12 kwietnia 2023 r. w Sochaczewskim Centrum Kultury w Chodakowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom Powiatowego Plastycznego Konkursu Wielkanocnego. Na konkurs wpłynęło 228 prac (kartek wielkanocnych i ozdób świątecznych). Jury doceniło samodzielność wykonania prac, naturalność, dobór materiałów i oryginalne podejście do tematu, zwróciło również uwagę na kultywowanie tradycji ludowej.
Dwóm z naszych najmłodszych uczennic komisja przyznała następujące nagrody:
W kategorii ozdoba świąteczna klasy 0-III
III Nagrodę otrzymała Julia Grzelak z oddziału przedszkolnego 0A
W kategorii kartka wielkanocna klasy 0-VIII
Nagrodę otrzymała Anna Kaniecka z oddziału przedszkolnego 0B
Serdeczne gratulujemy dziewczynkom i życzymy dalszych sukcesów.
Magdalena Kaniecka
Społeczność naszej szkoły włączyła się w obchody Światowego Dnia Zdrowia. W dniu 05.04.2023r. w szkole została przeprowadzona akcja profilaktyczna pod hasłem „Zdrowie dla wszystkich”.
W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia została przygotowana przez Panią Anetę Dąbrowska-Gorzką tematyczna gazetka informacyjno – edukacyjna. Znalazły się na niej m.in. plakaty wykonane przez uczniów dot. zdrowego stylu życia oraz informacje dot. Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Na dolnym korytarzu można było obejrzeć ciekawą prezentację multimedialną dot. zdrowia przygotowaną przez uczennice klasy 6a.
Dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w międzyklasowym konkursie pt. „Zdrowie dla wszystkich” zorganizowanym przez panie M. Kaniecką i M. Bujakowską,
Kolejnym prozdrowotnym działaniem było wykonanie zdrowego drugiego śniadania. Uczniowie oddziałów przedszkolnych i klas I-III pod opieką wychowawców i nauczycieli współorganizujących przygotowywali zdrowe kanapki, owocowe szaszłyki, pyszne i kolorowe sałatki oraz pełne witamin koktajle.
Następnym etapem było spotkanie uczniów na hali sportowej. W trakcie długiej przerwy uczniowie kl.5 pod okiem pani Moniki Kłosek, rozegrali krótki mecz w siatkówkę.
W dniu szkolnych obchodów Światowego Dnia Zdrowia 2023r. przez radiowęzeł szkolny wybrzmiała audycja na temat historii obchodów Światowego Dnia Zdrowia. W tym roku obchodzona jest 75. Rocznica powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Przypomniano, iż misją: WHO jest przewodzenie wysiłkom na rzecz poprawy warunków społecznych, aby ludzie rodzili się, rozwijali, pracowali, żyli i starzeli się w dobrym zdrowiu.
Wszystkie podejmowane działania wiązane z obchodami Światowego Dnia Zdrowia 2023r. wzbogaciły wiedzę społeczności szkolnej w zakresie profilaktyki zdrowotnej i zdrowego stylu życia, co wpisuje się w realizację szkolnego programu.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację obchodów Światowego Dnia Zdrowia 2023 w naszej szkole.
Odpowiedzialni za organizację obchodów: Magdalena Kaniecka, Aneta Dąbrowska-Gorzka, Monika Kłosek, Małgorzata Bujakowska.
W dniu 4 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy 5 z wychowawczynią, panią Agnieszką Kalińską, uczestniczyli w wyjeździe integracyjnym do Łodzi. Głównym celem wycieczki było rozwinięcie umiejętności pracy zespołowej, przy jednoczesnym uświadomieniu sobie, jak ważną rolę odgrywają zmysły w naszym życiu codziennym. Zaczęliśmy od obserwacji różnych gatunków zwierząt w łódzkim zoo, byliśmy świadkami karmienia i kąpieli słoni. Kolejnym etapem zaspokajania naszych ciekawości była łódzka Manufaktura, w której braliśmy udział w zorganizowanych w Experymentarium warsztatach z zagadnień fizyki, biologii i matematyki. Uczestnicy poznali tajniki elektroniki, podsumowali wiedzę o pszczelarstwie, jak również sprawdzili czy można dobrze funkcjonować z jednym okiem. Zadaniem każdej z grup było jak najszybsze znalezienie odpowiedzi na zagadki Einsteina, a wszystko to poprzez umiejętność współpracy, spostrzegawczość i logiczne myślenie. Trochę zmęczeni ale z ogromną dawką humoru, przemieściliśmy się do świata laseru. Tam, podzieleni na zespoły, rozpoczęliśmy zabawę ruchową, przypominającą paintball, ale z bronią laserową. W tej grze liczył się spryt, inteligencja, strategia i uważna analiza sytuacji. Każdy zmysł odgrywał tu ważną rolę. Było to świetne przygotowanie do kolejnego punktu naszej wycieczki – Black World, czyli czarny świat. Dlaczego czarny? Ponieważ przez krótką chwilę wcieliliśmy się w role osób niewidomych, zmuszonych radzić sobie w trudach dnia codziennego. Odbyliśmy podróż przemieszczając się po domu, podróżując tramwajem, wyjechaliśmy nad morze i robiliśmy zakupy na straganach… A tak naprawdę podróżowaliśmy w ciemności, dotykając różnych przedmiotów, rozpoznając ich kształt i fakturę, kierowaliśmy się głosem naszej niewidomej przewodniczki. Dla nas była to trudna podróż, nowa i nieznana. Dla naszych niewidomych przewodniczek, była to ich codzienna rutyna. Dzięki szczerej rozmowie i bardzo wyczerpującym odpowiedziom na czasami trudne pytania dzieci, doceniliśmy nasze szczęście, mając możliwość poznania świata wszystkimi zmysłami. Nad bezpieczeństwem dzieci i dobrą zabawą czuwały panie: Monika Kłosek i Justyna Lewandowska.
Agnieszka Kalińska
W dniu 03 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W tym wydarzeniu także wzięły udział dzieci z oddziałów przedszkolnych 0A i 0B wraz z wychowawcami panią G. Błaszczyk, M. Kaniecką oraz panią M. Bujakowską.
Tego dnia przedszkolaki solidaryzując się z osobami autystycznymi przyszły do szkoły ubrane na niebiesko. Dzieci wzięły udział w zajęciach edukacyjnych zwiększających świadomość i wrażliwość na temat autyzmu. Wraz z innymi uczniami szkoły uczestniczyliśmy w pochodzie ulicami Iłowa, ukazaliśmy w ten sposób łączność z osobami niepełnosprawnymi. Przy pomocy p. Magdy Kanieckiej dzieci wykonały tematyczny plakat, na którym na znak solidarności odbiły swoje rączki, a p. Małgorzata Bujakowska przygotowała niebieskie serca, którymi dzieci i nauczycielki udekorowali swoje bluzki. Na koniec wszyscy stanęli do pamiątkowego zdjęcia. W ten sposób pokazaliśmy, że jesteśmy razem i tworzymy lepszy świat dla osób z autyzmem. Wszystkie nasze działania miały na celu zwiększenie świadomości i wrażliwości w temacie autyzmu.
Małgorzata Bujakowska
Mały pojemnik, trochę waty i odrobina wody, tylko tyle potrzeba do zasiania rzeżuchy. Tydzień przed Wielkanocą dzieci z oddziałów przedszkolnych 0A i 0B. pod opieką nauczycieli p. G. Błaszczyk, p. M. Bujakowskiej i p. M. Kanieckiej podjęły się tego zadania. Przedszkolaki codziennie podlewały zasiane nasionka i dokładnie się im przyglądały. Obserwacja kiełkowania i wzrostu rzeżuchy była dla nich bardzo ciekawym doświadczeniem. W naszej sali od razu zapachniało świętami, Pięknie i zielone rzeżuchy dzieci zabrały do domu, by mogły być dekoracją wielkanocnego stołu.
Magdalena Kaniecka
Grażyna Błaszczyk
Małgorzata Bujakowska
O tym jak ważne dla naszego organizmu i zdrowia jest spożywanie owoców wiedzą dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b. We wtorek 4 kwietnia dzieci pod opieką nauczycieli p. G. Błaszczyk, p. M. Bujakowskiej i p. M. Kanieckiej wykonały zdrową owocową przekąskę.
Przedszkolaki dużym zaangażowaniem nadziewały na patyczki wcześniej pokrojone przez siebie, owoce, tworząc w ten sposób pyszne i zdrowe owocowe szaszłyki. Po zakończonej pracy, z apetytem zajadaliśmy nasze przekąski.
Dzieciom bardzo smakowały owocowe szaszłyki, a przygotowanie ich sprawiło im wiele radości.
Magdalena Kaniecka
W dniu 4 kwietnia 2023 roku odbyły się zajęcia integracyjne w klasach 2a i 2b. Zadaniem uczniów było przygotowanie pysznych i zdrowych kanapek, które później zostały z wielkim apetytem zjedzone przez drugoklasistów. Przygotowane zostały kanapki bogate w witaminy i barwne kolory. Duży nacisk położyliśmy na właściwy dobór produktów korzystnych dla zdrowia oraz estetykę wykonania. Podczas spotkania panowała miła i życzliwa atmosfera. Uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem, kulturą osobistą, pomysłowością i talentem. Niejeden zasłużył na miano MasterChefa. Były to wspaniałe zajęcia integracyjne uczące nas samodzielności i zdrowego odżywiania.
Urszula Geras-Stodulska
Monika Kurowska
Agnieszka Pytkowska
W poniedziałek 3 kwietnia mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w rozstrzygnięciu trzeciej edycji powiatowego konkursu na 'Najpiękniejszą ozdobę wielkanocną”, organizowanego przez Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Załuskowie. Konkurs odbywa się co roku pod patronatem starosty sochaczewskiego i przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Sochaczewie.
Na konkurs wpłynęły 102 prace ze szkół z terenu powiatu sochaczewskiego. Łącznie nagrodzono ponad 20 uczniów. Wśród wyróżnionych znalazły się prace naszych uczniów.
Wyróżnienia otrzymali:
Serdecznie gratulujemy!
Monika Kurowska
„Aktywne przerwy” są doskonałą formą rozładowania energii, która kumuluje się w młodych organizmach, podczas zajęć w salach lekcyjnych, gdzie dzieci muszą być skoncentrowane na nauce. Nasza szkoła oferuje ciekawe zabawy ruchowe, zagadki logiczne i kreatywne wyzwania dla każdego ucznia podczas przerw. Ponadto klasy wraz ze swoimi wychowawcami spędzają przerwę grając w zabawy zespołowe i ruchowe z wykorzystaniem „Dywanu interaktywnego”.
R. Banaszczak, A. Pytkowska
Uczniowie klasy pierwszej systematycznie poznają właściwości i sposoby spożywania owoców i warzyw. Doskonale wiedzą, że to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. Podczas zajęć z edukacji technicznej, w dniu 29.03.2023 r. wykonali pełnowartościowe koktajle wzmacniające odporność. Pod kierunkiem wychowawczyni nie bali się eksperymentować, co przyczyniło się do ich sukcesu. Przygotowali koktajl Shrek na bazie owoców, szpinaku, selera naciowego oraz jarmużu. Taka bomba witaminowa okazała się pyszna oraz zagwarantowała uczniom przypływ energii i wspaniałe samopoczucie.
Renata Majewska
W dniu 23 marca 2023 r. klasa pierwsza pod opieką wychowawczyni udała się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłowie. Najważniejszym punktem spotkania oprócz poznania biblioteki i jego księgozbioru były zajęcia związane z obchodami Światowego Dnia Poezji ( 21.03). Pani Ania przeczytała uczniom kilka wierszy oraz zachęciła pierwszoklasistów do odczytania wierszy o wiośnie i wykonania pracy plastycznej. Zajęcia powiązane były z realizowaną w klasie innowacją pedagogiczną „Czytanie na śniadanie”. Na zakończenie uczniowie obdarowani zostali książkami i słodyczami. Spotkanie wszystkim bardzo się podobało.
Majewska Renata
Uczniowie klas 1 - 3 oraz oddziałów przedszkolnych przywitali wiosnę na wesoło. Czekali na ten dzień z niecierpliwością. Tego dnia uczniowie przyszli do szkoły ubrani w kolorowe stroje. Każda klasa przygotowywała wiosenne dekoracje w sali lekcyjnej. Chętni wykonali Panią Wiosnę a także kapelusz Pani Wiosny. Wszyscy uczniowie z uśmiechem na twarzy zaangażowali się w dekorowanie swoich sal, które wyglądają bardzo kolorowo. Ten dzień upłynął wszystkim w miłej i serdecznej atmosferze.
Agnieszka Pytkowska
Poznaj przyrodę, myśl matematycznie- Innowacja
„Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.“
Richard Feynman
Klasa 2a w roku szkolnym 2022/2023 realizuje innowację pedagogiczną pt.” Poznaj przyrodę – myśl matematycznie”. Innowacja przewidziana jest na rok szkolny 2022/2023 oraz 2023/2024. Są to zajęcia rozwijające zainteresowania przyrodnicze i matematyczne. Realizowane są na świeżym powietrzu.
Innowacja ta, to propozycja zajęć i działań rozwijających w szerszym stopniu umiejętności matematyczne i przyrodnicze. Opiera się na działaniu. Realizowane na zajęciach zagadnienia łączą teorię z praktyką, pozwalają bliżej poznać wybrane zjawiska przyrodnicze, rozwijają logiczne myślenie, uczą stawiania hipotez i wyciągania wniosków. Nauka poprzez zabawę i doświadczenie jest bowiem podstawowym i najprostszym, sposobem przekazywania wiedzy dziecku. Stosowana jest zasada: słyszę, widzę, czuję, dotknę, poznam, zapamiętam. Autorką innowacji jest wychowawczyni Urszula Geras-Stodulska.
Urszula Geras-Stodulska
I Gminny Konkurs
z języka angielskiego z wiedzy
o kulturze Wielkiej Brytanii
‘A trip to England’ rozstrzygnięty!
Celem konkursu zorganizowanego przez Szkołę Podstawową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie było rozpowszechnianie zainteresowania uczniów oraz wzbogacanie ich wiedzy o kulturze i tradycji Wielkiej Brytanii (w tegorocznej edycji-Anglii), propagowanie wykorzystywania technologii komputerowej w nauce języka obcego, promowanie osiągnięć uczniów i nawiązanie współpracy z innymi szkołami podstawowymi.
Konkurs przebiegał w 3 kategoriach:
Poznajcie zwycięzców I edycji konkursu:
I miejsce w kategorii „Zakładka do książki” zajął Miłosz Dołęgowski, uczeń klasy 2 ze Szkoły Podstawowej w Kapturach
II miejsce w kategorii „Zakładka do książki” zajął Jan Szymański, uczeń klasy 3 ze Szkoły Podstawowej w Iłowie
III miejsce w kategorii „Zakładka do książki” zajęła Zuzanna Rodziewicz, uczennica klasy 2 ze Szkoły Podstawowej Brzozowie Starym
wyróżnienie w kategorii „Zakładka do książki” otrzymał Stanisław Kuźmiński, uczeń klasy 3 ze Szkoły Podstawowej w Iłowie
I miejsce dla autorki prezentacji multimedialnej o Anglii zajęła uczennica klasy 8 ze Szkoły Podstawowej w Kapturach
wyróżnienie dla autorek prezentacji multimedialnej o Anglii otrzymały Dominika Gomoliszek i Natasza Nowacka uczennice klasy 5 ze Szkoły Podstawowej w Iłowie
I miejsce w kategorii „Test wiedzy” zajęła Aleksandra Kochańska, uczennica klasy 6 ze Szkoły Podstawowej w Brzozowie Starym
II miejsce w kategorii „Test wiedzy” zajęła Julia Kiszelewska, uczennica klasy 6 ze Szkoły Podstawowej w Kapturach
III miejsce w kategorii „Test wiedzy” zajęła Maja Kochańska, uczennica klasy 6 ze Szkoły Podstawowej w Brzozowie Starym
wyróżnienie w kategorii „Test wiedzy” otrzymała Marika Stasiak, uczennica klasy 5 ze Szkoły Podstawowej w Iłowie
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dziękujemy również nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu oraz czuwających nad przebiegiem prac komisji konkursowych. Zapraszamy do kolejnej przygody z Wielką Brytanią w przyszłym roku, poświęconej Szkocji.
Agnieszka Kalińska
22 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Święto to zostało ustanowione w celu podniesienia świadomości, jak wielką rolę odgrywa woda i jak ogromne zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów.
W tym roku nasza szkoła włączyła się w inicjatywę organizowaną przez Polską Akcję Humanitarną. W związku z tym została wykonana tematyczna gazetka ścienna, na której znalazły się m.in. plakaty przygotowane przez uczniów klasy 8b. Na dolnym korytarzu można było obejrzeć prezentację multimedialną na temat wodnych działań pomocowych oraz obiegu wody w przyrodzie. Uczniowie mogli wysłuchać również tematycznej audycji poprzez radiowęzeł szkolny. Podczas szkolnych obchodów Światowego Dnia Wody uczniowie i nauczyciele ubrali się na niebiesko.
Tegoroczny Światowy Dzień Wody miał na celu przyspieszenie zmian zmierzających do rozwiązania kryzysu związanego z wodą i kanalizacją, a ponieważ woda ma wpływ na nas wszystkich, wszyscy musimy podjąć działania w tym zakresie.
Magdalena Kaniecka
Aneta Dąbrowska-Gorzka
Uczniowie naszej szkoły powitali wiosnę kolorowo i kreatywnie. 21 marca w auli S.P odbyły się warsztaty plastyczne, zorganizowane przez panią Julitę Perlikowską i panią Justynę Kuźmińską. Uczniowie naszej szkoły wykonywali stroiki świąteczne. Pani Monika Kłosek przygotowała prezentację oraz gazetkę tematyczną ,,Be eco". Jednocześnie w sali nr 12, pani Anna Bednarek z uczniami klas ósmych, zorganizowała bardzo ciekawe warsztaty chemiczne - doświadczenia z wodą.
Monika Kłosek
21 marca, jak co roku, obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Zespołu Downa. Tego dnia zwanego również Dniem Kolorowej Skarpetki uczniowie założyli do szkoły dwie różne, niepasujące do siebie pary skarpetek. Na korytarzu pojawiły tematyczne gazetki oraz skarpetkowe girlandy przygotowane przez najmłodszych uczniów naszej szkoły. Dzieci z klas I-III wykonywały prace plastyczne – plakaty, zakładki do książek z napisami: „wspieram, rozumiem, szanuję” oraz otrzymały bransoletki świadomości. Wychowawcy przeprowadzili pogadanki podejmujące tematykę tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób dotkniętych Zespołem Downa. Chętni uczniowie klas IV-VIII mieli możliwość uczestniczenia w projekcji filmu pt: "Mój brat ściga dinozaury”.
Warto wiedzieć, że Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem ustanowionym w 2005 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International w celu budowania świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa. Data obchodów jest symboliczna. Nieprzypadkowo przypada ona na 21 dzień 3 miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy trzeci chromosom w 21 parze powoduje występowanie tej wady genetycznej.
Justyna Kuźmińska
W ramach realizacji projektu "Zdrowo jem, więcej wiem”, dzieci z oddziałów przedszkolnych 0A i 0B 20 marca 2023 r. przygotowały zdrowe śniadanie. Przedszkolaki przyniosły pieczywo jasne i ciemne, masło, wędlinę, ser żółty, jajka i warzywa. Przed przystąpieniem do samodzielnego wykonania kanapek pamiętały o umyciu rąk i założeniu fartuszka. Dzieci z dużym zaangażowaniem przygotowywały zdrowe i kolorowe kanapki.
Dzięki takim zajęciom dzieci kształcą w sobie odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijają kreatywność, wyobraźnię i dbałość o higienę podczas spożywania posiłku. Kanapki wykonane samodzielnie przez dzieci wyglądały pięknie i kolorowo i co najważniejsze były pełne witamin.
Małgorzata Bujakowska
Uczniowie klas ósmych kończący naukę w szkole podstawowej stoją przed trudnym wyborem dalszej ścieżki kształcenia. Aby ułatwić naszym uczniom podjęcie właściwej decyzji, w dniu 20 marca 2023 r. przy współpracy Pani Wicedyrektor Marzeny Ryfa-Kowalczyk i doradcy zawodowego Pani Moniki Kujawa odbyły się w naszej szkole po raz pierwszy Gminne Targi Edukacyjne Szkół. Do Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie przybyli uczniowie klas VIII z opiekunami ze Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy AK Cichociemnych z Brzozowa Starego oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego z Kaptur. Swoje oferty edukacyjne na rok szkolny 2022/2023 zaprezentowało osiem szkół z powiatu płockiego oraz sochaczewskiego. Gościliśmy szkoły z Sochaczewa, Szymanowa, Gąbina, Wyszogrodu oraz z Płocka.
Dziękujemy wszystkim szkołom za piękne przygotowanie stanowisk i materiałów promujących szkoły. Wszystkie stoiska cieszyły się dużym zainteresowaniem naszych uczniów. Oferta szkół ponadpodstawowych na nowy rok szkolny jest bogata i mamy nadzieję, że każdy z uczniów znajdzie swój kierunek kształcenia. Szczególnie miło było nam gościć naszych absolwentów. Udział w giełdzie był okazją do rozmów z dyrektorem, wychowawcami, doradcą zawodowym i nauczycielami. Nasi absolwenci zapewniali nas, że z sentymentem wracają do naszej szkoły.
Życzymy uczniom klas ósmych trafnego wyboru dalszej drogi edukacji. Mamy nadzieję, że wybrana przez nich szkoła spełni ich oczekiwania oraz umożliwi dalszy rozwój. Życzymy pomyślności w dalszej drodze kształcenia.
Monika Kujawa