10 zasad bezpiecznego korzystania z Internetu Netykieta Klaszfikacja gier komputerowch 10 zasad korzystania z Internetu dla rodziców Elementarz dla dzieci i rodziców Dekalog cyfrowego obywatela Program profilaktyczny "Jestem bezpieczny w Interneci" Jak zabezpieczyć dowody przemocy wobec dziecka w Internecie Szkoła bezpiecznego Internetu DZIECI W ŚWIECIE GIER WIDEO-poradnik Bezpieczny Internet - prezntacja Zeszyt ćwiczeń Sieciaki oraz karty Internet Orange

Bezpieczna sieć

Program profilaktyczny "Jestem bezpieczny w Interneci"

 

Program profilaktyczny „Jestem bezpieczny w Internecie”

Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie

 

  1.  Wstęp

Internet stwarza możliwości stałego i szybkiego dostępu do różnorodnych informacji, toteż stał się on nieocenionym narzędziem w procesie edukacji. Jego zaletą jest nieprzerwana praca sieci, możliwość korzystania z niej w dowolnych porach, praca w tempie dostosowanym do potrzeb i indywidualnych możliwości osoby uczącej się. Można wykorzystywać go jako narzędzie wspierające proces kształcenia w zorganizowanych formach uczenia się, jak i w samokształceniu. Jednak mimo wielu zalet niesie on również pewne zagrożenia, szczególnie dla najmłodszych jego użytkowników. Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie” – to hasło obrazuje problem kontaktowania się i przekazywania informacji nieznajomym, często wykorzystujących je w złych intencjach. Dzieci korzystające z sieci komputerowej narażone są również na kontakt z niebezpiecznymi treściami, których w Internecie nie brak.

Nieograniczony dostęp sieci to okazja do wszelkiego rodzaju reklamy oraz propagowania informacji  sprzecznych z ogólnie przyjętymi normami wychowania.

Uczniowie naszej szkoły coraz częściej korzystają z zasobów Internetu. Toteż konieczna jest edukacja dzieci mająca na celu uświadomienie im zagrożeń i przekazanie zasad bezpiecznego korzystania z sieci. Tym celom służyć ma opracowany program. Jest on adresowany do uczniów naszej szkoły oraz ich rodziców, gdyż także oni nie zawsze zdają sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie ze sobą współczesna technika informacyjna.

 

Cele ogólne
 

Celem programu jest profilaktyka zagrożeń, jakie niesie ze sobą korzystanie z sieci Internet poprzez edukację dzieci i rodziców w zakresie zasad bezpieczeństwa w sieci komputerowej.

 

Cele szczegółowe

 

  • -Zapoznanie uczniów z zagrożeniami związanymi z korzystaniem z Internetu.
  • Wyrabianie umiejętności rozpoznawania zagrożeń oraz przeciwdziałania im.
  •  Wyrabianie umiejętności klasyfikowania i wartościowania wiadomości zdobytych w Internecie.
  • Uświadamianie korzyści wypływających z właściwego korzystania z sieci.
  • Zapoznanie rodziców z powszechnością treści szkodliwych zamieszczonych na stronach internetowych.
  • Przedstawienie rodzajów zagrożeń, jakie niesie ze sobą korzystanie z Internetu (uzależnienie od Internetu i gier komputerowych, kontakt z osobami niebezpiecznymi, dostęp do treści sprzecznych z normami wychowania, nieumiejętność odróżniania rzeczywistości wirtualnej od świata realnego, przestępczość, nieuczciwość).
  • Uświadomienie rodzicom ich decydującej roli w zakresie kontroli nad sposobami korzystania przez dziecko z Internetu.
  • Zapoznanie rodziców ze sposobami kontrolowania i ograniczania dostępu dziecka do wybranych, niepożądanych treści.

 

Zadanie

1. Zabezpieczenie komputerów w pracowniach informatycznych i bibliotece przed dostępem do niewłaściwych treści, a systemu przed zniszczeniem:

  • Program filtrujący zasoby Internetu;
  • Oprogramowanie antywirusowe.

2. Zorganizowanie szkoleniowej rady pedagogicznej na temat: „Bezpieczny Internet”

3. Konkurs graficzny na plakat,  wiersz reklamujące bezpieczne zachowania w Internecie, bezpieczny Internet

4. Udział w konferencji z okazji DBI połączonej z prezentacją projektów dotyczących bezpieczeństwa w Internecie, a także z pozytywnego wykorzystywania nowych technologii oraz pokazu filmu : Na zawsze.

5.Przeprowadzenie szkolenia rodziców na temat bezpiecznego korzystania z sieci( audycja przez radiowęzeł)

6.Przeprowadzanie zajęć edukacyjnych na temat bezpieczeństwa w sieci oraz zagrożeń

(Sieciaki; 3…2…1…Internet, Owce w sieci, Lekcja bezpieczeństwa, Gdzie jest Mimi)

7.Spotkanie z policjantem dotyczące cyberprzemocy

8.„Dzień Bezpiecznego Internetu” w bibliotece szkolnej (uzupełnienie literatury i materiałów dotyczących cyberprzemocy), głośne czytanie z dziećmi opowiadań na temat bezpieczeństwa w Internecie, rozwiązywanie krzyżówek

9.Zredagowanie i wydanie gazetki szkolnej

10. Zgłoszenie szkoły do programu inicjatywy DBI 2015

11.Umieszczenie bannera DBI i informacji o DBI na szkolnej stronie internetowej;

12.Przygotowanie wystawy w pracowni komputerowej pt. „Każdy ruch w Internecie zostawia ślad”.

13.Promowanie za pośrednictwem strony internetowej szkoły serwisów internetowych, takich jak: dbi.pl, saferinternet.pl, dzieckowsieci.pl, sieciaki.pl.

14.Wygłoszenie przez radiowęzeł informacji nt DBI,  praw i Obowiązków internauty.

15. Przystąpienie szkoły do Ogólnopolskiej Koalicji na Rzecz Bezpieczeństwa dzieci w Internecie.

16. Współpraca ze szkołami z terenu powiatu sochaczewskiego w ramach DBI. Udział w konkursie plastycznym : „Dzień Bezpiecznego Internetu - Cyberprzemoc” na plakat oraz w konkursie na prezentację multimedialną dla klas IV-VI.

17.Uczestniczenie rady pedagogicznej oraz rodzicow w kursach on-line na platformie e-learningowej w ramach Kampanii Edukacyjno-Prewencyjnej „Ambasadorzy Bezpiecznego Internetu”

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie
    Szkoła Podstawowa w Iłowie, ul.Płocka 14
    96-520 Iłów, powiat sochaczewski
  • (24) 2774-123

Galeria zdjęć