29 lutego 2024 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b wybrały się z wizytą do Klubu "Senior +". Celem tej wizyty było przedstawienie przez przedszkolaków programu artystycznego dla Seniorów. Dzieci śpiewały piosenki, tańczyły i mówiły wierszyki. To sympatyczne spotkanie zakończyło się wspólną fotografią i słodkim poczęstunkiem. Każde dziecko na pożegnanie otrzymało własnoręcznie zrobiony przez seniorów piękny kwiatek. My natomiast przygotowalismy piękne pamiątkowe podziękowanie.
W ten sposób kontynuujemy współpracę z Klubem "Senior +" w Iłowie. Takie międzypokoleniowe działania przynoszą wiele korzyści: wzmacniają więzi w społeczności lokalnej, wzbogacają procesy uczenia się zarówno dzieci, jak i osób starszych, a przede wszystkim dają radość obu stronom. Wizyta w Klubie Seniora była dla przedszkolaków wartościową lekcją wychowawczą, która uczy szacunku i życzliwości jaką trzeba okazywać osobom starszym.
Magdalena Kaniecka
Grażyna Błaszczyk
Drodzy Rodzice,
Pragniemy poinformować, iż nasza szkoła uczestniczy w programie „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami!”, którego celem jest edukacja na temat kleszczy
i chorób odkleszczowych. Program organizowany jest przez Fundację Aby Żyć we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie.
Kleszcze to pajęczaki, które przenoszą groźne choroby, m.in. boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu. Ich liczba z roku na rok globalnie się zwiększa, a jednocześnie coraz powszechniej występują na terenach miejskich. Badania biologów prowadzone przez Warszawski Uniwersytet Medyczny i Polską Akademię Nauk wskazują na wysokie ryzyko ukąszenia przez kleszcze w popularnych parkach, np. Warszawy (Park Leśny Bemowo, Las Kabacki, Las Bielański).
Dlatego też dyrekcja naszej szkoły podjęła decyzję o prowadzeniu działań edukacyjno-informacyjnych w zakresie ochrony zdrowia i profilaktyki w kierunku chorób przenoszonych przez te pajęczaki. Ufamy, że dzięki temu uda nam się zapobiec wielu przypadkom chorób odkleszczowych wśród naszych dzieci.
W ramach programu „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami!” uczniowie zapoznają się z zasadami profilaktyki chorób odkleszczowych, zdobędą wiedzę na temat miejsc występowania kleszczy i zagrożeń związanych z ugryzieniem przez te pajęczaki, poznają sposoby przenoszenia się kleszczy na zwierzęta i ludzi oraz zaznajomią się ze sposobami zapobiegania i ochrony przed przenoszonymi przez nie chorobami.
Zajęcia popularyzujące program będą przeprowadzane w przyjaznej i dostosowanej do wieku dzieci formie: poprzez zabawę, rozwiązywanie quizów czy łamigłówek.
U starszych uczniów będą przeprowadzane w ramach zajęć z zakresu edukacji zdrowotnej (np. godzina wychowawcza, przyroda) zgodnie z aktualnie obowiązującą postawą programową.
Więcej informacji na temat programu oraz o samych kleszczach i chorobach odkleszczowych można znaleźć na stronie www.kleszczeinfo.pl.
Drodzy Rodzice,
wierzymy, że dzięki Waszemu wsparciu i zaangażowaniu w tę inicjatywę, uda nam się wspólnie osiągnąć cel, jakim jest kształtowanie świadomość i postaw prozdrowotnych wśród uczniów naszej szkoły, a tym samym uświadomić im jak ważną wartością jest zdrowie.
Kadra Pedagogiczna
Harcerze i zuchy brali udział w biwaku harcerskim który się odbył 24-25 lutego w Brochowie. W biwaku uczestniczyło 250 harcerzy i zuchów z hufca Sochaczew.
Dzień Myśli Bratetskiej zjednoczył nas na wspólnej zabawie ognisku śpiewie i pląsach. Naszą szkołę reprezentowały zuchy i harcerze z klas 1-6. Wspomnienia i wrażenia zostaną długo w naszej pamięci. Czekamy na kolejną akcję harcerzy.
Żegnamy się z harcerskim pozdrowieniem Czuwaj.
Dnia 27.02.2024 r. mieliśmy okazję gościć w naszej szkole artystów cyrku „Szok”. Na sali zapanowała magiczna aura i można było obejrzeć ciekawe sztuczki i triki cyrkowe. Uczniowie naszej szkoły mogli spróbować swych talentów cyrkowych włączając się czynnie do zabawy, co wzbudziło radość wszystkich uczestników. Występ cyrkowy dostarczył wszystkim zebranym mnóstwo miłych wrażeń i przeżyć.
W dniu 22.02.202r r. odbył się gminny konkurs wiedzy pożarniczej pt: „Młodzież zapobiega pożarom”. Na szczeblu gminnym uczennica Natalia Kopka odniosła sukces zajmując I miejsce oraz Jakub Ziarek II miejsce. Uczniowie ci będą reprezentowali naszą gminę w powiecie sochaczewskim.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na szczeblu powiatowym.
Aneta Dąbrowska – Gorzka
Monika Kurowska
Ewa Majorek
Dnia 14.02.2024 w Szkole Podstawowej im Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie Starym rozstrzygnięto II Powiatowy konkurs wiedzy o Armii Krajowej PH. ,,Cichociemni - elitarni żołnierze AK".
Szkołę Podstawową im Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie reprezentowało czterech uczniów: Kopka Natalia kl. 7b, Dałkiewicz Anna kl. 7b, Majewski Krzysztof kl. 7a, Walczak Magdalena kl. 7a.
Krzysztof Majewski uzyskał tytuł laureata, a Magdalena Walczak tytuł finalisty konkursu.
Nauczyciel historii Jolanta Kraśniewska
20 lutego 2024r. odbył się w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie długo oczekiwany szkolny etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” (OTWP) jest konkursem popularyzującym przepisy i kształtującym umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii pożarnictwa.
Do turnieju przystąpiło 9 uczniów. Ich zadaniem było rozwiązanie testu z różnych dziedzin pożarnictwa składającego się z 30 pytań. Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwało jury : przewodnicząca Pani Dyrektor Elżbieta Kopka, Komendant Gminny Zarządu OSP Iłów Pan Józef Smagała, były Komendant Gminny Zarządu OSP Iłów Pan Sylwester Róg oraz nauczyciele Pani Monika Kurowska, Pani Aneta Dąbrowska – Gorzka. Uczestnicy konkursu pilnie przygotowywali się do tego sprawdzianu, gdyż napisali go szybko i dobrze. Jednak do kolejnego etapu – gminnego mogło przejść tylko troje uczniów.
Do grupy szczęśliwców zakwalifikowali się:
I miejsce –Jakub Ziarek kl. VII b
II miejsce –Mateusz Kujawa kl. VI
III miejsce – Natalia Kopka kl. VII b
Laureaci otrzymali nagrody w postaci bonów pieniężnych, zaś wszyscy uczestnicy słodkości.
Sponsorami nagród byli: Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Iłowie, SKO – opiekun Pani Ewa Majorek.
Pan Dyrektor podziękowała wszystkim za obecność i życzyła powodzenia w następnym etapie, który odbędzie się w 22 lutego 2023 r. w Iłowie.
Organizatorzy konkursu:
Monika Kurowska
Aneta Dąbrowska – Gorzka
Ewa Majorek
W dniu 16 lutego odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka przygotowana przez uczniów klas pierwszych. Tego dnia gościliśmy w szkole bardzo ważne osoby, te, które zawsze obdarzają nas miłością, służą wsparciem, opieką i poświęcają nam swój czas, dla nich nie ma rzeczy niemożliwych, z nimi każde marzenie jest do spełnienie. O kogo chodzi? Właśnie o najukochańsze babcie i dziadków naszych uczniów, to dla nich dzieci wspólnie ze swoimi wychowawczyniami przygotowały piękne wierszyki, piosenki, wspaniałe upominki wyrażające wdzięczność i wielką miłość…
Serdecznie dziękujemy, za przybycie zaproszonym gościom, a rodzicom za pomoc w zorganizowaniu uroczystości.
Renata Banaszczak
Małgorzata Bujakowska
Hanna Marciniak
W dniu 15 lutego 2024 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b świętowały Dzień Babci i Dziadka.
Tą wyjątkową uroczystość obchodziliśmy pod hasłem „Walentynki z Babcią i Dziadkiem”. Tego dnia w naszej szkole panowała wyjątkowo ciepła i serdeczna atmosfera, a to wszystko to za sprawą dziadków, którzy przybyli do swoich wnucząt, by wspólnie z nimi świętować.
Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Elżbieta Kopka, która powitała licznie przybyłych gości. W swojej przemowie podkreślała ważną rolę dziadków w życiu rodziny oraz zaprosiła na część artystyczną w wykonaniu dzieci.
Przedszkolaki przygotowane pod kierunkiem pani Grażyny Błaszczyk i pani Magdaleny Kanieckiej śpiewały piosenki, tańczyły oraz mówiły wiersze. Mimo tremy dzieci znakomicie zaprezentowały się na przedszkolnej scenie.
Nie zabrakło również wspaniałych prezentów dla naszych gości przygotowanych przez wnuki.
To była naprawdę wyjątkowa uroczystości, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze Babć i Dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.
Serdecznie dziękujemy, za przybycie zaproszonym gościom, a rodzicom za pomoc w zorganizowaniu uroczystości.
Magdalena Kaniecka
Grażyna Błaszczyk
Uczniowie klasy IIIA w ramach projektu przygotowali inscenizację koronacji pierwszego króla Polski- Bolesława Chrobrego. Na zajęciach wyszukiwali informacje korzystając ze strony ciekawostki historyczne.pl, wysłuchali fragmentów słuchowiska” O pierwszym polskim królu” – Bolesławie Chrobrym. Wypowiadali się na temat wysłuchanej historii. Opowiadali o koronacji na podstawie obrazu Jana Matejki i słuchowiska. Uczniowie samodzielnie układali i zapisywali treść zaproszenia dla władców innych państw na koronację Bolesława Chrobrego. Sporządzili listę gości zaproszonych na koronację. Ułożyli pytania do wywiadu z królem. Następnym etapem było przygotowanie scenografii oraz strojów. Uczniowie podzieleni na grupy wybierali spośród siebie króla, arcybiskupa, królową, biskupów, cesarza, innych władców, rycerzy, poddanych. Uczyli się słów najstarszej pieśni polskiej” Bogurodzica” oraz znaku krzyża w języku łacińskim. Ustalali ceremonię koronacji, namaszczenie, podawanie insygniów władzy i zachowanie gości – ukłony, okrzyki (Wiwat król!, Niech żyje król!). Wreszcie nadszedł dzień autorskiego spektaklu.
W dniu 16.02.2024 r. w klasie odbyło się przedstawienie, na które zaprosiliśmy uczniów klas I-III. Młodzi aktorzy mieli możliwość zaprezentować swoje zdolności teatralne szerszej widowni. Zabawa w teatr przyniosła im wiele radości, a widzowie z zainteresowaniem obserwowali koronację Bolesława Chrobrego.
Urszula Geras-Stodulska
Agnieszka Pytkowska
Lekcja klas II-III w terenie- zwierzęta leśne zimą.
Nasza szkoła od wielu lat współpracuje z Kołem Łowieckim „Żbik” w Iłowie. Wszyscy doceniają działania leśników i myśliwych, które skupiają się na rzecz zachowania przyrody, tworzenia zwierzynie dogodnych warunków bytowania, dokarmiania jej, a także przeciwdziałania kłusownictwu oraz walki z drapieżnikami.
W ramach edukacji przyrodniczej uczniowie bardzo często uczestniczą w zajęciach terenowych zgodnie z podstawą programową. Chętnie dokarmiają ptaki w przyszkolnym parku, zbierają i dostarczają pożywienie przeznaczone dla zwierzyny leśnej, biorą udział w konkursach organizowanych przez Ligę Ochrony Przyrody i wykonują gazetki przyrodnicze. Dla uczniów jest to doskonała lekcja przyrody i wychowania społecznego, a dla leśników pomoc. W dniu 05 lutego 2024 r. z inicjatywy szkolnego koordynatora koła LOP- p. Gorzkiej Anety i podłowczego Koła Łowieckiego „Żbik” p. Igora Kowalskiego oraz myśliwego p. Krzysztofa Chmieleckiego, za zgodą pani dyrektor Elżbiety Kopka, uczniowie klasy II i III wraz z opiekunami koła LOP- p. Majewską Renatą i p. Kurowską Moniką udali się do Lasu Rzepkowskiego , aby poobserwować zwierzęta leśne i dokarmić zwierzynę leśną.
Mali Przyrodnicy doskonale wiedzą, że wykładane w paśnikach pożywienie było dodatkiem, uzupełnieniem tego, co zwierzęta same znajdą. Tak więc było to dokarmianie, a nie karmienie. Tylko w wyjątkowych warunkach pogodowych zwierzęta są karmione wyłącznie przez człowieka. Bardzo uważnie obserwowali przyrodę. Udało im się zobaczyć ślady zwierząt leśnych—sarenek, jeleni, dzików, a także poobserwować przez lornetki korony drzew i wyszukać kierunek północny w terenie na podstawie mchu porastającego drzewa. Rozpoznawali drzewa, porównywali korę drzew iglastych i liściastych, a także obserwowali drzewa połamane przez wichurę lub przez pioruny. Wszystko było bardzo interesujące. Uczniowie uznali, że były to bardzo ciekawe zajęcia przyrodnicze .
Renata Majewska, Aneta Gorzka, Monika Kurowska
Pierwsze półrocze pracy w roku szkolnym 2023/2024 mamy już za sobą. Zostało ono podsumowane przez Panią Dyrektor Elżbietę Kopkę na apelu, który odbył się 2 lutego 2024 r.
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego- Magdalena Walczak oraz Szymon Bednarski- omówili wyniki w nauczaniu, jakie poszczególne klasy osiągnęły w pierwszym półroczu, natomiast pani dyrektor podsumowała udział uczniów w konkursach i pogratulowała sukcesów. Ważnym punktem apelu było wyróżnienie uczniów, którzy uzyskali najwyższą średnią oraz tych którzy uzyskali 100% frekwencję. Zostali oni nagrodzeni zasłużonymi brawami. Pani dyrektor pogratulowała uczniom osiągnięć oraz życzyła sukcesów w II półroczu. Apel zakończyliśmy wspólnym tańcem przygotowanym przez uczniów klasy 7a.
Społeczność naszej szkoły postanowiła dołączyć do 32 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Najbardziej znaną formą działalności fundacji jest coroczna, ogólnopolska impreza rozrywkowo-medialna o charakterze charytatywnym, nazwana Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każdy Finał WOŚP ma określony temat – czyli cel medyczny, na który przeznaczone zostaną zebrane podczas Finału pieniądze oraz hasło, które promuje i wyjaśnia medyczny cel zbiórki.
W tym roku w naszej szkole finał zorganizował Samorząd Uczniowski przy wsparciu, Rady Rodziców oraz nauczycieli i pracowników. Akcja trwała dwa dni. W czwartek 1.02.2024 r. sprzedawaliśmy pyszne ciasta upieczone przez naszych rodziców, natomiast w piątek odbył się kiermasz zabawek, książek, gier oraz licytacja koszulek sportowych. O godzinie 1030 nasi wspaniali nauczyciele i uczniowie klasy 7a rozegrali charytatywny mecz piłki siatkowej.
Dziękujemy wszystkim, którzy chcieli z nami być, bawić się, licytować, wrzucać pieniądze do puszek, ale przede wszystkim wspierać. I pomagać.
Był to wyjątkowy finał, pobiliśmy kolejny rekord
W tym roku udało nam się zebrać aż
3,332 zł. !
Do zobaczenia za rok !
Zapraszamy do udziału w konkursie.
Regulamin do pobrania - II Gminny konkurs z języka angielskiego.doc
Zebranie w klasach:
Klasy Oa, Ob, Og - godz. 15.30.
Pozostałe klasy po zebraniu ogólnym.
Informacja dla Rodziców
W terminie 12 lutego - 08 marca 2024 r. odbędzie się rekrutacja dzieci do:
Prosimy Rodziców o wypełnienie odpowiednich dokumentów i złożenie ich w szkole.
Druki można pobrać na stronie internetowej www.szkolap.edupage.org w zakładce rekrutacja oraz w szkole.
Zarządzenie Wójta Gminy Iłów 2024.pdf
Deklaracja 2024 kl. kontynuacja kl. 0 - GIŻYCE.docx
Deklaracja 2024 kl. kontynuacja kl. 0 Iłów.docx
Załącznik nr 3 Potwierdzenie woli przyjęcia przedszkole oddział przedszkolny.doc
Załącznik nr 5 Wniosek do klasy I dla uczniów niezamieszkałych w obwodzie SP Iłów.doc
Załącznik nr 6 Potwierdzenie woli przyjęcia klasa 1.doc
W dniu 25 stycznia 2024 roku odbył się Feryjny Turniej Tenisa Stołowego dla szkół podstawowych. W zawodach wystąpiło 24 zawodników. Wyniki trzech kategorii wiekowych:
I kategoria dziewczęta
1.Aleksandra Kochańska – SP Brzozów
2.Maja Kochańska – SP Brzozów
3.Lena Kawka – SP Kaptury
II kategoria chłopcy klasa VI i młodsi
1. Jacek Olczak – SP Brzozów
2. Ignacy Banasiak – SP Brzozów
3.Tomasz Staniaszek – SP Kaptury
III kategoria klasa VII-VIII
1.Maja Kochańska – SP Brzozów
2.Aleksandra Kochańska – SP Brzozów
3.Oskar Staniaszek – SP Iłów
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale,a najlepsi zawodnicy nagrody rzeczowe, które wręczali: Sekretarz Gminy Katarzyna Michalska, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Iłów Rafał Durzyński, oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Iłowie Elżbieta Kopka.
W piątek 26 stycznia natomiast rozegrano turniej piłki nożnej halowej dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych. Pojawili się na nim uczniowie ze szkół w Brzozowie, Iłowie, Kaptur, Młodzieszyna, Rybna i Wyszogrodu. W trzech kategoriach wiekowych wystąpiło 9 zespołów. Wyniki poszczególnych grup wiekowych:
Kategoria 6 klasa i młodsi szkoła podstawowa
Kapturzaki – Unia Brzozów 0:1
Tajfuny Iłów – Orły Brzozów 4:0
Kapturzaki – Tajfuny Iłów 0:0
Unia Brzozów – Orły Brzozów 5:0
Kapturzaki – Orły Brzozów 5:0
Unia Brzozów – Tajfuny Iłów 0:0
Kolejność:
1. Unia Brzozów 7 pkt.
2. Tajfuny Iłów 5 pkt.
3. Kapturzaki 4 pkt.
4. Orły Brzozów 0 pkt.
Kategoria 7-8 klasa szkoła podstawowa
Fortuna Iłów – Kapturzaki 1:1
Nikt nas nie chce Iłów – Kapturzaki 8:0
Nikt nas nie chce Iłów – Fortuna Iłów 3:0
Kolejność:
1. Nikt nas nie chce Iłów 6 pkt.
2. Fortuna Iłów 1 pkt. Bramki 1:4
3. Kapturzaki 1 pkt. Bramki 1:9
Kategoria dziewczęta (dwa zespoły)
Misie Kolorowe Brzozów – Białe Orzełki Kaptury 3:0
Turnieje organizowane były przez szkołę Podstawową w Iłowie i Środowiskową Halę Sportową w Iłowie a sędzią głównym był Piotr Piotrowski. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale które wręczali Sekretarz Gminy Katarzyna Michalska oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Iłowie Elżbieta Kopka.