Realizacja programu badan przesiewowych słuchu dla uczniów klas pierwszych w SP w Iłowie
6 września 2017r. w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie odbyło się spotkanie informacyjno- edukacyjne z rodzicami uczniów klas pierwszych w związku z realizacją programu badań przesiewowych słuchu w województwie mazowieckim.
W trakcie spotkania poruszono następujące zagadnienia:
Program ten współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego i realizowany przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu. Jest on pierwszym tak kompleksowym działaniem w Unii Europejskiej obejmującym dzieci z klas pierwszych szkół podstawowych na terenie woj. mazowieckiego, realizowanego we współpracy z rodzicami, pracownikami szkół, pielęgniarkami i lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej. Zasadniczym celem programu jest wczesne wykrycie zaburzeń słuchu u dzieci przystępujących do obowiązku szkolnego. W najbliższym czasie zaplanowana jest realizacja bezpłatnych i dobrowolnych audiometrycznych badań przesiewowych słuchu. Zostaną one wykonane przez przeszkolone osoby w trakcie zajęć lekcyjnych po uprzedniej kwalifikacji lekarskiej. Są one nieuciążliwe, nieinwazyjne i bezbolesne. Podczas testu dziecko ma założone na głowę słuchawki i sygnalizuje przez podniesienie ręki lub naciśnięcie przycisku czy słyszy prezentowane dźwięki. Rodzice zbadanych dzieci otrzymają pisemną informację o wynikach badania. Natomiast rodzice dzieci, u których wystąpi podejrzenie zaburzeń słuchu oprócz informacji o wyniku badania otrzymają również wskazówki dotyczące dalszego postępowania.
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
ODBĘDZIE SIĘ W DNIU 4 WRZEŚNIA 2017r. (PONIEDZIAŁEK)
Za wyniki w nauce:
Klasa IVa
1.Tomaszewska Julia – 5,0
Klasa IVb
1.Sałacińska Anna – 5,0
2.Stobiecki Konrad – 5,0
3.Zientara Adam – 5,0
4.Karpińska Anna – 5,17
5.Napieracz Hanna – 5,17
6.Jurek Hubert – 5,25
Klasa V
1.Wierzbicki Patryk - 5,0
2.Marczak Patryk – 5,0
3.Pakuła Marcel – 5,08
4.Geras Aleksandra – 5,17
5. Wojtecka Aleksandra – 5,25
6. Dutkiewicz Oliwier – 5,25
Klasa VIa
1.Feliniak Karolina – 5,0
2.Ziółkowski Konrad – 5,17
3.Łęcka Sandra – 5,25
4.Rybicka Julia – 5,42
5.Kurpias Nikola – 5,5
Klasa VIb
1.Orzeszek Marcel – 5,33
2.Piecka Adam – 5,17
3.Kuźmiński Kacper – 5,58
Za osiągnięcia sportowe:
1.Kiszelewska Iza
2.Piecka Adam
3.Kuźmiński Kacper
4.Karpiński Rafał
5.Orzeszek Marcel
6.Feliniak Karolina
7.Kalińska Kinga
8.Rybicka Julia
9.Kalińska Weronika
10.Karpińska Anna
11.Pakuła Marcel
12.Tomala Adrian
Uczniowie naszej szkoły przedstawili krótki program artystyczny,w którym wzięli udział uczniowie z klas I,III, V oraz VI
Następnie pani dyrektor wraz z nauczycielami przystąpiła do rozdania świadectw z wyróżnieniem oraz nagród książkowych.
Niespodzianką w tym dniu były również nagrody wygrane w konkursie SKO w SGB, które otrzymali uczniowie systematycznie oszczędzający w SKO. Nagrody zostały wręczone przez panią Danutę Mazur.
Uroczystość została przygotowana przez nauczycieli: p. Sylwię Ryfa, p. Hannę Marciniak, p. Elżbietę Modrzejewską, p. Monikę Kurowską, p. Monikę Kujawa, p. Urszulę Karazja oraz p. Piotra Jędraszczaka.
20 czerwca w Szkole Podstawowej w Iłowie odbyło się podsumowanie osiągnięć uczniów, których sukcesy są wyrazem podejmowania różnych aktywności. Współczesna szkoła daje bowiem uczniom możliwość rozwijania swoich zainteresowań poprzez angażowanie ich w różne projekty, zachęcanie do rywalizacji w ulubionej dziedzinie wiedzy, sportu czy innej dyscyplinie. A przecież to właśnie zainteresowania kształtują indywidualność młodego człowieka, pozwalają lepiej poznać samego siebie.
W tym kontekście warto wspomnieć, że starsze pokolenia nie miały takich możliwości, bowiem szkolnictwo przed rokiem 1990 ograniczało się zwykle do nauczania przedmiotowego, które odbywało się w murach szkoły. Wyjazdy uczniów do innych szkół na terenie miasta czy gminy, a tym bardziej poza własną miejscowość należały do rzadkości.
Dzisiaj uczniowie mają możliwość rywalizować ze sobą w konkursach szkolnych, międzyszkolnych; o randze gminnej, powiatowej wojewódzkiej i ogólnopolskiej. Wiąże się to z licznymi wyjazdami, podczas których dzieci poznają kraj, nabywają nowych doświadczeń, nawiązują nowe kontakty, uczą się zdrowej rywalizacji, doświadczają smaku sukcesu, przeżywają gorycz porażki. Zawsze jednak godnie reprezentują swoją szkołę i gminę.
Szkoła Podstawowa w Iłowie umożliwia uczniom podejmowanie właściwie każdej dostępnej aktywności. Ich podsumowanie rozpoczęło się od wręczenia dyplomów za 100 % frekwencję. W dalszej kolejności dzieci odbierały nagrody i dyplomy za systematyczne oszczędzanie w SKO, wysokie miejsca w konkursach wiedzy z zakresu religii, przyrody, matematyki, ortografii; plastycznych, fotograficznych, recytatorskich, wokalnych, językowych, a także aktywność czytelniczą.
W podsumowaniu osiągnięć uczniów brała udział Joanna Rybicka – przewodnicząca Rady Rodziców, która od wielu lat uczestniczy w życiu szkoły przez obecność podczas ważnych wydarzeń w placówce. Gośćmi na uroczystości byli także Przemysław Nowacki – sekretarz gminy, który odczytał list wójta skierowany do uczniów z okazji zakończenia roku szkolnego oraz Danuta Mazur – prezes Banku Spółdzielczego w Iłowie.
W dniu 13 czerwca 2017 r. w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Języka Angielskiego w klasach II-III. Wzięli w nim udział uczniowie z trzech szkół z gminy Iłów: SP Iłów, SP Brzozów oraz SP Kaptury. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą z języka angielskiego! Gratulujemy.
A oto wyniki:
Klasy II
I miejsce - Zuzanna Gomoliszek – SP Iłów
II miejsce – Natalia Ciszewska – SP Brzozów
III miejsce - Blanka Kurpias – SP Iłów
Klasy III
I miejsce - Kornelia Pakuła – SP Iłów
II miejsce - Monika Gasik – SP Iłów
III miejsce – Katarzyna Nowakowska – SP Brzozów
Dnia 6 czerwca 2017 w Szkole Podstawowej im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie odbył się konkurs muzyczny pt. ,,A ja wole moją mamę", którego uczestnikami były dzieci z przedszkoli na terenie gminy Iłów. Dzieci z naszej szkoły otrzymały aż trzy wyróżnienia: Katarzyna Gać, Amelia Błaszczak, Adam Banaszczak. Gratulujemy.
5.06.2017r uczniowie kl I oraz II razem z opiekunami: p. Renatą Majewską ,p. Agnieszką Pytkowską oraz p. Sylwią Ryfa pojechali na wycieczkę do Warszawy w programie której uczniowie zwiedzili Zamek Królewski, spacerowali ulicami Starego Miasta, odwiedzili Rynek Starego Miasta, Grób Nieznanego Żołnierza, Łazienki Królewskie oraz Pałac Kultury i Nauki.
Rok Piłsudskiego niesie z sobą wiele wydarzeń upamiętniających postać i dokonania wybitnego polityka i naczelnika państwa polskiego w latach 1918 – 1922. Jednym z nich jest Święto Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie, której społeczność w dniu 30 maja 2017 roku obchodziła Dzień Patrona. Był człowiekiem skromnym, nieczerpiącym korzyści ze sprawowanej władzy – całym sercem i duszą oddany Ojczyźnie – powiedziała o marszałku dyrektorka szkoły, która krótkim wystąpieniem rozpoczęła uroczystość.
W uchwale sejmu z 22.06.2016 r w myśl, której rok 2017 został ogłoszony Rokiem Piłsudskiego podano, że ma to związek z przypadającą w 2017 r. 150. rocznicą urodzin niezłomnego bojownika o wolność i niezawisłość Polaków. W okresie okupacji niemieckiej i kilkudziesięciu lat władzy sowieckiej nad Polską marszałek Józef Piłsudski stał się symbolem nieugiętej walki o niepodległość oraz przykładem dla kolejnych pokoleń polskich patriotów – napisano w uchwale.
Święto SP w Iłowie zawsze wiąże się z przypomnieniem biografii patrona placówki i wydarzeń historycznych, które się z nim wiążą. Zasługą Katarzyny Domańskiej – zmarłej niedawno nauczycielki historii było krzewienie wśród uczniów wiedzy o Józefie Piłsudskim i dbałość, o to by zajmowali wysokie miejsca w konkursie wiedzy o marszałku.
Święto SP w Iłowie to jednak nie tylko historia patrona. To zwykle szereg wydarzeń, których uwieńczeniem są występy uczniów w ramach programu artystycznego, prezentowanego na sali gimnastycznej placówki. Widownię wypełnia wówczas społeczność szkolna i zaproszeni goście, pośród których wymienić można: emerytowanych nauczycieli, kadrę sąsiednich placówek, przedstawicieli władz samorządowych i lokalnych środowisk oraz przyjaciół i sympatyków szkoły.
W programie artystycznym wystąpiły dzieci i młodzież, którzy słowem mówionym, piosenką i tańcem, dostarczyli publiczności wielu miłych wrażeń. Podkreślić trzeba, że wykonawcom tańca, który jest najbardziej widowiskowy i nauczycielom prowadzącym nie można odmówić pracowitości i pomysłowości. Widzowie zobaczyli bowiem tradycyjne tańce ludowe, jak: oberek i krakowiak pod kierunkiem Urszuli Karazji oraz tańce: współczesny i regionalny pod kierunkiem Sylwii Ryfy. Program jako całość miał zatem wymowę i patriotyczną i rozrywkową. Rozdanie nagród w konkursach towarzyszących obchodom Dnia Patrona oraz poczęstunek zakończyły uroczystość.
Tylko ambitni na podium stają. Tymi słowami można podsumować Dzień Patrona SP w Iłowie. Ambicji nie można bowiem odmówić patronowi tej placówki. Podobnie jest z jej uczniami. Wychowankowie, którzy opuścili i nadal opuszczają nasze mury – niejednokrotnie napawali nas dumą – powiedziała Ewa Ryfa kierująca placówką.
Zdjęcia dostęone w galerii Święto Szkoły 2017.
Po raz drugi nasza szkoła brała udział w ogólnopolskiej akcji "Jak nie czytam, jak czytam". 1 czerwca o godz 10.00 cała Polska biła rekord czytania. Akcję rozpoczęła pani dyrektor Ewa Ryfa czytając wiersze z tomiku "Rady nie od parady". Przedstawiciele klas głośno czytali fragmenty swoich ulubionych książek. Promując akcję, klasa V i VIb wraz z wychowawczyniami czytały książki w Przedszkolu Samorządowym w Iłowie, w Gminie Iłów w Banku Spółdzielczym w Iłowie oraz w "Vistula" Banku Spółdzielczym. Koordynatorami akcji były panie Wioletta Tomaszewska i Monika Kujawa.
Zdjęcia dostępne są w albumie: Jak nie czytam jak czytam.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii W pracowni malarskiej.
22 maja 2017 roku uczniowie kl. VI b pod opieką nauczyciela plastyki p. Hanny Marciniak udali się do Pracowni Artystycznej „GALERIA KONAR” w Iłowie. Warsztaty plastyczne malarstwa olejnego prowadziła p.Ewa Kowaliszyn- Konar. Uczniowie wysłuchali wykładu na temat sztuk plastycznych oraz obrazów zgromadzonych w „GALERII KONAR”, który wygłosił pan Leopold Konar. Zachwyceni pięknem obrazów z zapałem zabrali się do pracy nad swymi dziełami. Pierwsze obrazy namalowane prze uczniów klasy VI b farbami olejnymi będą wspaniałą pamiątką chwil spędzonych w miłym towarzystwie Państwa Konar.
Iłów, dn. 02.06.2017r.
Drodzy Rodzice,
informujemy, że dnia 9 czerwca 2017 r. o godz. 10.00, odbędzie się dzień otwarty dla dzieci przyjętych do Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie na rok szkolny 2017/2018. Zapraszamy!
Iłów, dn. 02.06.2017r.
Drodzy Rodzice,
informujemy, że dnia 14 czerwca 2017 r. o godz. 10.00, odbędzie się dzień otwarty dla uczniów przyjętych do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie na rok szkolny 2017/2018. Zapraszamy!
5 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół w Sochaczewie odbył się finał powiatowego konkursu fotograficznego organizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną. Hasło tegorocznej edycji brzmiało „Zaklinajmy… zaczytajmy… moją ulicę/moją miejscowość” i miało na celu promocję czytania jako spędzania wolnego czasu oraz zainteresowania sztuką fotografowania.
Naszą szkołę reprezentowała Hanna Napieracz, uczennica klasy IV b, której praca pt. „Zaczytana w magicznym domku” została wyróżniona.
W związku ze zmianami organizacyjnymi wynikającymi z wdrożenia reformy edukacji, dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I- VI szkoły podstawowej będą realizować obowiązek szkolny w roku szkolnym 2017/2018 w ośmioletniej Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie.
Ewa Ryfa
Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie
W ramach obchodów II DNIA KULTURY ANGIELSKIEJ, który odbył się w Szkole Podstawowej w Brzozowie w dniu 7 kwietnia 2017 r., nasi uczniowie z powodzeniem wzięli udział w dwóch konkursach:
GMINNY KONKURS RECYTATORSKI dla uczniów klas I-III
II miejsce zajęła uczennica klasy II b Wiktoria Łęcka
III miejsce zajął uczeń klasy I Szymon Brzeziński
wyróznienie została Kornelia Pakuła z klasy III b.
GMININNY KONKURS PIOSENKI ANGIELSKIEJ - YOU CAN SING 2017 dla uczniów klas IV-VI
I miejsce zajęła Hanna Napieracz z klasy IV b
II miejsce zajęła Sandra Łęcka z klasy VI a
Gratulujemy!!
W kwietniu uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie mieli możliwość uczestniczenia w programach profilaktycznych. Zajęcia realizowane były na zlecenie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Iłowie. Były one dostosowane do wieku uczniów. Programy prowadzili certyfikowani specjaliści z Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Płocku. Uczniowie zostali objęci programem pt. „Cukierki” (w klasach IV), „Tajemnica zaginionej skarbonki” (w kl. V) oraz „Debata” (w klasach VI).
Program „Cukierki” oparty był na bajce profilaktycznej Agnieszki Grzelak „Cukierki”. Bajka jak i program powstały jako element szerszej współpracy fundacji Homo Homini z Ministerstwem Edukacji Narodowej.
Cele programu to:
Program „Tajemnica zaginionej skarbonki”, skierowany do uczniów klasy piątej oparty był na animowanym filmie pod takim właśnie tytułem. Film ten jest uniwersalnym przekazem treści profilaktycznych, który można wykorzystywać w odniesieniu do każdej grupy wiekowej. Autorami programu są specjaliści ze stowarzyszenia „Alternatiff” w Warszawie.
Cele programu to:
Uczniowie klas szóstych uczestniczyli w programie „Debata”. Jego zadaniem było zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu, towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postawy trzeźwości. Spotkanie służyło przyjrzeniu się przekonaniom normatywnym młodzieży i próbie ich modyfikacji. Program oparty był o 3 strategie. Dotyczył m. in. wyboru zabawy na trzeźwo, burzył stereotyp, że nie ma zabawy bez narkotyków i alkoholu. Pozwolił dostrzec alternatywne wzorce zachowań. Uczniowie Szkoły Podstawowej bardzo dziękują edukatorom za przeprowadzone zajęcia.