze.
Oto efekty ich pracy.
Monika Kurowska
W tym roku Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) obchodzony był 17 listopada.
Nauka poprzez zabawę zawsze przynosi najlepsze efekty. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia idealnie wpasowuje się w tę koncepcję, a jego celem jest lepsze zrozumienie zasad, którymi kieruje się matematyka. Uczniowie naszej szkoły od wielu lat uczestniczą w obchodach tego święta. W tym roku postawiliśmy między innymi na gry edukacyjne z tabliczką mnożenia w roli głównej. Uczniowie grali w karty Grabowskiego, matematykę na wesoło, memory matematyczne, zamalowywnie pól na planszach, a wszystko przy użyciu tabliczki mnożenia. Dodatkowo nie obyło się bez kolorowania, w ramach zajęć świetlicy, plastyki i matematyki zakodowanych za pomocą tabliczki mnożenia obrazków. Gry i zabawy dostarczyły wszystkim wiele emocji i pozwoliły przez zabawę utrwalić tak potrzebną na co dzień bohaterkę tych gier, czyli tabliczkę mnożenia.
ŚDTM to inicjatywa skierowana nie tylko do młodzieży i dzieci, ale i dorosłych. Odświeżenie tabliczki mnożenia nikomu nie zaszkodzi, a może to być dobry wzór dla młodszych pokoleń. Głównym mottem akcji jest „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Akcja ma ciekawy przebieg. Młodsi uczniowie, pod opieką dorosłej osoby, wcielają się w role egzaminatorów i przepytują starszych z tabliczki mnożenia. „Patrolują” oni nie tylko szkolne korytarze, ale i wybierają się na ulice. W role naszych egzaminatorów wcieliły się uczennice klasy 6a: Błaszczak Amelia, Gasik Aleksandra, Gomoliszek Dominika, Skrobosz Maja, Staniszewska Klaudia i Szyprzak Oliwia. Uczennice pod opieką pani Marzeny Ryfa – Kowalczyk i Katarzyny Rzepeckiej odwiedziły Urząd Gminy, Bank Spółdzielczy, Bank Vistula, Posterunek Policji, Pocztę, Aptekę, Stację Paliw, Centrum Ubezpieczeń i Kancelarię Parafialną przepytując dorosłych z tabliczki mnożenia. „Egzamin” opierał się na losach o różnym stopniu trudności. Każdy, kto odpowiedział na 5 pytań z losu, otrzymał tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz imienny certyfikat. To nie tylko powód do dumy, ale i motywacja do dalszego doskonalenia swojej matematycznej wiedzy.
Dziękujemy Wszystkim za zaangażowanie.
Marzena Ryfa-Kowalczyk
Małgorzata Gomoliszek
Katarzyna Rzepecka
W edukacji przyrodniczej ogromne znaczenie ma nie tylko samo przyswajanie wiadomości, lecz także umiejętność ich zastosowania. W biologii dotyczy to na przykład modelowania procesów biologicznych lub elementów budujących organizmy. Głównym założeniem projektu było skonstruowanie przez uczniów klasy 5 prostych modeli z ogólnodostępnych materiałów( styropian, masa solna, modelina, plastelina, farbki),które będą obrazowały budowę komórki zwierzęcej, roślinnej, grzybowej lub bakteryjnej. Praca ta miała na celu utrwalenie wiadomości z zakresu budowy komórkowej organizmów. Dzieci spisały się wspaniale– modele były wykonane bardzo starannie, pięknie i kolorowo.
Koordynator projektu-Aneta Dąbrowska -Gorzka
16 listopada 2023 r. w sali widowiskowej Sochaczewskiego Centrum Kultury w Boryszewie, odbył się VI Powiatowy Wokalny Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej „Polskie Drogi”. Szkołę naszą reprezentowała, w kategorii klas 1-3, uczennica klasy drugiej Pola Jażdżyk, którą przygotowała wychowawczyni Majewska Renata. Dziewczynka zaśpiewała piosenkę pod tytułem „ Jest takie miejsce” i uzyskała wyróżnienie.
Gratulujemy sukcesu w tak prestiżowym konkursie!
Majewska Renata
Dnia 16 listopada odbył się II Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej, pt. "Z pieśnią ku wolności", zorganizowany przez Szkołę Podstawową im Bolesława Chrobrego w Kapturach.
Ucznnice naszej szkoły pięknie zaprezentowały przygotowane utwory, w wyniku czego uzyskały:
w kategorii przedszkola:
II miejsce - Agata Dragan
III miejsce - Anna Olkowicz
w kategorii klasy I-III:
I miejsce - Pola Jażdżyk
w kategorii klasy IV-VIII:
wyróżnienie otrzymała Natalia Gębicka.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
To jest Polska…
Kiedy nagle las zaszumi,
Mowę sosny gdy zrozumiesz…
To jest Polska
Gdy zobaczysz gdzieś topole
Królujące ponad polem…
To jest Polska…
Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju. W tym roku nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do akcji „Szkoła do hymnu”. Punktualnie o symbolicznej 1111 10 listopada w auli szkolnej rozbrzmiały takty „Mazurka Dąbrowskiego” i uczniowie wraz z nauczycielami odśpiewali hymn narodowy. O godzinie 1800 harcerze oraz Samorząd Uczniowski uczestniczyli w gminnych obchodach Święta Niepodległości pod Kolumną Niepodległości w Iłowie.
Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisała się w kalendarz naszych szkolnych uroczystości. Każdego roku z tej okazji odbywa się akademia, która zawsze jest dla uczniów wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu, ważnym źródłem informacji o trudnych losach naszej Ojczyzny. 14 listopada uczniowie klas 4,5,6,7 przygotowali wzruszający apel niepodległościowy, który skłonił do refleksji i wspomnień.
Julita Perlikowska - Tomasik
Zapraszamy wszystkich Państwa na ostatni webinar w tym roku organizowany przez Fundacje Dbam o Mój Zasięg dla Szkół Odpowiedzialnych Cyfrowo, który odbędzie się 27 listopada (poniedziałek) o godzinie 19:00 do 20:30 na platformie ClickMeeting. Temat: Co z tym zdrowiem psychicznym młodych cyfrowych?
https://fundacjadbamomojzasieg.clickmeeting.com/co-z-tym-zdrowiem-psychicznym-mlodych-cyfrowych-
Zapraszamy do obejrzenia prazentacji przygotowanej przez klasę 6 z wychowawcą.
Uczniowie klas II pod opieką wychowawczyni Majewskiej Renaty posprzątali teren wokół Dębów Katyńskich, zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć o poległych. Dęby, o które dbają uczniowie Szkoły Podstawowej w Iłowie zostały posadzone 17 kwietnia 2000 r. przy murze otaczającym kościół parafialny p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Iłowie. Każdy Dąb upamiętnia konkretną ofiarę Zbrodni Katyńskiej według zasady: jeden Dąb to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Na liście znajdują się nazwiska trzech mieszkańców Ziemi Iłowskiej: Podporucznik Antoni Stańczak ur. 1898 roku w Stegnie gmina Iłów. Był żołnierzem Legionów Marszałka Piłsudskiego. Walczył u boku Marszałka podczas Bitwy Warszawskiej w 1920 roku. Został zamordowany w Ostaszkowie strzałem w tył głowy 19 maja 1940 roku.
Posterunkowy Policji Państwowej Henryk Marciniak ur. 18 stycznia 1914 roku we wsi Wołyńskie gmina Iłów. Przydzielony do Rezerwy Policji Państwowej przy Komendzie Policji w Żyrardowie pełnił tam służbę we wrześniu 1939 roku. Awansowany pośmiertnie do stopnia aspiranta.
Zbysław Kuźniarski ur. 3 marca 1911 roku w Iłowie. Ukończył Dywizyjny Kurs Podchorążych Piechoty przy 32 Pułku Piechoty i ćwiczenia rezerwy w 3 Pułku Piechoty. Był urzędnikiem Biura Dróg Wodnych Ministerstwa Komunikacji.
Majewska Renata
Społeczność Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie aktywnie włączyła się w akcję „Szkoła Pamięta” w 2023 r. Wszyscy uczniowie z klas 1-8 odwiedzili miejscowy cmentarz, na którym spoczywają żołnierze września 1939 r. polegli w Bitwie nad Bzurą. Najpierw uporządkowali mogiły, następnie oddali hołd poległym żołnierzom minutą ciszy, modlitwą i zapaleniem zniczy.
W akcję wpisały się wycieczki patriotyczne. Dzieci z oddziałów przedszkolnych odbyły patriotyczny spacer do miejsc pamięci narodowej w Iłowie. Dzieci w skupieniu i z należytą powagą oddały hołd m. in. przy pamiątkowym obelisku Generała Franciszka Włada. Klasy 7b i 8 we wrześniu odwiedziły Henryków - Miejsce Pamięci, w którym we wrześniu 1939 r. Niemcy spalili żywcem 76 Polaków. W październiku klasy 6 i 7b w Gąbinie obejrzały widowisko multimedialne pt. „Iskry Niepodległej”, prezentujące wkład Polaków w rozwój nauki i kultury na świecie. W szkole odbyła się też żywa lekcja historii. Prelegentem była uczestniczka Powstania Warszawskiego, Pani Wanda Świderska. Wszystkie działania miały na celu kształtowanie postawy patriotycznej wśród uczniów, budowanie więzi międzypokoleniowej, budzenie dumy i szacunku dla dokonań przodków.
Dyrektor Szkoły Elżbieta Anna Kopka
2 listopada br. w ramach działalności Szkolnego Koła LOP zorganizowano spotkanie uczniów z leśniczym Leśnictwa Rzepki p. Mateuszem Szulc. Zaproszony gość został serdecznie przyjęty przez dyrektora szkoły p. Elżbietę Kopka, nauczycieli opiekujących się SK LOP oraz dzieci z klas 0-4.
Podczas prelekcji leśnik omówił dobre zasady zachowania w lesie ,jak odnaleźć się w lesie ,zwrócił uwagę na choroby przenoszone przez kleszcze oraz na niebezpieczne zwierzęta ,które możemy spotkać w lesie i na właściwe postawy jakie powinniśmy wtedy przyjąć. Mieliśmy możliwość poznać też okazy i wiek drzew objętych ochroną na terenie gminy Iłów.
Spotkanie podczas ,którego dzieci obejrzały prezentacje multimedialną ,wysłuchały prelekcji leśnika ,przebiegało bardzo aktywnie .Uczniowie chętnie zadawali pytania jak również odpowiadali na zagadnienia dotyczące lasu. Cieszy fakt, że najmłodsi mają tak dobrą wiedzę o życiu w lesie.
Doskonałym uzupełnieniem tematyki była szkolna gazetka LOP pt. Uwaga –kleszcze opracowana przez opiekunów koła .
Organizatorzy –opiekunowie koła LOP
Aneta Dąbrowska-Gorzka
Monika Kurowska
Renata Majewska
Podobnie, jak w ubiegłym roku nasza szkoła włączyła się w akcję zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej ,,Szkoła Pamięta". Celem akcji jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia, uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.Nasza szkolna akcja rozpoczęła się od uporządkowania żołnierskich mogił na cmentarzu parafialnym. Grupa wolontariuszy oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z nauczycielami: Julitą Perlikowską-Tomasik, Justyną Lewandowską, Agnieszką Pytkowską oraz Panią Dyrektor Elżbietą Kopka odwiedzili również groby osób, które zapisały się na kartach historii naszej szkoły: nauczycieli, pracowników oraz uczniów iłowskiej podstawówki.Chwilą ciszy oraz symbolicznym światełkiem uczczono zmarłych.Na koniec uczniowie podzieleni na małe grupki wyruszyli w poszukiwaniu opuszczonych, zaniedbanych grobów. Stawiając zapalone znicze uczniowie choć na chwilę przywrócili pamięć o nich, tych którzy byli tu przed nami.
Julita Perlikowska - Tomasik
30 października, dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z wychowawczyniami w ramach akcji "Szkoła pamięta" odbyły patriotyczny spacer do miejsc pamieci narodowej w Iłowie. Dzieci w skupieniu i z należytą powagą poznały historię Generała Franciszka Włada oraz oddały hołd przy pamiątkowym obelisku.
Generał Franciszkek Wład, zmarł w skutek odniesionych ran, 18 września 1939 roku w gajówce w Januszewie. Pochowany został obok kościoła w Iłowie, a następnie w czerwcu 1940 roku przeniesiono jego ciało na Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie.
Akcja miała na celu uwrażliwić dzieci na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach narodowych.
Magdalena Kaniecka
Grażyna Błaszczyk
27 października 2023 r. uczniowie klasy III a i III b pod opieką wychowawców p. Urszuli Geras- Stodulskiej i p. Moniki Kurowskiej wraz z p. Agnieszką Pytkowską odwiedzali miejsca spoczynku bliskich nam zmarłych na iłowskim cmentarzu. Spacer alejkami cmentarza parafialnego był dla uczniów głębokim przeżyciem, wprowadził w nastrój refleksji, zadumy oraz wspomnień o osobach bliskich, których już niestety z nami nie ma. Dzieci pomodliły się i zapaliły znicze na rodzinnych grobach.
W ciszy i spokoju, jakim emanuje to miejsce, uczniowie mogli zapalić lampki również przy kwaterze 1034 żołnierzy Wojska Polskiego 1939 r. Niewątpliwie takie wyjścia na miejsca pamięci to jedna z ważniejszych lekcji wychowania patriotycznego. Dzieci dbały również o właściwe zachowanie się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.
Monika Kurowska
XXIII Obchody Dnia Papieskiego odbyły się w naszej szkole w dniu 19 października 2023 r. pod ogólnopolskim hasłem „ Święty Jan Paweł II. Cywilizacja życia”. Dyrekcja szkoły wraz z zespołem nauczycieli zatroszczyła się w swoich działaniach, aby Dzień Papieski miał kilka wymiarów: modlitewny, duchowy, kulturalny, artystyczny oraz charytatywny. Św. Jan Paweł II wskazał konkretne środowiska, w których cywilizacja życia znajduje swój najbardziej żyzny grunt. Są nimi: rodzina, dzieci i młodzi. Wszyscy jesteśmy wezwani, „aby kochać i szanować życie każdego człowieka oraz dążyć wytrwale i z odwagą do tego, by w naszej epoce, w której mnożą się zbyt liczne oznaki śmierci, zapanowała wreszcie nowa kultura życia, owoc kultury prawdy i miłości” – apelował Ojciec Święty. Pani Dyrektor Kopka Elżbieta serdecznie powitała zaproszonych gości, wśród których byli m.in.: Ks. Proboszcz Krzysztof Tempczyk, Klub Senior Plus, Koło Emerytów, Rencistów i Inwalidów Nr 5 w Iłowie, Prezes Banku Spółdzielczego w Iłowie p. Piechucka Agnieszka, Radna powiatowa- p. Dragan Wanda, Dyrektor GOK w Iłowie p. Kunz Małgorzata, lokalni poeci i pisarze – p. Ligas Wanda, p. Zientara Wiesława, p. Jóżwik Krystyna, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, Przyjaciele Szkoły, Rada Rodziców oraz uczniowie, rada pedagogiczna i pracownicy szkoły. Uczniowie z klas V-VIII przybliżyli świadectwa i dzieła życia Jana Pawła II, zainscenizowali fragmenty najważniejszych przemówień i wystąpień papieża oraz zaprezentowali pieśni poświęcone Wielkiemu Rodakowi. Wiele emocji i wzruszeń dostarczył publiczności występ uczniów z klasy II, podczas którego zaśpiewali na góralską nutę pieśni : „ A my wom zycymy”, „ Zapada zmrok” „ oraz „Barkę”. Pieśni porwały zebranych do wspólnego śpiewu. Wielu gości zabrało głos, wśród których ks. Proboszcz Krzysztof Tempczyk wspominał, jak pontyfikat Jana Pawła II wpisał się w jego życiorys, lokalni poeci zaprezentowali swoje wiersze o papieżu, a emerytowana nauczycielka p. Brzeska Aldona wypowiedziała wiele słów uznania dla pani Dyrektor. Uroczystość zakończyła się skonsumowaniem przez gości i całą społeczność szkolną pysznych kremówek. Obchody Dnia Papieskiego upłynęły w podniosłej atmosferze, a za przygotowanie odpowiedzialni byli nauczyciele: Krzemińska Katarzyna, Jachowicz Renata, Majewska Renata, Majorek Ewa, Monika Kujawa, Kuźmińska Justyna, Kurowska Monika, Perlikowska Justyna i Jędraszczak Piotr.
Majewska Renata
17 października 2023 roku w Auli im. Jana Pawła II Szkoły Podstawowej w Iłowie uczniowie klasy pierwszej oficjalnie wstąpili w progi naszej szkoły. Pierwszoklasiści oraz uczniowie klas starszych zaprezentowali program artystyczny, po którym nastąpiło uroczyste ślubowanie na Sztandar Szkoły. Aktu pasowania symbolicznym ołówkiem dokonała pani dyrektor Elżbieta Kopka przy udziale pani wicedyrektor Marzeny Ryfa –Kowalczyk.
Oficjalne przyjęcie uczniów klas pierwszych do społeczności szkolnej było wyjątkowym przeżyciem dla dzieci oraz ich rodziców. Ten wyjątkowy dzień na pewno głęboko zapadnie im w pamięci. Mają oni już za sobą pierwszy miesiąc nauki. To odpowiedni czas, aby poczuć atmosferę oraz zasady panujące w szkole.
Uroczystość miała bardzo podniosły charakter, a uświetnili ją zaproszeni goście m.in.: Wójt Gminy Iłów Jan Kraśniewski, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Przemysław Wasilewski, Przewodnicząca Rady Rodziców Darlena Kalińska, pani dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Małgorzata Kunz, pani dyrektor Bibloteki Publicznej w Iłowie Anna Kornacka – Bartos oraz Agnieszka Piechucka, prezes Banku Spółdzielczego w Iłowie, od którego pierwszoklasiści otrzymali książeczki SKO z pierwszym wkładem pieniężnym oraz słodki upominek. Najmłodsi otrzymali również pamiątkowe dyplomy, słowniki ortograficzne, słodycze oraz zeszyty od wymienionych gości. Wszyscy w ciepłych słowach powitali w gronie uczniów klasy pierwsze i życzyli im wielu sukcesów na rozpoczynającej się właśnie ścieżce edukacyjnej.
Pasowanie pierwszoklasistów było także okazją do podziękowania za zaangażowanie w wychowanie dzieci i młodzieży dyrekcji, nauczycielom i pracownikom Szkoły, bowiem 17 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej.
Uroczystość przygotowali: Hanna Marciniak, Renata Banaszczak, Małgorzata Bujakowska, Julita Perlikowska-Tomasik, Agnieszka Pytkowska, Piotr Jędraszczak oraz Justyna Kużmińska.