7 października br. nasza szkoła wzięła udział w akcji „1000 drzew dla Sochaczewa”. Jej celem było posadzenie drzew w mieście Sochaczew jak i okolicznych instytucjach takich jak szkoły leżące na terenie powiatu .Organizatorem przedsięwzięcia był wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, Starostwo Powiatowe w Sochaczewie ,Urząd Miasta Sochaczew oraz Szkoła ”Ogrodnik”. Wybór gatunków drzew i krzewów ozdobnych był bardzo duży. Pozyskaliśmy dla naszej szkoły okazy między innymi miłorzębu japońskiego, różanecznika, buka pospolitego oraz krzewy iglaste. Wszystkie zostały posadzone z pomocą uczniów i zdobią nasz park przyszkolny.
Nauczyciel biologii-Aneta Dąbrowka-Gorzka
45 lat temu metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła został wybrany na Stolicę Piotrową. Przybrał imię Jan Paweł II. Jego 26-letni pontyfikat należał do najdłuższych i najważniejszych w historii.
Społeczność Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego pamiętała w tym dniu o naszym Wielkim Rodaku. Delegacja składająca się pani dyrektor Elżbiety Kopka, pani wicedyrektor Marzeny Ryfa-Kowalczyk, przewodniczącej Rady Rodziców pani Darleny Kalińskiej oraz przedstawicieli nauczycieli i Samorządu Uczniowskiego, złożyła kwiaty i zapaliła znicze przy obelisku Świętego Jana Pawła II. Baner i zdjęcia przygotowane w holu szkoły przez cały dzień przypominały uczniom o dzisiejszej rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. Ponadto prezentacje, filmy i piosenki przybliżały uczniom życie i nauczanie Świętego Jana Pawła II. Kontynuacją tych wydarzeń będzie uroczysty apel w dniu 19 października 2023r. w auli naszej szkoły, który zwieńczy obchody XXIII Dnia Papieskiego.
Harcerze i zuch z drużyny „Szare Wilki”dostali do wykonania zadanie przygotować posiłek polowy. Zadanie było ciekawe ale trudne do wykonania gdyż pogoda bardzo nam to zadanie utrudniała mokra trawa i padający deszcz. Nie mniej jednak udało się rozpalić ognisko i ugotować prosty posiłek zadanie zostało zaliczone.
Drodzy Rodzice!
Już w najbliższy poniedziałek 16 października 2023 o godzinie 19:00 odbędzie się kolejny bezpłatny webinar organizowany przez Fundację Dbam o Mój zasięg, dla Szkół Odpowiedzialnych Cyfrowo.
Temat: "E-uzależnienia a higiena cyfrowa. Gdzie zatem jest granica?".
Link do spotkania: https://fundacjadbamomojzasieg.clickmeeting.com/e-uzaleznienia-a-higiena-cyfrowa-gdzie-zatem-jest-granica
Zapraszamy!
W dniu 06.10.2023 roku klasy trzecie wraz z wychowawcami wybrały się na wycieczkę do Stowarzyszenia Ekologiczno- Kulturalnego Ziarno w Grzybowie. Po przyjeździe przywitało nas pyszne śniadanie ekologiczne, na które składały się zdrowe kanapki i herbatka owocowa. Podczas zajęć na gospodarstwie dzieci mogły poznać zasady funkcjonowania gospodarstwa ekologicznego oraz przyjrzeć się z bliska pracy rolnika, dowiedzieć się skąd pochodzą podstawowe produkty żywnościowe (np. mleko), jak robi się sery oraz poznać zasady zrównoważonej konsumpcji. Punktem obowiązkowym była wizyta w koziarni i dodatkowa atrakcja - karmienie kóz. Nie zabrakło też innych zwierząt- krowy, koń, pies oraz kotki. W trakcie zajęć w Biopiekarni dzieci dowiedziały się wszystkiego o zbożach oraz rodzajach mąki, zobaczyły, jak miele się ziarno, upiekły razową bułkę. Podczas warsztatów tworzyliśmy wycinanki sannickie nawiązujące do tradycji i kultury polskiej. Kierownikiem wycieczki była p. Urszula Geras – Stodulska, opiekunami zaś panie: p. Monika Kurowska i p. Agnieszka Pytkowska. Wycieczka ta dostarczyła nam wszystkim dużo pozytywnych wrażeń. Był to sympatycznie i atrakcyjnie spędzony czas.
Urszula Geras-Stodulska
W dniu 4 października 2023 r. klasa II uczestniczyła w lekcji, która odbyła się w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie w ramach programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu”. Dofinansowana została przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i mazowieckie instytucje kultury, zgodnie z warunkami uczestnictwa, czyli po zaakceptowaniu zgłoszenia przez Dyrektora szkoły panią Elżbietę Kopka. Główne cele programu to, m.in.: upowszechnianie dziedzictwa kulturowego Mazowsza, inspirowanie do planowania i realizowania ciekawych lekcji, rozwijanie zainteresowań i kreatywności uczniów oraz umożliwienia mazowieckim uczniom większego dostępu do kultury. W tym dniu czekał też na uczniów cały wagon wzruszeń w Kinie Odeon. Drugoklasiści z okazji Dnia Chłopaka obejrzeli bowiem film pod tytułem „O psie, który jeździł koleją”. Pełni wrażeń pod opieką wychowawcy klasy pani Renaty Majewskiej i pedagoga specjalnego pani Justyny Kuźmińskiej wróciliśmy do szkoły.
Renata Majewska
W czwartek dnia 05.10.2023 roku odbyły się na „Orliku” w Iłowie zawody dziewcząt i chłopców kategoria „młodzież”. Duży sukces osiągnęły nasze dziewczęta, które zremisowały jeden mecz i wygrały dwa mecze. Dzięki temu awansowały na zawody rejonowe. Wyniki:
SP Iłów - SP Kozłów Biskupi 0:0
SP Iłów – SP Brzozów 2:0
SP Iłów – SP Teresin 4:1
Klasyfikacja końcowa:
1. SP Iłów
2. SP Brzozów
3. SP Kozłów Biskupi
Gorzej powiodło się chłopcom, którzy zremisowali mecz z SP Szymanów 0:0 i przegrali z 0:4 SP Rybno. Zostali sklasyfikowani na 5 miejscu.
Skład dziewcząt: Leokadia Brudzyńska, Dominika Nowakowska, Anna Dałkiewicz, Julia Drzewiecka, Julia Hnybidenko, Magda Błaszczyk, Aleksandra Kalińska, Lena Grabowska Opiekun: Piotr Piotrowski
W dniu 3.10.2023 w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie odbyła się żywa lekcja historii. Na zaproszenie Pani Dyrektor E. Kopka i nauczyciela historii p. J Kraśniewskiej przybyła 91 letnia uczestniczka Powstania Warszawskiego - Pani Wanda Świderska . Prelegentka odczytała uczniom kl. 7 i 8 swoje wspomnienia dotyczące wydarzeń z lat okupacji niemieckiej i Powstania Warszawskiego. Wielokrotnie w swoim wystąpieniu zwracała uwagę na relacje międzyludzkie tj. życzliwość, pomoc, dzielenie się wszystkim przez Polaków w trakcie tych dramatycznych czasów. Na koniec wystąpienia zaapelowała do uczniów by nie tracili czasu w telefonach komórkowych. Zachęcała do nauki języków, uprawiania sportu, poszukiwania zainteresowań i budowania więzi międzypokoleniowych. Wdzięczni za wizytę uczniowie wręczyli p. Wandzie Świderskiej piękny bukiet kwiatów.
Jolanta Kraśniewska
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest corocznie 29 września. Data odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Jego nadrzędnym celem jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Badania potwierdzają, że głośne czytanie wpływa nie tylko na ich rozwój społeczny i emocjonalny, ale także rozwija wyobraźnię, poszerza zakres słownictwa, buduje mocną więź, między dzieckiem a rodzicem, rozwija empatię i zapewnia pozytywne emocje związane z czytaniem i książkami. W Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie ten szczególny dzień obchodzony był 2 października. W Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania zaproszenie przyjęli przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego wraz z Panią Dyrektor Iwoną Banasiak, która wcieliła się w rolę Czerwonego Kapturka oraz uczniowie naszej szkoły klas 0-IV wraz z wychowawcami. Każda klasa prezentowała swoje wybrane fragmenty książek, bajeczki, wierszyki a nawet zostały odegrane scenki z wierszyków Lokomotywa czy Rzepka.
Warto więc czytać dzieciom, nie tylko w ten jeden dzień w roku, ale systematycznie każdego dnia, chociaż po kilka minut.
Odpowiedzialni Monika Kujawa oraz Julita Perlikowska-Tomasik.
27 września 2023 r. uczniowie klas VI, VII A oraz VII B udali się wraz z wychowawczyniami do Włocławka, aby tam w parku linowym sprawdzić swoją wytrzymałość i równowagę. Wielu uczniów pokonało swój lęk, pokonując takie przeszkody jak: upiorne beczki, zjazdy tyrolką, zjazd na desce, czy wędrówka po ruchomych krzesłach. Po ćwiczeniach zręcznościowych i małej dawce adrenaliny, młodzież spędziła czas wolny grając w piłkę nożną, posilając się przy ognisku.
Agnieszka Kalińska
W piątek 29.09.2023r. trzy sztafety z naszej szkoły wystąpiły w zawodach powiatowych w Kamionie. Po zmianie w regulaminie Szkolnego Związku Sportowego od tego roku w sztafecie występuje 6 osób, które w zależności od wieku zawodników pokonują dystans 6x800m w kategorii dzieci i 6x1000m w kategorii młodzież. Awans na zawody rejonowe uzyskują 2 najlepsze sztafety w każdej kategorii. Sztafeta naszych chłopców z rocznika 2011-2012 kategoria dzieci zajęła II miejsce i uzyskała awans na zawody rejonowe. Blisko awansu byli chłopcy z rocznika 2009-2010 którzy uplasowali się na III miejscu. Dobrze zaprezentowały się też dziewczęta młodsze z rocznika 2011-2012 kategoria dzieci zajmując V miejsce. Opiekunowie: Piotr Piotrowski, Monika Kujawa.
27 września 2023 roku w trosce o bezpieczeństwo uczniów naszej szkoły odbyła się pierwsza w tym roku próbna ewakuacja. Przeprowadzony został próbny alarm pożarowy połączony z ewakuacją uczniów, nauczycieli oraz pracowników z budynku szkoły przy współpracy Ochotniczej Straży Pożarnej w Sochaczewie. Po sygnale dźwiękowym w postaci - 3 długich dzwonków uczniowie wraz z nauczycielami opuścili budynek szkoły i udali się na miejsce zbiórki, czyli boisko szkolne. Nauczyciele na podstawie dziennika przekazali p. Piotrowi Piotrowskiemu oraz p. Dyrektor Elżbiecie Kopka prowadzącej akcję ewakuacyjną, informacje dotyczące stanu liczebności klas. Celem tych ćwiczeń było uświadomienie przede wszystkim uczniom, a także innym osobom jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia. Cała akcja w wyznaczonym czasie przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie z zasadami postępowania w czasie zagrożenia. Po usłyszeniu alarmu - 3 długich dzwonków uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy opuścili budynek szkoły. Strażacy sprawdzili budynek szkoły, czy zostały zachowane wszystkie środki bezpieczeństwa w razie ewakuacji.
Uczestnicy akcji doświadczyli najważniejszych wzorców, gdzie priorytetem był brak paniki, szybkość i zwinność w opuszczeniu terenu zagrożenia oraz wspólne pomaganie sobie. Na uwagę zasługuje fakt, iż uczniowie, nauczyciele, a także wszyscy pracownicy obsługi, zachowują środki bezpieczeństwa, doskonale znają drogi ewakuacyjne, a także bardzo szybko i sprawnie docierają na miejsce zbiórki.
Urszula Geras-Stodulska
W dniu 27.09.2023 roku w naszej szkole odbył się pokaz judo przygotowany przez UKS ”Orkan-Judo” Sochaczew. W pokazie wzięli udział zawodnicy: Julia Błaszczyk, Stanisław Szyszkiewicz, Antoni Szyszkiewicz, Wojciech Dragan, Malwina Błaszczyk i Maja Błaszczyk. Nasi uczniowie już od kilku lat ćwiczą judo i są medalistami zawodów ogólnokrajowych, Pucharów Polski oraz Mistrzostw Polski.
Dziękujemy!
Dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b oficjalnie powitały nową porę roku, która będzie panować przez najbliższe miesiące. Podczas jesiennego spaceru zbieraliśmy dary jesieni, które potem znalazły się w naszym kąciku przyrody.
Dzieci miały okazję wykazać się wiedzą na temat nowej poru roku poprzez rozwiązywanie zagadek i rebusów. Przedszkolaki będą poszerzać swoją wiedzę podczas kolejnych zajęć oraz obserwować zmiany, jakie przyniesie nam nowa pora roku podczas spacerów i wycieczek.
Magdalena Kaniecka
Grażyna Błaszczyk
22 września Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przystąpiła do akcji Sprzątanie Świata. W tym roku wypada 30 rocznica tej akcji, pierwsza miała miejsce w roku 1994. Uczniowie klas 0-8 sprzątali tego dnia teren wokół szkoły, a także wybrane ulice Iłowa oraz teren wokół cmentarza w Iłowie, robili to z pełnym zaangażowaniem. Po złożeniu worków w wybranych miejscach uczniowie biesiadowali przy kiełbasce z grilla na dziedzińcu szkoły i relaksowali się słuchając muzyki. Poczęstunek ufundowany został przez Urząd Gminy Iłów, za co bardzo dziękujemy. A oto fotorelacja z tego dnia.
Anna Rączka
Dnia 26 września uczniowie klas Ia i Ib wraz z opiekunamip. R. Banaszczak, p. H. Marciniak i p. M. Bujakowską udali się na wycieczkę do Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim. Zwiedzanie obiektu było niesamowitą podróżą w czasie przenoszącą nas do początku XX w. Znaleźliśmy tu kompletną wioskę ze wszystkimi rodzajami zabudowy. Mogliśmy obejrzeć kościół z 1935 roku, dawną szkołę oraz domy i gospodarstwa charakterystyczne dla osadników olenderskich. Uczestnicy wycieczki zapoznali się z masą ciekawostek o dawnym życiu, organizacji dnia pracy i odpoczynku. Uczniowie mogli wykorzystać swoją kreatywność biorąc udział w warsztatach plastycznych. Pod kierunkiem pracownika skansenu wszystkie dzieci wykonały własne lalki, które zabrały ze sobą do domu. Pełni radosnego nastroju wróciliśmy do szkoły.
Renata Banaszczak
W dniu 18.09.2023 uczniowie klasy 8 i 7 b wraz z Panią Dyrektor E. Kopka i nauczycielem historii panią J. Kraśniewską odwiedzili miejsca upamiętniające kampanię wrześniową. W Henrykowie, Łaziskach i Iłowie zapalono znicze i minutą ciszy oddano hołd bohaterom września 1939 r.
Jolanta Kraśniewska
Kolejne zajęcia na pływalni Orka w Sochaczewie pokazały, że nauka pływania uczniom klas II-III przychodzi z łatwością. Wpływa z pewnością na to naturalny entuzjazm odkrywania nowego oraz zdolność nauki poprzez zabawę. Istotną rolę spełniają tu instruktorzy, którzy potrafią zainteresować dzieci ciekawymi ćwiczeniami, ujarzmić ich nieokiełznany czasami temperament oraz prowadzą zabawy, które przynoszą dzieciom radość, a jednocześnie edukują. Opiekę sprawują wychowawczynie klas : Majewska Renata, Kurowska Monika, Stodulska Urszula.
Uczniowie korzystają z bezpłatnych zajęć w ramach projektu powszechnej nauki pływania. Zadanie realizowane jest w ramach programu „Umiem pływać” przy wsparciu finansowym ze środków Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki, a organizatorem Wójt Gminy Iłów oraz Szkoła Podstawowa w Iłowie.
Szkolny koordynator programu: Majewska Renata