• Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie Laureatami XXVIII Sesji SDiM

    Sejm Dzieci i Młodzieży to przedsięwzięcie edukacyjne, którego celem jest kształtowanie postaw obywatelskich, popularyzowanie wiedzy o zasadach funkcjonowania Sejmu i demokracji parlamentarnej. Inicjatywa zachęca również młodych ludzi do większej aktywności w swoich społecznościach lokalnych. Istotnym celem projektu jest popularyzowanie i upowszechnianie wiedzy o wydarzeniach historycznych i bohaterach lokalnych oraz ich znaczeniu dla historii, dziedzictwa i tożsamości lokalnej oraz narodowej. Z województwa mazowieckiego wyjechała grupa  60 młodzieżowych posłanek i posłów. Wyjazd do stolicy był nagrodą za wzorowe wykonanie zadań konkursowych i zajęcie wysokiego miejsca w rankingu. Z województwa mazowieckiego udało się to tylko 30 zespołom.

    Zadanie rekrutacyjne w tym roku polegało na zrealizowaniu projektu, którego temat brzmiał tak jak tytuł tegorocznej sesji: "Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne?". Uczniowie mieli odpowiedzieć na te pytania na przykładzie wybranego przez siebie bohatera lub bohaterki, mieli wykonać: film, słuchowisko, audycję radiową lub stronę internetową poświęconą wybranej osobie.

    Praca zespołu  Karola Krzemińskiego i Leonarda Kurowskiego  z klasy 8a  uzyskała wysokie noty komisji konkursowej, dając im przepustkę do udziału w obradach XXVIII sesji sejmu 1 czerwca w Warszawie.

    Postacią, na którą zwrócili uwagę, jest nasz lokalny bohater, o którym  niewiele mówi się na lekcjach historii – podporucznik Stanisław Tomaszewski. Efektem pracy chłopców, jest strona internetowa poświęcona lokalnemu bohaterowi.

    Pierwszego dnia pobytu młodzież udała się na zwiedzanie miejsc pamięci. Zwiedzili Stare Powązki, Grób Nieznanego Żołnierza, Stare Miasto.

    1 czerwca jako posłowie udali się do Sejmu na obrady.

    Wszystkich uczestników przywitała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Następnie przekazała głos marszałek Sejmu Dzieci i Młodzieży Wiktorii Mielniczek. Uderzając trzy razy laską marszałkowską, otworzyła ona obrady izby i powitała gości specjalnych, wśród których byli: rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak, wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki i prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.

    Ważnym momentem dla naszych laureatów było głosowanie nad poprawką zgłoszoną przez nasze województwo w trzeciej poprawce do Art.1. wnioskodawcy w dodawanym punkcie 4, aby Ministerstwo Edukacji i Nauki zorganizowało konkurs o randze olimpiady na temat Armii Krajowej oraz Narodowych Sił Zbrojnych z możliwością otrzymania indeksu na studia historyczne lub prawnicze. Sejm poprawkę przyjął.

    Po tak pracowitym dniu młodzież udała się na obiad w tzw. „starym” Domu Poselskim, a następnie w drogę powrotną do domu.

    Wyjazd był ciekawym wydarzeniem. Karol i Leon poznali rówieśników z całej Polski.

    Prawdziwe obrady sejmu i możliwość aktywnego uczestnictwa na zawsze pozostaną w ich pamięci.

    Nad całym projektem uczniów czuwała pani Dyrektor Anna Majchrzak.

     

    Katarzyna Krzemińska, Monika Kurowska

     

  • Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty 2022

    Dnia 12 maja 2022 r. uczniowie klasy trzeciej napisali swój pierwszy w życiu duży sprawdzian- Ogólnopolski Sprawdzian Umiejętności Trzecioklasisty OPERON 2022.                                           

    Badał on kluczowe umiejętności zdobyte w klasach 1-3, takie jak: czytanie ze zrozumieniem, słuchanie ze zrozumieniem, słuchanie, pisanie, wiedza o języku, liczenie i sprawność rachunkowa, praktyczne umiejętności rozwiązywania zadań matematycznych, rozumienie podstawowych pojęć przyrodniczych, obserwacje przyrodnicze oraz ich analiza.                        

    edukacja polonistyczna- całość  87%  / wynik ogólnopolski- 82% w tym:

    • czytanie-korzystanie z informacji  91%/   wynik ogólnopolski -87%
    • słuchanie ze zrozumieniem-          93% /  wynik ogólnopolski -93%
    • czytanie- analiza i interpretacja      85%/  wynik ogólnopolski- 78 %
    • tworzenie wypowiedzi                    78%/   wynik ogólnopolski – 70%

     

    edukacja matematyczna- całość 83%/ wynik ogólnopolski – 77% w tym:

    • liczenie i sprawność rachunkowa- 84% / wynik ogólnopolski- 79%
    • umiejętności praktyczne 89%-/ wynik ogólnopolski- 80%
    • rozwiązywanie zadań tekstowych- 73 %/ wynik ogólnopolski- 69%

     

    edukacja przyrodnicza-  całość 85% /wynik ogólnopolski -68% w tym:

    • rozumienie przestrzeni geograficznej- 53% / wynik ogólnopolski- 36%
    • funkcje życiowe człowieka, ochrony zdrowia, bezpieczeństwa i odpoczynku- 100% / wynik ogólnopolski- 75%
    • rozumienie środowiska przyrodniczego- 86% / wynik ogólnopolski- 70%

        Gratulujemy trzecioklasistom i życzymy sukcesów na dalszym etapie nauki. 

    Wychowawczyni klasy: Majewska Renata

  • Święto Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie

    17 maja 2022 r. Szkoła Podstawowa w Iłowie obchodziła swoje święto związane z jubileuszem 18-lecia przywrócenia szkole imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego.

    Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Iłowie celebrowaną przez ks. Henryka Zagórowicza, w której udział wzięła cała społeczność szkolna. Następnie kolumna prowadzona przez poczet sztandarowy przemaszerowała przed obelisk Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożone zostały kwiaty. Część oficjalna uroczystości odbyła się w Auli im. Jana Pawła II. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i hymnu szkoły pani Anna Majchrzak - dyrektor szkoły - powitała gości. Uroczystość uświetnili swoją obecnością m.in. pan Jan Kraśniewski - Wójt Gminy Iłów, pani Małgorzata Kunz - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Iłowie, pani Anna Kornacka-Bartos - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłowie, pani Anna Jasińska – przewodnicząca Rady Rodziców oraz dzielnicowy Gminy Iłów – asp. szt. Tomasz Kubiak. Obecna była pani Elżbieta Kopka - wicedyrektor naszej szkoły oraz pani Krystyna Wilczek – dyrektor Żłobka w Giżycach. Goście złożyli na ręce pani dyrektor listy gratulacyjne i upominki dla szkoły.

    Kolejnym punktem uroczystości była część artystyczna pt.: „Jest takie miejsce ukochane, jedyne - Polska” przygotowana przez uczniów klasy 8b pod kierunkiem pani Elżbiety Modrzejewskiej. Montaż słowno–muzyczny wzbogacony prezentacją multimedialną i dekoracją przygotowaną pod kierunkiem pani Moniki Kurowskiej miał patriotyczny wydźwięk. Całość uświetniły tańce w wykonaniu dzieci przygotowanych pod kierunkiem pani Moniki Kujawa i pani Renaty Banaszczak oraz wzruszające występy szkolnego chóru i solistów przygotowanych pod okiem pana Piotra Jędraszczaka.

    Imię Marszałka Józefa Piłsudskiego, jakie nosi nasza szkoła, to wielka chluba, ale i zobowiązanie do pamięci o tych, którzy mieli w sercach i na sztandarach hasło: Bóg-Honor- Ojczyzna, którzy dla Polski i za Polskę przelewali krew, to zobowiązanie do miłości Ojczyzny dziś i na zawsze.

    Opracowała:

    Elżbieta Modrzejewska

  • Piknik bezpieczeństwa

    16 maja br. pięcioro uczniów klasy czwartej pod opieką pani dyrektor Anny Majchrzak oraz pani Moniki Kurowskiej wzięli udział w Pikniku Wojewody Mazowieckiego oraz Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Impreza organizowana w Ramach Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa odbyła się na terenie Szkoły Podstawowej  Nr 16 im. Mikołaja Kopernika w Płocku.

    Tematem przewodnim było przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Uczestnicy pikniku mieli okazję spotkać się z przedstawicielami służb mundurowych oraz zobaczyć z bliska sprzęt wozu strażackiego,  pojazdy policyjne i straży miejskiej, a także sprzęt WOPR-u. wykorzystywany w codziennej służbie.

    Wiedza z zakresu bezpieczeństwa przedstawiana była na sześciu stanowiskach w formie zabawy, czyli jako: konkursy, quizy, zawody, pokazy sprzętu służb ratowniczych i nauki udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie mogli wszystkiego dotknąć, poćwiczyć na udostępnionych stanowiskach, sprawdzić swoje umiejętności w przygotowanych zabawach i zadaniach. Ale przede wszystkim otrzymali potężną dawkę wiedzy z zakresu bezpieczeństwa przekazaną przez specjalistów. Zdecydowana  większość omawianych tematów to były sytuacje z życia wzięte, a nie wiedza czysto podręcznikowa.

    Atrakcyjność imprezy oraz zaangażowanie uczniów najlepiej oddają zdjęcia.

  • Tydzień profilaktyki 2022

    Działania zrealizowane w ramach Tygodnia Profilaktyki w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie miały za zadanie pokazać młodzieży alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu, a także promować zdrowy styl życia i ostrzegać przed realnym zagrożeniem uzależnienia. Na korytarzach szkolnych postawione zostały parawany dotyczące problematyki zdrowia. Zachęcano również dzieci i młodzież do wykonania plakatów.

    Nauczyciele, wychowawcy przeprowadzili lekcje, na których młodzież dowiedziała się, do czego może doprowadzić fonoholizm i jak łatwo wpaść w jego sidła oraz jak szkodliwy jest wpływ telefonu komórkowego na funkcjonowanie człowieka. W klasach młodszych było promowanie zdrowego stylu życia, czyli aktywności fizycznej.  Podczas zajęć uczniowie mieli możliwość kształtowania postaw prozdrowotnych i prospołecznych.

    Za pomocą Wirtualnej  Gazetki została wyświetlana prezentacja multimedialna na temat  „Wpływu zagrożeń – uzależnień na nasze zdrowie”, która cieszyła się dużym zainteresowaniem.

    Koordynatorami Tygodnia Profilaktyki była p. Monika Kurowska oraz p. Urszula Geras – Stodulska

  • Zebranie Rodziców/Opiekunów

    Dnia 19.05.2022 r (czwartek) odbędzie się zebranie Rodziców/Opiekunów uczniów Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie.

    Klasa 3 zebranie obędzie się dnia 23.05.2022 r (poniedziałek) o godzinie 15.30 sala 17SP.

    Klasa 1A zebranie obędzie się dnia 23.05.2022 r (poniedziałek) o godzinie 15.30 sala 13SP.

  • Komunikat - remont drogi Iłów - Wszeliwy

    Komunikat

    Według informacji wykonawcy remontu drogi powiatowej Iłów – Wszeliwy w dniach 6-7 maja (piątek, sobota) ruch na odcinku Iłów - Lasotka będzie ograniczony. Proszę nie planować przejazdu tym odcinkiem.

    Za utrudnienia przepraszam.

    Jan Kraśniewski

  • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

    2 maja w Auli im. Jana Pawła II w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie odbył się apel szkolny upamiętniający uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Uroczystości zostały zainaugurowane wspólnie odśpiewanym Mazurkiem Dąbrowskiego.

    Apel rozpoczęła Pani Dyrektor Anna Majchrzak, przypominając rys historyczny powstania majowej Konstytucji.

    Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzili uroczyście polscy patrioci już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Szczególnie doniosłe uroczystości odbywały się pod koniec XIX wieku w Galicji, gdzie Polacy posiadali szeroką autonomię. Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tej rocznicy. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował przywrócić jako święto państwowe dzień 3 Maja tj. rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji w 1791 roku.

    Wyjątkowy charakter uroczystości został stworzony dzięki zaangażowaniu w apel uczniów oraz nauczycieli: pani Wicedyrektor Elżbiety Kopka, pani Jolanty Kraśniewskiej, pani Moniki Kurowskiej oraz pana Piotra Jędraszczaka.

     

    Dniu radości, dniu wesela!

    Jak szeroki polski kraj,

    Niechaj okrzyk w niebo strzela

    Vivat! Vivat! Trzeci Maj!….

    Opracowała: Paulina Szczesna

  • Dzień Ziemi

    22 kwietnia to dzień, który powinien pobudzić do refleksji każdego mieszkańca naszej planety. To święto naszego domu - Ziemi. Każdego dnia korzystamy z jej zasobów, czerpiemy siłę ze źródła, jakim jest przyroda i cieszymy oczy bogactwem, które przed nami roztacza. Mimo to, wciąż przyczyniamy się do jej zanieczyszczenia i degradacji. W naszej szkole obchody Dnia Ziemi odbyły się 26 kwietnia. Z tej okazji klasy IIB przygotowała przedstawienie, którego celem było podniesienie świadomości ekologicznej uczniów, a tym samym poprawa kondycji otaczającej nas przyrody. W przygotowanie przedstawienia zaangażowali się również uczniowie klasy 5a, 6 oraz chór szkolny.

    Opiekunowie: Renata Banaszczak, Piotr Jędraszczak, Anna Rączka, Monika Kujawa.

  • Kiermasz dla Zuzi

  • Umiem pływać

    Gmina Iłów zakwalifikowała się do programu powszechnej nauki pływania Umiem pływać. Zgodnie z  Zarządzeniem Wójta Gminy Iłów z dnia 6 kwietnia 2022 r. w sprawie Regulaminu rekrutacji i uczestnictwa uczniów klas I-III szkół podstawowych w programie Umiem pływać - współfinansowanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki informujemy, że Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie prowadzi rekrutację do w/w  programu.

  • Wycieczka klasy III do Torunia

    W dniu 6 kwietnia 2022 roku uczniowie  klasy trzeciej  pod opieką wychowawczyni Majewskiej Renaty oraz nauczyciela Pauliny Szczesnej i dwojga rodziców udali się na wycieczkę do Torunia. Napięty program wycieczki okazał się bardzo atrakcyjny.

    Przewodnik w humorystyczny sposób opowiedział o mieście, pokazał uczniom zabytki, pomniki, Krzywą Wieżę, gotycki ratusz, Dom Mikołaja Kopernika i Rynek Staromiejski.

    Kolejnym punktem programu był pobyt w Domu Legend Toruńskich- interaktywnym muzeum i teatrze. W tym tajemniczym miejscu przenieśliśmy się w świat magicznych opowieści o mieście i jego historii.  Okazało się, że nie tylko usłyszeliśmy legendy, ale i w nich uczestniczyliśmy poprzez wcielanie się w różne postaci.  Sprawiło to uczniom sporo radości i dostarczyło wiele dobrej zabawy.

    Magicznym i pachnącym piernikami, okazał się następny punkt programu, warsztaty w  Muzeum Piernika. Uczniowie mieli możliwość wzięcia aktywnego udziału w pokazie tradycyjnego wypieku pierników oraz poznaniu charakterystycznych przypraw. Współuczestniczenie w procesie przyrządzania ciasta i wypieku pierników dało możliwość zdobycia wiedzy na temat pracy  w średniowiecznym warsztacie rzemieślniczym,jakim była piekarnia.                                                                                                 Największe wrażenie na uczniach wywarł seans  w Planetarium. Dla trzecioklasistów była to prawdziwa podróż w kosmos. W głównej sali obserwatorium obejrzeliśmy projekcję, mającą na celu przybliżenie zagadnień z dziedziny astronomii - budowę Wszechświata, popularne gwiazdozbiory i tajemnice Drogi Mlecznej. Dzięki specjalnej aparaturze na ekranie w kształcie kopuły obejrzeliśmy wierne odtworzenie mapy nieba. Siedząc wygodnie w fotelach, podziwialiśmy m.in. fazy Księżyca, układ gwiazdozbiorów czy spadające gwiazdy. Po tylu atrakcjach uczniowie z apetytem spożyli obiad.

    Na zakończenie wycieczki zakupiliśmy pamiątki oraz pierniki. Trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu.

                                                                                                                                    

    MR

  • Wiosna budzi do życia

    Wiosna to czas, kiedy świat budzi się do życia, a za naszymi oknami pojawia się więcej słońca i zieleni. Nasze serca również przepełniają się wtedy radością, gdyż dni stają się coraz dłuższe, a temperatura wzrasta i pozwala nam na wymianę kurtek zimowych na wiosenne. Pierwszy Dzień Wiosny uczniowie  klasy IA obchodzili w sposób szczególny- była to  zabawa w teatr. Wykorzystaliśmy do tego  lalki pacynki.  Pacynki to świetna pomoc edukacyjna, która poprawia zdolności komunikacyjne, walczy z nieśmiałością, w sposób atrakcyjny dla dziecka wspiera przyswajanie wiedzy i umiejętności. Wprowadzenie dzieci w świat sztuki poprzez zabawy teatralne przynosi im wiele korzyści, rozwija wyobraźnię, doskonali mowę, która staje się wyrazista i melodyjna, sprzyja umuzykalnieniu, rozwija płynność ruchów oraz zwiększa poczucie własnej wartości. Uczniowie za pomocą pacynek wcielali się w role bohaterów baśni” Trzy świnki” oraz „ Czerwonego Kapturka”. Dzieci uczyły  się zmieniać siłę i ton głosu, ćwiczyły umiejętność wypowiadania się, rozwijały także umiejętność współpracy i zabawy w grupie, podnosiły swoje kompetencje społecznie oraz budowały pewność siebie. Być może pacynki  staną się początkiem zainteresowania dziecka sztuką i początkiem przyszłej pasji teatralnej. Przyjście wiosny to jednak nie jedyne święto, które obchodziliśmy tego dnia. Uczniowie klasy I A włączyli się również w akcję Światowego Dnia Zespołu Downa. Jako wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa uczniowie założyli tego dnia kolorowe skarpetki „nie do pary”. Zrobiliśmy też kolorowanki na powitanie wiosny. Ten dzień zaliczamy do udanych.

                                                                                                               Urszula Geras-Stodulska

  • #skarpetkowewyzwanie i #PolskaNaNiebiesko w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie

    21 marca w Szkole Podstawowej w Iłowie kolejny raz świętowano w szczególny sposób. Tradycyjnie już na stopach naszych uczniów pojawiły się dwie różne, kolorowe skarpetki! Dlaczego skarpetki?

    21 marca to Pierwszy Dzień Wiosny, lecz również święto wyjątkowych osób - Światowy Dzień Zespołu Downa, którego symbolem są kolorowe skarpetki. Nieprzypadkowy jest również dzień - "21" - ludzie z Zespołem Downa mają dodatkowy chromosom numer 21, przypominający kształtem skarpetkę.  Tego dnia na całym świecie odbywają się akcje zwiększające świadomość społeczną dot. życia i funkcjonowania osób z Zespołem Downa, propagujące prawa człowieka i integrację.

    2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Społeczność szkolna kolejny raz włączyła się w akcję  „Polska na Niebiesko” - ogólnopolską kampanię społeczną organizowaną przez Fundację JiM. W wybranych klasach zostały przeprowadzone warsztaty przedstawiające zaburzenie spektrum autyzmu.

    Osoby w spektrum autyzmu są szczególnie narażone na dyskryminację i wykluczenie. Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba z autyzmem jest indywidualnością, a wymienione wcześniej cechy mogą występować w różnym natężeniu. Autyzm dotyczy wielu obszarów funkcjonowania  i sprawia, że osoby ze spektrum rozwijają się inaczej. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w Polsce żyje około 400 tysięcy dzieci ze spektrum autyzmu. 2 kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, mający na celu propagowanie wiedzy i akceptacji ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

    Uczniowie wraz z panią Dyrektor Anną Majchrzak, panią Wicedyrektor Elżbietą Kopka i nauczycielami pokazali solidarność i chętnie włączyli się w skarpetkowe wyzwanie oraz akcję Zaświeć na Niebiesko. Celem zorganizowanych  akcji było promowanie postawy ceniącej ludzką różnorodność, dzięki której świat jest piękny, kolorowy, ciekawy i inspirujący.

    Nauczyciele koordynujący akcje: Paulina Szczesna,  Małgorzata Chojnacka,  Anna Rączka.

     

    Paulina Szczesna

  • Oddziały Przedszkolne Zapraszamy!

  • 2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony w 2007 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy Kataru, by zwrócić uwagę na dyskryminację i izolację ludzi dotkniętych autyzmem i ich najbliższych. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób w spektrum. Symbolem solidarności z „autystami” jest kolor niebieski.

    A czym jest autyzm? To zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. My, jako społeczeństwo, musimy sobie uświadomić, iż nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat. Jest po prostu inne.

    Bądźmy w tym dniu razem!


    Linki pomagające zrozumieć osoby w spektrum :

    https://bajki-zasypianki.pl/bajka-autyzm/

    https://www.youtube.com/watch?v=QLv-dvLCgAg

    https://www.youtube.com/watch?v=dOWTCiZOgV0

    https://www.youtube.com/watch?v=xpvnmP0aT-E

    Swiatowy-Dzien-Swiadomosci-Autyzmu.pptx

    Przewodnik_po_autyzmie.pdf

  • Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Sił Narodowych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla nas ważne, dlaczego i jaka postać odzwierciedla najważniejsze ideały?

    Pytanie to jest zadaniem projektowym dla Karola Krzemińskiego i Leonarda Kurowskiego z klasy 8a, aby wziąć udział w XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Postacią, na którą zwrócili uwagę, jest nasz lokalny bohater – podporucznik Stanisław Tomaszewski, o którym  niewiele mówi się na lekcjach historii.  Dlatego dzisiaj chcieliby przybliżyć Wam życiorys tego człowieka i ideały, którymi kierował się w walce o wolność Ojczyzny.

    Efektem  pracy chłopców jest strona internetowa poświęcona podporucznikowi Stanisławowi Tomaszewskiemu.

    Zapraszamy na  stronę:  https://armiakrajowa.refy.pl/

  • St. Patrick’s Day

    Kim był Patryk? Dlaczego uznano go świętym? Kim była postać Leprechaun? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poszukiwali nasi uczniowie. W dniach 14-18 marca 2022 r. na zajęciach języka angielskiego zostały przeprowadzone lekcje kulturowe o Wielkiej Brytanii, w toku których dzieci słuchały legendy o Świętym Patryku, poznały symbole Irlandii Północnej i poszerzyły wiedzę o obchodach Dnia Świętego Patryka. Młodsze dzieci wykonały ilustracje i symbole, starsze zaś wsparły nas w poszukiwaniu informacji w źródłach internetowych. Dziękuję za współpracę i zapraszam na kolejną uroczystość językową – urodziny królowej Elżbiety II.

    Agnieszka Kalińska

  • Drodzy Rodzice, Kochani Uczniowie

     

    W ciągu życia towarzyszy nam cała gama emocji : jesteśmy radośni, zadowoleni, zmęczeni, przygnębieni, przestraszeni czy źli.  Są one naturalną reakcją naszego organizmu na rzeczy, które dzieją się dookoła. Nie należy ich jednak bagatelizować, gdyż występujące z dużym nasileniem przez dłuższy okres czasu mogą prowadzić do zaburzenia równowagi człowieka.

    Sytuacje, których obecnie doświadczamy, związane z koniecznością przeorganizowania naszego życia czy wzmożoną ostrożnością w kontaktach z innymi mogą obniżać odporność psychiczną lub wpływać niekorzystnie na stan fizyczny organizmu, wywołując stres. Niestety nie jest możliwym, aby wyeliminować go na stałe z życia, powinniśmy zatem podejmować próby adaptacji warunków, w których przyjdzie nam się z nim zmierzyć.

    Na skutki stresu szczególnie narażone są dzieci, młodzież oraz seniorzy.
    W rękach dorosłych, zarówno rodziców jak i nauczycieli,  jest dbanie o zapewnienie prawidłowych warunków do rozwoju psychicznego i fizycznego oraz przekazanie młodszym i starszym właściwych sposobów radzenia sobie z trudnościami. Dzieci poprzez obserwację naszych działań oraz reakcji emocjonalnych mają okazję kształtować właściwe sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Spokój i równowaga pozwolą budować poczucie bezpieczeństwa dziecka.

    W tym szczególnym czasie jesteśmy do dyspozycji Państwa oraz Państwa pociech.

  • Przydatne adresy i numery telefonów :

     

    Telefon Forum Przeciw Depresji - tel. 22 594 91 00
    (czynny w każdą środę – czwartek od 17.00 do 19.00)

    Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym - tel. 116 123

     (poniedziałek-piątek od 14:00-22:00)

    Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - tel. 116 111

    (czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)

    ITAKA – Antydepresyjny telefon zaufania - tel. 22 484 88 01
    Dyżury psychologów:
    poniedziałek 15.00 – 20.00
    wtorek 15:00 – 20:00
    środa 10.00 – 15.00
    piątek 10.00 – 15.00
    niedziela 15:00 – 20:00
    Dyżury psychiatrów:
    czwartek 16:00 – 21:00
    piątek 15.00 – 20.00

    Bezpłatna linia wsparcia dla osób po stracie bliskich - tel. 0 800 108 108
     (poniedziałek-piątek od 14.00 do 20.00)

    Telefoniczna Pierwsza Pomoc Psychologiczna - tel. 22 425 98 48
    (poniedziałek – piątek od 17:00 do 20:00 / sobota od 15:00 do 17:00)

    Stowarzyszenia Animo – Odważ się żyć!
    Wsparcie psychologiczne osób trudności z powodu zaburzeń lękowych.

    tel. 22 270 11 65
    Infolinia (w języku polskim) czynna jest od poniedziałku do czwartku w godzinach 18:00-21:00

    Porady mailowe (w języku polskim i angielskim) pod adresem:
    psycholog@stowarzyszenieanimo.pl

    Więcej o stowarzyszeniu:
    stowarzyszenieanimo.pl
    facebook.com/StowarzyszenieAnimo/

    Całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli - tel. 800 080 222
    (czynne całodobowo)

    Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci

    tel. 800 100 100
    (poniedziałek-piątek, od 12.00-15.00)

    Infolinia dla wychowawcy – pierwszy ogólnopolski

    telefon zaufania dla nauczycieli - tel.  0801 800 967
    (poniedziałek, środa, czwartek od 17:00-19:00)

    POMARAŃCZOWA LINIA – program informacyjno-konsultacyjny dla rodziców dzieci pijących alkohol i zażywających narkotyki

    tel. 801 140 068
    (poniedziałek – piątek od 14:00 do 20:00)

    Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

    tel. 800 12 12 12
    (poniedziałek-piątek od 8.15 do 20.00)

    Młodzieżowy Telefon Zaufania - tel. 19288
    (poniedziałek-piątek od 15:00- 19:00)

     

    Młodzieżowy telefon zaufania do rozmów o seksie
    Piątkowe Pogotowie Pontonowe

    tel. 22 635 93 92
    (w piątki od godz. 16.00 do 20.00)

    Ogólnopolski Telefon Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie
    „Niebieska Linia”
    - tel. 800 120 002
    telefon pracuje całodobowo

    Policyjny Telefon Zaufania
    ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
    - tel. 800 120 226
    (poniedziałek-piątek, od 9.30-15.30, połączenie bezpłatne)

    Całodobowy telefon dla kobiet doświadczających przemocy

    tel. 600 070 717
    (codziennie / całodobowo)

    Anonimowa policyjna linia specjalna – zatrzymać przemoc

    tel. 800 120 148
    (całodobowo, połączenie bezpłatne)

    Telefon zaufania –  Centrum Praw Kobiettel. 22 621 35 37
    (czwartki od 12.00 do 18.00 telefoniczny dyżur prawny)

    Infolinia stowarzyszenia Karan (problemy narkotykowe)

    tel. 800 120 289
    (poniedziałek – piątek od 9:00 do 17:00, połączenie bezpłatne)

    Poradnia psychologiczno – Pedagogiczna w Sochaczewie – ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 51 , tel. 46 862 52 19

    Powiatowe Centrum pomocy Rodzinie w Sochaczewie – ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 65,  tel. (46) 864-18-01

     

    https://forumprzeciwdepresji.pl/wazne-telefony-antydepresyjne

    https://fdds.pl/

strona:

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie
    Szkoła Podstawowa w Iłowie, ul.Płocka 14
    96-520 Iłów, powiat sochaczewski
  • (24) 2774-123

Galeria zdjęć