W dniu 16 maja, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w lekkoatletycznych zawodach powiatowych, które odbyły się na stadionie ,,Orkan"w Sochaczewie. Zawodnicy startowali w następujących konkurencjach: 100m Blanka Kurpias 3m, Mateusz Kaliński 1m; 200m Weronika Szewczyk 2m, Eryk Staniaszek 3m, Jakub Wasilewski 2m;300m Zuzanna Gomoliszek 1m, Bartłomiej Kujawa 2m; 1000m Julia Błaszczyk 1m, Kevin Kaczmarek 1m; Skok w dal Maja Siekiera 2m, Konrad Jasiński 5m, Mateusz Staniszewski 6m; Pchnięcie kulą Zuzanna Przanowska 2mSztafeta olimpijska Konrad Jasiński, Jakub Wasilewski, Eryk Staniaszek, Mateusz Staniszewski 1m.
Monika Kłosek
15 maja 2023 r. przypadała 10 rocznica śmierci honorowego obywatela miasta Sochaczew oraz Gminy Iłów Sylwestra Rozdżestwieńskiego. Sztafetowy Bieg Pamięci Sylwestra Rozdżestwieńskiego, przeprowadzony został 2 czerwca w ramach Memoriału Sylwestra Rozdżestwieńskiego odbywającego się co roku w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie. Wśród gości chcących uczcić pamięć śp. Sylwestra Rozdżestwieńskiego byli m.in. Poseł Maciej Małecki, Wójt Gminy Iłów Jan Kraśniewski, Sekretarz Gminy Młodzieszyn Anna Sobieraj, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Sochaczewie, Zenon Grąbczewski Powiatowy Związek Sportowy, radni Gminy Iłów, Dyrektor Gminnej Biblioteki Anna Kornacka-Bartos, oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Iłowie Małgorzata Kunz, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie Elżbieta Kopka
W godzinach porannych, przyjaciele, sympatycy, samorządowcy oraz młodzież pojawili się na terenie sochaczewskiego MOSiR-u, gdzie była symboliczna linia startu. Uczestnicy rozpoczęli memoriał marszobiegiem, wykonali rundę wokół stadionu a następnie autobusami przejechali do Szkoły Podstawowej w Żukowie. Od danego momentu przez całą trasę jechał autobus, do którego można było wsiąść i odpocząć, a sztafeta na całej długości była wymieniana. Oprócz biegaczy w sztafecie udział brali również rowerzyści z Panią Dyrektor ze Szkoły Podstawowej w Iłowie.
Sztafetowy Bieg Pamięci Sylwestra Rozdżestwieńskiego jest wyjątkowy - tu nie liczy się żaden wynik, a wszyscy zebrani mają jeden cel: uczcić pamięć przyjaciela, wychowawcy, pedagoga, wielkiego miłośnika sportu. W tym roku z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego w biegu wystartowały dzieci i młodzież z terenu powiatu sochaczewskiego - szkół podstawowych z Młodzieszyna i Iłowa. Szkoły reprezentowali uczniowie, którzy mieli okazję zapoznać się z sylwetką jednego z najbardziej znanych, współczesnych mieszkańców Sochaczewa i Iłowa. Bieg pod nadzorem Bogusława Ksyny został zakończony na iłowskim cmentarzu, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze przy grobie śp. Sylwestra Rozdżestwieńskiego. Było dużo poruszających chwil, w których Ci którzy mieli okazję poznać pana Sylwestra wspominali go podkreślając jak ważną rolę odegrał dla sportu, również szkolnego w naszym powiecie.
Tradycyjnie na koniec Biegu wszyscy uczestniczy zostali zaproszeni przez Wójta Gminy Iłów Jana Kraśniewskiego oraz Panią Dyrektor Elżbietę Kopka na poczęstunek i krótką chwilę wspomnień w postaci przygotowanej prezentacji, a także opowieści przyjaciół, współpracowników pana Sylwestra. Myślom i wspomnieniom towarzyszyły słowa księdza Jana Twardowskiego „Można odejść na zawsze, by stale być blisko”. Pan Zenon Grąbczewski, Wójt Gminy Iłów – Jan Paweł Kraśniewski i Dyrektor Szkoły Podstawowej w Iłowie - Elżbieta Kopka wspominali i opowiadali o ich osobistych relacjach z panem Sylwestrem .
Podczas obchodów zorganizowano dla uczniów i gości pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, oraz prezentację samochodu bojowego zaprezentowane przez Ochotniczą Straż Pożarną w Iłowie.
Na Hali sportowej w Iłowie od godzin porannych z okazji X Memoriału pamięci Sylwestra Rozdżestwieńskiego odbywały gminne rozgrywki w tenisa stołowego
Wyniki:
Dziewczęta – IV-VIII klasa szkoły podstawowej
1. Aleksandra Kochańska – SP Brzozów
2. Maja Kochańska – SP Brzozów
3. Marta Milczarek – SP Kaptury
Chłopcy młodsi – IV-VI klasa szkoły podstawowej
1. Oskar Staniaszek – SP Iłów
2. Brajan Kaczmarek – SP Iłów
3. Bartosz Brzozowski – SP Kaptury
Chłopcy starsi – VII-VIII klasa szkoły podstawowej
1. Eryk Staniaszek – SP Iłów
2. Bartłoniej Kujawa – SP Iłów
3. Hubert Filanowski – SP Kaptury
Na zakończenie Wójt Gminy Iłów podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej wspaniałej imprezy.
Organizatorami wydarzenia byli: Starostwo Powiatowe w Sochaczewie, Urząd Gminy Iłów, Urząd Gminy Młodzieszyn, OSP z terenu gmin Młodzieszyn i Iłów, Stowarzyszenie „Przez Sport w Przyszłość”, członkowie sekcji LA OKS „Skra” oddział Sochaczew, Miejski Ośrodek Spotu i Rekreacji w Sochaczewie, Młodzieżowy Klub Sportowy Fortuna 2 Iłów , oraz Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie.
Monika Kujawa
W anonimowym badaniu MŁODE GŁOWY Fundacji UNAWEZA udział wzięło 184.000 uczniów w wieku 10-19 lat ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski, w tym również uczniowie naszej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie. Badanie zostało koordynowane przez Fundację Dbam o Mój Zasięg w ramach programu Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo od 25 października 2022 r. do 10 marca 2023 r.
Projekt „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” powstał po to, żeby usłyszeć głos naszych dzieci. Żeby same mogły się wypowiedzieć: co myślą o sobie, z czym mają największe problemy, a przede wszystkim gdzie szukają wsparcia.
Wyniki badania MŁODE GŁOWY ujawniają dramatycznie niski poziom samooceny dzieci i młodzieży w Polsce. 65,9% uczniów biorących udział w badaniu chciałoby mieć więcej szacunku do samego siebie, 58,4% uczniów czasami czuje się bezużyteczna, 46% to osoby o skrajnie niskiej samoocenie, 31,6% uczniów nie lubi siebie, a 26,4% uważa siebie za osobę mniej wartościową od innych.
(raport z wynikami ankiety dostępny jest na stronie: www.mlodeglowy.pl)
W związku z tym Organizatorzy zapraszają rodziców oraz nauczycieli na bezpłatny wykład pt. "Czym jest higiena cyfrowa i w jaki sposób właściwie o nią zadbać?" który odbędzie się 12 czerwca o godzinie 19:00.
W dniu 7 czerwca w oddziałach przedszkolnych 0A i 0B odbyła się niezwykle ważna uroczystość dedykowana Rodzicom. „Dzień Rodziny”, to wspaniały czas zarówno dla rodziców jak i dzieci, który mogą spędzić ze sobą bez pośpiechu i z dala od codziennych zmartwień. Pani dyrektor Elżbieta Kopka serdecznie powitała wszystkich przybyłych na uroczystość. W swoim przemówieniu zwróciła uwagę na bardzo ważną wychowawczą rolę rodziny. Pani Dyrektor wyraziła szczególne słowa uznania dla rodziców wychowujących niepełnosprawne dzieci oraz osób, które zajmują się swoimi rodzicami w jesieni ich życia.
Następnie odbyła się część artystyczna wykonana przez dzieci z oddziałów przedszkolnych, przygotowana pod kierunkiem p. M. Kanieckiej, p. G. Błaszczyk i p. M. Bujakowskiej. Mali aktorzy spisali się znakomicie, a występy dzieci zostały przyjęte ze wzruszeniem i zachwytem oraz nagrodzone gromkimi brawami. Niespodzianką dla rodziców były własnoręcznie wykonane przez dzieci upominki.
Na zakończenie pani Dyrektor złożyła najlepsze życzenia wszystkim Rodzicom, a dzieciom podziękowała za wspaniały występ.
Po części oficjalnej wszyscy udali się do szkolnego ogródka, gdzie przygotowany był słodki poczęstunek.
Było to radosne i wzruszające wydarzenie. Pamiętajmy, "czas spędzony z rodziną jest wart każdej sekundy”.
Magdalena Kaniecka
Grażyna Błaszczyk
Małgorzata Bujakowska
W dniach 31.05 - 02.06.2023 r. 43 uczniów z klas: IIa, IIb, IIIa, IIIb Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie uczestniczyło w trzydniowej wycieczce w Góry Świętokrzyskie. Pierwszego dnia po przyjeździe do Bałtowa zwiedzili najsłynniejszy polski Dino-park. Przed laty odkryto tutaj ślady dinozaurów. Dzieci podziwiały naturalnej wielkości modele tych wielkich zwierząt, które żyły na ziemi przed wieloma milionami lat. Zwiedziły park jurajski z oryginalnymi makietami dinozaurów. Następnie zwierzyniec Bałtowski - Zwierzyniec Górny (safari), który zajmuje obszar ponad 40 hektarów. Podziwiały liczne gatunki egzotycznych zwierząt z różnych kontynentów. Zwierzęta żyją na otwartej przestrzeni, co daje im poczucie wolności. Po terenie Zwierzyńca poruszaliśmy się na pokładzie żółtego, amerykańskiego schoolbusa. W Sabatówce – spotkaliśmy prawdziwą czarownicę, której nikt się nie bał. Na koniec dnia dla rozrywki wspaniale spędziliśmy czas w mini wesołym miasteczku. Następnie pojechaliśmy do Pensjonatu U Jana w miejscowości Rudki.
W drugim dniu wycieczki zwiedzaliśmy z przewodnikiem Świętokrzyski Park Narodowy. Następnie Święty Krzyż Sanktuarium świętokrzyskie najstarsze sanktuarium w Polsce. Założone w 1006 roku przez Bolesława Chrobrego. Znane jest z przechowywanych relikwii krzyża świętego, sprowadzonych tutaj wraz z zakonem benedyktynów w XIII wieku. Kraina Puszczy Jodłowej i gołoborzy; weszliśmy na platformę widokową z unikatową atrakcją przyrodniczą–gołoborzem – największym gołoborzem w Górach Świętokrzyskich. Kolejny punkt programu to Babyjagowo; gdzie to Baby Jagi i czarownice zatańczyły taniec, a zbój Madej nieźle wszystkich wystraszył. W piękny sposób zaprezentowano walory kulturowe i historyczne regionu świętokrzyskiego. Chatka Baby Jagi jest to naturalnej wielkości bajkowa chatka na kurzej stópce ustylizowana żywą osobą Babą Jagą oraz jaskinia Zbója Madeja z naturalnego kamienia odtworzona zgodnie z legendami, z żywym Zbójem pilnującym swoich skarbów, śpiącym na czarcim łożu (madejowym). Były tu także inne bajkowe elementy i postacie m. In. Domek Jasia i Małgosi, łódź Wikingów i duży plac zabaw.
W pensjonacie po obiadokolacji mile spędziliśmy czas przy ognisku, zajadając pyszne kiełbaski.
W ostatnim dniu dzieci zwiedziły rezerwat przyrody Kadzielnia - najpiękniejszy były kamieniołom w Polsce (295 m n.p.m.), który wchodzi w skład położonego w południowej i zachodniej części Kielc wapiennego Pasma Kadzielniańskiego. Najwyższe wzniesienie zwane tzw. Skałką Geologów to relikt dawnej Góry Kadzielnia. Teren Kadzielni jest jednym z najbardziej znanych obszarów jaskiniowych, czyli krasowych w Górach Świętokrzyskich, występuje tu 25 jaskiń i schronisk skalnych. Jaskinie Odkrywców, Prochownię i Szczelinę na Kadzielni połączone w jedną Podziemną Trasę Turystyczną, którą zwiedziliśmy.
W godzinach wieczornych zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do Iłowa, gdzie czekali na nas stęsknieni rodzice.
Organizatorem wycieczki było Biuro Podróży Remtur z Sochaczewa. Opiekę sprawowały panie: Monika Kurowska, Ewa Majorek, Urszula Geras - Stodulska oraz mama Filipa - pani Karolina Pracka. Kierownikiem wycieczki była p. Hanna Marciniak.
Serdecznie dziękujemy naszym sponsorom, dzięki którym wycieczka była jeszcze atrakcyjniejsza; Urzędowi Gminy w Iłowie, państwu Nowakowskim i państwu Wasilewskim.
Opracowała: Hanna Marciniak
Dzień 02.06.2023 r. był dla dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b pełen wrażeń. Najpierw przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu z druhami OSP Iłów. W trakcie spotkania strażacy przybliżyli dzieciom, na czym polega ich praca. Wspólnie przypomnieliśmy sobie numery alarmowe 998 i 112 oraz w jakich okolicznościach należy wezwać straż pożarną. Nasi goście zaprezentowali umundurowanie i ekwipunek strażaków. Dzieci mogły przymierzyć strój strażacki, zobaczyć specjalistyczny sprzęt oraz odzież, w której strażacy gaszą pożary. Obejrzeliśmy także sprzęt i wyposażenie wozu strażackiego. Dzieci mogły wejść do samochodu i przez chwilę poczuć się tak, jak strażacy podczas akcji. Pokaz wzbudził ogromne zainteresowanie uczniów.
Kolejną atrakcją dnia, było wybranie się na plac przed ABP Market w Iłowie, by móc skorzystać z atrakcji zorganizowanych z okazji Dnia Dziecka. Była zjeżdżalnia ze ścianka wspinaczkową, wata cukrowa, brokatowe tatuaże, mega bańki oraz zorganizowane przez animatorów gry i zabawy. Dzieci mogły bezpłatnie korzystać ze wszystkich atrakcji, oraz częstować się przygotowanymi przekąskami i słodyczami. Na zakończenie każde dziecko otrzymało upominek.
Dzieci wróciły do szkoły bardzo zadowolone. To był naprawdę świetny dzień.
Magdalena Kaniecka
Grażyna Błaszczyk
Małgorzata Bujakowska
Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klasy I pod opieką wychowawczyni pani Renaty Majewskiej wybrali się na klasowy piknik, który zorganizowano przy współpracy z rodzicami na placu zabaw przy szkole. Pogoda od samego rana dopisała, więc uczniowie w radosnym nastroju rozłożyli kocyki i spożyli przyniesione smakołyki. Następnie rozpoczęli gry i zabawy z piłkami, gumą do skakania oraz na urządzeniach. Wspólne śpiewy i tańce dostarczyły wielu pozytywnych emocji. Na zakończenie otrzymali upominki oraz obejrzeli film pt. „Dzień na tak”. To był bardzo udany Dzień Dziecka.
Majewska Renata
Uczniowie klasy IIIb uczestniczyli w zajęciach z wykorzystaniem drukarki 3D. Nasza szkoła została wyposażona w nowoczesne urządzenie dydaktyczne dzięki pozyskanym środkom z programu MEiN "Laboratorium przyszłości". Pierwsze doświadczenia z drukarką 3D już za nami. Zaczynamy od małych projektów, ale już za niedługo kto wie ...
Renata Banaszczak
W sobotę 27 maja 2023 roku słoneczna pogoda przywitała uczestników XXI Turnieju Dzikich Drużyn w piłce nożnej o Puchar Stowarzyszenia Odnowy Sochaczewa „Zamek”. Na boisku Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Chodakowie, uroczystego otwarcia zawodów dokonał wiceminister Maciej Małecki. Mecze w 5 kategoriach wiekowych rozgrywane były na trzech boiskach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz dwóch Szkoły Podstawowej nr 7 w Chodakowie. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkową koszulkę, ciepły posiłek i słodki poczęstunek. Na turnieju, tak jak obiecał, pojawił się Marcin Oleksy najpopularniejszy amp futbolista, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Wszystko to zasługa nagrody, którą otrzymał w 2022 roku. FIFA wręczyła mu, bowiem nagrodę za zdobycie najpiękniejszej bramki na świecie. Można było z nim zrobić sobie zdjęcie i otrzymać autograf. Wystąpiły na turnieju też nasze trzy zespoły (klasa 4-6) w kategorii orlik dziewczęta Gwiazdeczki zajęły II miejsce i Księżniczki III miejsce. Chłopcy Fortuna Iłów po wygraniu swojej grupy w bardzo zaciętym meczu po przegranych rzutach karnych odpadli w ćwierćfinale zajmując V miejsce. Opiekunami na zawodach byli Elżbieta Kopka i Piotr Piotrowski.
Składy zespołów:
GWIAZDECZKI: KLAUDIA PENDOWSKA, DOMINIKA NOWAKOWSKA, ALEKSANDRA GASIK, NATASZA NOWACKA, KLAUDIA STANISZEWSKA, NIKOLA KOWALSKA, MARIKA STASIAK,
KSIĘŻNICZKI: ANNA DAŁKIEWICZ, LENA GRABOWSKA, JULIA DRZEWIECKA, AMELIA KOWALSKA, PATRYCJA JANIAK, AMELIA KOBIERECKA
FORTUNA IŁÓW: OSKAR JASIŃSKI, WOJCIECH KŁOSEK, KUBA KIEŁCZEWSKI, MAKSYMILIAN ZIENTARA, OSKAR STANIASZEK, BRAJAN KACZMAREK, ALAN SKROBOSZ, OLIWIER WARGOCKI, FILIP LUDWICZAK
26 maja 2023 r. na terenie Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
w Iłowie odbył się Ekologiczny Piknik Rodzinny Gminy Iłów. Zasadniczym celem pikniku było promowanie wartości ekologicznych poprzez zabawę i inne atrakcyjne formy na rzecz środowiska oraz pogłębianie wiedzy i wrażliwości ekologicznej na terenie gminy. Organizatorami ekologicznego wydarzenia byli Gmina Iłów i Szkoła Podstawowa
im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie. Na ten cel gmina pozyskała środki
z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. W Pikniku uczestniczyły dzieci i młodzież ze szkół i przedszkola Gminy Iłów.
Ekologiczne wydarzenie oficjalnie otworzył Wójt Gminy Jan Paweł Kraśniewski.
Dzieci i młodzież ze szkół brała udział w warsztatach na stanowiskach: 1.Eko pokój zagadek o tematyce ochrona powietrza, 2.Koło Fortuny, 3. Gra puzzle, 4.Gra Planszowa XXl, 5.Ekologiczny Twister Gra XXl, 6. Sadzenie roślin antysmogowych, 7. Eko VR, 8. Eko Biżuteria
Chętni mogli też sadzić rośliny antysmogowe, wyrzucać bomby nasienne, grać w ekologiczne puzzle czy planszówki. Na moc atrakcji mogły liczyć najmłodsze dzieci, dla których przygotowano malowanie buziek, tatuaży, czy zaplatanie warkoczy.
Jak wskazuje temat pikniku było ekologicznie czyli zielono i blisko natury.
W ramach Rodzinnego Pikniku Ekologicznego odbyły się 3 gminne konkursy: piosenki, literacki i plastyczny. Organizatorami tych konkursów byli nauczyciele -p. Piotr Jędraszczak p.Julita Perlikowska-Tomasik ,p. Renata Jachowicz, p. Justyna Kuźmińska, p .Agnieszka Pytkowska .Honorowy patronat nad gminnymi konkursami objął Wójt Gminy Iłów –p. Jan Paweł Kraśniewski.
Zwycięzcami konkursów zostali:
Konkurs muzyczny w kategorii klas I – III:
Michalina Durzyńska I miejsce,
Pola Jażdżyk II miejsce,
Zofia Wilczyńska III miejsce
Przyznano również wyróżnienia dla:
Nadii Burskiej, Natalii Gębickiej, Korneli Kharchenko.
W kategorii klas IV-VI:
Hanna Kujawa II miejsce,
Natalia Plichta III miejsce,
Wyróżnienie przyznano Kindze Palasik.
W kategorii klas VII-VIII:
Amelia Tomaszewska I miejsce,
Grzegorz Świtkiewicz II miejsce,
Maja Filipowska III miejsce.
Wyróżnienie przyznano Oliwii Michaś.
W konkursie plastycznym w kategorii oddziały przedszkolne:
Anna Kaniecka I miejsce,
Julia Drużna II miejsce,
Hanna Kopka III miejsce.
Wyróżnienie dla Matyldy Nowak
W kategorii klas I-III:
Malwina Karpińska I miejsce,
Jan Drzewiecki II miejsce,
Franciszek Stefaniak III miejsce.
Wyróżnienia dla Magdaleny Brzeskiej i Marii Różyckiej.
W kategorii klas IV-VI:
Magdalena Walczak I miejsce,
Maja Kochańska II miejsce,
Aleksandra Kochańska III miejsce.
Wyróżnienie dla Natalii Rybus.
W kategorii klas VII-VIII:
Adrian Jabłoński I miejsce.
W konkursie literackim w kategorii IV-VI:
Maja i Aleksandra Kochańskie I miejsce,
Oliwia Karpińska II miejsce,
Natalia Lachowicz III miejsce.
W kategorii klas VII-VIII:
Zuzanna Gomoliszek I miejsce,
Maja Marczak II miejsce,
Nina Geras III miejsce.
Wyłonionym zwycięzcom wręczono nagrody. Fundatorem bardzo atrakcyjnych nagród był Urząd Gminy w Iłowie. Laureaci mieli możliwość również zaprezentować swoje talenty.
Mali, artyści z Samorządowego Przedszkola w Iłowie i oddziałów przedszkolnych
z terenu gminy zaprezentowali przedstawienia i inscenizacje o tematyce ekologicznej, zaś starsi uczniowie zabawiali zebranych śpiewając piosenki.
Dzięki dobrze zorganizowanej współpracy wszystkich przedstawicieli środowiska lokalnego piknik był wspaniałą okazją do wspólnego spędzenia czasu i jeszcze pełniejszej integracji.
Dziękujemy Panu Wójtowi Janowi Pawłowi Kraśniewskiemu, Dyrektorom szkół, Koordynatorowi Rodzinnego Pikniku ekologicznego w szkole w Iłowie p. Anecie Dąbrowskiej –Gorzkiej wszystkim wychowawcom, nauczycielom, rodzicom, pracownikom Urzędu Gminy za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.
Elżbieta Kopka Koordynator projektu
p.o. Dyrektora Szkoły Podstawowej Aneta Dąbrowska -Gorzka
im. Marszałka Józefa Piłsudskiego nauczyciel biologii
w Iłowie
Dnia 30 maja 2023 r. troje dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b wzięło udział w Przedszkolnym Konkursie Piosenki w SP im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie Starym. Konkurs muzyczny nosił tytuł: "Moja wspaniała rodzina". Dzieci do konkursu przygotowały p. G. Błaszczyk i p. M. Kaniecka. Nasze przedszkolaki wspaniale się zaprezentowały, co przyniosło następujące efekty:
II m. Matylda Nowak - oddział przedszkolny 0a
III m. Maja Pęczkowska - oddział przedszkolny 0a
wyróżnienie Norbert Cieślak - oddział przedszkolny 0b
Serdecznie gratulujemy!!!
W dniu 29 maja dzieci pierwszokomunijne wraz z rodzicami, opiekunami, nauczycielami, p. Dyrektor szkoły oraz ks. Proboszczem uczestniczyli w dziękczynnej pielgrzymce autokarowej do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. O godzinie 12.00 uczestniczyliśmy w Mszy Świętej w Bazylice. Następnie zwiedzaliśmy Sanktuarium, kaplicę papieża św. Jana Pawła II, kaplicę Trójcy Świętej, Golgotę oraz kaplicę, w której znajduje się przestrzelony krzyż i kościół św. Doroty. Był również czas na wizytę przy cudownym źródełku, pamiątkowe zdjęcia, obiad i zakup pamiątek. Ostatnim punktem wycieczki był Lasek Grąbliński, miejsce objawień Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Do Iłowa wróciliśmy trochę zmęczeni, ale zadowoleni i szczęśliwi, że pogłębiliśmy swoją wiarę i podziękowaliśmy Bogu, za pośrednictwem Matki Bożej za dary, które na co dzień otrzymujemy.
Wyjątkowe Święto Patrona Szkoły - Marszałka Józefa Piłsudskiego- w iłowskiej podstawówce.
Święto Szkoły to doniosłe wydarzenie dla naszych uczniów, rodziców, dyrekcji, grona pedagogicznego, pracowników oraz zaproszonych gości. W tym roku odbyło się w dniu 26 maja. O godzinie 8:00 Ksiądz Proboszcz odprawił uroczystą mszę świętą w intencji całej społeczności szkolnej, po czy nastąpiło złożenie kwiatów pod obeliskiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. O godzinie 9:00 wszystkich zebranych powitała pani dyrektor Elżbieta Kopka, która przybliżyła historię naszej szkoły, podzieliła się wspomnieniami z lat, kiedy to sama po raz pierwszy przekroczyła próg Szkoły Podstawowej w Iłowie oraz podziękowała teraźniejszym oraz byłym dyrektorom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły za trud pracy włożony w kształtowanie postaw i edukację „naszych” dzieci. Pani dyrektor powitała także zaproszonych gości: Wójta Gminy Iłów, radnych gminnych, dyrektorów szkół, Księdza Proboszcza, rodziców oraz byłych pracowników szkoły. Część wokalno – artystyczna oraz niepowtarzalna dekoracja auli szkolnej przygotowane została przez panią Julitę Perlikowska – Tomasik, panią Renatę Jachowicz oraz pana Piotra Jędraszczaka, panią Justynę Kuźmińską oraz panią Monikę Kujawa. Ważnym elementem wpisującym się w obchody Dnia Patrona było „Śniadanie z Patronem”, na które zaproszeni zostali przybyli goście, nauczyciele oraz pracownicy. W pomoc przy organizacji śniadania czynnie włączyło się wiele osób, pod czujnym okiem opiekunów Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Koła Wolontariatu. Nie zabrakło również wyjątkowych prezentacji przygotowanych przez panią Monikę Kurowską. Uroczystości towarzyszyły zajęcia na stanowiskach Rodzinnego Pikniku Ekologicznego. W dniach 29-30 maja br. w szkole realizowane były „Projekty z Patronem”- konkurs na sobowtóra, quizy wiedzy o Marszałku, projekcje filmów, prezentacje multimedialne o życiu Józefa Piłsudskiego.
Zakończył się Egzamin Ósmoklasisty! Wtorek był dniem pisemnego egzaminu z języka polskiego. Uczniowie mieli do rozwiązania 19 zadań, które odnosiły się do tekstów zamieszczonych w arkuszu. Ósmoklasiści musieli sobie poradzić z zadaniami zamkniętymi i otwartymi. Egzamin z matematyki odbył się w środę i trwał 100 minut. W czwartek uczniowie zmierzyli się z językiem obcym.
Na pewno wszystkim poszło doskonale!
Rada Rodziców zadbała o słodki poczęstunek i wodę dla egzaminowanych.
Drodzy Uczniowie klas ósmych
Przed wami trzy ważne dni. Na każdy z tych dni przypada jeden egzamin, który sprawdzi Waszą wiedzę. Pamiętajcie - wszystko macie w głowach. Wystarczy wziąć głęboki oddech i się zastanowić.
Życzymy Wam
Dużo szczęścia i optymizmu, aby lata nauki
zaowocowały dobrymi wynikami na egzaminie.
Niech towarzyszy Wam spokój, skupienie
oraz wiara we własne siły.
Niech spełnią się Wasze oczekiwania
i każdy z Was dostanie się do wymarzonej szkoły.
Dyrektor, Nauczyciele, Pracownicy szkoły
Dnia 18.maja 2023 r. odbyło się w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie spotkanie autorskie z Panią Moniką Sawicką.
Pani Dyrektor Anna Kornacka-Bartos przy współpracy z Panią Dyrektor Elżbietą Kopka i bibliotekarzem Panią Moniką Kujawa zorganizowały dla uczniów klas 1 - 6 trzy spotkania autorskie.
Pani Monika Sawicka to polska pisarka powieści obyczajowych. Z wykształcenia dziennikarka. W swoich książkach opowiada o najważniejszych sprawach w życiu każdego człowieka – miłości, przyjaźni, ale także o ludzkich słabościach i codziennych problemach. Jej bestsellerowa powieść to „Kruchość porcelany”. Pisarka jak dotychczas opublikowała kilkanaście powieści z różnych, wręcz skrajnych gatunków. Dla dzieci powstał cykl książek „Kajtusiowe opowieści”.
W pierwszym spotkaniu pt. "Kajtusiowe opowieści" wzięły udział dzieci z klasy pierwszej i drugiej, w trakcie spotkania poznały historię tytułowego Kajtusia, odświeżyły swoją wiedzę o opiece nad zwierzętami, a Pani Monika zdradziła im, jak wygląda zawód pisarza.
Drugie spotkanie, na które przyszły klasy trzecie oraz klasa czwarta, dotyczyło tematu „Kto ty jesteś - Polak mały”. Uczestnicy obejrzeli film o początkach państwa polskiego zapoznali się z tłem historycznym tamtych czasów oraz z legendą o Lechu, Czechu i Rusie. Przypomnieli sobie symbole narodowe oraz odśpiewali „Hymn”.
W trzecim spotkaniu wzięli udział uczniowie z klasy piątej i klas szóstych temat: „I Ty możesz zostać dziennikarzem”. Uczniowie obejrzeli i wysłuchali prezentacji dotyczącej zawodu dziennikarza, w której aktywnie brali udział.
Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali lekcji bibliotecznej wygłoszonej przez pisarkę Panią Monikę Sawicką. Serdeczne dziękujemy Pani Monice za wspaniałe zajęcia.
Monika Kujawa
W dniu 17 maja 2023 roku uczniowie klasy pierwszej pod opieką wychowawczyni Majewskiej Renaty oraz nauczyciela biblioteki Kujawy Moniki udali się na wycieczkę do Warszawy. Napięty program wycieczki okazał się bardzo atrakcyjny. Profesjonalnie i z pasją poprowadził nas po stolicy licencjonowany przewodnik turystyczny, pan Bogusław. Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od spaceru po Parku w Łazienkach Królewskich. W trakcie zwiedzania zespołu pałacowo-ogrodowego wysłuchaliśmy wielu ciekawych informacji a następnie przejeżdżając Traktem Królewskim podziwialiśmy stolicę z okien autokaru. Zobaczyliśmy budynki ambasad, sejmu i senatu. W dalszej części wycieczki udaliśmy się do Muzeum Iluzji, gdzie uczniowie mieli możliwość aktywnego uczestnictwa w pokazie oraz odkryli niektóre tajniki iluzji. Pełni wrażeń pospacerowaliśmy po Rynku Starego Miasta i pomaszerowaliśmy pod Zamek Królewski. Podziwialiśmy w bliskiej odległości Barbakan, Kolumnę Króla Zygmunta Augusta, pomnik Małego Powstańca i Warszawską Syrenkę oraz zakupiliśmy pamiątki. Pan przewodnik ciekawie opowiedział legendy warszawskie, po czym zaprowadził nas do Muzeum Bazyliszka. Zobaczyliśmy tam najbardziej niezwykłe i legendarne potwory naturalnej wielkości, poznaliśmy ich tajemnice, mity oraz fakty. Po obiedzie udaliśmy się na Plac Piłsudskiego, by tam zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza oraz zmianę warty honorowej pełnionej przez żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Na zakończenie wjechaliśmy na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki, skąd podziwialiśmy panoramę Warszawy. Trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu. Wycieczka była bardzo udana.
Majewska Renata, Kujawa Monika
18 maja 1920 roku w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. W tym roku obchodzimy 103. Rocznicę urodzin papieża Polaka. Dzień ten uczczono także w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie. W holu głównym szkoły widniał baner z Ojcem Świętym Janem Pawłem II i Kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Szczególną uwagę młodzieży przykuwał cytat : „Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego Papieża Polaka, gdyby nie było Twojej wiary”. Od wczesnych godzin porannych uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć prezentację o Wielkim i Świętym Polaku oraz wsłuchać się w słowa pieśni „Barka” - tak bliskiej naszemu Rodakowi. Kulminacją obchodów rocznicowych było oddanie hołdu Janowi Pawłowi II poprzez zapalenie zniczy przy obelisku papieskim przez delegację uczniów naszej szkoły wraz z panią dyrektor Elżbietą Kopka, panią wicedyrektor Marzeną Ryfa-Kowalczyk i panem Wójtem Janem Pawłem Kraśniewskim.
Katarzyna Krzemińska
Oliwia Olkowicz z klasy pierwszej zdobyła nagrodę w XIX edycji powiatowego konkursu: WYDAJEMY WŁASNĄ KSIĄŻKĘ „ Dmytro, opowiem Ci bajkę o mojej miejscowości”.
Organizatorem konkursu była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie Filia w Sochaczewie. Patronat honorowy nad nim objął burmistrz Piotr Osiecki.
Oliwia poświęciła dużo czasu, aby napisać i zilustrować swoją pierwszą w życiu książkę, którą zatytułowała „ Nasz magiczny Iłów”. Dużym wsparciem dla uczennicy była mama oraz wychowawczyni klasy pani Majewska Renata.
W środę 10 maja 2023 r. w ramach trwającego Tygodnia Bibliotek w sali konferencyjnej Urzędu Miasta nastąpiło rozstrzygnięcie trzech flagowych konkursów, między innymi Wydajemy Własną Książkę.
Wśród zaproszonych gości była również pani dyrektor Elżbieta Kopka.
W kategorii klas I – IV jury zdecydowało o nieprzyznawaniu miejsc, a nagrodę otrzymała Oliwia Olkowicz z naszej szkoły.
Laureatce gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach.
Majewska Renata