• Dzień otwarty

    Dzień otwarty dla Rodziców uczniów Szkoły Podstawowej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Iłowie odbędzie się dnia 28.02.2019r. (czwartek) w godzinach 15:30-16:30.

  • I miejsce dla Marty, uczennicy SP w Iłowie

     

    15 lutego 2019r. w Szkole Podstawowej im. Stanisława Grzmot- Skotnickiego w Młodzieszynie  zorganizowana została akcja  pod hasłem  ,,DBI – działajmy razem”. Dzięki przedstawicielom Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie, starszej sierżant sztabowej Izabeli Pajek i aspirantowi sztabowemu Pawłowi Rynkiewiczowi mieliśmy okazję wysłuchać pogadanki o bezpieczeństwie w sieci, o zagrożeniach płynących z Internetu, o odpowiedzialności karnej za popełnione przestępstwa w cyberprzestrzeni. W trakcie spotkania obejrzeliśmy również występy w wykonaniu uczniów szkoły w Młodzieszynie.  Podczas uroczystości podsumowano konkurs, który przeprowadzony był w trzech kategoriach.

    – plakat ph. ,,DBI – działajmy razem” dla klas I- III,

    – prezentacja multimedialna ph. ,,DBI – działajmy razem” dla klas IV- VIII,

    – ulotka ph. ,,DBI – działajmy razem” dla klas IV-VIII.

    Ze szkół z powiatu sochaczewskiego nadesłano 65 prac, z czego nagrodzono 13 prac. Wśród nagrodzonych znalazła się praca Marty Pankowskiej, uczennicy III klasy Szkoły Podstawowej w Iłowie, która zajęła I miejsce w kategorii „Plakat”.

    Sponsorami nagród byli wójtowie gmin:

    Pani Monika Pietrzyk – wójt gminy Młodzieszyn

    Pan Piotr Szymański – wójt gminy Brochów

    Pan Jan Kraśniewski – wójt gminy Iłów.

    Gratulujemy Marcie i dziękujemy sponsorom, Dyrekcji szkoły oraz organizatorom za miłe przyjęcie i pyszny poczęstunek.

    Opr. Ewa Ryfa

  • Podsumowanie konkursu „Ferie z książką”

    Biblioteka szkolna przy szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przed feriami ogłosiła konkurs gdzie zadaniem było przeczytać książkę i zrobić ilustrację promującą czytelnictwo dla klas I-III dla klsa IV-VI wykonać plakat a klasy VII-VIII miały do napisania recenzję książki. Dzieci bardzo aktywnie włączyły się i przygotowały prace na konkurs. Prace plastyczne oraz recenzje można było składać do 15.02.2019 roku. Prac wpłynęło bardzo dużo, komisja w składzie

    p. Małgorzata Kunz oraz p. Agnieszka Pytkowska wyłoniły zwycięzców w kategoriach:

    Klasy I-III

    1. Magdalena Walczak kl. IIa
    2. Mateusz Kujawa kl. I
    3. Maja Skrobosz kl. I

    Wyróżnienie :

    - Zuzanny Kobiereckiej kl. I

    - Natasza Nowacka kl. I

    - Katarzyna Drzewiecka kl. III

    Klasy IV- VI

    1. Dmowski Oskar kl. IVa
    2. Krzemiński Karol kl. Va
    3. Julia Wilczyńska kl. IVa

    Wyróżnieie:

    - Zuzanna Gomoliszek kl. IVb

    - Wiktoria Łęcka kl. IVb

     Klasy  VII- VIII

    1. Arkuszewska Ewelina kl.VIIIa
    2. Łęcka Sandra kl. VIIIa
    3. Izabela Ludwiczak kl. VIIIb

     

     

    Bibliotekarz: Monika Kujawa

     

  •  NIESAMOWITY ŚWIAT HIGIENY JAMY USTNEJ

    Uczniowie z klasy 0A, 0B oraz klasy I,  w pierwszym półroczu realizowali projekt w ramach ogólnopolskiego programu edukacji stomatologicznej pt. „NIESAMOWITY ŚWIAT HIGIENY JAMY USTNEJ” przygotowanego przez Instytut Blend-a-med Oral-B.

    Naczelnym celem programu była pomoc dzieciom wykształcić towarzyszące im już przez całe życie pozytywne nawyki dbania o higienę.

    Realizując projekt uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, podczas których dowiedzieli się, dlaczego zęby i dziąsła są takie ważne, jak płytka nazębna szkodzi zębom i dziąsłom i jak dbać o zęby i dziąsła, aby były zdrowe. Ćwiczyli również prawidłowe szczotkowanie i nitkowanie zębów.

    W ramach projektu uczniowie obejrzeli film przygotowany przez Instytut Blend-a-med Oral-B oraz rozwiązywali różne zadania w przygotowanych dla nich „Arkuszach ćwiczeń”.

    Także rodzice zostali zaangażowani w realizacje projektu i otrzymali tematyczne przewodniki przygotowane przez Instytut Blend-a-med Oral-B, aby pomóc w nauczeniu dzieci jak powinny dbać o zęby i dziąsła.

    Uczniowie wykonali też pracę plastyczną – „Wesoły ząb”. Wszyscy z radością przypomnieliśmy sobie słowa i melodię piosenki pt. „Szczotka, pasta, kubek”. Śpiewaliśmy ją kilkakrotnie z podkładem muzycznym. Nie zabrakło tez ruchu przy muzyce.

    Podczas realizacji projektu uczniowie dowiedzieli się jak ważne jest dbanie o stan zębów już od najmłodszych lat. Projekt „Niesamowity świat higieny jamy ustnej” będzie kontynuowany w drugim półroczu.

     

    Opracowała: Magdalena Kaniecka

  •  CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS


    W pierwszym półroczu w klasach 0a i 0b, realizowany był Program przedszkolnej edukacji antynikotynowej  ‘’Czyste powietrze wokół nas”.

    Ponieważ palą rodzice, osoby z najbliższego otoczenia edukacja antynikotynowa staje się niezbędnym elementem wychowania społecznego, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę zjawisko biernego palenia. Dla dzieci w wieku przedszkolnym bierne palenie oznacza między innymi:
    • zmniejszoną gotowość szkolną, 
    • zaburzenia rozwoju psychoruchowego, 
    • zaburzenia zachowania dziecka, 
    • zwiększoną częstość występowania przewlekłego zapalenia ucha środkowego, 
    • zmniejszenie odporność immunologicznej organizmu; 
    Dorośli nie zdają sobie sprawy, że paląc narażają swoje dzieci na choroby związane z nałogiem tytoniowym Palenie przy dzieciach jest prawie normą. Walka z nałogiem palenia papierosów jest bardzo trudna, trzeba więc uczynić wszystko co możliwe, aby przez odpowiednią profilaktykę ustrzec przed nim dzieci. Do podstawowych metod wychowania przeciw tytoniowego należy dawanie właściwego przykładu, który działa na wszystkie strony psychiki dziecka, w celu skłonienia go do chęci upodobnienia się do osoby niepalącej. Widzimy więc jak ważną i potrzebną jest edukacja antynikotynowa od najmłodszych lat. 
    Cele szczegółowe programu to :
    - wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu (w tym dymu papierosowego),
    - zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego,
    - zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów,
    - zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażane na dym.
    Program ten skierowany jest nie tylko do dzieci ale również ich rodziców i opiekunów, a jego głównym celem jest wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.
    Pierwszą z form realizacji programu było zapoznanie rodziców z realizacją programu ,,Czyste powietrze wokół nas” poprzez przekazanie ulotki oraz rozmów indywidualnych. Przekazany został również rodzicom - List do rodziców, informacja na temat programu antytytoniowego. 
    Kolejną formą realizacji programu były zajęcia dydaktycznych skierowane do dzieci. ,,Wycieczka po okolicy przedszkola” – była to okazja do obserwacji różnych rodzajów dymów oraz późniejszej rozmowy na temat spostrzeżeń. Dzieci słuchały także „Piosenki o Dinku”. Program przedszkolnej edukacji antynikotynowej będzie kontynuowany w drugim półroczu.

     

    Opracowała: Magdalena Kaniecka

  • Dzień Babci i Dziadka w 0 a

    „Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia, dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia…” te słowa można było usłyszeć podczas uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka, która odbyła się w 25 stycznia 2019 roku.

    Babcie i Dziadkowie zajmują szczególne miejsce w sercach dzieci i są bardzo ważnymi osobami w ich życiu. Dlatego, Dzień Babci i Dziadka obchodziliśmy bardzo uroczyście. Dzieci z klasy 0A tego dnia gościły swoje kochane babcie i dziadków.
    Dzieci przedstawiły program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. 
    W ten sposób wnuczęta wyraziły swoją miłość i wdzięczność do ukochanych osób.

    Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem Niejednej babci i dziadkowi zakręciła się łza w oku.
    Następnie dzieci wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom przygotowane samodzielnie upominki z pięknymi życzeniami.
    W dalszej części uroczystości niecodzienni goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek oraz wspólne zabawy.
    Pełne radości i uśmiechu twarze wszystkich obecnych pokazały nam jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzony czas. 

     

    Opracowała: Magdalena Kaniecka

  • DBAM O MÓJ Z@SIĘG w Szkole Podstawowej w Iłowie

    https://dbamomojzasieg.com/wp-content/uploads/2016/04/logo-Fundacji-rgb-do-maila-1.png

    Uczniowie Szkoły Podstawowej w Iłowie z klas siódmych, ósmych i trzecich oddziałów gimnazjalnych biorą udział w bezpłatnym projekcie naukowo-badawczym pt. „Młodzicyfrowi.pl” realizowanym przez Fundację z siedzibą w Gdańsku. Badania dotyczą problemu nałogowego korzystania ze smartfonów przez młodzież szkolną w Polsce.  Wyniki dotychczas zrealizowanych przez Fundację badań są podstawą do  działań edukacyjnych, które wspierane są między innymi przez Rzecznika Praw Dziecka, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Zdrowia oraz Komisję Episkopatu Polski.

    Celem projektu naukowo-badawczego jest pozyskanie informacji na następujące pytania:

    1. W jaki sposób młodzież szkolna korzysta z mediów cyfrowych, w szczególności ze smartfonów oraz portali społecznościowych?
    2. Jakie cyberzagrożenia stają się udziałem młodych osób?
    3. Jaki jest kształt, jaka jest jakość relacji w rodzinie osób biorących udział w badaniu?

    Podejmowana tematyka badań wpisuje się w szeroko rozumiana profilaktykę e-uzależnień, czyli oddziaływań zmierzających do ograniczenia takich zjawisk jak uzależnienie od Internetu, telefonu komórkowego, portali społecznościowych czy gier online. Projekt pt. „Młodzicyfrowi.pl” wpisuje się w podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2018/2019 określone przez MEN. 

    Ewa Ryfa, Bożena Jóźwik

  • Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie Pozwólmy ptakom mieszkać obok nas X edycja

    14 lutego 2019r. Pani dyrektor Ewa Ryfa uczestniczyła w uroczystym wręczeniu nagród laureatom i wyróżnionym w konkursie ornitologicznym „Mój ulubiony ptak”. Uroczyste podsumowanie X edycji Ligi Ochrony Przyrody „Pozwólmy ptakom mieszkać obok nas” odbyło się w Szkole Podstawowej w Kapturach.

     

    Celem konkursu było:

    - poznanie gatunków ptaków i ich siedlisk;

    - zwrócenie uwagi na zagrożenia gatunków ptaków;

    - zapoznanie z formami ochrony ptaków Polsce.

     

    Uczniowie mieli możliwość rozwinąć umiejętności plastyczne, a także ekspresję twórczą poprzez zastosowanie różnych technik plastycznych oraz kształtowanie umiejętności fotograficznych, umiejętności edytowania zdjęć przy użyciu różnych programów do obróbki grafiki, wyrabianie poczucia estetyki. 

    Prace zostały wykonane pod kierunkiem szkolnych opiekunów LOP: p. Anety Dąbrowskiej-Gorzkjej, p. Moniki Kurowskiej i p. Renaty Majewskiej.

    Laureatami konkursu z naszej szkoły zostali:

    W kategorii klas I-III

    I miejsce Weronika Szewczyk kl. III

    II miejsce Natalia Majorek kl. III

    III miejsce Damian Kuczyński kl. III

    W kategorii klas IV – VI

    I miejsce Zuzanna Przanowska kl. IVb

    II miejsce Hubret Jurek kl. VI b

    Wyróżnienie:

    Olga Pytkowska kl. VI b

     

    W kategorii klas VII, VIII oraz oddziałów gimn.

    II  miejsce Kacper Krzemiński kl. VIII a

                     Małgorzata Feliniak kl. VII a

    III miejsce Patrycja Różycka III a (Gim.)

    Wyróżnienie:

    Natalia Ziembicka kl. IIIa (Gim)

    Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe o tematyce przyrodniczej.

     

    Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

     

    Monika Kurowska

          

       

     

  • Zaszczytne Miano „Szkoły Niepodległej” dla Szkoły Podstawowej

    im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie

    8 lutego 2019 roku w Sali Kolumnowej Sejmu RP w Warszawie odbyła się uroczysta Gala Konkursu zorganizowanego przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, w której uczestniczyła dyrektor szkoły p. Ewa Ryfa.

    Konkurs „Szkoła Niepodległej” trwał od 1 września 2017r. do końca grudnia 2018 roku. Jego koordynatorem w naszej szkole był p. Paweł Sarzała.

    W związku z ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Rokiem dla Niepodległej – propozycje programowe ZHR były bardzo cenne i wzbogaciły program wychowawczo- profilaktyczny szkoły. W tym czasie uczniowie, nauczyciele i dyrekcja szkoły organizowali kolejne wydarzenia w celu uczczenia tak ważnej rocznicy.

    Szkolny program obchodów stulecia Niepodległej był realizowany podczas bieżącej pracy szkoły oraz podczas specjalnie zorganizowanych uroczystości i imprez z udziałem wszystkich uczniów szkoły.

    Ogólnopolski program Niepodległa 1918 – 2018  udoskonalił w dużym stopniu nasze działania, pozwolił zaakcentować niektóre formy podjętych przez nas projektów, a także zaangażować nie tylko społeczność szkolną, ale i środowisko lokalne.

    Powstała specjalna platforma oraz aplikacja, dzięki której można było zarejestrować się i wykonywać dedykowane zadania. Konkurs wymagał  „przebycia” 5 szlaków i w ich zakresie 7 zadań.

    Zaszczytne miano „Szkoły Niepodległej” mogły uzyskać szkoły, które zrealizowały wszystkie zadania z następujących obszarów:

    Szlak Trzech Świąt Rzeczypospolitej – uczczenie świąt 3 V, 15 VIII i 11 XI;

    Szlak Współtwórców Niepodległości – projekt wydobycia na światło lokalnych działaczy i dowódców Polskiej Organizacji Wojskowej, bohaterów drugiego planu, nauczycieli, ludzi kultury itp., osób zasłużonych dla Niepodległości;

    Szlak Żołnierzy Niepodległości – projekt ocalenia od zapomnienia żołnierzy wszystkich formacji walczących o niepodległość i granice Rzeczypospolitej poprzez dbanie o miejsca pochówku oraz inne miejsca pamięci (tablice, krzyże, pomniki) i we współpracy z partnerami zewnętrznymi, np. samorządem, objęcie ich stałą opieką oraz popularyzacja wiedzy o nich;  

    Szlak Dróg do Niepodległości – projekt ukazujący wielość dróg prowadzących do wolności;

    Szlak Pierwszych Dni Wolności – projekt organizacji wielu wydarzeń upamiętniających pierwszy dzień wolności w różnych miejscowościach i regionach.

    Uczestnicy, wykonując zadania, zdobywali wirtualne odznaki będące symbolicznym przejściem szlaku. Pięć odznak umożliwiało zdobycie Miana „Szkoły Niepodległej”.

    Konkurs był długofalowy i angażował zarówno uczniów, jak i społeczność lokalną. Należało wykazać się konsekwencją oraz wytrwałością.

    Uroczystą Galę Szkół Niepodległej rozpoczęła Konferencja historyczna pod przewodnictwem Marszałków Sejmu i Senatu – Pana Marka Kuchcińskiego i Pana Stanisława Karczewskiego, którą uświetnił swoją obecnością Premier Mateusz Morawiecki.  Zaproszenie organizatorów przyjęli tak znamienici goście jak Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Pani Halina Szymańska, Senator RP prof. Jan Żaryn,   Poseł Sejmu RP Teresa Wargocka, Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Pan Adam Hlebowicz,  historyk Zbigniew Girzyński oraz z Muzeum J.Piłsudskiego w Sulejówku Kierownik Działu Historii i Badań Naukowych hm. prof. Grzegorz Nowik, który jako Przewodniczący ZHR był wraz z organizatorkami Konkursu – hm. Renatą Adrian-Cieślak i hm. Małgorzatą Siergiej – gospodarzem spotkania.

    Uczestnicy uroczystości wzięli udział w otwarciu wystawy z okazji 100 rocznicy Sejmu Ustawodawczego 10.02.1919 r. Galę wręczenia nagród rozpoczęło odczytanie historycznego przemówienia Józefa Piłsudskiego wygłoszone 100 lat temu na otwarcie Sejmu oraz listu Pani Anny Zalewskiej – Ministra Edukacji Narodowej do zgromadzonych Laureatów Konkursu i organizatorów – Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.  Podczas uroczystości wręczono laureatom imienne certyfikaty, pamiątkowe tablice oraz zestawy książek i kalendarzy dla każdej szkoły.

    Spotkanie urozmaiciły występy młodzieży i koncert pieśni niepodległościowych w wykonaniu artystów z Fundacji Sztafeta.

    Dyrekcja szkoły dziękuje koordynatorowi konkursu- p. P. Sarzała, nauczycielom i pracownikom oraz gratuluje wytrwałości, kreatywności i umiejętności zachęcenia uczniów do działania. Na uwagę zasługuje fakt, że program ten nie był jedną akcyjną inicjatywą, ale wymagał przemyślenia i konsekwentnej pracy przez 2 lata.

     

    Filmy z konferencji naukowej „Fundamenty Niepodległej. Sejm Ustawodawczy (1919–1922)" zaczerpnięte z witryny Sejmu RP

    https://youtu.be/RNEwneFFqzI

    https://youtu.be/i0ApgCpPASA

    Opracowała: Ewa Ryfa

     

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Miano Szkoły Niepodległej dla SP Iłów.

  • Program ferii zimowych

  • Bezpieczne ferie
    Ferie zimowe to dla uczniów czas wolny od nauki i dotychczasowych szkolnych obowiązków. Należy jednak pamiętać, aby ten wesoły okres dzieci spędziły bezpiecznie, z rozwagą i rozsądkiem. W tym celu uczniowie kl. IIa pod opieką pani Renaty Banaszczak uczestniczyli w szeregu zajęć pod hasłem „Bezpieczne ferie”.
    Dzieciaki dowiedziały się: jakie niebezpieczeństwa mogą ich spotkać w czasie zabaw na śniegu i lodzie; jak bardzo niebezpieczne jest zjeżdżanie na sankach w okolicach, gdzie odbywa się ruch pojazdów; że nie należy bez nadzoru osób dorosłych brać udział w kuligach i innych zimowych zabawach. Uczniowie przypomnieli sobie również obowiązujące przepisy ruchu drogowego, akcentując jak ważne jest ich przestrzeganie. Celem zajęć było również nabycie wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieciaki miały możliwość sprawdzenia zdobytej wiedzy w czasie ćwiczeń praktycznych na fantomach. Bardzo dziękujemy p. Monice Kłosek za przeprowadzenie ćwiczeń praktycznych.
    Życzymy wszystkim wspaniałych i bezpiecznych ferii zimowych!

    Renata Banaszczak

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Bezpieczne ferie.

  • Prawidłowa segregacja odpadów w SP w Iłowie- prelekcja dla najmłodszych

    W Szkole Podstawowej w Iłowie miała miejsce prelekcja poświęcona prawidłowej segregacji odpadów oraz zmniejszenia ilości ich wytwarzania. Pogadanka odbyła się w grupie dzieci 4- 6 lat oraz 7- 9 lat. Osobami prowadzącymi byli przedstawiciele firmy odbierającej odpady na terenie gminy Iłów tj. Eneris Surowce S.A. Oddział w Tomaszowie Mazowieckim- p. Zuzanna Kuleczka, p. Marzena Chyb oraz p. Radosław Komór wraz z przedstawicielem Urzędu Gminy w Iłowie- p. Moniką Haber- podinspektor ds. gospodarki odpadami, pozyskiwania funduszy ze środków pozabudżetowych oraz Biura Obsługi Mieszkańców.

    Uczestnicy wysłuchali krótkiej informacji na temat zasad dotyczących segregacji odpadów. Następnie został przedstawiony krótki film nt. recyklingu odpadów oraz odbyła się zabawa w grupie mająca na celu usystematyzowanie zdobytych informacji.

    Podjęte działania uznaje się jako zmierzające do zmniejszenia ilości wytwarzanych odpadów w szczególności poprzez: unikanie używania produktów nie nadających się do recyklingu i kompostowania; kupowania produktów zapakowanych w minimalną ilość opakowań; kupowania produktów w opakowaniach zwrotnych.

    Poprzez tego typu działania Gmina Iłów ma na celu: zwiększenie poziomu wiedzy mieszkańców gminy w zakresie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych oraz upowszechnienie nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Prawidłowa segregacja odpadów w SP w Iłowie- prelekcja dla najmłodszych.

  • Warsztaty edukacji kynologicznej w Iłowie

    16 stycznia 2019r. w Szkole Podstawowej w Iłowie odbyły się dla uczniów warsztaty edukacji kynologicznej przeprowadzone przez p. Piotra Danielewskiego i p. Mirosława Różańskiego.Ich celem była nauka bezpiecznego zachowania zarówno przy znajomych jak i obcych psach, a także zapoznanie dzieci z potrzebami czworonożnych przyjaciół. Uczniowie dowiedzieli się jak bawić się z psami, jak wygląda ich tresura, w jaki sposób obronić się przed nimi. Oto niektóre rady zaproponowane przez szkoleniowców, znajdujące się również na stronie: Militaria.

    Jak się bronić przed agresywnym psem?

    Pies z natury nie jest niebezpiecznym zwierzęciem. Nie bez powodu nazywa się go przecież najlepszym przyjacielem człowieka. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że pewne czynniki mogą spowodować, że pokaże on kły i stanie się agresywny. Jak powinna wówczas wyglądać obrona przed psem?

    Kiedy pies staje się agresywny?

    Większość sytuacji, w których pies może ugryźć, spowodowanych jest przez człowieka. Agresję u psa mogą wywołać gwałtowne ruchy czy krzyk w jego obecności. W szczególności unikać należy przeszkadzania czworonogowi podczas jedzenia lub drażnienia go, kiedy przebywa spokojnie na swoim legowisku. Zagrożenie ze strony psa staje się jeszcze wyższe, gdy jest bardzo głodny lub spragniony.

    Warto zdawać sobie sprawę, że w powyższych sytuacjach pies zazwyczaj nie atakuje od razu, ale przejawia niezadowolenie i daje nam sygnały świadczące o tym, że chce ugryźć. Należą do nich przede wszystkim: marszczenie nosa, pokazywanie zębów, zjeżona sierść na grzbiecie, sztywne łapy i uszy nastawione do przodu. Kiedy pies jest gotów, aby zaatakować najczęściej stoi w miejscu i wpatruje się w swój cel. Bez żadnego ostrzeżenia może on zaatakować, jeśli zastosuje się przemoc wobec jego właściciela lub innej osoby albo gdy wkracza się na teren pilnowany przez psa.

    Czy możemy jakoś zapobiec ugryzieniu przez psa?

    Tak, czasem może skończyć się tylko na warczeniu i nastroszonej sierści. Trzeba jednak wiedzieć, jak się zachować, aby jeszcze bardziej nie rozjuszyć czworonoga. Przede wszystkim nie powinno się podnosić głosu i wykonywać gwałtownych ruchów, lepiej też unikać patrzenia psu prosto w oczy. Mimo strachu, radzi się nie uciekać oraz nie stawać tyłem do psa, ponieważ może to tylko bardziej go ośmielić, a tym samym pogorszyć naszą sytuację.

    Dobrze też wiedzieć, że jeśli zostaniemy zaatakowani przez agresywnego psa bez kagańca i smyczy, jego właściciel lub opiekun może otrzymać karę grzywny lub naganę, co odpowiednio reguluje Art. 77 Kodeksu wykroczeń:

    Stwarzanie bariery i pozycje obronne

    Dobrą praktyką w obronie przed agresywnym psem jest stwarzanie bariery. Aby oddzielić się od atakującego psa, można wykorzystać wszystko, co mamy akurat pod ręką plecak, patyk czy własną kurtkę. Najważniejsze, aby zrozumieć, że przedmiot ten ma stanowić barierę ochronną między nami a psem, a nie służyć nam za narzędzie do ataku.

    Istnieje kilka pozycji, które możemy przyjąć, aby zminimalizować uszkodzenia naszego ciała w sytuacji, gdy pies jest duży i silny lub chce nas zaatakować więcej niż jeden pies, a my nie mamy ze sobą żadnych narzędzi do samoobrony. Żadna z poniższych pozycji nie jest idealna i niestety nie uchroni nas przed ugryzieniem, jednak pozwoli nam zasłonić najważniejsze części ciała tj. szyję, twarz czy brzuch. Najpopularniejszą pozycją obronną jest tzw. „żółw”. Polega ona na uklęknięciu w ten sposób, aby pośladki dotykały pięt. Głowę zbliżamy maksymalnie do kolan. Ręce układamy zaplecione z tyłu głowy jednocześnie chowając kciuki do środka. Łokciami zasłaniamy szczelnie twarz.

    Nieco mniej skomplikowaną i wymagającą mniej ruchów w stresującej sytuacji okazać się może pozycja obronna zwana „naleśnikiem”. Jak ją wykonać? Kładziemy się płasko twarzą do ziemi, a ręce zakładamy sobie na szyję. Kiedy nie ma już czasu na położenie się na ziemi – można po prostu stanąć nieruchomo bokiem do psa i mocno zapleść sobie ręce na szyi.

    Warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Atrakcją była krótka tresura psów.

    Ewa Ryfa

     

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Warsztaty edukacji kynologicznej w Iłowie.

  • XIV Wojewódzki Konkurs Piosenki w Językach Obcych w Skierniewicach

    Uczniowie klasy IIIC Gimnazjum Patryk Idziak i Dominik Busler oraz uczennica klasy IIIB Gimnazjum Natalia Modrzejewska zajęli równorzędnie III miejsce w XIV Wojewódzkim Konkursie Piosenki w Językach Obcych w Skierniewicach.  Chłopcy wykonali piosenkę pt. „Stubborn Love” z repertuaru grupy the Lumineers. Uczniowie śpiewali przy własnym akompaniamencie (Patryk – gitara, wokal; Dominik – cajon). Natalia zaprezentowała piosenkę Whitney Houston pt. „Run to You”.

    Serdecznie gratulujemy uczniom i życzymy dalszych sukcesów!

                                                                                                                                 Martyna Załuga

  • „JAM JEST DUDKA” III POWIATOWY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

    16 stycznia odbyła się trzecia edycja Powiatowego Konkursu Kolęd i Pastorałek „Jam jest dudka”, organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 2 w Sochaczewie im. Marii Konopnickiej.
    Uczestników konkursu oceniało profesjonalne jury w składzie: p. Jolanta Kawczyńska (kierownik Sekcji Integracji Społecznej i instruktor wokalny SCK, muzyk), p. Piotr Milczarek (instruktor wokalny SCK, dyrygent chórów, muzyk), p. Monika Rychwalska (wokalistka jazzowa, instruktor wokalny SCK).
    Uczniowie naszej szkoły mogą pochwalić się następującymi wynikami:

    KATEGORIA PRZEDSZKOLA – soliści
    II miejsce - Natalia Gębicka
    opiekun p. Magdalena Kaniecka

    KATEGORIA SP KL. IV-VI - soliści
    I miejsce Amelia Tomaszewska
    opiekun p. Piotr Jędraszczak
     
    III miejsce Mateusz Staniaszek 
    Opiekun p. Piotr Jędraszczak 

    KATEGORIA SP KL VII-VIII – soliści
    Wyróżnienie – Sandra Łęcka
    opiekun p. Piotr Jędraszczak

  • Choinka szkolna

    Dnia 17 stycznia 2019r. odbędzie się dla  uczniów  Szkoły  Podstawowej  im. Marszałka Józefa Piłsudskiego  zabawa choinkowa:

    • godz. 11.00-14.00- uczniowie klas 0-III
    • godz. 14.30-18.00- uczniowie klas IV-VIII i oddziały gimnazjalne 
  • Świąteczne wypieki

    W przedświąteczną środę aromatyczny zapach ciasta unosił się po całej szkole. Była to zasługa dzieci z zerówek, które z niewielką pomocą upiekły pyszny piernik z dżemem. Zanim jednak to uczyniliśmy, wspólnie przeczytaliśmy przepis i przygotowaliśmy potrzebne składniki. Po odmierzeniu przez dzieci odpowiednich proporcji składników, połączyliśmy je za pomocą miksera. Następnie wyłożyliśmy ciasto na blachę i z niecierpliwością czekaliśmy aż się upiecze. Gdy tylko ciasto ostygło przystąpiliśmy do degustacji. Dzieci jednogłośnie stwierdziły, że piernik się udał i jest pyszny. To na pewno nie koniec naszych kulinarnych przygód!

    Magdalena Kaniecka

     

  • Odwiedziny Świętego Mikołaja w 0A

    Dzieci z zerówki z niecierpliwością oczekiwały na przyjście Świętego Mikołaja.  Gdy wreszcie nadszedł ten dzień, wszystkie smyki odświętne i przygotowane z radością przywitały tego niezwykłego gościa. Każde dziecko wyrecytowało wierszyk dla Świętego Mikołaja oraz wspólnie zaśpiewaliśmy świąteczne piosenki. Mikołaj rozdał wszystkim dzieciom prezenty, podziękował za bardzo miłe przyjęcie i zapewnił, że spotkamy się w przyszłym roku. Dzieci obiecały, że będą grzeczne i zabrały się za otwieranie prezentów. To był bardzo miły dzień!

    Magdalena Kaniecka

     

  • Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę

    W Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie w grudniu 2018 r. już szósty raz została przeprowadzona zbiórka karmy dla zwierząt domowych, pod hasłem :” Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”.

    Celem akcji była zbiórka karmy, jako pomoc w utrzymaniu dwóch schronisk dla psów znajdujących się na terenie naszej gminy. Jedno od wielu lat prowadzi p. Elżbieta Trynkus, a drugie jako Fundację „Kundelek” p. Anna Zientara. 

    Żeby zachęcić społeczność szkolną do wzięcia udziału w tej inicjatywie uczniowie wykonali stosowne  plakaty i umieścili je na gazetkach szkolnych. Uczniowie szkoły i ich rodzice chętnie przyłączyli się do zbiórki karmy w różnej postaci; suchej karmy, puszek, itp.

    Zebraną karmę w obecności Pani dyrektor Ewy Ryfa wręczyliśmy w/w paniom 15 grudnia 2018 r. Obie panie w ramach podziękowania, przeprowadziły ciekawą pogadankę z dziećmi, zwracając uwagę na istotne problemy związane z utrzymaniem zwierząt domowych, zwłaszcza w okresie zimowym.

    W akcję zaangażowała się cała społeczność uczniowska pod opieką pań: Hanny Marciniak, Moniki Kujawa i Pauliny Szczesnej.

    Należy pamiętać, że inicjatorką akcji „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę” w naszej szkole była uczennica Zuzia Bziuk. Dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli do tej akcji.  

                                                                                   Opracowała: Hanna Marciniak

  • Dzień otwarty

    Dzień otwarty dla Rodziców uczniów Szkoły Podstawowej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Iłowie odbędzie się dnia 20.12.2018 r. (czwartek) w godzinach 15:30-16:30.

strona:

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie
    Szkoła Podstawowa w Iłowie, ul.Płocka 14
    96-520 Iłów, powiat sochaczewski
  • (24) 2774-123

Galeria zdjęć