7 Drużyna Harcerska „Leśni „ wzięła udział w Rajdzie Niepodległości. Trasa prowadziła z Iłowa do Słubic . Harcerze przeszli ją dzielnie w asyście orkiestry strażackiej doszliśmy do Kopca Powstańców Styczniowych gdzie odbyły się uroczystości patriotyczne. Na zakończenie poczęstowano nas pyszną grochówką i kiełbaskami . Harcerze zostali zaproszeni na kolejną uroczystość 13 grudnia .
Czuwaj
phmEwa Grzywacz
10 listopada odbyła się uroczystość patriotyczna pod Kolumną Niepodległości w Iłowie.
Nasza drużyna harcerska miała za zadanie przypinać przygotowane kotyliony zaproszonym gościom oraz roznosić przygotowaną prasę. Podczas składania kwiatów pod kolumną nasza drużyna postawiła znicz ku pamięci poległych żołnierzy.
Dziękuję bardzo za wykonanie zadania wszystkim harcerzom i zuchom.
Czuwaj
Phm Ewa Grzywacz
„
II Gminny Konkurs z języka angielskiego
Christmas Time!
Zapraszam serdecznie uczniów klas 1 - 8
do wzięcia udziału w konkursie z języka angielskiego
dotyczącego tradycji Świąt Bożego Narodzenia!
Cele konkursu:
Opis konkursu:
Zadaniem uczniów jest wyszukanie informacji na temat tradycji Świąt Bożego Narodzenia (wywiad z rodzicami, dziadkami, poszukiwania w źródłach internetowych) oraz wykonanie pracy plastyczno-językowej ilustrującej te tradycje. Do wykonania, uczniowie mogą wykorzystać różne materiały dostępne w domu, np. ryż, wata, bibuła, farby, wełna itp.. Kolejnym etapem pracy jest przygotowanie słowniczka świątecznego w języku angielskim. Można go wykonać na różne sposoby, np. przyklejając słowa po angielsku na elementy ilustracji lub w postaci legendy, umieszczonej w rogu ilustracji.
Zadaniem uczniów jest opisanie wybranego dnia, w którym trwają rutynowe czynności w domu rodzinnym, tuż przed świętami. Uczniowie tworzą zdania w Present Simple, opisując przygotowanie domu do Świąt Bożego Narodzenia (sprzątanie, zakupy, pakowanie prezentów, dekorowanie domu, przygotowanie potraw, zaangażowanie rodziny itp.). Tekst musi być napisany własnoręcznie na formacie A4 lub A3 oraz świątecznie ozdobiony. Tekst powinien zawierać 60-80 słów.
Zadaniem uczniów jest napisanie opowiadania o najwspanialszych, nietypowych lub najgorszych Świętach Bożego Narodzenia, z wykorzystaniem czasów przeszłych. Uczniowie wymyślają nietypowy przebieg zdarzeń dotyczących tradycji świąt lub wykorzystują swoje doświadczenie związane z okresem Świąt Bożego narodzenia w Polsce czy Wielkiej Brytanii. Tekst musi być napisany własnoręcznie na formacie A4 lub A3 oraz świątecznie ozdobiony. Tekst powinien zawierać 60-100 słów.
Kryteria oceniania pracy:
Wszystkie prace zostaną ocenione przez powołaną komisję konkursową.
Termin nadsyłania prac:
Prace należy dostarczyć lub przesłać do 11 grudnia 2024r., na adres:
Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
ul. Płocka 14, 96-520 Iłów
Zapraszamy serdecznie!
Organizator: Agnieszka Kalińska
Jednym z najważniejszych zadań wychowania w przedszkolu jest tworzenie klimatu miłości do Małej i Wielkiej Ojczyzny. Dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b, wiedzą że gmina Iłów jest miejscem pamiątek narodowych oraz licznych miejsc związanych z historią Polski.
W okresie między Dniem Wszystkich Świętych, a obchodami Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada, przedszkolaki odwiedziły miejsca upamiętniające te ważne wydarzenia. Z powagą i zamyśleniem zapalili znicze w hołdzie poległym za wolność naszej Ojczyzny żołnierzom. Nasza wizyta m.in. przy Kolumnie Niepodległości oraz Mogiłach Żołnierzy poległych podczas wojny pokazała dzieciom, jak ważne jest zachowanie pamięci o tych wszystkich, którzy walczyli o naszą niepodległość.
Celem było uwrażliwienie przedszkolaków na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, tych którzy zapisali się w historii, a szczególnie tych, którzy są związani z historią naszej Małej Ojczyzny.
Magdalena Kaniecka
Grażyna Błaszczyk
Dzień Postaci z bajek jest wspaniałą okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy bawią, uczą, a niekiedy pomagają poznać prawdę o świecie i życiu.
Z tej okazji, dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b wyruszyły w podróż do krainy bajek. Obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek obfitowały w zabawy i konkursy, których celem było utrwalenie oraz wzbogacenie dziecięcej wiedzy na temat znanych i lubianych bajek.
Dzieci przebrane w bajkowe stroje, uczestniczyły w konkursach i quizach. Wysłuchały fragmentów znanych bajek, a następnie rozpoznawały ich tytuły. Trafnie segregowały bajkowe rekwizyty oraz grały w bajkowe memory z wykorzystaniem tablicy multimedialnej.
Oczywieście nie zabrakło ulubionych zabaw ruchowo-tanecznych przedszkolaków. Na zakończenie dnia dzieci robiły pamiątkowe zdjęcia w swoich wspaniałych przebraniach.
Ten wyjątkowy dzień był doskonałą okazją do świetnej zabawy i rozwijania zainteresowań czytelniczych.
Magdalena Kaniecka
Grażyna Błaszczyk
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK to ulubione święto najmłodszych. Dzieci z oddziału przedszkolnego 0G obchodziły je 5 listopada 2024r. Na uroczystości obecna była pani Dyrektor Elżbieta Kopka. Pani Dyrektor wręczyła dzieciom specjalnie z tej okazji przygotowane Dyplomy i baloniki z bajkowymi bohaterami. W tym dniu odwiedził również przedszkolaków Pan Wójt Gminy Iłów – Jan Kraśniewski.
Wyjątkowi goście podziwiali prace dzieci, ich ciekawe przebrania za bohaterów z bajek i baśni. Był czas na rozmowy o ulubionych bajkach i pamiątkowe zdjęcia.
Dzieci wysłuchały fragmentu kilku bajek, opowiadały o swych ulubionych, bawiły się i tańczyły przy piosenkach: Krasnoludki, Witajcie w naszej bajce, Lubimy baśnie. Doskonale poradziły sobie z rozwiązywaniem zagadek, rozpoznawaniem ilustracji i rekwizytów (koszyczek, pantofelek, pierniki, magiczna różdżka) i dopasowaniem ich do odpowiednich baśni.
Była też wystawa prac plastycznych, na której wyeksponowano: smoka wawelskiego, złotą kaczkę i złotą rybkę. W kąciku książki królowały ulubione bajki i baśnie oraz sylwety baśniowych bohaterów, które zachęcały do czytania, oglądania i wypowiedzi na określony temat. Gry i zabawy ruchowe oraz tańce i pląsy przy muzyce na długo pozostaną w pamięci przedszkolaków.
Dziękujemy serdecznie wszystkim Rodzicom za przygotowanie wspaniałych kostiumów. Słowa wdzięczności kierujemy do Pana Wójta i Pani Dyrektor za obecność, wspólnie spędzony czas i wspieranie naszych inicjatyw.
Małgorzata Orzeszek
Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie po raz kolejny włączyła się do Ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. W uroczystości wzięli udział Wójt Gminy Iłów, Pan Jan Kraśniewski, dyrektor szkoły, Pani Elżbieta Kopka, harcerze, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, uczniowie, wychowawcy, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi. Wszyscy zgromadzeni wspólnie odśpiewali hymn narodowy – Mazurek Dąbrowskiego o godzinie 11.11. Był to wyjątkowy moment, w którym cała społeczność szkolna zjednoczyła się, aby oddać hołd Polsce, obchodząc rocznicę odzyskania niepodległości. Włączenie się w tę akcję to piękny sposób na pielęgnowanie patriotyzmu i kształtowanie wśród młodszych pokoleń poczucia przynależności do ojczyzny oraz szacunku dla jej historii.
30 października 2024 r. został rozstrzygnięty Międzypowiatowy Konkurs Ekologiczny w ramach projektu „Eko-Bohaterzy, Na Ratunek!”, w którym uczniowie naszej szkoły zajęli zaszczytne miejsca.
W kategorii Przedszkole nagrody otrzymali:
II miejsce Basia Szymańska – oddział przedszkolny 0A
III miejsce Gabriel Kuźmiński – oddział przedszkolny 0B
W kategorii Szkół Podstawowych nagrody otrzymują:
Plakaty graficzne:
I miejsce Hanna Kopka – klasa Ia
II miejsce Anna Kaniecka – klasa Ia
III miejsce Stanisław Kuźmiński – klasa Va
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Pani Dyrektor to taki człowiek, który ma całą szkołę na głowie.
Dziś w Dniu Imienin ją odciążymy i samych dobrych rzeczy życzymy:
-wielu lat życia w zdrowiu, radości, lekkiej harmonii bez złośliwości;
samych sukcesów i przyjemności od tego czasu aż do starości,
a oprócz tego morze miłości...
Oby uczniowie życzliwi byli, no i rodzice zawsze chwalili, współpracownicy nieśli zaś wsparcie,
by do sukcesu dotrzeć uparcie.
Niech drzwi otwarte z możliwościami staną przed Tobą
no i przed nami.
Niechaj ma zawsze ogromne serce i kreatywna niech będzie więcej.
I więcej pasji niechaj rozwija, pogody ducha,
Niech świat Ci sprzyja...
Pani Dyrektor, w Dniu Imienin - grono pedagogiczne, pracownicy administracji i obsługi oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie – życzą dużo radości, szczęścia i sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym. Życzymy Pani, aby każdy dzień przynosił satysfakcję z pracy. Niech Pani kreatywność i zaangażowanie przyczyniają się do sukcesów całego zespołu i szkoły.
Nasza Szkoła ma przyjemność być częścią ważnego projektu – „Pełni Mocy Bez Przemocy II”, który realizowany jest przy współpracy Stowarzyszenia Razem Możemy Więcej oraz Zespołu Szkół im. ST. Staszica w Gąbinie. Wspólnym zadaniem jest podjęcie działań profilaktycznych i edukacyjnych w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej oraz podnoszących wiedzę i świadomość społeczną w zakresie przyczyn i skutków stosowania przemocy domowej.
Głównym celem projektu jest uświadomienie dzieciom i młodzieży, czym jest przemoc i jakie konsekwencje niesie za sobą. Ponadto ważna jest świadomość, że przemoc to nie zawsze akty fizyczne, ale także słowne i występujące coraz częściej w środkach masowego przekazu hejty.
W ramach projektu zrealizowano dotychczas następujące działania:
Monika Kurowska
Drodzy Uczniowie, Rodzice i Pracownicy Szkoły,
W tych dniach zadumy i refleksji, pragniemy wspólnie uczcić pamięć tych, którzy byli częścią naszej szkolnej społeczności, a których już z nami nie ma. Wspominamy zmarłych Dyrektorów, Nauczycieli oraz Pracowników Szkoły Podstawowej w Iłowie i Szkoły Podstawowej Filialnej w Giżycach , którzy swoją pracą i zaangażowaniem przyczynili się do kształtowania kolejnych pokoleń uczniów.
Szczególne miejsce w naszych sercach zajmują nauczyciele tajnego nauczania, którzy
w trudnych czasach wojny i okupacji, z narażeniem życia, przekazywali wiedzę i wartości, które są fundamentem naszej tożsamości narodowej. Ich odwaga i poświęcenie są dla nas nieustającym źródłem inspiracji.
Niech pamięć o nich będzie zawsze żywa w naszych sercach i umysłach.
Otulamy ich wspomnienia ciepłem i wdzięcznością, dziękując za wszystko, co dla nas zrobili.
Z wyrazami szacunku,
Społeczność
Szkoły Podstawowej
im. Marszalka Józefa Piłsudskiego
w Iłowie
Szkoły Podstawowej Filialnej
im. Wojska Polskiego
w Giżycach
Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły odnieśli sukces w III Gminnym Festiwalu Pieśni Patriotycznej "Z PIEŚNIĄ KU WOLNOŚCI" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Bolesława Chrobrego W Kapturach.
W kategorii oddziały przedszkolne:
I miejsce: Oliwia Dybiec oddział przedszkolny 0b przygotowana przez p. Grażynę Błaszczyk
Julia Adamczak oddział przedszkolny 0b przygotowana przez p. Magdalenę Kaniecką
W kategorii kl. I-III:
I miejsce: Kornelia Kharchenko kl. III przygotowana przez p. Piotra Jędraszczaka
W kategorii kl. IV-VI:
II miejsce: Antoni Tomaszewski kl. IVb przygotowany przez p. Piotra Jędraszczaka
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, czyli święta wszystkich pracowników oświaty, 28 października w Szkole Podstawowej im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie Starym odbyło się uroczyste wręczenie Nagród Wójta Gminy Iłów. Spotkanie uświetnił program artystyczny przygotowany przez uczniów szkoły.
Podczas uroczystości nagrody dla wyróżnionych nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi wręczyli również Dyrektorzy Szkół Podstawowych i Samorządowego Przedszkola z terenu Gminy Iłów.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
24 października 2024r. odbyło się spotkanie uczniów klas 8a i 8b z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie – p.Justyną Leśniewską na temat negatywnych skutków zażywania nikotyny, alkoholu oraz narkotyków. Na wstępie krótką prelekcję skierowała do uczniów pani Dyrektor Elżbieta Kopka przypominając o szkodliwości oraz zakazie używania i rozpowszechniania wszelkich używek na terenie szkoły.
Podczas zajęć policjantka przedstawiła prezentację multimedialną oraz materiał filmowy dotyczący problematyki uzależnienia od środków odurzających. Następnie w trakcie pogadanki przedstawiła konsekwencje używania substancji psychoaktywnych w sferze psychicznej, fizycznej i społecznej, a także zaprezentowała sposoby asertywnej odmowy, która w sytuacji alarmowej pozwala na skuteczną reakcję.
Spotkanie miało na celu nie tylko podniesienie świadomości związanej z wszelkimi używkami, ale także poszerzenie wiedzy młodzieży na temat niebezpiecznych konsekwencji zażywania substancji psychoaktywnych oraz uświadomienie słuchaczom, że beztroskie eksperymentowanie z tymi substancjami jest bardzo niebezpieczne. Wizyta policjanta uwrażliwiła uczniów na niezwykle istotny problem, jaki w dzisiejszych czasach stanowią narkotyki, nikotyna i alkohol.
Pedagog szkolny –Aneta Dąbrowska-Gorzka
Pedagog specjalny- Justyna Kuźmińska
„Szanuję przyrodę i… segreguję odpady”
W ramach realizacji projektu „Szanuję przyrodę i… segreguję odpady” uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ekowarsztatach na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Dzieci z klas O-III w trzech grupach:
- 17 października oddziały przedszkolne Oa i Ob pod opieką p. M. Kanieckiej, p. G. Błaszczyk oraz p. M. Kujawa;
- 22 października klasy IIb i III pod opieką p. R. Banaszczak, p. M. Bujakowskiej oraz p. R. Majewskiej;
- 24 października klasy Ia, Ib, IIb pod opieką p. A. Pytkowskiej, p. P. Ogrzebacz, p. U. Geras-Stodulskiej oraz p. M. Kurowskiej uczestniczyły w wycieczkach do Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy. Tam czekała ich zabawa, dużo ruchu i ciekawe zadania.
W ramach projekty dzieci wzięły udział w warsztatach “Na tropie… odpadów” przybliżającym uczniom zagadnienie segregacji odpadów oraz lekcji przyrody z edukatorem Kampinoskiego Parku Narodowego. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o zwyczajach
i zachowaniach zwierząt, sposobach ich kamuflażu, znaczeniu zwierząt w przyrodzie oraz zależności występujących między nimi. Dodatkowo odbyliśmy spacery ścieżkami dydaktycznymi oraz zwiedzaliśmy sale muzealne poświęcone zwierzętom Puszczy Kampinoskiej. Edukator opowiadał dzieciom o łosiu, herbowym zwierzęciu Kampinoskiego Parku Narodowego, a także wyjaśnił, jak prawidłowo zachowywać się spacerując po lesie,
z szacunkiem dla przyrody. Na zakończenie udaliśmy się na polanę wypoczynkową, gdzie dzieci mogły zjeść kiełbaskę i ziemniaki z ogniska.
Koordynatorem projektu była p. Renata Banaszczak.
„Niech wyrosną z Was tacy, którzy ku gwiazdom wzlecieć zapragną”
Janusz Korczak
22 października br. od samego rana w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie panowała świąteczna atmosfera. Uczniowie klasy pierwszej ubrani w świąteczny strój galowy, przepiękna dekoracja Auli im. Jana Pawła II z mottem Janusza Korczaka” Niech wyrosną z Was tacy, którzy ku gwiazdom wzlecieć zapragną”, przygotowany sprzęt nagłaśniający- to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście.
Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia. Najpierw odśpiewano hymn państwowy, prowadząca akademię Magdalena Walczak powitała wszystkich zebranych na tej uroczystości, a następnie zabrała głos pani dyrektor Elżbieta Kopka. Po przemówieniu dzieci zaprezentowały swoje umiejętności. Drugoklasiści złożyli życzenia i zapewnili o swojej pomocy młodszym koleżankom i kolegom. Po burzy oklasków, w odświętnych, przepięknych biretach na głowach pierwszaki błysnęły talentem. Szacunek i przywiązanie do Ojczyzny, znajomość przepisów drogowych, przyjaźń i koleżeństwo w grupie rówieśniczej, pięknie zaśpiewane i zatańczone piosenki, to dowód, że dzieci są gotowe do sumiennej pracy w szkole. W podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor szkoły Elżbieta Kopka dokonała symbolicznego pasowania na ucznia, dotykając ołówkiem- jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych. Potem Prowadząca życzyła pierwszakom sukcesów w nauce oraz zapewniała o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole i poza nią. Następnie wychowawczynie klas- pani Urszula Geras-Stodulska oraz pani Agnieszka Pytkowska wręczyły dzieciom pamiątkowe dyplomy, wójt Gminy pan Jan Kraśniewski wraz z przewodniczącą Rady Gminy- gry edukacyjne, Prezes Banku Spółdzielczego w Iłowie pani Agnieszka Piechucka- książeczki SKO z wpłatą 20 zł dla każdego dziecka oraz słodkie upominki, Rada Rodziców ufundowała Słowniczki ortograficzne, zaś Samorząd Uczniowski podarował zakładki do książek. Również rodzice pierwszoklasistów pamiętali o święcie dzieci. Przybyli w licznym gronie, zorganizowali ,,słodkie'' przyjęcie. Scenariusz uroczystości opracowały wychowawczynie- pani Urszula Geras-Stodulska i pani Agnieszka Pytkowska. dekoracja Auli- pani Justyna Kuźmińska, oprawa muzyczna- pan Piotr Jędraszczak.
Opracowała-Urszula Geras-Stodulska
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Sochaczewie zaprasza rodziców, nauczycieli, wychowawców oraz specjalistów udzielających pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach na spotkanie szkoleniowo-konsultacyjne pt. „Współczesne uzależnienia wśród dzieci i młodzieży”.
Spotkanie odbędzie się dnia 04.11.2024 r. (poniedziałek) o godzinie 1645 w siedzibie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sochaczewie przy ul. M. J. Piłsudskiego 51 w sali nr 9. Spotkanie poprowadzi psycholog Kamil Duda.
Prosimy o telefoniczne (46 862 52 19) bądź osobiste zgłaszanie udziału w spotkaniu do dnia 31.10.2024 r.
Do pobrania: Spotkanie dla rodzicow - 04.11.2024r. uzaleznienia K. Duda.docx
Dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b, 11 października 2024 r. uczciły Obchody Światowego Dnia Zwierząt. Celem naszych działań, było uświadomienie przedszkolakom, że zwierzęta, to istoty, które potrafią czuć i o które należy dbać, bo często potrzebują naszej pomocy. Zwróciliśmy także uwagę na problemy zagrożonych wyginięciem gatunków.
W tym dniu rozbrzmiewały piosenki o zwierzętach, czytaliśmy bajki i oglądaliśmy ciekawe filmy przyrodnicze o różnych gatunkach zwierząt. Dzieci rozwiązywały zagadki o zwierzętach, a także uczestniczyły w zabawach ruchowych, w których tematem przewodnim były zwierzęta. Powstało wiele pięknych prac o naszych milusińskich. Przedszkolaki chętnie opowiadały o tym, w jaki sposób opiekują się zwierzątkami, które mają w swoich domach. Na zakończenie dzieci miały możliwość zrobienia zdjęć w przebraniu ulubionego zwierzątka.
M. Kaniecka
G. Błaszczyk
Do ŚWIATOWEJ AKCJI MYCIA RĄK włączyły się dzieci z oddziału przedszkolnego 0G.
Ciekawe zajęcia, podczas których dominowały czynności samoobsługowe i higieniczne, uświadomiły wszystkim, jak duże znaczenie dla ich zdrowia i życia ma mycie rąk. Dzieci wspólnie bawiły się przy muzyce i zabawach ruchowych: „Umyjemy brudne ręce”, „Gdzie były, co robiły nasze ręce?” Przekonały się, jak zarazki przyklejają się do rąk, pokazując własną dłoń po przyłożeniu jej do pojemniczka z farbą plakatową. Wycierając suchą chusteczką, zauważyły, że nie wszystko udało się wytrzeć. Dopiero mydło i ciepła woda sprawiły, że ręce były czyste.
Na podsumowaniu akcji w dniu 18.10.2024r. obecna była Pani Dyrektor Elżbieta Kopka. W obecności Pani Dyrektor odbyło się usystematyzowanie wiedzy na temat zarazków i bakterii. Dzieci omówiły schemat mycia rąk i zastosowały go w praktyce. Zaprezentowały wykonane przez siebie prace plastyczne: „Kropelka wody”, „Brudne ręce” oraz „Czyste ręce to zdrowie”. Wyrecytowały też rymowankę: Aby wirus zwiał czym prędzej, dobrze umyj swoje ręce!, którą wcześniej wypowiadały przy każdej stosownej okazji.
Pani Dyrektor z podziwem oglądała prace dzieci, rozmawiała na w/w temat, gratulowała udanej akcji prozdrowotnej i wręczyła mydełka z napisem: Przyjaciel Czystych Rąk, za co serdecznie dziękujemy.
Małgorzata Orzeszek