Dnia 12 stycznia 2018 r. o godzinie 16.00 w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie odbędzie się zebranie z rodzicami.
Dnia 09 stycznia 2018r. (wtorek) odbędzie się zabawa choinkowa dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie.
w godz. 1100 – 1400 - klasy 0-IV
od godz. 1430 – klasy V – VII i oddziały gimnazjalne
Marzycielska poczta to akcja, która już na stałe zagościła w tradycji naszej szkoły. Po raz kolejny uczniowie klasy IIIB Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie wzięli udział w akcji, napisali listy do dzieci, które potrzebują wsparcia, dobrych słów i uśmiechu. Tym razem uczniowie pod opieką wychowawcy p. Urszuli Geras-Stodulskiej pisali listy z życzeniami z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie napisali do Martynki, Natalki oraz Tobiasza. W stronę chorych dzieci popłynęło wiele ciepłych słów, rysunków oraz życzeń świątecznych. Ogromnie się cieszymy i mamy nadzieję, że nasze listy przyczyniły się do lepszego samopoczucia dzieci. Życzymy dzieciom wspaniałych Świąt.
Natalia Modrzejewska z klasy IIB oraz Natalia Kuźmińska z klasy III B oddziałów gimnazjalnych reprezentowały szkołę w XIII Wojewódzkim Konkursie Piosenki w językach obcych, który odbył się 02 grudnia bieżącego roku w Skierniewicach. W kategorii język angielski Natalia Modrzejewska z tytułową piosenką z repertuaru Adeke zajęła I miejsce, zaś Natalia Kuźmińska otrzymała wyróżnienie. Uczennice przygotowały panie: Małgorzata Kunz, Martyna Załuga. Gratulujemy!
Edukatorzy ze Stowarzyszenia „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego z Warszawy poprowadzili warsztaty „Spotkaj etnologa” w ramach projektu „Edukuj z antropologią na Mazowszu”.
Jest to projekt, który popularyzuje wśród dzieci i młodzieży etnografię jako naukę, umożliwiającą badania lokalnego dziedzictwa kulturowego, a także zachęca do prowadzenia własnych badań etnograficznych.
Podczas 4-godzinnego spotkania uczniowie kl. VI ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie mogli dowiedzieć, jak wygląda warsztat pracy etnografa oraz jak wykorzystywać fotografię i rysunek, a także jak badać kulturę lokalną.
Uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę o topografii i historii, także wielokulturowej, swojej miejscowości. Warsztaty miały na celu zachęcenie uczniów do budowania więzi ze swoim miejscem zamieszkania, jego historią oraz dziedzictwem kulturowym. Ważne było rozbudzenie ciekawości uczniów i zainteresowanie ich samodzielnym poznawaniem najbliższej okolicy w bardziej osobisty sposób. Uczniowie poznali ponadto pojęcie etnodizajnu i tego, jak twórczo wykorzystywać elementy kultury tradycyjnej do tworzenia współczesnych projektów i jak szukać inspiracji w dawnej kulturze swojej okolicy.
21 listopada w Szkole Podstawowej w Iłowie odbyła się VII edycja Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej i Legionowej. Honorowym patronatem objęli go po raz siódmy: Wójt Gminy Iłów - Pan Roman Kujawa oraz Pan Mariusz Ambroziak. Inicjatorką konkursu była zmarła w ubiegłym roku nauczycielka historii, Pani Katarzyna Domańska. Minutą ciszy zebrani w sali: uczniowie, nauczyciele, rodzice, jurorzy i goście uczcili Jej pamięć.
Organizatorami tegorocznej edycji byli nauczyciele: p. Sylwia Ryfa, p. Ewa Majorek, p. Agnieszka Pytkowska, p. Piotr Jędraszczak. Dekorację przygotowała p. Monika Kurowska.
Do konkursu przystąpiły dzieci z 4 szkół podstawowych z terenu gminy Iłów, które występowały w trzech kategoriach wiekowych: 5-6 , 7-10, oraz 11- 13 lat. Ich występy były oceniane przez jury w składzie: Łukasz Bartosiak, Tomasz Romanowski, Cezary Szymczak (przewodniczący).
Ocenie jury podlegały: warunki głosowe, intonacja, interpretacja, ogólny wyraz artystyczny oraz dobór repertuaru odpowiedni do wieku dziecka. Podkreślić warto, że repertuar, którzy zaprezentowali w tym roku młodzi wykonawcy był bardzo zróżnicowany. Starsi uczestnicy konkursu sięgnęli po piosenki oryginalne, mniej popularne, lecz bardzo piękne.
Warunki głosowe prawie wszyscy wykonawcy mają dobre, ale ważne jest przygotowanie – tłumaczył przewodniczący jury, który uzasadniał wyniki konkursu. Chodzi o wcześniejsze rozśpiewanie, które ma duży wpływ na występ uczestnika i przekłada się na ocenę końcową – wyjaśniał Cezary Szymczak. Ocena nie była łatwa, gdyż poziom wielu wykonań był nie tylko bardzo wysoki, ale i wyrównany.
Po naradzie jury wyłoniło laureatów: I, II, III miejsca oraz nagrody grand prix (lista poniżej). Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody za udział.
Kategoria 5-6 lat
I – Zuzanna Kobierecka – SP Iłów
II – Amelia Kowalska – SP Iłów
III – Hanna Kujawa – Przedszkole Samorządowe Iłów
Wyróżnienie - Krzysztof Józwik - SP Kaptury
Kategoria 7-10 lat
I – Zuzanna Wiedyńska – SP Brzozów
II - Julia Cieślak – SP Kaptury
III - Amelia Tomaszewska – SP Iłów
Wyróżnienie: Zuzanna Sikora – SP Brzozów
Kategoria 11-13 lat
I – Oliwier Dutkiewicz – SP Iłów
II – Agata Mikołajczyk – SP Brzozów
III – Marianna Szymańska – SP Brzozów
Nagroda GRAND PRIX – Sandra łęcka – SP Iłów
Korzystając z okazji dyrekcja szkoły oraz organizatorzy podziękowali wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tego przedsięwzięcia: uczniom, opiekunom, rodzicom, a w szczególności licznym sponsorom, którzy ufundowali atrakcyjne nagrody i poczęstunek.
Koordynatorzy konkursu
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii VII edycja Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej i Legionowej.
20 października 2017r. społeczność szkolna oddawała cześć patronowi klas gimnazjalnych św. Janowi Pawłowi II. Uroczystość rozpoczęła się uroczystym przemarszem ze sztandarami do kościoła parafialnego na mszę świętą, następnie uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum złożyli kwiaty i znicze pod obeliskiem upamiętniającym postać patrona. Kiedy młodzież, dzieci i zaproszeni goście zajęli miejsca w auli, rozpoczęła się akademia. Poprowadzili ją uczniowie trzecich klas gimnazjum: Dorota Orlińska i Tomasz Góraj. Gimnazjaliści, wcielając się w role przyjaciół i znajomych wielkiego Polaka, przypomnieli sylwetkę swego patrona. Pokazali krótkie wspomnienia oraz scenki z jego życia. Były również prezentowane wiersze Karola Wojtyły, utwory uczniów oraz zaproszonych gości i pieśni religijne. Świętowanie zakończyliśmy konsumpcją przepysznych kremówek, które dla wszystkich uczniów ufundowali miejscowi przedsiębiorcy.
Nad projektem czuwały panie:
inscenizacja: Renata Jachowicz, Katarzyna Krzemińska
konkursy: Krystyna Wilczek, Janina Wysokińska
dekoracje: Małgorzata Kunz, Małgorzata Gomoliszek
wystawy: Krystyna Wilczek, Joanna Łęcka
Międzynarodowy Dzień Postaci Literackich i Bajkowych obchodzony jest na całym świecie piątego listopada. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe.
Nasza szkoła zamieniła się w bajkową krainę 10 listopada 2017 r.
W zabawie wzięli udział uczniowie z klas I-III wraz wychowawcami, którzy przebrali się za ulubionych bohaterów z bajek. Na szkolnych korytarzach można było spotkać, między innymi: księżniczki, piratów, wróżki, Smoka Wawelskiego, Kota w Butach, Czerwonego Kapturka, Pinokia czy Kopciuszka.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to nie tylko świetna zabawa, ale także doskonała okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Książki rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo, warto więc po nie sięgać jak najczęściej.
Organizatorami uroczystości była biblioteka szkolna: p. M. Kujawa,
p. R. Majewska, p. S. Ryfa
6 listopada odbył się IV Powiatowy Konkurs Piosenki Patriotycznej zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 7 im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie.
W konkursie wzięły udział uczennice: Amelia Tomaszewska, Maja Siekiera, Wiktoria Łęcka, Patrycja Dombrzał. Uczennice miały możliwość współzawodniczyć z 15 szkołami powiatu sochaczewskiego (58 prezentacji konkursowych).
Po naradach jury w składzie: Joanna Niewiadomska-Kocik – naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta, Anna Wróblewska – Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Sochaczewie oraz Jolanta Kawczyńska – instruktor artystyczny w Sochaczewskim Centrum Kultury przyznało nagrody i wyróżniło następujących uczniów:
KATEGORIA klas I – III Szkoły Podstawowej
SOLIŚCI:
WYRÓŻNIENIE – AMELIA TOMASZEWSKA
ZESPOŁY:
III MIEJSCE – ZESPÓŁ „IŁOWIANKI” w składzie: WIKTORIA ŁĘCKA, MAJA SIEKIERA, AMELIA TOMASZEWSKA I PATRYCJA DOMBRZAŁ
7 listopada w SCK w Sochaczewie odbył się Pierwszy Konkurs Wokalny Piosenki Patriotycznej „Polskie drogi”. Również w tym konkursie dzieci ze Szkoły Podstawowej w Iłowie wzięły udział. Komisja w składzie:
Jolanta Kawczyńska – kierownik sekcji integracji społecznej SCK
Wojciech Smyk – instruktor wokalny Sochaczewskiego Centrum Kultury
Agata Koźbiał-choreograf tańca po obejrzeniu 57 prezentacji wokalnych z 16 placówek przyznała następujące nagrody:
W KATEGORII 3-6 lat SOLIŚCI:
NAGRODA I
Maja Skrobosz ze Szkoły Podstawowej w Iłowie
WYRÓŻNIENIE
Zuzanna Kobierecka ze Szkoły Podstawowej w Iłowie
W KATEGORII 7-10 lat ZESPOŁY:
NAGRODA II
Grupa ,,IŁOWIANKI” ze Szkoły Podstawowej w Iłowie
W KATEGORII 7-10 lat SOLIŚCI:
NAGRODA I
Amelia Tomaszewska ze Szkoły Podstawowej w Iłowie
Uczennice zostały przygotowane przez panią Sylwię Ryfę. Wszystkim młodym wokalistkom i Pani opiekun serdecznie gratulujemy!
Zdjęcia: Muzyczne sukcesy uczennic ze Szkoły Podstawowej w Iłowie .
ZARZĄDZENIE nr 2/2017/2018
Dyrektora Szkoły Podstawowej im . Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie
z dnia 27 września 2017 r.
Na podstawie art. 68 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. z 2017 r., poz. 1603) zarządzam, co następuje:
§1
W roku szkolnym 2017/2018 ustalam następujące dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych :
W dniach tych nie będzie obiadów i dowozów. Uczniowie mają możliwość udziału w zajęciach wychowawczo- opiekuńczych.
§2
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Dyrektor Szkoły Podstawowej
Ewa Ryfa
Dyżury Nauczycieli: Dzień Otwarty- 26 PAŹDZIERNIKA 2017 r. (czwartek)
godz. 15.30 - 16.30
godz. 16.00 - 17.00
„Cybernauci to kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci realizowany przez fundację Nowoczesna Polska w partnerstwie z Collegium Civitas. Jest on finansowany ze środków Ministra Edukacji Narodowej, objęty honorowym patronatem przez Ministerstwo Cyfryzacji, Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.
Głównym działaniem w projekcie jest realizacja warsztatów z uczniami, rodzicami i nauczycielami szkół mających na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa korzystania z sieci przez dzieci i młodzież, a także ich rodziców, opiekunów i nauczycieli.
Do osiągnięcia tego celu przyczyniła się realizacja warsztatów, jakie zostały przeprowadzone we wrześniu w naszej szkole. Warsztaty obejmowały całą społeczność szkolną: uczniów z 3 grup wiekowych, rodziców i nauczycieli.
Na zaproszenie koordynatorów projektu: p. Ewy Ryfa i p. Bożeny Jóźwik– Emisariuszka Bezpiecznego Internetu- trenerka p. Joanna Wrońska przeprowadziła zajęcia wzmacniające kompetencje, pozwalające na bezpieczne korzystanie z sieci i technologii informacyjno-komunikacyjnych. Prowadząca miała wspaniały kontakt z uczestnikami warsztatów – w sposób ciekawy i praktyczny prowadziła zajęcia zarówno dla dzieci, rodziców i nauczycieli.
Zajęcia uświadomiły dzieciom, że komputer to nie tylko gry i Internet. Podczas przeprowadzonych zajęć najmłodsi odbiorcy programu dowiedzieli się jak bezpiecznie korzystać z urządzeń komputerowych i z sieci oraz jak sobie radzić z cyberagresją, gdzie szukać pomocy w trudnych sytuacjach.
W trakcie warsztatów z uczniami z klasy trzeciej poruszono temat „Tajemne moce komputera”. Dzięki nim uczniowie dowiedzieli się jak bezpiecznie korzystać z komputera i z sieci. Poznali, czym jest programowanie i dowiedzieli się jak zbudować swój pierwszy scenariusz gry oraz w jaki sposób wybrać aplikację odpowiednią do swojego wieku.
W klasie szóstej uczniów zainteresował temat: Internet. jak bezpiecznie bawić, uczyć się i komunikować. Celem było uświadomienie uczniom tego, że w Internecie – podobnie jak w świecie realnym – można napotkać zagrożenia celowo tworzone przez ludzi: manipulację, kłamstwo czy niewłaściwe treści. Uczniowie zrozumieli, że potrzebne jest krytyczne i analityczne podejście do treści i aplikacji znalezionych w Internecie. Stworzyli własny kodeks pożądanych zachowań podczas korzystania z Internetu (netykieta),
W oddziałach gimnazjalnych podjęto temat: Ochrona wizerunku w sieci. Celem zajęć było zrozumienie znaczenia zasadności chronienia własnego wizerunku. Młodzież uzyskała
wiedzę na temat złożoności zagadnienia ochrony wizerunku, w tym aspektów prawnych.
Innym celem było kształtowanie postawy ochrony własnego wizerunku oraz sposobów reagowania w przypadku wystąpienia sytuacji problematycznych.
Zdaniem rodziców należałoby zwiększyć ilość warsztatów dla nich samych. Widoczne było duże zainteresowanie wszelkimi zjawiskami związanymi z korzystaniem z sieci. Rodzice otrzymali pomysły rozwiązań i strategii, które mogą wprowadzić, aby dbać o bezpieczeństwo online swoich dzieci. Natomiast nauczyciele otrzymali źródła z materiałami edukacyjnymi związanymi z e-zagrożeniami oraz informację gdzie szukać pomocy w sytuacji wystąpienia e-zagrożeń z którymi nie są w stanie poradzić sobie samodzielnie. Otrzymane materiały szkoleniowe pozwoliły wzbogacić wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci.
Program ten wpłynął bardzo pozytywnie na kształtowanie właściwych i odpowiedzialnych postaw uczniów, rodziców i nauczycieli w sieci.
Koordynatorzy projektu: Ewa Ryfa
Bożena Jóźwik
Zajęcia terenowe to najlepszy sposób na rozwijanie u dzieci postaw ekologicznych i przyrodniczych oraz znakomite miejsce do nauki i odpoczynku.
Mając to na uwadze nauczycielki naszej szkoły p. Majewska Renata i Gorzka Aneta zorganizowały lekcje przyrodnicze w ekosystemie leśnym we wsi Uderz. Uczestniczyli w nich uczniowie klasy II, VA i VIA. Opiekę sprawowała również wychowawczyni klasy VIA- p. Tomaszewska Wioletta.
Celem zajęć było połączenie prac pielęgnacyjnych w młodniku leśnym z zajęciami dydaktycznymi na temat warstwowej budowy lasu. Dzieci z klasy V i VI wspólnie z leśniczym M. Szulcem i myśliwym K. Chmieleckim realizowały zadania związane z realizacją programu ekologicznego „Ożywić pola. Rok gęgawy”. Po prelekcji leśniczego dotyczącej nowych nasadzeń, ich roli i wymagań wzrostowych uczniowie wyrywali i wycinali okazy czeremchy amerykańskiej, umożliwiając wzrost sadzonek sosny, dębu czy brzozy. W tym czasie dzieci z klasy II wykonywały w grupach przydzielone im zadania. Uczniowie wyposażeni w lupy obserwowali świat roślin i zwierząt w warstwie ściółki i runa. Ponadto rozpoznawali w oparciu o klucze i atlasy gatunki drzew i krzewów. Swoje spostrzeżenia nanosili na przygotowane przez wychowawczynię karty pracy.
Zakres treści obejmował: warstwową budowę lasu, warunki panujące w lesie, rośliny i zwierzęta poszczególnych warstw, znaczenie lasu dla środowiska, przyczyny degradacji lasów. Zajęcia przyrodnicze w okresie jesiennym pozwoliły także na utrwalenie znajomości grzybów jadalnych i trujących. Niektórzy uczniowie wykazali się niezwykłą zdolnością rozróżniania grzybów, jednakże większość posługiwała się atlasem grzybów. Gorzka Aneta, Majewska Renata.
10 października dzieci z oddziału przedszkolnego 0a wraz z wychowawczynią Sylwią Ryfa przygotowywały zdrowe posiłki z owoców. Podczas zajęć rozpoznawały smaki i próbowały wszystkich zgromadzonych owoców przygotowanych w różnej postaci. Dzieci z pomocą wychowawczyni zrobiły sałatkę oraz szaszłyki owocowe, które następnie zjadły ze smakiem. Było przy tym wiele radości i zabawy. Świadczą o tym roześmiane buźki maluchów. Zajęcia te miały na celu zachęcić dzieci do spożywania jak największej ilości owoców.
https://www.facebook.com/pg/szkolapodstawowailow/photos/?ref=page_internal
Informujemy, że Ogólne Warunki Ubezpieczenia NWW PZU Edukacja zostały umieszczone ba tablicy informacyjnej w szkole oraz są dostępne na stronie internetowej www.pzu.pl
W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci.
W ramach edukacji w tym kierunku, 26 września uczniowie klas I-VII oraz oddziałów gimnazjalnych uczestniczyli w spotkaniu z Policjantami Komendy Powiatowej w Sochaczewie, którzy przybyli do szkoły w związku z zaproszeniem przez p. Dyrektor i pedagoga szkolnego.
Najmłodsi z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali krótkiej pogadanki dotyczącej bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym w charakterze pieszego, rowerzysty oraz pasażera. Uczniowie zostali również uwrażliwieni na potrzebę bycia widocznym na drodze, czemu służyć mają elementy odblaskowe. Została także poruszona tematyka związana z odpowiedzialnością karną, jaką mogą ponieść nieletni za swoje czyny, bezpieczeństwo w drodze do szkoły, w szkole oraz wszelkiego rodzaju zagrożenia wynikające z nieodpowiedzialnego zachowania, jak również profilaktyka uzależnień i szkodliwości społecznej. Policjant wyjaśnił co to są dopalacze, ich szkodliwość dla człowieka i wskazał konsekwencje prawne w związku z posiadaniem przez młodego człowieka środków psychotropowych. Pan policjant poruszył także temat tzw. cyberprzemocy i skutków jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Prowadzący pogadankę uświadomił uczniom, że mają prawo czuć się bezpiecznie w domu, w szkole i na ulicy. Na co dzień mogą liczyć na pomoc ludzi i organizacji, które są do tego powołane. Poruszane tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, o czym świadczyły liczne pytania kierowane do Policjanta.
Fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistę w dużym stopniu przyczyniło się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych wśród uczniów. Mamy nadzieję, że zajęcia te pozytywnie wpłyną na ich zachowanie w szkole i poza nią.
Zajęcia z przedstawicielami Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu wychowawczo- profilaktycznego naszej szkoły.
Dla uczniów była to niewątpliwie ciekawa forma zdobywania i utrwalania wiedzy na temat bezpieczeństwa na drodze.
Monika Kurowska – koordynator programu „B &N”
Realizacja programu badan przesiewowych słuchu dla uczniów klas pierwszych w SP w Iłowie
6 września 2017r. w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie odbyło się spotkanie informacyjno- edukacyjne z rodzicami uczniów klas pierwszych w związku z realizacją programu badań przesiewowych słuchu w województwie mazowieckim.
W trakcie spotkania poruszono następujące zagadnienia:
Program ten współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego i realizowany przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu. Jest on pierwszym tak kompleksowym działaniem w Unii Europejskiej obejmującym dzieci z klas pierwszych szkół podstawowych na terenie woj. mazowieckiego, realizowanego we współpracy z rodzicami, pracownikami szkół, pielęgniarkami i lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej. Zasadniczym celem programu jest wczesne wykrycie zaburzeń słuchu u dzieci przystępujących do obowiązku szkolnego. W najbliższym czasie zaplanowana jest realizacja bezpłatnych i dobrowolnych audiometrycznych badań przesiewowych słuchu. Zostaną one wykonane przez przeszkolone osoby w trakcie zajęć lekcyjnych po uprzedniej kwalifikacji lekarskiej. Są one nieuciążliwe, nieinwazyjne i bezbolesne. Podczas testu dziecko ma założone na głowę słuchawki i sygnalizuje przez podniesienie ręki lub naciśnięcie przycisku czy słyszy prezentowane dźwięki. Rodzice zbadanych dzieci otrzymają pisemną informację o wynikach badania. Natomiast rodzice dzieci, u których wystąpi podejrzenie zaburzeń słuchu oprócz informacji o wyniku badania otrzymają również wskazówki dotyczące dalszego postępowania.