• Uczennica naszej szkoły finalistką XXVII Konkursu Matematycznego „Małachowiak”

    28 maja 2024 r. został rozstrzygnięty XXVII Konkurs Matematyczny „Małachowiak”, nad którym honorowy patronat objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego – Pan Adam Struzik, Prezydent Miasta Płocka – Pan Andrzej Nowakowski oraz Starosta Płocki – Pan Sylwester Ziemkiewicz.

    „Małachowiak” organizowany jest z myślą o uczniach zdolnych wykazujących szczególne zainteresowanie matematyczne, prezentujących rozległą wiedzę oraz wykorzystujących umiejętność twórczego myślenia do rozwiązywania zadań problemowych. Konkurs  składał się z dwóch etapów. Do drugiego finałowego etapu zakwalifikowała się uczennica klasy VIII Michalina Salus. Podczas uroczystej  Gali Finałowej Konkursu w Auli im. Kajetana Morykoniego Liceum Ogólnokształcącym im. Marsz. Stanisława Małachowskiego w Płocku Michalina odebrała dyplom finalisty.

    Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

    Małgorzata Gomoliszek

  • Ogłoszenie

    Drogi Rodzicu, Opiekunie,

    Rozumiem, że sytuacja związana z awarią wodociągu jest nieoczekiwana i może sprawiać trudności.

    Z żalem informuję, że w dniu jutrzejszym, 4 czerwca 2024 r., nie będziemy w stanie zapewnić uczniom obiadu. Intensywne prace naprawcze są w toku i mam nadzieję, że zostaną zakończone na czas, aby możliwe było przygotowanie posiłków.

    Proszę, aby na wszelki wypadek zaopatrzyć dzieci w dodatkowe śniadanie. Pragnę przeprosić za wszelkie niedogodności i dziękuję za Państwa zrozumienie oraz cierpliwość.

    Z wyrazami szacunku,

    Elżbieta Kopka

    Dyrektor Szkoły

  • Wizyta Mazowieckiej Kurator Oświaty w naszej szkole

    To była niezwykła wizyta...

    30 mają 2024 r. gościliśmy Panią Wiolettę Krzyżanowską - Mazowiecką Kurator Oświaty. Pani Kurator rozmawiała z Dyrektorem Szkoły, Wójtem Gminy Iłów, z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego oraz przedstawicielką Rady Rodziców.

    Zabraliśmy Panią Kurator w niezwykłą podróż korytarzami naszej 90-letniej szkoły, po czym w auli Jana Pawła II czekali na Panią Kurator uczniowie naszej szkoły, którzy zadawali mnóstwo pytań.

    Pani Kurator upewniła nas w przekonaniu, że nie jesteśmy sami i że zawsze możemy liczyć na jej wsparcie.

    Słowa Pani Kurator : ,,Szkoła czułości, bez obojętności" , do których tak często się odwołujemy, stały się nam jeszcze bliższe.

    Dziękujemy Pani Kurator Wioletcie Krzyżanowskiej - za każde dobre słowo, wskazówki, upominki i zapraszamy ponownie.

    Społeczność Szkoły Podstawowej

    im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie

  • Wycieczka klasy drugiej i czwartej „Szlakiem Piastowskim”

    W dniu 29 maja 2024 r. klasy II i IVB odbyły historyczną podróż na trasie Kruszwica- Gniezno- Biskupin. Była to wycieczka do miejsc związanych z początkami państwa polskiego i jednocześnie niezwykle ciekawa lekcja historii.

    W Gnieźnie czekał na nas już przewodnik, którego słuchaliśmy z wykorzystaniem systemu słuchawkowego. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od poznania historii Mieszka I oraz jego syna Bolesława Chrobrego. Następnie weszliśmy do Katedry Gnieźnieńskiej, gdzie widzieliśmy organy i 14 kaplic oraz zeszliśmy do podziemi. Tam mogliśmy zobaczyć odkrywkę wykopalisk archeologicznych związanych ze świątynią. Zobaczyliśmy fragmenty posadzki z pierwotnej świątyni romańskiej; świątynia ta była miejscem koronacji pierwszych królów polskich. W podziemiach oglądaliśmy najstarszy w Polsce napis nagrobkowy z ok. 1006. Zachowały się tu również pozostałości paleniska kultowego, pochodzącego prawdopodobnie z VIII w. Po wyjściu z podziemi udaliśmy się do drzwi gnieźnieńskich, na których były przedstawione najważniejsze sceny z życia św. Wojciecha. Pan przewodnik bardzo ciekawie opowiadał historię życia  i męczeńskiej śmierci tego misjonarza.

    W dalszej części udaliśmy się do Biskupina na obiad, a następnie do Muzeum Archeologicznego, do osady znajdującej się na półwyspie. Przewodnik z Biskupina sprawił, że przenieśliśmy się w czasie. Mogliśmy bowiem zobaczyć rekonstrukcje  chat sprzed setek czy  nawet tysięcy lat, ale jednocześnie poznać zwyczaje żyjących tu kiedyś ludzi, ich pracę i rzemiosło. Oglądaliśmy dawne chaty od środka. Składały się one z paleniska, miejsca dla bydła, łoża, przedsionka. Gród był otoczony palisadą, jednak nie ze wszystkich stron. Prawdziwa osada była zbudowana ok. 2700 lat temu. Podobno Biskupin kiedyś zamieszkiwało około tysiąca ludzi. Po  tych  historycznych doznaniach udaliśmy się na warsztaty „ Lepienie naczyń z gliny” oraz „ Wykonywanie paciorków z modeliny”.

    Syci, i pełni wrażeń ruszyliśmy w drogę powrotną, z nadzieją, że zatrzymamy się w Kruszwicy. Niestety Mysia Wieża była zamknięta i nie mogliśmy wejść do środka. Oglądaliśmy wieżę z okien autokaru. Wieżę wybudował król Kazimierz III Wielki, który „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”. Wcześniej w klasie, poznaliśmy legendę o królu Popielu.   

    Wycieczka była dla nas naprawdę niesamowitym przeżyciem. Podróż powrotna minęła szybko i bezpiecznie. Wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni  do swoich domów, aby podzielić się z naszymi bliskimi niezapomnianymi wrażeniami.  Już nie możemy doczekać się kolejnej wycieczki.

     Majewska Renata, Jagielska Aneta, Kujawa Monika

  • Zjęcia historyczne z panią Jolantą Gorczycką - pasjonatką historii

    W dniu 28.05.2024 uczniowie klas 7a, 7b i 8 uczestniczyli w zajęciach historycznej gry edukacyjnej "Planszówka" Historia Polski od konfederacji barskiej do 1989 roku. Tematem gry było: radio podziemne, kolportaż, techniki druku, poczta podziemna, teatr domowy, pieśni i poezja. 

    Zajęcia przeprowadziła Pani Jolanta Gorczycka - pasjonat historii.

    Jolanta Kraśniewska

  • Wizyta przedszkolaków w piekarni

    28 maja dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a, 0b i 0g, wybrały się z wizytą do piekarni Państwa Nowakowskich w Iłowie.

    Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z cyklem produkcyjnym chleba, uświadomienie zdrowotnych właściwości pieczywa wypiekanego tradycyjnymi metodami oraz zapoznanie z zawodem piekarza.

    Dzieci zwiedziły pomieszczenia piekarni, magazyny i halę produkcyjną. Słuchając wszelkich informacji obserwowały jednocześnie pracę urządzeń służących do produkcji różnego rodzaju pieczywa.

    Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał pyszny słodki upominek.

    Bardzo dziękujemy Państwu Nowakowskim za okazaną życzliwość, a panu Danielowi za cierpliwość i  przekazaną wiedzę.

    Magdalena Kaniecka

    Karolina Mikołajczyk

    Justyna Kuźmińska

  • Bal Absolwentów!!!

    Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie serdecznie zaprasza absolwentów szkoły, mile widziane również osoby towarzyszące na bal absolwentów, który odbędzie się 7 czerwca 2024r o godz.18.00 w Sali Bankietowej u Marka Nowakowskiego ul. Handlowa 6,  96-520 Iłów.Koszt balu od osoby wynosi 200 zł. Płatne do 31 maja 2024r na numer subkonta RR: 82 9010 0006 0000 0114 2000 0020z dopiskiem ,,BAL" ( imię i nazwisko wpłacającego).Zapewniamy 3 dania gorące, oprawę muzyczną, ciasto, kawa, herbata, zimne napoje.Spotkanie w miłej atmosferze pełne wspomnień i wzruszeń !Bliższe informacje na temat balu uzyskają Państwo w sekretariacie szkoły lub pod nr. tel. (24)2774123

    Serdecznie zapraszamyRada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie.

  • Wycieczka do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Częstochowie

        W dniu 23 maja 2024 roku dzieci klas komunijnych i rocznicowych pod opieką rodziców, pani Dyrektor  Elżbiety Kopka, księdza proboszcza Krzysztofa Tempczyka, pań katechetek: Ewy Majorek i  Katarzyny Krzemińskiej, wychowawców i nauczycieli: pani Moniki Kurowskiej, pani Urszuli Geras-Stodulskiej, pani Renaty Banaszczak, pani Justyny Kuźmińskiej odwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski  w Częstochowie.

           Celem pielgrzymki było ukazanie uczniom jednego z najważniejszych miejsc kultu maryjnego i najważniejszego centrum pielgrzymkowego katolików w Polsce, gdzie znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

        Uczestnicy wzięli udział we Mszy Świętej dziękczynnej za dar Pierwszej Komunii Świętej. Po Mszy pątnicy zwiedzali obiekty sakralne Jasnej Góry, uczestniczyli w rozważaniach Drogi Krzyżowej  na Wałach Jasnogórskich.

         Zorganizowana wycieczka miała także na celu realizację projektu obchodów 90-lecia istnienia Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie, podczas której zawierzyliśmy Matce Bożej opiekę nad całą społecznością szkolną  i podziękowaliśmy za dotychczasowe 90 lat.

                                                                                                                           Opr. Ewa Majorek

                                                                                                                            Monika Kurowska

     

  • Najmłodsi uczniowie laureatami Powiatowego Konkursu Plastycznego “Mama, Tata Ja”

    23 maja w Galerii Trakt rozstrzygnięty został konkurs plastyczny “Mama, Tata Ja”. Zadaniem uczestników było namalowanie swojej rodziny oraz przedstawienie wspólnie spędzanych chwil.

    Komisja w składzie:

    Emilia Zielińska – artysta plastyk , instruktor plastyki SCK

    Marta Wasilewska -kierownik Sekcji Twórczości Przestrzennej i Sztuk Pięknych SCK

    Monika Boruta-Sałacińska – artysta plastyk , instruktor plastyki SCK

    wyłoniła zwycięskie prace, a wśród których znajdowały się prace uczennic naszej szkoły.

    W kategorii - Przedszkola i klasy 0:

    2 nagrodę zdobyła Anna Kaniecka - uczennica oddziału przedszkolnego 0a

    Wyróżnienie otrzymała Antonina Łukawska - uczennica oddziału przedszkolnego 0b

     

    Gratulujemy! Życzymy dalszych sukcesów i rozwijania swoich pasji.

  • Sukces w Powiatowym Konkursie Plastycznym "Zawód który podziwiam"

    17 maja 2024 r. podczas Trzecich Rodzinnych Targów Pracy nastąpiło rozstrzygnięcie powiatowego konkursu plastycznego, w którym brali udział najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej, pt.  „Zawód który podziwiam”.

    W kategorii 6-9 lat:

    II miejsce zajęła Anna Kaniecka z oddziału przedszkolnego 0a.

    Wyróżnienia otrzymali: Norbert Cieślak i Wojciech Walczak z klasy 1b.

    Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  • Rozstrzygnięcie konkursu "Józef Piłsudski w oczach dzieci"

    W ramach obchodów 90-lecia istnienia naszej szkoły uczniowie klas 0-3 wzięli udział w konkursie plastycznym „Józef Piłsudski widziany oczami dziecka”.

    Celem konkursu było:

    - uatrakcyjnienie obchodów 90-lecia istnienia naszej szkoły, 
    - przybliżenie uczestnikom konkursu sylwetki Marszałka Józefa Piłsudskiego,
    - prezentacja własnych dokonań twórczych,
    - kształtowanie postaw twórczych i kreatywności.

    Uczniowie zainspirowani przez wychowawców wykorzystując dowolne techniki plastyczne, stworzyli wyjątkowe portrety patrona naszej szkoły.

    W dniu 24 maja Pani Dyrektor Elżbieta Kopka oraz Pani Wicedyrektor Marzena Ryfa-Kowalczyk uroczyście wręczyły nagrody laureatom, jak i uczestnikom, którzy wzięli udział w konkursie.

    Oto zwycięzcy:

    Odział przedszkolny 0a:

    I msc. – Anna Karpińska

    II msc.- Patrycja Wolska

    III msc. – Julia Grabarek

    Wyróżnienie – Anna Olkowicz

    Odział przedszkolny 0b:

    I msc. – Zofia Charazińska

    II msc.- Agata Dragan

    III msc. – Ala Imińska

    Wyróżnienie – Antonina Łukawska, Hanna Kopka

    Klasa Ia :

    I msc. – Matylda Nowak

    II msc.- Nikola Zientara

    III msc. – Szymon Róg

    Wyróżnienie – Bartłomiej Bogiel

    Klasa Ib :

    I msc. – Tymoteusz Świerczyński

    II msc.- Wojciech Walczak

    III msc. – Norbert Cieślak

    Wyróżnienie – Antoni Kaniecki, Julia Zając

    Klasa II :

    I msc. – Pola Jażdżyk

    II msc.- Oliwia Olkowicz

    III msc. – Julia Kujawa

    Wyróżnienie – Wojciech Majewski, Jan Stefaniak, Kacper Kamiński, Katarzyna Szymańska

    Klasa III a:

    I msc. – Mateusz Gać

    II msc.- Julia Górska

    Wyróżnienie – Franciszek Stefaniak

    Klasa III b:

    I msc. – Malwina Błaszczyk

    II msc.- Julia Sitkiewicz

    III msc. – Magdalena Brzeska

    Wyróżnienie – Agata Ziarek, Zofia Banaszczak

     

    Organizatorami konkursu byli: Monika Kurowska, Urszula Geras - Stodulska, Hanna Marciniak, Aneta Gorzka, Justyna Lewandowska.

    Patronat honorowy objęła Pani Dyrektor Elżbieta Kopka.

    Dziękujemy sponsorom: Pani Monice Kujawa – Biblioteka szkolna, Pani Ewa Majorek – SKO oraz Wydawnictwu MAC Edukacja.

    Wszystkim składamy Gratulacje!!!

    Organizatorzy

  • XI Memoriał absolwenta Szkoły Sylwestra Rozdżestwieńskiego

    15 maja 2024 r. przypadała 11 rocznica śmierci honorowego obywatela miasta Sochaczew oraz Gminy Iłów Sylwestra Rozdżestwieńskiego. Wśród gości chcących uczcić pamięć śp. Sylwestra Rozdżestwieńskiego byli m.in.  Wójt Gminy Iłów Jan Kraśniewski, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Sochaczewie, Zenon Grąbczewski Powiatowy Związek Sportowy, Radna Gminy Iłów Pani Małgorzata Zawadzka. Kierownik Hali Sportowej Pani Edyta Róg, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie Elżbieta Kopka, Prezes Klubu Sportowego Fortuna II Monika Kujawa.

    W godzinach porannych, przyjaciele, sympatycy, samorządowcy oraz młodzież pojawili się na terenie sochaczewskiego MOSiR-u, gdzie była symboliczna linia startu. Uczestnicy rozpoczęli memoriał marszobiegiem, wykonali rundę wokół stadionu a następnie autobusami przejechali do Szkoły Podstawowej w Żukowie. Od danego momentu przez całą trasę jechał autobus, do którego można było wsiąść i odpocząć, a sztafeta na całej długości była wymieniana.

    Sztafetowy Bieg Pamięci Sylwestra Rozdżestwieńskiego  jest wyjątkowy - tu nie liczy się żaden wynik, a wszyscy zebrani mają jeden cel: uczcić pamięć przyjaciela, wychowawcy, pedagoga, wielkiego miłośnika sportu. Szkoły reprezentowali uczniowie, którzy mieli okazję zapoznać się z sylwetką jednego z najbardziej znanych, współczesnych mieszkańców Sochaczewa i Iłowa. Bieg pod nadzorem Bogusława Ksyny został zakończony na iłowskim cmentarzu, gdzie  złożono kwiaty i zapalono znicze przy grobie śp. Sylwestra Rozdżestwieńskiego. Było dużo poruszających chwil, w których Ci którzy mieli okazję poznać pana Sylwestra wspominali go podkreślając jak ważną rolę odegrał dla sportu, również szkolnego w naszym powiecie.

    Tradycyjnie na koniec Biegu wszyscy uczestniczy zostali zaproszeni przez Panią Dyrektor Elżbietę Kopka na poczęstunek i krótką chwilę wspomnień w postaci przygotowanej prezentacji, a także opowieści przyjaciół, współpracowników pana Sylwestra. Myślom i wspomnieniom towarzyszyły słowa księdza Jana Twardowskiego „Można odejść na zawsze, by stale być blisko”. Pan Zenon Grąbczewski, Pan Bogusław Ksyna i Pani Elżbieta Kopka wspominali i opowiadali o ich osobistych relacjach z panem Sylwestrem.

     

    Monika Kujawa

     

  • Jubileusz 90-lecia Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie

    Ksiądz Maksymilian Grochowiak powiedział: „Szkoła polska to przybytek kultury i oświaty, to matka, siła duszy polskiej. Ona jest kuźnią młodych serc i dusz. W niej zahartowana młodzież przetrwa najgorsze burze”. Społeczność Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie, świadoma słów księdza Grochowiaka oddała cześć swojej szkole oraz tym wszystkim, którzy zetknęli się z nią na przestrzeni lat i z wielkim poświęceniem dbali o to, by, jak powiedział Janusz Korczak, „…wykuwać najświętsze hasła, by szkoła była kuźnią, przez którą przepływa wszystko, co daje życie”.

    Z wielką radością i dumą dyrekcja, nauczyciele, uczniowie, Rada Rodziców Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie, byli dyrektorzy, emerytowani nauczyciele, przedstawiciele lokalnych samorządów i instytucji, absolwenci, rodzice, przyjaciele szkoły i mieszkańcy Gminy Iłów świętowali jubileusz 90-lecia szkoły.
    Te wyjątkowe obchody były świętem nie tylko tej instytucji, ale całej społeczności, która przez  lata wspierała rozwój edukacji i kultury w Iłowie i okolicach. Był to czas, aby oddać hołd poprzednikom, którzy przyczynili się do rozwoju szkoły i edukacji iłowskiej społeczności, wspólnie kultywować historię, upamiętnić pokolenia nauczycieli, uczniów oraz absolwentów, którzy przekazali wartości, na których budujemy naszą przyszłość. Obchody były również okazją do spotkania międzypokoleniowego, gdzie absolwenci różnych roczników mogli podzielić się swoimi wspomnieniami i doświadczeniami. Był to czas rozmów, wspólnych zdjęć i świętowania sukcesów.

    Główne obchody przypadły na dzień 21 maja 2024 roku. Uroczystość rozpoczęto mszą świętą w intencji założycieli szkoły, dyrekcji, nauczycieli, pracowników, uczniów i wszystkich, którzy tworzyli Szkołę Podstawową w Iłowie. Następnie dyrekcja, przedstawiciele uczniów i nauczycieli złożyli kwiaty pod obeliskiem Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz pod Tablicą upamiętniającą Nauczycieli Tajnego Nauczania Dzieci i Młodzieży na terenie Gminy Iłów. O godz. 10.00 rozpoczęła się uroczysta akademia w auli szkolnej im. Jana Pawła II w Szkole Podstawowej w Iłowie, której głównym punktem był program artystyczny „Nasza Szkoła dawniej i dziś” oraz wystąpienia okolicznościowe licznie przybyłych gości. Na uroczystość wykonana została okolicznościowa wystawa pod tytułem „90-lecie naszej szkoły”. Sprawiła ona dużo radości zaproszonym absolwentom szkoły, gdyż wielu gości rozpoznało siebie z lat szkolnych. Obchody zakończono wspólnym obiadem.

                Inauguracja projektu upamiętnienia 90 – lecia powstania Szkoły Podstawowej w Iłowie nastąpiła 23 kwietnia 2024 roku III Powiatowym Konkursem Pieśni Patriotycznej i Legionowej. Przeprowadzono także I Powiatowy Konkurs Wiedzy o Marszalku Józefie Piłsudskim – „Józef Piłsudski – twórca wolnej Polski”. Ponadto w uroczyste obchody wpisały się konkursy plastyczne: „Piłsudski w oczach dziecka” oraz „Nasz patron” w formule komiksu. Uczniowie z klas starszych uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Oprócz tego podjęto wiele innych inicjatyw i aktywności o charakterze lokalnym i patriotycznym, m.in.: podchody – gra terenowa „Zawód żołnierz dawniej i dziś”, pieczenie ciasteczek w kształcie symboli Polski. XI Memoriał absolwenta Szkoły Sylwestra Rozdżestwieńskiego. W tym roku połączyliśmy obchody Memoriału z pamięcią o zmarłych dyrektorach szkoły, nauczycielach pracujących w naszej szkole, a także absolwentach. Jednym z ostatnich punktów obchodów będzie międzypokoleniowe spotkanie absolwentów, które nastąpi 7 czerwca 2024 r.

    Dziękujemy wszystkim gościom, darczyńcom i przyjaciołom szkoły za przybycie na uroczystość 90 – lecia i pomoc w organizacji tego ważnego wydarzenia. Życzymy szkole kolejnych 90-ciu lat świetności.

                Na koniec krótki rys historyczny Szkoły Podstawowej   im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie. Historia Szkoły Podstawowej w Iłowie sięga połowy XVIII wieku, kiedy to jeszcze przed rokiem 1900 (tysiąc dziewięćsetnym) mieściła się ona w drewnianym, wynajętym budynku i mieściła trzy oddziały. W 1900 roku szkoła została przeniesiona do murowanego budynku, w który mieścił się Urząd Gminy. Po I wojnie światowej liczba dzieci wzrosła, z powodu ustawy o obowiązku szkolnym. Wynajęto sale w dwupiętrowym domu
    w Iłowie. Część klas mieściła się budynku państwowym w Krzyżyku. W 1931 roku decyzją Rady Gminy postanowiono zbudować nowy budynek szkoły. Budowę rozpoczęto w 1932 roku, a ukończono w 1934. To właśnie na ten czas datujemy powstanie szkoły. Jak na ówczesne czasy szkoła była dobrze wyposażona. Miała liczne pomoce naukowe do fizyki i geografii, mapy konturowe z linoleum, warsztat stolarski, fisharmonię, maszynę do szycia, ilustracje do nauki języka polskiego, biologii i religii. Szkoła nosiła nazwę: 7 klas Szkoły Powszechnej w Iłowie. W księdze ocen z 1935/1936 roku istnieje wpis: „im. Marszałka Józefa Piłsudskiego”. Po wybuchu II wojna światowej szkołę zamieniono na koszary. Budynek służył dzieciom i nauczycielom niemieckim. Po wojnie nauczyciele polscy powrócili do Iłowa, aby podjąć pracę. Budynek szkoły ocalał, ale wymagał remontu. Brakowało ławek, stołów, pomocy naukowych. W latach 1948/49 szkoła nosiła nazwę: Szkoła Powszechna w Iłowie. Liczyła 10 klas.  W latach 1950 – 1968 rozbudowano szkołę. Powstała sala gimnastyczna i połączenie sanitarne wraz z kotłownią. Założono centralne ogrzewanie i urządzenia wodno – kanalizacyjne. Zbudowano budynek mieszkalny dla nauczycieli. Powstały: izba harcerska, biblioteka, spółdzielnia uczniowska i pracowania zajęć technicznych. Pomysł przywrócenia szkole imienia zrodził się w 2003 roku po odnalezieniu starych ksiąg ucznia z roku 1936, gdzie widniał wpis Szkoła Powszechna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W 2003 Rada Gminy na wniosek społeczności szkolnej podjęła uchwałę o nadaniu szkole imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystość odbyła się 5 grudnia 2004 roku w dniu urodzin Marszałka. Z okazji tego wydarzenia ufundowano sztandar szkoły, powstała pamiątkowa tablica oraz skomponowano hymn szkoły.

                                                                                           Społeczność szkoły
                                                                                           im Marszałka Józefa Piłsudskiego
                                                                                           w Iłowie

     

     

  • Wycieczka przedszkolaków do płockiego Kina Przedwiośnie

    10 maja 2024 r. oddziały przedszkolne 0a, 0b i 0g odbyły wycieczkę do Płocka. Celem wycieczki było obejrzenie spektaklu „Baśnie Andersena” wystawianego przez Poznański Teatr Aktora w Kinie Przedwiośnie.

    Dzieci miały okazje zobaczyć na scenie „Nowe szaty Cesarza” oraz „Brzydkie kaczątko”, ciekawe kostiumy, barwna sceneria oraz wesoło przedstawione postaci sprawiły, że dzieci z zaciekawieniem obejrzały całe przedstawienie trwające 60 minut.

    Karolina Mikołajczyk

  • Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych prowadzona na rok szkolny 2024/2025

    Opis: ℹ️Termin składania wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej - od 15 maja 2024 r. do 29 maja 2024 r. do godz. 15.00.

    Opis: ℹ️Terminy postępowania rekrutacyjnego zostały określone w Załączniku Nr 1 do zarządzenia Nr 6 Mazowieckiego Kuratora Oświaty z dnia 29 stycznia 2024 r.

    Opis: ℹ️Rekrutacja odbywa się za pomocą elektronicznego systemu naboru.

    Opis: ℹ️Adres strony dla kandydata: sochaczew.edu.com.pl

    Opis: ℹ️W systemie kandydat zakłada swoje indywidualne konto (ważne! zapamiętać login i hasło) wypełnia wniosek o przyjęcie do szkoły, a następnie wydrukowany i podpisany przez rodziców/prawnych opiekunów zanosi wraz z załącznikami do szkoły pierwszego wyboru (kandydat, który zaznaczy we wniosku dodatkowe kryterium brane pod uwagę w procesie rekrutacji, dołącza do wniosku odpowiedni dokument potwierdzający jego spełnianie).

    Opis: ℹ️UWAGA!

    • we wniosku kandydat może wybrać 3 szkoły

    • kandydata do oddziału przygotowania wojskowego w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie będzie obowiązywała dodatkowo próba sprawności fizycznej (dotyczy to każdego kandydata, który wybrał ten oddział, bez względu na kolejność tego oddziału na liście preferencji). W dniu przystąpienia do próby sprawności fizycznej kandydat zobowiązany jest przedłożyć w szkole orzeczenie lekarskie wydane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej o posiadaniu bardzo dobrego stanu zdrowia umożliwiającego podjęcie nauki w tym oddziale oraz pisemną zgodę rodziców na uczęszczanie do tego oddziału.

    Opis: ℹ️Lista preferencji - to lista wszystkich oddziałów, wybranych przez kandydata, uszeregowanych według poziomu istotności, od oddziału, na którym zależy mu najbardziej, do oddziału, na którym zależy mu najmniej.

    Szkoła pierwszego wyboru - to placówka, którą we wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej kandydat wybrał na pierwszym miejscu.

    Opis: ℹ️Kolejne istotne terminy w procesie rekrutacji:

    3 czerwca 2024 r. – 4 czerwca 2024 r. - próba sprawności fizycznej przeprowadzona w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie (oddział przygotowania wojskowego);

    3 lipca 2024 r. - 10 lipca 2024 r. do godz 15:00 - uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty;

    3 lipca 2024 r. - 10 lipca 2024 r. do godz 15:00 - złożenie nowego wniosku oraz możliwość zmiany wcześniej wybranych szkół.

    W celu wprowadzenia zmiany wyboru szkół w już złożonym wniosku kandydat powinien:

    1. zwrócić się do szkoły pierwszego wyboru o anulowanie złożonego wniosku,

    2. wprowadzić zmiany we wniosku,

    3. ponownie złożyć wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w aktualnej szkole pierwszego wyboru.

    UWAGA! Na tym etapie nie ma już możliwości ubiegania się o przyjęcie do oddziału przygotowania wojskowego w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie;

    19 lipca 2024 r. do godz. 12:00 – podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych;

    19 lipca 2024 r. – 24 lipca 2024 r. do godz. 15:00 - potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowej, także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem;

    25 lipca 2024 r. do godz. 14:00 - podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.

    Opis: ℹ️UWAGA! O przyjęciu do szkoły nie decyduje kolejność zgłoszeń, tylko suma uzyskanych punktów.

    ℹ️Punkty naliczane są zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów.

     

    Monika Kujawa

     

  • Tydzień pod znakiem zawodów lekkoatletycznych

    Trójbój lekkoatletyczny – Młodzieszyn dnia 07.05.2024

    We wtorek uczestniczyliśmy w zawodach skierowanych dla uczniów klas 4-5 szkoły podstawowej. Rywalizowały zespoły dziewcząt i chłopców składające się z 5 osób. Wszyscy zawodnicy uczestniczyli w biegu na 60m, skoku w dal i rzucie piłeczką palantową. Wyniki przeliczane są na punkty które zsumowane dają wynik drużyny (szkoły). W zawodach nasi chłopcy zajęli 1 miejsce natomiast dziewczęta 2 miejsce przegrywając 3 punktami z zespołem z SP Lasocin.  Chłopcy awansowali na zawody międzypowiatowe. Opiekun Mariusz Pakuła.

    Czwórbój lekkoatletyczny – Młodzieszyn dnia 09.05.2024

    W czwartek rywalizowały uczniowie z klas 5-6 którzy nie brali udziału w trójboju oraz sztafety.  Wszyscy zawodnicy uczestniczyli w biegu na 60m, skoku w dal i rzucie piłeczką palantową i biegu 600m dziewczęta i 1000m chłopcy. W zawodach nasi chłopcy zajęli 4 miejsce natomiast dziewczęta 6 miejsce. Opiekunowie Daria Engwert-Owczarek i Piotr Piotrowski. Na koniec odbył się festiwal sztafet:

    Sztafeta 4x100m

    Dziewczęta IV miejsce

    Chłopcy III miejsce

    Sztafeta szwedzka (100m, 200m, 300m, 400m)

    Dziewczęta III miejsce

    Chłopcy I miejsce – awans na zawody międzypowiatowe

    Lekkoatletyka – Sochaczew dnia 10.05.2024

    W piątek w zawodach uczestniczyli uczniowie klas 7-8 w konkurencjach: 100m, 200m, 300m, 600m, 1000m, skok w dal, skok wzwyż, pchnięcie kulą, sztafeta 4x100m i sztafeta olimpijska. Pierwsze trójki z każdej konkurencji i zwycięzcy sztafet uzyskali awans na zawody rejonowe. Opiekunowie Mariusz Pakuła i Monika Kujawa. Najlepsze wyniki:

    600m – Alan Skrobosz 1 miejsce

    Pchnięcie kulą – Radosław Papierowski 1 miejsce

    Sztafeta 4x100m – 1 miejsce

    Sztafeta olimpijska - 1 miejsce

     

  • Podchody „Zawód żołnierz dawniej i dziś- Józef Piłsudski”

    W dniu 13 maja 2024 roku klasy- IIIa i  IIIb wzięły  udział w projekcie „Zawód żołnierz dawniej i dziś- Józef Piłsudski”, który obejmował podchody oraz zajęcia w klasie- rysowanie komiksu. Zabawa w podchody  polegała na ukryciu zadań w terenie - w Parku Stulecia, a następnie podzieleniu się na zespoły. Drużyny miały za zadanie odnaleźć ukryte zadania, kierując się wg  strzałek  i rozwiązując po drodze zagadki, krzyżówki. Odbyła się również zabawa ruchowa ”Musztra wojskowa”, którą prowadził uczeń. W trakcie wykonywania zadań uczniowie dużo dowiedzieli się o wojsku oraz naszym patronie. Podchody zakończyły się ułożeniem przez dzieci z patyków Napisu – Piłsudski. Zajęcia te skłaniały do myślenia, nauczyły współpracy w grupie i odpowiedzialności.  Stworzyły poczucie łączności z naturą. Poza tym podchody to była przede wszystkim wielka frajda!

    Dalsza część zajęć  poświęcona była rysowaniu przez uczniów komiksu na temat ”Wielki człowiek- Józef Piłsudski”. Wychowawcy zapoznali dzieci z charakterystycznymi cechami komiksu czyli: dużą ilością obrazków, krótkim tekstem ograniczonym do wypowiedzi bohaterów często umieszczonych w tzw. „chmurkach”. Krótkie historyjki z morałem przedstawione w komiksach uczą najmłodszych, jak należy postępować w życiu i posiadają walory edukacyjne. Zarówno podchody jak i praca z komiksem  przyniosły dzieciom  wiele radości. Dzień 13 maja  możemy  z całą pewnością zaliczyć do udanych.

    Koordynatorzy projektu

    Urszula Geras-Stodulska

    Monika Kurowska

    Agnieszka Pytkowska

    Justyna Lewandowska

  • Powodzenia Ósmoklasiści!

    Drodzy Uczniowie i Uczennice,

    Przed Wami egzamin ósmoklasisty - ważny krok na drodze edukacyjnej, który otwiera przed Wami nowe możliwości i wyzwania. To czas, aby pokazać, jak wiele się nauczyliście i jak bardzo jesteście gotowi na kolejne etapy w nauce.

    Życzę Wam, aby ten egzamin był nie tylko sprawdzianem wiedzy, ale również okazją do wykazania się determinacją i odwagą w dążeniu do celu. Niech każde zadanie stanie się dla Was szansą na pokazanie swoich najlepszych stron.

    Wierzę, że lata nauki zaowocują teraz, gdy będziecie podejmować decyzje o wyborze ścieżki edukacyjnej w szkole ponadpodstawowej. Niech marzenia o wymarzonej przyszłości staną się dla Was motywacją do działania.

    Rodzicom, Wychowawcom i Nauczycielom dziękuję za wsparcie, cierpliwość i trud włożony
    w edukację naszych uczniów. Wasza praca jest nieoceniona, a efekty Waszego zaangażowania widoczne są każdego dnia.

    Życzę Wam, Drodzy Rodzice, aby sukcesy Waszych dzieci były źródłem radości i dumy. Niech ich osiągnięcia będą odzwierciedleniem Waszej miłości i wsparcia.

    Uczniom klasy ósmej życzę, aby egzamin ósmoklasisty był początkiem drogi do spełnienia marzeń i realizacji planów na przyszłość.

    Połamania piór!

                                                                                                        Z szacunkiem,
                                                                                                        Elżbieta Kopka
                                                                                                        dyrektor szkoły
     

  • Zaproszenie na uroczyste obchody Jubileuszu 90-lecia naszej szkoły

    Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Uczniowie oraz Rada Rodziców

    Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie

    mają zaszczyt zaprosić
    Dyrektorów, Emerytowanych Nauczycieli, Absolwentów, Rodziców, Przyjaciół szkoły,

     oraz wszystkich mieszkańców gminy Iłów
     na uroczyste obchody Jubileuszu  90 -lecia naszej szkoły
    w dniu 21 maja 2024 r.

    Z wielką radością i dumą zapraszamy Państwa na obchody 90-lecia naszej szkoły.
    To wyjątkowe święto jest celebracją nie tylko naszej instytucji, ale całej społeczności, która przez te wszystkie lata wspierała rozwój edukacji i kultury w naszym Iłowie i okolicach.

    Jest to czas, aby oddać hołd naszym poprzednikom, którzy przyczynili się do rozwoju szkoły
    i edukacji w naszej społeczności. Chcemy wspólnie kultywować historię, upamiętnić pokolenia nauczycieli, uczniów oraz absolwentów, którzy przekazali nam wartości, na których budujemy naszą przyszłość.

    Obchody będą również okazją do spotkania międzypokoleniowego, gdzie absolwenci różnych roczników będą mogli podzielić się swoimi wspomnieniami i doświadczeniami. To czas na rozmowy, wspólne zdjęcia i świętowanie sukcesów.

    Zapewniamy, że program jubileuszu będzie pełen atrakcji, w tym występów artystycznych, wystaw i prezentacji dotyczących historii szkoły. Nie zabraknie również czasu na rozmowy przy kawie i wspólne świętowanie.

    Inauguracja  projektu nastąpiła  23 kwietnia 2024r. podczas III Powiatowego Konkursu Pieśni Patriotycznej i Legionowej i potrwa do 21 czerwca 2024 r.

    Harmonogram uroczystości w dniu 21 maja 2024r. obejmuje miedzy innymi:

    • 8.00 - Udział we Mszy Świętej w intencji założycieli szkoły, dyrekcji, nauczycieli, pracowników,  uczniów i wszystkich, którzy tworzyli Szkołę Podstawową w Iłowie
    • 9.00  - Złożenie kwiatów pod obeliskiem Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz pod Tablicą upamiętniającą Nauczycieli Tajnego Nauczania Dzieci i Młodzieży na terenie Gminy Iłów
    • godz. 10.00  uroczysta akademia w auli szkolnej im. Jana Pawła II w Szkole Podstawowej w Iłowie

    - wystąpienia okolicznościowe,

    - podsumowanie konkursów i projektów,

    - program artystyczny pt. „Nasza Szkoła dawniej i dziś”,

    - wystąpienia Absolwentów Szkoły.

    • 12.00  - zwiedzanie wystaw okolicznościowych

    - spacer Absolwentów po szkole,

    - spotkania międzypokoleniowe

    • 13.00  - Poczęstunek

    Ponadto 7 czerwca 2024 r. o godz. 18.00 zaplanowane jest międzypokoleniowe spotkanie Absolwentów. Zapisy i pytania w tej sprawie proszę kierować do Sekretariatu szkoły.
    Z niecierpliwością czekamy na możliwość wspólnego świętowania z Państwem.

    Z wyrazami szacunku
    Elżbieta Kopka
    dyrektor szkoły

  • Pisaliśmy Trzecioteścik

    Dnia 10 maja uczniowie z klasy III a i III b odświętnie ubrani  pisali test trzecioklasisty, jako sprawdzian wiedzy i umiejętności zdobytych w klasach I-III.
    Test opracowany był  przez wydawnictwo OPERON, do którego przesłane zostaną wyniki testu z języka polskiego, matematyki i przyrody celem podsumowania pierwszego etapu edukacyjnego. Trzecioklasiści twierdzili, że test nie sprawił im zbyt dużych trudności, co świadczy o tym, że dobrze opanowali materiał dydaktyczny objęty programem klas I-III i są dobrze przygotowani do kolejnego etapu edukacji, który obejmuje klasy IV – VIII. Życzymy im przy tej okazji jak najlepszych wyników oraz samych szóstek i piątek w kl. IV. Powodzenia!

    Monika Kurowska

    Urszula Geras - Stodulska

     

strona:

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie
    Szkoła Podstawowa w Iłowie, ul.Płocka 14
    96-520 Iłów, powiat sochaczewski
  • (24) 2774-123

Galeria zdjęć