• Powodzenia Ósmoklasiści!

    Drodzy Ósmoklasiści!

    Przed Wami ważne wydarzenia......Wkrótce ukończycie edukacje w szkole podstawowej, a już jutro przystępujecie do egzaminu ósmoklasisty. Życzymy, aby osiągnięte przez Was wyniki stały się potwierdzeniem rzetelnej wiedzy, jaką zdobyliście w ciągu ośmiu lat, abyście zrealizowali wszystkie Wasze marzenia i aby to co trudne przychodziło Wam z łatwością, a to, co na pozór niewykonalne, było dla Was jedynie drobną przeszkodą na drodze do osiągnięcia sukcesu. Niech będzie łatwo, spokojnie i oczywiście na maksymalną ilość punktów!!!

    Powodzenia!

    Dyrekcja SP Iłów i całe grono pedagogiczne.

  • Przejazd pociągiem Retro

    W dniu 12 maja 2025 r. wszystkie klasy I-III odbyły wycieczkę kolejką Retro do Tułowic w ramach Programu „ Kulturalna Szkoła na Mazowszu”, którego Inicjatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Przejazd odbył się zabytkowym pociągiem Retro z Sochaczewa  na skraj Puszczy Kampinoskiej. Podczas podróży uczniowie zaznajomili się z mijanymi po drodze zabytkami ziemi sochaczewskiej, a następnie w trakcie krótkiego spaceru po Kampinoskim Parku Narodowym otrzymali porcję wiedzy o miejscowej florze i faunie, a także o funkcjonującej tu niegdyś kolei leśnej „Zamczysko”. Kulminacją zajęć była  gra terenowa z pogadanką i quizem z upominkami w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach oraz  tradycyjne pieczenie kiełbasek przy ognisku. Wszyscy uczniowie z apetytem zajadali się przygotowanymi przez siebie kiełbaskami, a rozmowy i śmiechy rozbrzmiewały wokół ogniska. Czas spędzony przy wspólnym posiłku dodatkowo wzmocnił relacje w grupie. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy pociągiem Retro do muzeum w Sochaczewie.

    Urszula Geras-Stodulska

  • Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty 2025

    W dniu 8 maja 2025 r. uczniowie klasy trzeciej przystąpili do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty - OPERON 2025. Pierwsza część testu z edukacji polonistycznej obejmowała zadania z zakresu słuchania ze zrozumieniem, czytania ze zrozumieniem, gramatyki i ortografii oraz napisanie wypowiedzi pisemnej  na podany temat. Druga część testu zawierała zadania z edukacji matematycznej, a trzecia z edukacji przyrodniczej. Trzecioklasiści rozwiązywali zadania o różnym stopniu trudności w kilku etapach, z przerwami na odpoczynek. W dobry nastrój wprowadził zdających Bratek, bohater bajki terapeutycznej, który przeprowadził zabawę relaksacyjną. Pani dyrektor Elżbieta Kopka skierowała do uczniów wiele miłych słów oraz życzyła, jak najlepszych wyników na sprawdzianie. Wychowawczyni klasy, pani Renata Majewska, czuwała, aby uczniowie spokojnie i samodzielnie, przy maksymalnej koncentracji  wykonali wszystkie zadania.

    Czekamy niecierpliwie na wyniki i trzymamy kciuki za trzecioklasistów!

    Wychowawczyni: Majewska Renata

  • Ogłoszenie wyników Gminnego Konkursu Plastycznego na plakat pod hasłem „Gmina Iłów o segregacji nie zapomina”

    W dniu 9 maja 2025 r. w Auli Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie odbył się apel, na którym odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników Gminnego Konkursu Plastycznego na plakat pod hasłem „Gmina Iłów o segregacji nie zapomina”.  Przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:

    I kategoria wiekowa - przedszkola i oddziały przedszkolne

    1. miejsce: Nela Kopka

    wyróżnienie: Patrycja Cieślak

    wyróżnienie: Iga Lenarcik


    II kategoria – kl. I - III

    1. miejsce: Hanna Razik

    wyróżnienie: Adam Łagocki

    wyróżnienie: Zofia Charazińska

    III kategoria – kl. IV – VIII

    1. miejsce: Malwina Karpińska

    wyróżnienie: Oliwia Karpińska

    wyróżnienie: Natalia Rybus

     

    W kolejnej części apelu Pani Dyrektor Elżbieta Kopka zwróciła się do zebranych z apelem o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Regularne przypomnienia o zasadach bezpieczeństwa zarówno w szkole, jak i w domu mogą zapobiec tragedii i sprawić, że  dzieci będą mogły bezpiecznie dotrzeć do szkoły i wrócić do domu.  Razem musimy zadbać o  bezpieczeństwo – to nasza wspólna odpowiedzialność! Nadmieniła, że na stronie szkoły jest zakładka pt.” Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”. Pani Dyrektor wskazała  również na prawidłowe reagowanie podczas zdarzeń, żeby zapobiec tragedii. Zaapelowała do wszystkich, że  liczy się przede wszystkim człowiek !

     

    Urszula Geras-Stodulska

  • Sukces Norberta z klasy II w Powiatowym Konkursie Plastycznym "Namaluj Vincenta"

    W dniu 12 maja 2025 r. w sali konferencyjnej ZS RCKU w Sochaczewie odbyła się uroczysta gala finałowa I Powiatowego Konkursu Plastycznego "Namaluj Vincenta". Temat tegorocznej edycji: "Najpiękniejsze miejsca powiatu sochaczewskiego". Celem konkursu było promowanie lokalnych krajobrazów, rozwijanie kreatywności uczestników oraz inspirowanie twórczością Vincenta van Gogha.

    Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły Norbert Cieślak z klasy II b znalazł się wśród laureatów zajmując zaszczytne II miejsce.

    Wielkie brawa dla Norberta!

    Monika Kurowska – wychowawca klasy

     

  • Dzień Europejski w naszej szkole

    9 maja obchodziliśmy Dzień Europy – święto pokoju, jedności i  różnorodności w Europie. Dzień Europy upamiętnia Deklarację Schumana, francuskiego ministra spraw zagranicznych, który w 1950 r.   przedstawił plan, który zapoczątkował proces integracji europejskiej.

    Obchody Dnia Europejskiego w szkole mają na celu zwiększenie świadomości uczniów na temat UE, jej historii i wartości. Pomagają zrozumieć znaczenie współpracy międzynarodowej oraz rozwijają poczucie europejskiej tożsamości. To także doskonała okazja do nauki przez zabawę i kreatywne działania.

    Z tej okazji w naszej szkole uczniowie wzięli udział w quizach z wiedzy o Europie, m.in. z geografii Europy, historii Europy oraz z kultury i sztuki. Uczniowie mieli możliwość sprawdzić i poszerzyć swą wiedzę o Europie.

  • Mistrzostwa powiatu w czwórboju lekkoatletycznym dziewcząt i chłopców

    Dnia 09.05.2025 w Młodzieszynie odbyły się Mistrzostwa powiatu w czwórboju lekkoatletycznym dziewcząt i chłopców.

    Nasza drużyna chłopców zajęła 4 miejsce, dziewczęta piąte.

    Gratulacje dla wszystkich zawodników i zawodniczek.

  • KREATYWNOŚĆ PRZEDSZKOLAKÓW NAGRODZONA

    Dzieci z oddziału przedszkolnego 0G, podczas zajęć edukacyjnych, poznały zasady prawidłowej segregacji odpadów komunalnych.

    Nela Kopka I Iga Lenarcik z powodzeniem przedstawiły ten temat w formie plastycznej. Dziewczynki odniosły sukces w Gminnym Konkursie Plastycznym na plakat pod hasłem: „Gmina Iłów o segregacji nie zapomina”.

    • Nela Kopka zajęła I MIEJSCE;
    • Iga Lenarcik zdobyła WYRÓŻNIENIE.

    Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 9 maja 2025r. w Szkole Podstawowej im Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie.

    Natomiast Pani Dyrektor Elżbieta Kopka dodatkowo pogratulowała  laureatkom na forum grupy, życząc dalszych sukcesów i zachęcając wszystkie dzieci do kontynuowania działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

    Dziękujemy serdecznie Organizatorom za możliwość udziału w konkursie, pamiątkowe Dyplomy i nagrody.

    Wyrazy wdzięczności kierujemy do Pani Dyrektor za spotkanie z całą grupą, gratulacje, promowanie działań proekologicznych.

     

    Małgorzata Orzeszek

  • PRZEDSZKOLAKI WIEDZĄ, KIM ZOSTANĄ, GDY DOROSNĄ

    Dzieci z oddziału przedszkolnego 0G w dniach 5–8 maja 2025r. poznawały pracę STRAŻAKA. Dzień Strażaka, obchodzony 4 maja był doskonałą okazją, aby przybliżyć im zawód strażaka, jego znaczenie oraz podstawowe zasady bezpieczeństwa pożarowego.

     

    Zajęcia rozpoczęliśmy od wspólnej rozmowy na temat pracy STRAŻY POŻARNEJ. Przedszkolaki dowiedziały się, w jakich sytuacjach strażacy pomagają ludziom i zwierzętom, jak wygląda ich strój ochronny i sprzęt, którym się posługują. Następnie wypowiadały się na temat wiersza pt. „Pożar”, rozwiązywały zagadki, łamigłówki, uczyły się piosenki o strażaku, która bardzo im się spodobała. Z entuzjazmem śpiewały i chętnie ilustrowały ruchem treść.

    Kolejnym punktem programu były eksperymenty, związane z ogniem i jego gaszeniem. Dzieci poznały trzy warunki niezbędne do powstania ognia: ciepło, tlen i materiał palny. Z pomocą nauczyciela zaobserwowały, że gdy brakuje jednego z tych elementów – ogień gaśnie.

    Przeprowadziły również proste doświadczenie pokazujące, co daje ogień. Omówiły jego rolę w życiu człowieka (ciepło, światło, możliwość gotowania), ale także zagrożenia, jakie ze sobą niesie.

    Szczególną atrakcją były ćwiczenia, podczas których sprawdzały, w jakim tempie materiały się spalają, co pozostaje po spaleniu, jak najłatwiej ugasić pożar. Używały w tym celu wody oraz przykrycia ognia, na przykład słoikiem. Przekonały się, że odcięcie dostępu tlenu, jest skuteczną metodą gaszenia małego płomienia. Porównywały popiół, który powstał z papieru i drewna oraz kolor i zapach dymu podczas spalania.

    Odbyła się również wycieczka po najbliższej okolicy. Jej celem było rozpoznawanie i liczenie hydrantów. Były także na cmentarzu parafialnym przy obelisku, poświęconym zmarłym strażakom i oddały hołd OSP minutą ciszy. Zwróciły uwagę na zamieszczoną figurę św. Floriana – patrona strażaków.

     

    Zajęcia zakończyliśmy podsumowaniem zdobytej wiedzy oraz wykonaniem prac plastycznych, przedstawiających wóz strażacki i strażaków. Dzieci były bardzo zaangażowane i zadowolone podczas ich realizacji. Z dumą odgrywały role strażaków. Dzięki wspólnej zabawie i nauce zdobyły cenne informacje na temat bezpieczeństwa oraz pracy służb ratowniczych.

    Warto podkreślić, że większość przedszkolaków chce w przyszłości wykonywać ten zaszczytny, powszechnie uznawany, odpowiedzialny zawód.

     

    W imieniu całej Społeczności Szkolnej

     

    Wszystkim STRAŻAKOM

    Składamy serdeczne życzenia oraz wyrazy uznania

    za ofiarną i pełną poświęceń służbę.

    Życzymy zdrowia, bezpiecznych akcji ratowniczo-gaśniczych,

    a także powodzenia w podejmowanych działaniach

    dla dobra i wspólnego bezpieczeństwa.

    Małgorzata Orzeszek

  • „Pięknie być człowiekiem”

    W dniu 08.05.2025 r. w Sannikach odbyły się Rejonowe eliminacje konkursu recytatorskiego dla Dzieci i Młodzieży „Pięknie być człowiekiem” im. Janusza Korczaka.

    W kategorii klas I-III zaszczytne 3 miejsce zajęła uczennica klasy I A Kaniecka Anna - przygotowana przez p. Urszulę Geras-Stodulską. Wyróżnienie otrzymała uczennica klasy I B Agata Dragan - przygotowana przez p. Agnieszkę Pytkowską.

    Gratulujemy uczennicom i życzymy dalszych sukcesów!

    Urszula Geras-Stodulska

  • Sukces w V Powiatowym Konkursie Recytatorskim "Pchła Szachrajka"

    W dniu 07.05.2025 r. nasze uczennice reprezentowały szkołę podczas V Powiatowego Konkursu Recytatorskiego "Pchła Szachrajka", organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 6 w Sochaczewie.

    Wśród występujących znalazły się:- Agata Dragan klasa Ib opiekun p. Agnieszka Pytkowska;- Anna Kaniecka klasa Ia opiekun p. Urszula Geras-Stodulska;- Matylda Nowak klasa IIa opiekun p. Renata Banaszczak;- Maja Pęczkowska klasa IIa opiekun p. Renata Banaszczak;- Pola Jażdżyk klasa III opiekun p. Renata Majewska;- Oliwia Olkowicz klasa III opiekun p. Renata Majewska.

    Po wysłuchaniu 44 prezentacji jurorzy zdecydowali się przyznać naszym artystom:

    2 miejsce Anna Kaniecka

    3 miejsce Pola Jażdżyk

    Wyróżnienie Agata Dragan

    Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

    Renata Banaszczak

  • Podsumowanie konkursu „Przyroda Twój Przyjaciel”

    30 maja 2025 r. w Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Kapturach nastąpiło podsumowanie konkursu „Przyroda Twój Przyjaciel” organizowanego przez OKRĘG  LIGI  OCHRONY  PRZYRODY W PŁOCKU przy współpracy OKRĘGU MAZOWIECKIEGO POLSKIEGO  ZWIĄZKU  WĘDKARSKIEGO  W WARSZAWIE oraz MIEJSKIEGO  OGRODU  ZOOLOGICZNEGO  W  PŁOCKU Sp. z o.o.

    Temat wiodący  tegorocznej edycji to  „Rośliny i zwierzęta ekosystemów wodnych”. Głównym celem konkursu było podnoszenie poziomu świadomości przyrodniczej i ekologicznej, uwrażliwienie na potrzebę ochrony środowiska przyrodniczego oraz krajobrazu, zachęcenie do wspólnego spędzania czasu, organizowanie wycieczek rodzinnych do miejsc o wyjątkowych walorach przyrodniczych, ukazanie bioróżnorodności organizmów żyjących w środowisku wodnym.

    Z naszej szkoły w tym konkursie nagrodzeni i wyróżnieni zostali następujący uczniowie:

    II miejsce –     Pola Jażdżyk                 praca wykonane pod kierunkiem Pani Renaty Majewskiej  

    III miejsce – Stanisław Kuźmiński  -    prace wykonane pod kierunkiem Pani Moniki Kurowskiej

    Wyróżnienie – Wojciech Walczak                                 i Pani Anety Dąbrowskiej Gorzkiej

    Serdecznie gratulujemy!

     

  • Zdrowe kanapki na drugie śniadanie

    7 maja uczniowie z klasy IIB w ramach promocji zdrowego żywienia samodzielne przygotowali pyszne śniadanie z przyniesionych ze sobą produktów. Dzieci dobrze wiedzą, że aby przystąpić do działań kulinarnych należy dokładnie umyć ręce i założyć fartuszki. Uczniowie przypomnieli sobie zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas posługiwania się nożem, po czym wszyscy przystąpili do przygotowania stanowisk pracy i zabrali się do pracy. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonali doskonale. Kanapki były nie tylko smaczne i zdrowe, ale też pięknie ozdobione. Okazało się też, że dzieci jednak lubią warzywa, a najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie, dlatego nawet największe niejadki zjadały swoją porcję z apetytem. Drugoklasiści przy robieniu kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków oraz rozwijały kreatywność i wyobraźnię.

     

    Monika Kurowska

  • Rozstrzygniecie konkursu numizmatycznego

  • Wielki dzień uchwalenia Konstytucji w oczach dzieci

    Uczniowie klasy Va przygotowali ciekawe przedstawienie z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Ze względu na długą majówkę apel został pokazany społeczności szkolnej dopiero 6 maja. Składał się  z dwóch scenek dramatycznych. W pierwszej uczniowie starali się pokazać, jak przebiegały prace na Sejmie Wielkim przy przygotowywaniu i uchwaleniu tego doniosłego aktu. Druga scenka pokazywała tę samą chwilę  widzianą oczyma rówieśników-dzieci twórców Konstytucji. Występom dramatycznym towarzyszyły piękne pieśni patriotyczne wykonane przez szkolny chór. To była krótka, ale bardzo interesująca drama.

  • ŚWIĘTA O WIELKIM ZNACZENIU

    W dniach, poprzedzających majowe święta narodowe, w oddziale przedszkolnym 0G przeprowadzono cykl zajęć edukacyjnych, mających na celu przybliżenie dzieciom znaczenia tych ważnych wydarzeń. Zajęcia miały charakter patriotyczny, a ich głównym celem było kształtowanie postaw obywatelskich, rozwijanie poczucia przynależności narodowej oraz poznawanie symboli narodowych Polski.

    W sali przedszkolnej zorganizowano kącik poświęcony POLSCE, w którym znalazły się ilustracje, książeczki, flagi oraz mapy. Na honorowym miejscu zamieszczono portret króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz innych twórców Konstytucji 3 Maja. Znaleźli się wśród nich: Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki, Stanisław Staszic. Wszyscy z dużym zainteresowaniem oglądali zgromadzone materiały. Wyeksponowano również tron królewski i insygnia władzy. Chętni chłopcy odegrali role króla, a dziewczynki zaprezentowały się w barwach narodowych.

    Dzieci poznały symbole: flagę, godło i hymn narodowy. Uczestniczyły w zabawach dydaktycznych, w których rozpoznawały symbole, układały puzzle o Polsce, dobierały się parami wg określonych zadań oraz kolorowały flagi i godła. Samodzielnie wykonały flagi z papieru oraz inne ozdoby w barwach biało-czerwonych, którymi ozdobiono salę zajęć.

    W ramach obchodów, odbyły się 29 kwietnia 2025r. w obecności Pani Dyrektor Elżbiety Kopka zajęcia tematyczne: „Polska – moja Ojczyzna”. Wspólnie odśpiewano hymn Polski - Mazurka Dąbrowskiego. Następnie dzieci zaprezentowały wiersze i piosenki patriotyczne. Z uwagą wysłuchały przeczytanej przez Panią Dyrektor legendy „ O Lechu, Czechu i Rusie”. Uczestniczyły w zajęciach przybliżających geografię Polski - poznały jej stolicę, największe miasta, rzeki i góry. Rozmawiały także o polskich tradycjach i symbolach kulturowych. Z radością odbyły podróż po największych polskich miastach, ze szczególnym zwróceniem uwagi na Gniezno, Kraków, Płock, Warszawę. Przy obecnej stolicy Polski zatrzymały się na dłużej.

    Rozmowa kierowana na temat świąt majowych usystematyzowała znajomość historii i znaczenie bardzo ważnych dat: 1 maja - Święto Pracy, 2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, 3 maja - rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

    Obchody Świąt Majowych były doskonałą okazją do kształtowania poczucia tożsamości narodowej. Dzieci aktywnie i z zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach, z dumą prezentując zdobytą wiedzę oraz wykonane prace.

    Bardzo dziękujemy Rodzicom za przygotowanie strojów dla dzieci.

    Wyrazy wdzięczności kierujemy do Pani Dyrektor za wspólne obchody świąt o wielkim znaczeniu, rozwijanie wśród dzieci miłości do ojczyzny, szacunku dla symboli narodowych, przekazanie ważnych faktów z historii Polski.

    Małgorzata Orzeszek

  • APEL DO RODZICÓW I UCZNIÓW – BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

    Rozpoczął się sezon rowerowy oraz czas intensywnej jazdy na hulajnogach. To okres, w którym dzieci częściej poruszają się po drogach i chodnikach, co niestety wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wypadków. Statystyki są zatrważające, dlatego konieczne jest wspólne działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego. 

    Choć rodzice i nauczyciele przekazują dzieciom najważniejsze zasady bezpieczeństwa, młodzi – zwłaszcza w grupie rówieśniczej – często zapominają o podstawowych zasadach lub podążają za pomysłami innych. W trosce o ich bezpieczeństwo warto wdrożyć dodatkowe rozwiązania: 

    •  Edukacja przez przykład – Rodzice i dorośli mogą aktywnie pokazywać właściwe  zachowania na drodze, np. nosząc kask, odblaski przestrzegając przepisów oraz zwracając uwagę na innych uczestników ruchu. 
    • Regularne przypomnienia o zasadach bezpieczeństwa zarówno w szkole, jak i w domu, nauczyciele organizują krótkie prelekcje o bezpieczeństwie oraz angażują dzieci
      i młodzież w gry i ćwiczenia utrwalające zasady ruchu drogowego. 
    • Kontrole sprzętu – Warto regularnie sprawdzać rowery i hulajnogi dzieci pod kątem sprawności hamulców, oświetlenia i odblasków. 
    • Bezpieczne strefy jazdy – Należy wybierać bezpieczne trasy i miejsca do jazdy na hulajnogach, unikając obszarów o dużym natężeniu ruchu.
    • Monitoring zachowań – Dzieci i młodzież często ulegają presji rówieśniczej, dlatego warto prowadzić rozmowy na temat odpowiedzialności grupowej i uczulić ich na konsekwencje niebezpiecznych zabaw. 

    Aby ułatwić uczniom bezpieczne przechowywanie rowerów, przy szkole zamontowano dodatkowe stojaki na rowery wokół budynku. Teren jest monitorowany, co zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo, dlatego rowery można bez obaw zostawiać w wyznaczonych miejscach. Proszę o rozsądne parkowanie rowerów oraz unikanie ich blokowania w jednym miejscu, aby nie utrudniać ruchu oraz zapobiec potencjalnym niebezpiecznym sytuacjom
    w stojakach.

    Apeluję do wszystkich uczestników ruchu o wzmożoną czujność oraz troskę o najmłodszych. Drobne działania mogą zapobiec tragedii i sprawić, że nasze dzieci będą mogły bezpiecznie dotrzeć do szkoły i wrócić do domu. 

    Razem zadbajmy o ich bezpieczeństwo – to nasza wspólna odpowiedzialność! 

    Z wyrazami szacunku, 

    Dyrekcja Szkoły 

  • Harcerze dla Króla Bolesława Chrobrego - Pierwszego Króla Polski

    W dniach 2 i 3 maja 2025 roku nasza drużyna harcerska  7 WHD  „Leśni” miała zaszczyt uczestniczyć w uroczystościach rocznicowych z okazji koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski, które odbyły się w Gnieźnie. Zostaliśmy zaproszeni na  „Zlot Harcerzy” do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu przez władze miasta. Na miejscu  nasi harcerze wzięli udział  w wycieczce po  Gnieźnie z przewodnikiem , który w ciekawy sposób przybliżył nam historię miasta i jego związki z Bolesławem Chrobrym. Następnie nasza drużyna harcerska, wraz z innymi harcerzami z całej Polski, niosła przez całe miasto biało-czerwoną flagę o długości jednego kilometra. W tym symbolicznym marszu uczestniczyło około tysiąca harcerzy. Przemarsz zakończył się na błoniach, gdzie wszystkich uczestników powitał Prezydent Miasta Gniezna, pan Michał Pawłowski. Mieliśmy również okazję zrobić sobie z panem Prezydentem pamiątkowe zdjęcie. Po oficjalnych uroczystościach zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek – ciasto, kawę i herbatę – co było bardzo miłym gestem ze strony gospodarzy. Następnie udaliśmy się do szkoły, w której zostaliśmy zakwaterowani. Wieczorem odbyła się uroczysta ceremonia harcerska – złożenie Przyrzeczenia Harcerskiego przez harcerzy oraz Obietnicy Zuchowej przez zuchy, co było wzruszającym momentem. Wspólna kolacja, a następnie poranne śniadanie i obiad były okazją do integracji  harcerzy i zuchów. W dniu dzisiejszym rano zwiedziliśmy jeszcze katedrę gnieźnieńską oraz rekonstrukcję wioski z czasów Bolesława Chrobrego. Wyjazd był dla nas prawdziwą, żywą lekcją historii. Serdecznie dziękujemy władzom miasta Gniezna za zaproszenie i ciepłe przyjęcie.

    phm Ewa Grzywacz

  • IV Powiatowy Konkurs Pieśni Patriotycznej i Legionowej „Bóg-Honor-Ojczyzna” 2025 w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie

    W dniu 29 kwietnia 2025 roku w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie odbył się IV Powiatowy Konkurs Pieśni Patriotycznej i Legionowej „Bóg-Honor-Ojczyzna”. Wydarzenie to stało się nie tylko artystycznym spotkaniem młodych talentów, ale przede wszystkim wzruszającym hołdem dla historii, tradycji i wartości, które budowały i wciąż kształtują polską tożsamość narodową.
    W konkursie udział wzięli uczniowie szkół podstawowych z całego powiatu sochaczewskiego. Celem wydarzenia było pielęgnowanie postaw patriotycznych, rozwijanie pasji muzycznych wśród dzieci i młodzieży oraz przypomnienie o odwadze i poświęceniu tych, którzy swoją ofiarą zapisali się na kartach historii naszego narodu.

    Uroczystość otworzyła dyrektor szkoły, pani Elżbieta Kopka, która serdecznie przywitała zgromadzonych gości, w tym Wójta Gminy Iłów – pana Jana Pawła Kraśniewskiego, Prezes Banku Spółdzielczego w Iłowie – panią Agnieszkę Piechucką, a także wszystkich uczestników konkursu, ich nauczycieli oraz opiekunów. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że wydarzenie to stanowi wyjątkową lekcję historii, patriotyzmu i wspólnoty, ukazaną poprzez sztukę muzyczną. Pieśni patriotyczne i legionowe były dla naszych przodków zarówno wsparciem w trudnych chwilach, jak i źródłem siły do walki o wolność. Przypomniała również słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego – patrona szkoły: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” – podkreślając ich nieprzemijającą aktualność.

    Następnie głos zabrał Wójt Gminy Iłów, pan Jan Paweł Kraśniewski, dziękując organizatorom za przygotowanie przedsięwzięcia, które – jak zaznaczył – łączy w sobie wymiar artystyczny, historyczny i wychowawczy. Podkreślił, że hasło towarzyszące wydarzeniu: Bóg, Honor, Ojczyzna – to nie tylko słowa, ale fundamenty, na których od pokoleń budowana jest polska tożsamość. Szczególne słowa uznania skierował do uczestników konkursu – dzieci i młodzieży – dziękując im za dzisiejszą obecność, występy i za to, że chcą pamiętać o historii oraz przekazywać ją dalej poprzez muzykę. Wszyscy jesteście zwycięzcami – powiedział – bo jesteście tu dzisiaj, śpiewacie pieśni naszych przodków i dajecie świadectwo tego, że wartości takie jak patriotyzm, uczciwość i szacunek do Ojczyzny wciąż są żywe.
    Wyrazy uznania i wdzięczności wyraziła również Prezes Banku Spółdzielczego w Iłowie, pani Agnieszka Piechucka. Zwróciła uwagę na ogromne znaczenie takich wydarzeń w kształtowaniu ducha patriotyzmu i podziękowała zarówno wykonawcom, jak i organizatorom za pielęgnowanie narodowego dziedzictwa poprzez muzykę.

    Honorowy patronat nad konkursem objęli:

    • Pan Mariusz Ambroziak – Poseł na Sejm RP III kadencji
    • Pani Jolanta Gonta – Starosta Sochaczewski
    • Pan Jan Paweł Kraśniewski – Wójt Gminy Iłów
    • Pani Elżbieta Kopka – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie

    Nieocenione było także wsparcie darczyńców i Przyjaciół Szkoły, wśród których znaleźli się:

    • Jakub Wojewoda – Kierownik Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie
    • Monika i Tomasz Nowakowscy – Właściciele Piekarni w Iłowie
    • Przemysław Wasilewski – Właściciel firmy „Tęczowy Ogród”
    • Darlena Kalińska – Przewodnicząca Rady Rodziców SP w Iłowie
    • Monika Kujawa – Prezes Klubu Sportowego Fortuna 2
    • Ewa Majorek – Opiekun SKO w SP w Iłowie

     

    Jury konkursu byli:

    • Albert Gut – przewodniczący jury,( absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie, w klasie saksofon, Nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Sochaczewie oraz  Nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej w Warszawie, dyrygent oraz instruktor w  Młodzieżowej Orkiestrze Dętej w Grodzisku Mazowieckim, współpracował z Filharmonią Olsztyńską, Filharmonią Kaliską, teatrem Rewiowym Sabat w Warszawie)
    • Łukasz Bartosiak – dr muzyki, nauczyciel w SP w Słubicach
    • Tomasz Romanowski – organista w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego
      w Iłowie, opiekun chóru „Iłowiacy”

    Jury oceniało 28 zgłoszonych występów, przydzielonych do czterech kategorii wiekowych. Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromnym zaangażowaniem, wrażliwością artystyczną oraz szacunkiem do przekazywanych wartości.

    Wyniki konkursu:

    Kategoria I – Oddziały przedszkolne
    🥇 Oliwia Dybiec – SP w Iłowie
    🥈 Oliwia Ucieszyńska – SP w Brzozowie
    🥉 Zuzanna Majorek – SP w Iłowie
    🏅 Wyróżnienie: Karina Rusek – SP w Kapturach

    Kategoria II – Klasy I–III
    🥇 Franciszek Karczmarczuk – SP nr 7 w Sochaczewie
    🥈 Maria Szułczyńska – SP nr 6 w Sochaczewie
    🥉 Olga Izydorczyk – SP w Kapturach
    🏅 Wyróżnienie: Julia Dudek – SP nr 2 w Sochaczewie, Anna Olkowicz – SP w Iłowie

    Kategoria III – Klasy IV–VI
    🥇 Zuzanna Jabłońska – SP nr 7 w Sochaczewie
    🥈 Zuzanna Szymańska – SP nr 7 w Sochaczewie
    🥉 Maja Staniaszek – SP w Brzozowie
    🏅 Wyróżnienie: Hanna Kujawa – SP w Iłowie, Nadia Szustecka – SP nr 6 w Sochaczewie

    Kategoria IV – Klasy VII–VIII
    🥇 Liliana Matuszczak – SP nr 7 w Sochaczewie
    🥈 Amelia Błaszczak – SP w Iłowie
    🥉 Hubert Korczak – SP w Iłowie
    🏅 Wyróżnienie: Szymon Kucharski – SP w Brzozowie

    IV Powiatowy Konkurs Pieśni Patriotycznej i Legionowej „Bóg-Honor-Ojczyzna” na długo pozostanie w sercach wszystkich uczestników i gości. To wydarzenie nie tylko umożliwiło młodym ludziom zaprezentowanie swoich muzycznych talentów, ale przede wszystkim stało się niezwykłą lekcją historii.

    W imieniu dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie oraz organizatorów: Renaty Majewskiej, Renaty Banaszczak, Moniki Kujawy, Justyny Kuźmińskiej, Ewy Majorek i Piotra Jędraszczaka – składamy wyrazy wdzięczności wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tego wydarzenia. Dzięki życzliwości
    i zaangażowaniu  uczestnicy konkursu mogli cieszyć się nie tylko możliwością prezentacji swoich talentów, ale także wartościowymi nagrodami, które dodatkowo motywują ich do rozwijania pasji muzycznych.

    Niech to wyjątkowe spotkanie będzie inspiracją do dalszego kultywowania narodowej tradycji, niech rozbrzmiewa echem pieśni przodków w sercach kolejnych pokoleń, przypominając, że Bóg, Honor i Ojczyzna to wartości, które nigdy nie tracą na znaczeniu. Już dziś z nadzieją i dumą spoglądamy w przyszłość, zapraszając na kolejną edycję konkursu w przyszłym roku.

    Dyrektor szkoły: Elżbieta Kopka

     

  • Sztafetowe biegi przełajowe z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

    Dnia 29.04.2025 r. braliśmy udział w Sztafetowych biegach przełajowych z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Niewiele brakło do medalu i ostatecznie zajęliśmy 4 miejsce, tak nielubiane przez sportowców.

    Gratulacje dla całej ekipy.

strona:

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie
    Szkoła Podstawowa w Iłowie, ul.Płocka 14
    96-520 Iłów, powiat sochaczewski
  • (24) 2774-123

Galeria zdjęć