Informuję, że do 24 maja br. została przedłużona przerwa w nauczaniu stacjonarnym. Regulacje w tym zakresie zostały ujęte w nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej. W czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych związanego z zagrożeniem epidemiologicznym nauka realizowana jest nadal na odległość.
Dodatkowo opublikowany został harmonogram egzaminów. Egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony od 16 do 18 czerwca br.
Z poważaniem: Dyrektor szkoły- Ewa Ryfa
Przypominam, że zdalne zebranie z rodzicami odbędzie się 23 kwietnia 2020r. (czwartek) w godz. 17.00- 18.00.
Proszę o kontakt z wychowawcami klas w sprawie postępów uczniów w nauce. W przypadku pytań i wątpliwości proszę kontaktować się bezpośrednio z nauczycielami poszczególnych przedmiotów.
Z poważaniem: dyrektor szkoły- Ewa Ryfa
Międzynarodowy Dzień Ziemi to szereg akcji prowadzonych na całym świecie, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Inicjatywa ma swoje korzenie już w latach 70. XX wieku. Święto obecnie obchodzone jest w 192 krajach świata. W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku. Program i tematykę kolejnych obchodów polskiego Dnia Ziemi kształtują ważne i bieżące tematy dotyczące ekologii i środowiska. Każdego roku Dniu Ziemi towarzyszy inne hasło przewodnie. W 2015 obchody Dnia Ziemi poświęcono promocji odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej, w 2016 roku hasło brzmiało "Z energią zmieńmy źródła", w 2017 "W kierunku natury", w 2018 "Koniec zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych". Hasło tegorocznej edycji brzmi "Chrońmy nasze gatunki".
Ogromnym darem naszej planety są miliony gatunków, które znamy i kochamy. Wiele wciąż nie zostało jeszcze odkrytych. Niestety, ludzie nieodwracalnie naruszyli równowagę przyrody, w wyniku czego świat stoi przed największym wymieraniem od czasów dinozaurów (ponad 60 milionów lat temu). Ale w przeciwieństwie do losu dinozaurów, szybkie wymieranie gatunków w naszym świecie jest wynikiem działalności człowieka. Bezprecedensowe globalne zniszczenie i szybka redukcja populacji roślin i dzikiej fauny i flory są bezpośrednio związane z przyczynami wynikającymi z działalności człowieka: zmianami klimatu, wylesianiem, utratą siedlisk, handlem i kłusownictwem, niezrównoważonym rolnictwem, zanieczyszczeniem środowiska i pestycydami – to tylko kilka przykładów. Oddziaływania te są dalekosiężne. Jeśli nie będziemy działać teraz, wyginięcie może być najtrwalszym dziedzictwem ludzkości.
Oto kilka krótkich faktów na temat obecnej fali wymierania:
Żyjemy w okresie największego wymierania gatunków w ciągu ostatnich 60 milionów lat. Zwykle rocznie wygasa od jednego do pięciu gatunków. Naukowcy szacują jednak, że obecnie tracimy gatunki od 1000 do 10 000 razy więcej niż normalnie, z wielokrotnymi wymierami codziennie. Wiele gatunków zniknie, zanim dowiemy się o nich lub o korzyściach, jakie przynoszą na naszej planecie.
Nowe badania sugerują, że populacje owadów zmniejszyły się w Niemczech o ponad 75% w ciągu ostatnich 28 lat. Jest to bardzo niepokojące: 80% dzikich roślin potrzebuje pszczół i innych owadach do zapylania, a 60% gatunków ptaków potrzebuje owadów jako pokarmu.
Zniszczenie środowiska, eksploatacja i zmiany klimatyczne siedlisk powodują utratę połowy populacji dzikich zwierząt na świecie.
Naczelne, nasi najbliżsi krewni ze świata zwierząt, są szczególnie zagrożeni. Blisko 60% z 504 gatunków naczelnych na świecie jest zagrożonych wyginięciem, a 75% gatunków naczelnych odnotowuje poważny spadku populacji.
Na całym świecie rocznie ponad 650 000 ssaków morskich zostaje złowionych lub poważnie rannych przez urządzenia połowowe.
W ciągu ostatnich 20 lat około 75% wszystkich gatunków wielorybów zębatych, takich jak delfiny, morświny i 65% gatunków wielorybów fiszbinowych (humbak, wieloryb błękitny) i 65% gatunków płetwonogich (lwy morskie) ucierpiało w wyniku połowów na całym świecie.
40% światowych gatunków ptaków zanika, a 1 na 8 jest zagrożony wyginięciem na świecie.
Nasze wielkie koty, w tym tygrysy, lamparty i gepardy, znajdują się w krytycznym spadku, a wiele z nich wyginie w następnej dekadzie. Koty świata są zabijane ze względu na mięso i skóry. Największym na świecie rynkiem zbytu tych krytycznie zagrożonych gatunków wraz z czarnym nosorożcem pozostają Chiny.
Populacje jaszczurek są szczególnie narażone na zmiany klimatu. Ostatnie badania pokazują, że jeśli obecny spadek populacji jaszczurek będzie trwał, 40% wszystkich gatunków jaszczurek wymrze do 2080 roku.
Populacja amerykańskich bizonów liczyła kiedyś miliony. Wędrowały od Alaski do Meksyku. Obecnie zajmują mniej niż jeden procent ich pierwotnego siedliska. Ich istniejące siedlisko jest tak małe i ściśle kontrolowane, że bizony, które przeżyły, są traktowane jak bydło.
Musimy współpracować w celu ochrony zagrożonych i zagrożonych gatunków: pszczół, raf koralowych, słoni, żyraf, owadów, wielorybów i innych. Dobrą wiadomością jest to, że tempo wymierania wciąż może zostać spowolnione, a wiele z naszych ginących i zagrożonych gatunków może zostać ochronionych, jeśli będziemy pracować razem, aby zbudować zjednoczony globalny ruch konsumentów, wyborców, nauczycieli, przywódców duchowych i naukowców, który będzie domagać się natychmiastowego działania.
Opracowano na podstawie:Earth Day 2019 - Protect Our Species
Więcej infromacji na temat Dnia Ziemi:Earth Day
Zachęcam do obejrzenia prezentacji ,wzbogaconej filmami i animacjami
https://view.genial.ly/5e9ae70b3b26f10da5bdad0b/presentation-dzien-ziemi
koordynator :Aneta Gorzka
Zakazuje się korzystania do odwołania z pełniących funkcje publiczne: boisk „Orlik” w Iłowie, stadionów (boisk piłkarskich) w Iłowie i Brzozowie Starym, placów zabaw oraz otwartych stref aktywności (siłowni zewnętrznych).
Żródło: www. ilow. pl - komunikat Wójta Gminy Iłów z dnia 20 kwietnia 2020r.
Informujemy, że decyzją MEN do 26 kwietnia br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym i nadal prowadzone będzie kształcenie na odległość. W związku z tym utrzymujemy dotychczasową organizację pracy.
Przypominamy także, że na szkolnej stronie w zakładce „materiały dla uczniów” umieszczane są i stale aktualizowane materiały do pracy zdalnej opracowane przez nauczycieli, specjalistów i nauczycieli świetlicy. Na czas kształcenia na odległość zawieszeniu ulegają zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów.
Przesunięciu uległ termin egzaminu ósmoklasisty. Komunikat w sprawie nowego terminu zostanie ogłoszony nie później niż na 21 dni przed pierwszym dniem przeprowadzenia egzaminu. W związku z tym dni: 21 kwietnia, 22 kwietnia, 23 kwietnia i 24 kwietnia, które były dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno- wychowawczych są dniami nauki szkolnej.
Szanowni Rodzice,
W związku z zaistniałą sytuacją informujemy, że zdalne zebranie z rodzicami odbędzie się 23 kwietnia 2020 r. Proszę o kontakt z wychowawcami klas w sprawie wyników w nauce. W przypadku pytań i wątpliwości proszę kontaktować się bezpośrednio z nauczycielami przedmiotów.
Z poważaniem
dyrektor szkoły
Ewa Ryfa
Niech Zmartwychwstanie Pańskie, które niesie odrodzenie duchowe, napełni wszystkich spokojem i wiarą, da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość.
Zdrowych, radosnych oraz pełnych nadziei Świąt Wielkanocnych obfitości na świątecznym stole oraz wiosennego nastroju w rodzinnym gronie życzy
Dyrekcja oraz Społeczność Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie
Drodzy Uczniowie!
Z przyjemnością informujemy, że konkurs pt. „Nie bądź zielony w sprawie autyzmu” został rozstrzygnięty. Do organizatorek konkursu wpłynęło 16 prac inspirowanych 2 kwietnia – Światowym Dniem Świadomości Autyzmu. Celem konkursu było zwiększanie wiedzy naszych uczniów oraz uwrażliwienie na potrzeby dzieci z autyzmem w tym Zespołem Aspergera. Po naradzie jury wybrało 6 najciekawszych prac. Laureaci po powrocie do szkoły – podczas pierwszego spotkania na auli otrzymają nagrody, a pozostali uczestnicy słodkie niespodzianki.
Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością oraz zaangażowaniem. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach.
Oto lista zwycięzców:
Kacper i Jakub ;
Filip ;
Magda i Wojtuś;
Oskar i Julcia;
Amelcia – klasa I;
Zosia i Julka.
Gratulujemy
Zakazuje się korzystania do odwołania z pełniących funkcje publiczne: Boiska „Orlik” w Iłowie, stadionów (boisk piłkarskich) w Iłowie, Otwartych Stref Aktywności (siłowni zewnętrznych).
Ponadto zakazuje się korzystania z pokrytych roślinnością terenów zielonych, w szczególności: „Rynku w centrum Iłowa”, „Placu Kasztanowego” w Iłowie oraz terenów przyległych do Szkoły Podstawowej w Iłowie.
Ewa Ryfa
Dyrektor SP w Iłowie
Źródło: www.ilow.pl- komunikat Wójta Gminy Iłów
Informujemy, że od 9 do 14 kwietnia br. w szkołach będzie trwać wiosenna przerwa świąteczna.
W czwartek, 9 kwietnia i piątek, 10 kwietnia br. szkoły nie będą prowadzić zajęć dydaktyczno-wychowawczych z uczniami w formie kształcenia na odległość ani zajęć opiekuńczych (świetlicowych) dla uczniów.
Natomiast przedszkola, jako placówki nieferyjne, do 10 kwietnia br. prowadzą swoją działalność z dziećmi zgodnie z przepisami prawa o czasowym ograniczeniu funkcjonowania jednostek systemu oświaty.
Źródło: men.gov.pl
Szanowni Rodzice i Opiekunowie
W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce rząd wprowadził nowe, ostrzejsze zasady bezpieczeństwa publicznego, w tym kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się!
Od 1 kwietnia do odwołania, osoby do 18. roku życia nie mogą wyjść z domu bez opieki dorosłego opiekuna.
Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego, usprawiedliwia obecność dzieci i młodzieży na ulicach i innych miejscach publicznych.
Wprowadzony został obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi, który dotyczy także rodzin i bliskich.
Wyłączeni z tego obowiązku będą:
- rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),
- a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.
Ponadto został wprowadzony zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich, a także terenów zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych czy ogródków jordanowskich.
Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do przebywania, przemieszczania i gromadzenia się ludzi, w tym młodzieży i rodziców z dziećmi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie.
Prosimy o respektowanie nowych zasad bezpieczeństwa! Uczulmy także dzieci i młodzież na przestrzeganie tych zasad!
Brak respektowania obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej może skutkować pociągnięciem Państwa do odpowiedzialności prawnej.
Pozwoli to nam wszystkim uniknąć bądź zminimalizować ryzyko zarażenia.
Drodzy uczniowie!
Mazowiecka Policja apeluje:
W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce rząd wprowadził nowe, ostrzejsze zasady bezpieczeństwa publicznego, w tym kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się!
Od 1 kwietnia do odwołania, osoby które nie ukończyły 18. roku życia nie mogą wyjść z domu bez opieki osób dorosłych.
Dlatego na ulicach i innych miejscach publicznych możecie przebywać tylko pod opieką rodzica, opiekuna prawnego lub jakiegoś innego dorosłego.
Zaniechajcie wychodzenia z domu jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne!
Unikajcie miejsc publicznych!
Respektujcie wszelkie zasady bezpieczeństwa pamiętając, że za nieprzestrzeganie przepisów możecie być pociągnięci do odpowiedzialności prawnej!
Iłów, 31 marca 2020 r.
Szanowni Państwo!
W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu epidemicznego do odwołania, w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie nas wszystkich, proszę ograniczyć osobiste wizyty w szkole.
W przypadku konieczności załatwienia pilnych spraw urzędowych rekomenduję korzystanie z możliwości ich załatwienia drogą elektroniczną lub telefoniczną.
Nr telefonu: 24 2774 115 lub 24 2774 123
Adres email: szkolap@ilow.ids.pl
Przepraszam za utrudnienia. Dziękuję za wyrozumiałość.
Ewa Ryfa
Dyrektor szkoły
Szanowni Rodzice, wychowawczyni klasy I- p. Majewska Renata bardzo prosi o zapoznanie się z informacją zamieszczoną w zakładce KLASA Ii szybką informację zwrotną od Państwa.
Dzieci się uczą i młodzież się uczy. Rodzicu, i Ty poświęć trochę czasu na naukę, Wychowanie dzieci nie jest proste, ale mamy 10 wskazówek, które Ci pomogą. Centrum Rozwoju Lokalnego - organizator ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" kontynuując swoją misję wspierania edukacji najmłodszych, a także wsparcia rodziców w procesie wychowania swoich pociech, przygotowało kolejny materiał wideo z poradami. Film "Wychowanie dzieci – 10 porad psychologa" to materiał, który podejmuje 10 bardzo ważnych kwestii dotyczących wychowania dzieci. W roli przewodnika psycholog mgr Beata Liwowska.
Link do filmu: https://youtu.be/HxbYRBAKs7U
Korzystając z okazji przypominamy, że na stronie internetowej Centrum Rozwoju Lokalnego do pobrania są darmowe materiały do nauki w domu. Nowe materiały będą się ukazywać w każdą środę i każdy piątek aż do czasu, gdy szkoły i przedszkola wznowią funkcjonowanie.
Link do materiałów: https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/
Czas kwarantanny, to nie czas ferii. Proszę zachować się odpowiedzialnie i wykonywać na bieżąco każdego dnia zadania zamieszczone w zakładce Uczniowie-materiały do samodzielnej pracy. Na bieżące będzie ona aktualizowana. Bardzo proszę śledzić zmiany.
Zgodnie z zaleceniami MEN uczniowie powinni odpowiedzialnie wykorzystać czas zawieszenia zajęć w szkole. Podczas przerwy w funkcjonowaniu szkoły dzieci mogą doskonalić swoje umiejętności, uzupełnić wiadomości oraz rozwijać kompetencje.
Ministerstwo rekomenduje wykorzystanie w tym celu darmowej platformy edukacyjnej e-podreczniki.pl.
https://epodreczniki.pl/ksztalcenie-ogolne/szkola-podstawowa oraz
https://epodreczniki.pl/ksztalcenie-ogolne/edukacja-wczesnoszkolna .
Ponadto, do samodzielnej nauki matematyki w domu można wykorzystać następujce strony:
W dniach 12-13 marca bieżącego roku nie będzie zdjęć.