Polska Izba Mleka i Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka w ramach projektu „Mamy kota na punkcie mleka” prowadziła konkurs dla szkół pn. „Wesołe Mleczne Smakołyki”.
Konkurs polegał na stworzeniu przepisu na prostą potrawę, w której mleko lub produkty mleczne odgrywają główną rolę. Do przepisu można było dołączyć zdjęcie wykonanej potrawy.
Jury konkursowe oceniało kreatywność przepisu, w tym jego oryginalność, bezbłędność, czytelność, łatwość odtworzenia oraz estetyka zdjęcia dołączonego do przepisu, w tym: oryginalność i jakość wykonania.
W III już konkursie w ramach projektu „Mamy kota na punkcie mleka” udział wzięło prawie 40 szkół! Ilość i jakość prac była wysoka, a wyłonienie zwycięzców nie było proste.
Jury postanowiło także wyróżnić uczestników konkursu. Jedną z wyróżnionych osób była uczennica klasy IIa Szkoły Podstawowej w Iłowie- Julia Wilczyńska. W nagrodę otrzymała atrakcyjne gadżety od Kota Mleczysława. Gratulujemy Julci i opiekunowi.
SZANOWNI RODZICE
Na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Warszawie: www.kuratorium.waw.pl znajduje się harmonogram spotkań w sprawie reformy oświaty.
Przy każdym z terminów znajduje się link do rejestracji. Rejestracja ma wyłącznie charakter organizacyjny, związany z zabezpieczeniem odpowiedniej liczby miejsc dla uczestników spotkania.
Miejsce spotkań to Gimnazjum nr 1
ul. H. Sawickiej 7, Sochaczew
SPOTKANIE DLA RODZICÓW- 31 stycznia 2017r.- godz. 17.00
ZARZĄDZENIE nr 1/2016
Dyrektora Szkoły Podstawowej im . Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie
z dnia 01 września 2016 r.
Na podstawie art. 39 ust. 1 Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późniejszymi zmianami) oraz §3 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 października 2010 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. Nr 186, poz. 1245), w związku z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. nr 46, poz. 432 z późniejszymi zmianami), zarządzam, co następuje:
§1
W roku szkolnym 2016/2017 ustalam następujące dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych : 31 października 2016r., 22 grudnia 2016r., 02 maja 2017r, 04 maja 2017r., 05 maja 2017r., 16 czerwca 2017r. W dniach tych nie będzie obiadów i dowozów. Uczniowie mają możliwość udziału w zajęciach wychowawczo- opiekuńczych.
§2
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie
Ewa Ryfa
Zima to trudny czas dla ptaków, bo niełatwo im znaleźć pożywienie. Na szukanie czegokolwiek do jedzenia tracą całą energię. Często przyfruwają w pobliże naszych domów i ogródków z nadzieją na to, że będą mogły skorzystać z “darmowej stołówki”. Z pomocą uczniów naszej szkoły przetrwają go na pewno łatwiej w naszym szkolnym parku.
Klasa IIB wspólnie z wychowawcą p. Urszulą Geras-Stodulską zadbała o to, aby ptaki znalazły pożywienie na terenie naszej szkoły. Dzieci wykonywały karmniki na zajęciach, posypały ziarenka, następnie rozwiesiły na drzewach.
Dokarmiając ptaki, dzieci uwrażliwiają się na przyrodę, a także zyskują poczucie, że robią coś dobrego.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dokarmianie ptaków.
W Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie w grudniu 2016r. już czwarty raz została przeprowadzona akcja zbiórki karmy dla zwierząt domowych :” Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”.
Celem akcji była zbiórka karmy, jako pomoc w utrzymaniu dwóch schronisk dla psów znajdujących się na terenie naszej gminy. Jedno od wielu lat prowadzi p. Elżbieta Trynkus, a drugie jako Fundacja „Kundelek” p. Anna Zientara.
W akcję szczególnie zaangażowali się uczniowie kl. III a z wych. p. Hanną Marciniak i p. Monika Kujawa z kl. VI a. Żeby zachęcić społeczność szkolną do wzięcia udziału w tej inicjatywie uczniowie kl VI b wykonali stosowne plakaty i umieścili je na gazetkach szkolnych. Uczniowie szkoły i ich rodzice chętnie przyłączyli się do zbiórki karmy w różnej postaci; suchej karmy, puszek, itp.
Zebraną karmę w obecności Pani dyrektor Ewy Ryfa wręczyliśmy w/w paniom 15 grudnia 2016 r. Obie panie w ramach podziękowania, przeprowadziły ciekawą pogadankę z dziećmi, zwracając uwagę na istotne problemy związane z utrzymaniem zwierząt domowych, zwłaszcza w okresie zimowym.
Należy pamiętać, że inicjatorką akcji „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę” w naszej szkole była uczennica Zuzia Bziuk. Dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli do tej akcji.
Opracowała: Hanna Marciniak
„Umiem pływać” to ogólnopolski projekt powszechnej nauki pływania dla uczniów klas I-III współfinansowany przez Urząd Marszałkowski, Unię Związków Sportowych oraz Samorząd Terytorialny Gminy Iłów. Zajęcia w ramach projektu to przede wszystkim propozycja skorzystania z możliwości nabycia podstawowych umiejętności pływania, ale również możliwość rozwijania i podnoszenia sprawności fizycznej, zachęcanie do systematycznego uprawiania sportu w czasie wolnym od nauki oraz zachęcanie i wdrażanie do prowadzenia zdrowego i aktywnego stylu życia.
Od września do grudnia 2016 roku skorzystało z niego 45 uczniów z klas I -III. Uczniowie pod opieką nauczycieli systematycznie wyjeżdżali na pływalnię „Orka” w Sochaczewie, gdzie pod kierunkiem instruktorów uczyli się pływać. Uczestnictwo w programie było całkowicie bezpłatne. Dzięki przygotowanym zestawom zabaw poznali, że czas na basenie to nauka poprzez zabawę. Podczas zajęć z trenerami, młodzi sportowcy nie tylko poszerzyli swoją wiedzę z zakresu nauki pływania i zrozumieli, że czas nauki pływania jest przyjemny, przynosi wiele radości, zadowolenia, satysfakcji i odprężenia.
Szkolny Koordynator Projektu : Majewska Renata, Pakuła Mariusz
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii UMIEM PŁYWAĆ edycja wrzesień – grudzień 2016.
10 grudnia 2016 roku w Łącku odbyło się podsumowanie Konkursu Fotograficznego „Lasy Nadleśnictwa Łąck”. Był to konkurs ogólnopolski, skierowany do wszystkich zainteresowanych bez względu na przedział wiekowy. Obejmował trzy kategorie tematyczne -Krajobraz -teren Nadleśnictwa Łąck,-Fauna -terytorium RP,-Flora – terytorium RP. Spośród 163 zdjęć ,wyróżnienie w kategorii „Flora RP” uzyskała fotografia wykonana przez ucznia z klasy VIA Kacpra Krzemińskiego. Zdjęcie było zatytułowane ”Uroczy muchomor”. W każdej kategorii przyznano pierwsze i drugie miejsce oraz wyróżnienie. Razem nagrodzono dziewięć osób w tym ucznia naszej szkoły .Kacper otrzymał dyplom, materiały edukacyjne dotyczące Nadleśnictwa Łąck oraz nagrodę pieniężną o wartości 300 złotych .Nad realizacją konkursu czuwała nauczycielka przyrody Aneta Dąbrowska -Gorzka .
Pójdzmy wszyscy do stajenki...
Pod takim hasłem 20 grudnia w Szkole Podstawowej w Iłowie zgromadzili się uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście, aby razem świętować i cieszyć się z nadchodzących świąt. Do wspólnego kolędowania zachęcili nauczyciele rozpoczynając uroczystość kolędą "Pójdźmy wszyscy do stajenki...".
Uczniowie klasy V oraz IIa przygotowni przez wychowczynie - WiolettęTomaszewską i Agnieszkę Pytkowską oraz panią katechetką - Ewę Majorek wystapili w przedstawieniu jasełkowym. Rolę Józefa zagrał Patryk Marczak, a Marii - Aleksandra Geras. Tradycyjne spotkanie z Jezusem, królami oraz pasterzami urozmaiciły postacie z bajek, które przybyły powitać Maleńkiego i złożyć mu dary.Pięknie zaśpiewały Jezusowi małe aniołki - JulkaBłaszczyk, Julka Wilczyńska, Julka Papierowska i Amelka Tomaszewska. Uczniowie klasy IIa zatańczyli oraz powiedzieli wiersze Jezusowi.
Zgromadzeni mogli posłuchać kolęd śpiewanych przez chór pod kierunkiem pana Piotra Jędraszczaka.
Na uwagę zasługują uczniowie klas szóstych i czwartych, którzy, przygotowani przez panią Urszulę Karazję,
zatańczyli w rytm świątecznych melodii.
Do współpracy przy zoraganizowaniu jasełek zaangażowanych było wielu nauczycieli, m.in. Hanna Geras, Monika Kujawa, Barbara Żmudzińska, Marzena Ryfa - Kowalczyk
Międzyszkolny Konkurs Fotograficzny pod hasłem "PIĘKNO MOJEJ MAŁEJ OCZYZNY" z tematem wiodącym edycji 2016/2017 "NAJPIĘKNIEJSZE WARZYWA NASZYCH PÓL I OGRODÓW".
W kategorii klas I-III
Jury przyznało dwa I miejsca, które zajęli:
Gratulujemy
W ramach projektu Nasze miejsce. Lokalna historia, pamięć i dziedzictwo w edukacji dzieci i młodzieży, realizowanego przez Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego edukatorzy z Warszawy przeprowadzili z uczniami z klas czwartych czterogodzinne warsztaty. Ich celem było włączenie dzieci do aktywnego poznawania „małej ojczyzny”.
Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się, na co zwracać uwagę, zajmując się lokalnym dziedzictwem, pamięcią i historią. Poznali i nauczyli się korzystać z etnograficznych narzędzi, dowiedzieli się, jak w interesujący sposób wykorzystywać i prezentować zgromadzone informacje, przedmioty, fotografie. Pracując w ciekawy sposób na tym, co lokalne, uczniowie wzmocnili więź ze swoją najbliższą okolicą i nauczyli się dostrzegania w niej wartości. O zaangażowaniu uczniów świadczy relacja fotograficzna z przeprowadzonych zajęć.
zdjęcia:
http://szkolap.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=137
Drodzy rodzice!
W związku ze zmianami w systemie edukacji Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło dedykowaną reformie stronę internetową www.reformaedukacji.men.gov.pl, na której znajdziecie Państwo odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania o reformę. Dla rodziców zostały również przygotowane broszury i plakaty informacyjne.
Niezależnie od tych źródeł informacji pani Aurelia Michałowska - Mazowiecki Kurator Oświaty - pragnie zaprosić Państwa na organizowane przez Kuratorium Oświaty w Warszawie lokalne spotkania informacyjne: "Dobra szkoła - reforma edukacji".
Takie spotkanie odbędzie się 12 grudnia 2016r. o godzinie 16.00 w Domu Kultury w Żyrardowie/Plac Jana Pawła II.
Jak mówi poeta: „Gdzie słyszysz śpiew, tam wstąp, tam dobre serca ludzie mają. Źli ludzie – wierzaj mi, Ci nigdy nie śpiewają...”.
Tradycją Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie stało się organizowanie Gminnego Szkolnego Konkursu Pieśni Patriotycznej i Legionowej. Honorowym patronatem objęli go po raz szósty: Wójt Gminy Iłów - Pan Roman Kujawa oraz Pan Mariusz Ambroziak. Jego organizatorami zostali nauczyciele: p. Dominika Kubiak – Szczudło, p. Monika Kurowska p. Piotr Jędraszczak. Pieczę nad całością sprawowała dyrekcja szkoły: p. Ewa Ryfa i p. Renata Majewska.
Smaczny poczęstunek dla uczniów oraz opiekunów przygotowały panie: Longina Chudzyńska, Elżbieta Wojciechowska oraz Marzanna Majorek.
Już po raz szósty usłyszeliśmy w słowach i nutach pieśni patriotyczne, w których zaklęta jest opowieść o Ojczyźnie.
W tym dniu należało wspomnieć naszą drogą koleżankę Katarzynę Domańską, która od nas odeszła. Pani Kasia była głównym inicjatorem i organizatorem tegoż że konkursu. Uczciliśmy pamięć o pani Kasi minutą ciszy.
Byliśmy zaszczyceni obecnością naszych znamienitych gości, którzy przyjęli nasze zaproszenie i byli z nami: Wójt Gminy Iłów p. Roman Kujawa, ksiądz Ireneusz Kosiorek, p. Wanda Dragan, p. Joanna Kudarewko, p. Przemysław Wasilewski, p. Danuta Mazur, p. Marek Nowakowski, dyrektorzy szkół, nauczyciele, rodzice.
Konkurs nie doszedłby do skutku, gdyby nie nasi kochani sponsorzy. Ogromne podziękowania za ich dobroć i wielkie serca należą się: Wójtowi Gminy Iłów panu Romanowi Kujawie oraz kierownikowi GOPS- p. Urszuli Karolewskiej, panu Mariuszowi Ambroziakowi, fundatorowi statuetek – kluczy wiolinowych i nagród za I miejsca, panu Przemysławowi Wasilewskiemu właścicielowi gospodarstwa sadowniczego Tęczowego Ogrodu, który dla wszystkich uczestników konkursu ufundował specjalne statuetki wyrzeźbione w drewnie z okolicznościowym napisem. Pan Wasilewski ufundował także nagrody dla wszystkich uczestników. Dostarczył przepyszne soki i jabłka. Wielkie podziękowania składamy na ręce kolejnych fundatorów: Prezes Banku Spółdzielczego w Iłowie pani Danuty Mazur, Prezes Banku Vistula w Iłowie pani Jolanty Łukasiak-Malickiej, państwa Bożeny i Adama Papierowskich – właścicieli Sklepu Spożywczo – Przemysłowego, pana Marka i Tomasza Nowakowskich, właścicieli Zakładu Piekarniczego.
Uczestnikami konkursu byli uczniowie szkół podstawowych z gminy Iłów. Przed publicznością występowali w trzech kategoriach wiekowych. Grupa wiekowa 6 - 7 lat, 8 – 10 lat oraz 11 – 13 lat.
Śpiewające dzieci i młodzież oceniało szanowne jury w składzie: p. Monika Rychwalska- przewodnicząca, p. Tomasz Romanowski, p. Waldemar Czubiel, p. Łukasz Rogowiecki. Jury przy ocenie brało pod uwagę: warunki głosowe, intonację, interpretację, ogólny wyraz artystyczny oraz dobór repertuaru odpowiedni do wieku śpiewających dzieci.
Ocena nie była łatwa, gdyż poziom wielu wykonań był nie tylko bardzo wysoki, ale i wyrównany. Ostatecznie spośród 22 uczestników komisja oceniająca przyznała następujące miejsca:
Kategoria 6-7 lat
Kategoria 8-10 lat
Kategoria 11-13 lat
Jury wyłoniło zwycięzcę nagrody GRAND PRIX, którą bezkonkurencyjnie została Agata Mikołajczyk. Serdecznie gratulujemy.
Przez to wspólne śpiewanie pragnęliśmy pokazać, że patriotyzm to nie jest starodawne pojęcie, które należy odłożyć do muzealnej gabloty. Patriotyzm to życiodajna siła pulsująca w głębi szlachetnych serc.
Organizatorzy Konkursu pragną jeszcze raz podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji VI Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej i Legionowej. Dziękujemy Patronom, szkołom, sponsorom, pracownikom obsługi Szkoły Podstawowej w Iłowie, wszystkim nauczycielom przygotowującym dzieci do występów, rodzicom za zaangażowanie i uczestniczenie w tym tak dla nas ważnym dniu. Bez Państwa pomocy nasze pomysły nie mogłyby być w pełni zrealizowane. Jeszcze raz gorąco DZIĘKUJEMY!
Monika Kurowska
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii VI Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej i Legionowej.
8 listopada 29-osobowa grupa nauczycieli i pracowników Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie uczestniczyła w szkoleniu przeprowadzonym przez policjantów Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii z Powiatowej Komendy Policji w Sochaczewie. Tematem były zasady postępowania na wypadek wtargnięcia napastnika na teren szkoły.
Działania były zainicjowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które przygotowało informatory zawierające wskazówki, jak zachować się w przypadku wystąpienia zagrożenia o charakterze terrorystycznym oraz ogólne zasady funkcjonowania instytucji w sytuacji kryzysowej.
Mieliśmy okazję obejrzeć film pt.: „Wtargnięcie napastnika do szkoły”, który przedstawia działanie „aktywnego zabójcy” oraz poznać procedury zachowania się w takiej sytuacji, a także poznać zasady alarmowania o ataku terrorystycznym. Wiele ukazanych w filmie zagadnień było na bieżąco komentowane przez policjantów. Podnoszenie wiedzy i świadomości społeczeństwa o zagrożeniach terrorystycznych to jedno z głównych założeń Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2015 – 2019. Bardzo dziękujemy pracownikom sochaczewskiej policji za przeprowadzenie szkolenia, które wzbudziło wśród wszystkich wiele emocji.
E. Ryfa
10 listopada 2016 roku przedstawiciele Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie– uczniowie klasy VIa w składzie pocztu sztandarowego wraz z panią dyrektor Ewą Ryfą i opiekunem – panią Elżbietą Modrzejewską uczestniczyli w uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Przy obelisku upamiętniającym postać Marszałka Józefa Piłsudskiego obok organizatorów spotkania – przedstawicieli Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej oraz Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej zebrali się zaproszeni goście i społeczność lokalna. Uroczystość uświetnił swoją obecnością Rektor Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie pułk. T. Szczurek wraz z oddziałem żołnierzy. W podniosłej atmosferze odśpiewaliśmy hymn państwowy, wysłuchaliśmy Apelu Poległych i złożyliśmy kwiaty przy obelisku. Niespodzianką była trzykrotna salwa armatnia przygotowana przez Braci Kurkowych w tradycyjnych szlacheckich strojach. Następnie w auli Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iłowie wysłuchaliśmy koncert w wykonaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Młode Kurpie” oraz zespołu „Dzień Dobry”.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości to bardzo ważne wydarzenie, które od 11 lat wpisało się w kalendarz uroczystości Iłowa. Polakom nie wolno zapominać o bohaterach Niepodległości. Dla młodzieży takie spotkania to żywa lekcja historii i patriotyzmu.
22 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pokazie historycznym w temacie antycznej Grecji jako urozmaicenie lekcji historii. Prowadzony był on w formie interaktywnej. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z prezentowaną przez grupę artystyczną „Hefajstos” kolekcją replik. Podczas pokazu przekrojowo poruszone zostały kwestie mitologii greckiej, dzieł Homera, pierwszych olimpiad, wychowania w starożytnej Sparcie, jak również szczegółowo omówiono wyekwipowanie greckich wojowników, najważniejsze osiągnięcia kulturowe i cywilizacyjne. Pokaz był dla uczniów niezwykle interesujący i na pewno na długo pozostanie im w pamięci. Składamy podziękowania dla Rady Rodziców naszej szkoły, która sfinansowała pokaz.
Zbiórka elektrośmieci w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie odbędzie się w dniach:
- 22 i 23 listopada br do godz. 15
- 24 listopada br do godz. 10
Miejsce składowania; przed budynkiem szkolnym
Koordynator p. Monika Kujawa
Prosimy o dostarczenie elektrośmieci o dużych gabarytach, np. lodówki, pralki itp. w dniu 24 listopada rano, ze względu na brak możliwości ich zabezpieczenia.
W ramach zajęć komputerowych uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli poznawali tajniki programowania. Logowali się na indywidualne konta na platformie code.org. Korzystając z dostępnych kursów tworzyli pierwsze algorytmy, uczyli się wytrwałości, samodzielnie rozwiązywali kolejne problemy ciesząc się z odnoszonych sukcesów. Dzieci były bardzo zaangażowane tworząc własne animacje, rozwijały umiejętność logicznego i kreatywnego myślenia. Nauka połączona z zabawą przyniosła im wiele radości i satysfakcji, jednocześnie motywując do dalszego działania. Godzina Kodowania, organizowana w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej, jest powszechnie uważana za największą inicjatywę edukacyjną w historii. W tym roku Tydzień Edukacji Informatycznej przypada na 5-11 grudnia 2016r. Planujemy wziąć w nim czynny udział.
Ewa Ryfa
Dnia 07.11.2016 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie odbyło się uroczyste podsumowanie roku sportowego 2015/2016 w ramach rozgrywek SZS i inauguracja roku sportowego 2016/2017. Najlepsze sześć szkół w kategorii szkół podstawowych otrzymało pamiątkowe puchary. Wśród nagrodzonych znalazła się nasza szkoła, która uplasowała się na czwartym miejscu w powiecie sochaczewskim zdobywając 89 punktów na 28 sklasyfikowanych szkół. Gościem specjalnym była pani Grażyna Rabsztyn, rekordzistka świata i uczestniczka igrzysk olimpijskich w biegu na 100 metrów przez płotki. Pani dyrektor Ewa Ryfa miała przyjemność odebrać pamiątkowy puchar który będzie kolejnym trofeum Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie. Podziękowania i gratulacje dla nauczyciela i trenera p. Mariusza Pakuły.
W listopadzie w naszej szkole odbyły się mistrzostwa szkoły w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców. Po rozegraniu spotkań eliminacyjnych w klasach do rozgrywek szkolnych dostała się najlepsza ósemka w kategorii chłopców i czwórka w kategorii dziewcząt. W kategorii chłopców graliśmy systemem do dwóch porażek i trzech wygranych setów. Już w pierwszej rundzie spotkania były bardzo zacięte i kończyły się wynikiem 3:2. Wśród dziewcząt graliśmy mecze do dwóch wygranych setów każdy z każdym. Po rozegraniu wszystkich spotkań kolejność jest następująca:
Dziewczęta
Chłopcy