Plan Pracy Szkolnej Kasy Oszczędności Cele działalności SKO Kilka słów o oszczędzaniu... Najciekawsza skarbonka

Cele działalności SKO

Szkolna Kasa Oszczędności w  Szkole Podstawowej im. Marszała Józefa Piłsudskiego w Iłowie to rodzaj programu edukacyjnego, który ma na celu uczenie uczniów  o wartościach oszczędzania, zarządzania finansami i odpowiedzialności. Ta działalność zachęca dzieci do regularnego odkładania pieniędzy na swoje konto w Szkolnej Kasie Oszczędności.

Główne cele działalności Szkolnej Kasy Oszczędności to:

1. Uczenie odpowiedzialności finansowej;

Szkolna Kasa Oszczędności pomaga dzieciom zrozumieć, jak ważne jest umiejętne gospodarowanie pieniędzmi. Uczy ich, jak planować wydatki, oszczędzać na przyszłość i powoli budować swój kapitał.

2. Wspieranie samokontroli;

Program Szkolnej Kasy Oszczędności uczy dzieci dyscypliny finansowej i samodzielności. Dzieci uczą się, że mottem "małe sumy robią dużą kwotę", a regularne i systematyczne oszczędzanie może przynieść długoterminowe korzyści.

3. Wzmacnianie umiejętności matematycznych i liczenia;

Poprzez korzystanie ze szkolnego programu kasy oszczędnościowej, dzieci opracowują umiejętności matematyczne, takie jak dodawanie, odejmowanie i obliczanie procentów. Mogą wykorzystać te umiejętności w codziennych sytuacjach finansowych.

4. Tworzenie poczucia osiągnięcia;

Dzieci, które regularnie odkładają pieniądze do Szkolnej Kasy Oszczędności, często odczuwają poczucie satysfakcji i osiągnięć. Widzą, jak ich oszczędności rosną i jak długoterminowa praktyka oszczędzania może mieć konkretne rezultaty.

W ramach działalności Szkolnej Kasy Oszczędności uczniowie otrzymują  książeczki oszczędnościowe, w których rejestrują wpłaty i wypłaty pieniędzy.  Uczniowie mają okazję śledzić wzrost swoich oszczędności.

Działalność Szkolnej Kasy Oszczędnościowej to wartościowy element edukacji finansowej, który pomaga kształtować odpowiednie nawyki finansowe i daje praktyczne umiejętności dzieciom już od najmłodszych lat.

Opr. Opiekun SKO

Ewa Majorek