STATUT SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W IŁOWIE-tekst ujednolicony Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU KRZYWDZENIA DZIECKA W SZKOLE PROCEDURY POSTĘPOWANIA NAUCZYCIELA WOBEC UCZNIA OFIARY PRZEMOCY Procedury postępowania z dzieckiem przewlekle chorym w szkole Procedury postępowania nauczycieli w sytuacjach zagrożenia dzieci i młodzieży demoralizacją i przestępczością Procedury reagowania w przypadku wystąpienia wewnętrznych i zewnętrznych zagrożeń fizycznych w szkole Regulamin Szkolnego Koła Wolontariatu Zasady postępowania oraz ewakuacji w przypadku pożaru w szkole Regulamin Rzecznika Praw Ucznia Regulamin dziennika elektronicznego Standardy Ochrony Małoletnich w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie Procedura postępowania w przypadku stwierdzenia wszawicy w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie

Dokumenty szkoły

Procedura postępowania w przypadku stwierdzenia wszawicy w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie

Procedura postępowania w przypadku stwierdzenia wszawicy w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie
 

Wszawica nie jest chorobą zakaźną, dlatego obowiązek jej przeciwdziałania spoczywa na dyrektorze placówki oświatowej. Sprawdź procedurę postępowania w przypadku wystąpienia wszawicy zgodną z zalecaniami Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia.

KROK 1

Dyrektor szkoły zarządza po zgłoszeniu przez Wychowawcę / Nauczyciela przeprowadzenie przez pielęgniarkę kontroli czystości skóry głowy u wszystkich dzieci grupie lub klasie oraz wszystkich pracowników szkoły lub placówki, z zachowaniem zasady intymności (kontrola indywidualna w wydzielonym pomieszczeniu). Kontrola może również zostać przeprowadzona z inicjatywy pielęgniarki.

KROK 2

Pielęgniarka - lub w sytuacji braku pielęgniarki lub higienistki szkolnej w placówce -wychowawca zawiadamia rodziców dzieci, u których stwierdzono wszawicę o konieczności podjęcia niezwłocznie zabiegów higienicznych skóry głowy. W razie potrzeby informuje
o sposobach zwalczania wszawicy. Może przekazać przygotowane wcześniej materiały informacyjne. Podczas rozmowy zachowuje zasady intymności.

KROK 3

Pielęgniarka szkolna informuje dyrektora placówki o wynikach kontroli i skali zjawiska
w klasie/grupie dzieci ewentualnie w całej szkole.

KROK 4

Dyrektor lub upoważniona osoba wychowawca lub nauczyciel informuje wszystkich rodziców uczniów lub wychowanków o stwierdzeniu wszawicy w szkole lub oddziale przedszkolnym. Zaleca:

  • podjęcie kuracji specjalnymi preparatami nie tylko dziecka, ale także rodziny/ opiekunów,
  • codzienną kontrolę czystości głowy dziecka oraz czystości głów domowników,
  • rozdaje ulotki informacyjne, jak pozbyć się wszy i postępować w domu, aby zapobiec dalszemu zarażaniu. 

KROK 5

W przypadku gdy rodzice/ opiekunowie zgłoszą trudności w przeprowadzeniu kuracji (np. brak środków na zakup preparatu), dyrektor szkoły  we współpracy z ośrodkiem pomocy społecznej, udzielają rodzicom lub opiekunom niezbędnej pomocy.

KROK 6

Pielęgniarka szkolna po upływie od 7 do 10 dni kontroluje stan czystości skóry głowy dzieci po przeprowadzonych zabiegach higienicznych przez rodziców/ opiekunów.

 


KROK 7

W sytuacji stwierdzenia nieskuteczności zalecanych działań pielęgniarka zawiadamia o tym dyrektora szkoły w celu podjęcia bardziej radykalnych kroków.
 

KROK 8

Jeśli rodzice/ opiekunowie uchylają się od podjęcia kuracji dyrektor szkoły zawiadamia ośrodek gminnej pomocy społecznej o konieczności wzmożenia nadzoru nad realizacją funkcji opiekuńczych przez rodziców/ opiekunów dziecka oraz udzielenia im potrzebnego wsparcia.


Procedura zgodna  z zaleceniami Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia.
Procedury zostały przedstawione na zebraniu Rady Pedagogicznej w dniu 22 października 2024 r.

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie
    Szkoła Podstawowa w Iłowie, ul.Płocka 14
    96-520 Iłów, powiat sochaczewski
  • (24) 2774-123

Galeria zdjęć