• ZARZĄDZENIE nr 3/2018/2019

    ZARZĄDZENIE nr 3/2018/2019

    Dyrektora Szkoły Podstawowej im . Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie

    z dnia 27 września  2018 r.

     

     

    Na podstawie art. 68 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. z 2017 r., poz. 1603)

    zarządzam, co następuje:

    §1

    W roku szkolnym 2018/2019 ustalam następujące dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych :  

    • 02 listopada 2018r.,
    • 10 kwietnia 2019r.,
    • 11 kwietnia 2019r.,
    • 12 kwietnia 2019r.,
    • 15 kwietnia 2019r., 
    • 16 kwietnia 2019r.,
    • 17 kwietnia  2019r. ,
    • 02 maja 2019r.

     

    W dniach tych nie będzie obiadów i dowozów.  Uczniowie mają możliwość udziału w zajęciach wychowawczo- opiekuńczych.
     

    §2

     

    Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania. 

     

     

                                                                                   Dyrektor Szkoły Podstawowej

                                                                                                 Ewa Ryfa

  • Jesienne zajęcia przyrodnicze w Rezerwacie Rzepki

    Dnia 10 października 2018 r. uczniowie klasy III i klasy VIA ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie wraz z wychowawczynią p. Renatą Majewską oraz nauczycielem przyrody p. Anetą Dąbrowską Gorzką, udali się do lasu we wsi Rzepki na lekcję przyrody w terenie. Na miejscu powitał je leśniczy Leśnictwa Rzepki p. Mateusz Szulc. Swoje spotkanie rozpoczął od przedstawienia pracy leśnika oraz przypomniał zasady zachowania obowiązujące w lesie.

    Uczniowie klasy szóstej z kolei przypomnieli budowę i instrukcję korzystania z kompasów oraz ćwiczyli z młodszymi uczestnikami wycieczki wyznaczanie kierunków geograficznych w lesie. Następnie dzieci udały się na długi spacer. Po drodze rozpoznawały gatunki drzew i krzewów oraz warstwy lasu. Młodsi i starsi uczniowie doskonale poradzili sobie z pomiarem obwodu drzew i obliczaniem ich wieku z użyciem wzoru. Wykorzystując lupy dzieci oglądały bogaty świat runa i ściółki leśnej. Pan leśniczy wskazał wycieczkowiczom pomnik przyrody – stary dąb zamieszkały przez szerszenie. Zachowując bezpieczną odległość, uczniowie przez lornetki obserwowali energiczne zachowania tych owadów.

    Zajęcia terenowe poświęcone były też rozpoznawaniu gatunków grzybów, szczególnie pasożytów drzew, a także roli gospodarki leśnej prowadzonej przez Leśnictwo Rzepki. Zorganizowana lekcja w ekosystemie leśnym doskonale utrwaliła wiadomości dzieci, rozwinęła także możliwość współpracy uczniów młodszych i starszych oraz nauczycieli.

     Organizatorzy: R. Majewska i A. Gorzka

  • Dzień otwarty

    Dzień otwarty dla Rodziców uczniów Szkoły Podstawowej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Iłowie odbędzie się dnia 25.10.2018 r. (czwartek) w godzinach 15:30-16:30.

  • „Bezpieczna droga do szkoły” w Iłowie

    16 października 2018r. w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie odbyło się spotkanie uczniów klas I-III z przedstawicielami kampanii informacyjno - prewencyjnej "Bezpieczna droga do szkoły".            Uczestniczyli w niej:

    • Przewodniczący Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej w Sochaczewie –pan Sławomir Tomaszewski
    • Kierownik placówki terenowej KRUS w Sochaczewie- pani Marlena Kowalska
    • Doradca Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego- pani Kamila Kalińska
    • Sierżant sztabowy Powiatowej Komendy Policji w Sochaczewie- pani Izabela Pajek
    • Aspirant Sztabowy Powiatowej Komendy Policji w Sochaczewie- pan Paweł Rynkiewicz
    • Właściciel Gospodarstwa Sadowniczego „ Teczowy Ogród” pan Przemysław Wasilewski

    Funkcjonariuszka policji przeprowadziła pogadankę na temat bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym. Podkreślała że piesi są wśród uczestników ruchu drogowego grupą, która najbardziej narażona jest na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia. Tylko dzięki prawidłowemu, widocznemu szczególnie nocą oznakowaniu, można zapewnić względne bezpieczeństwo. Zachęcała też, by zawsze przekraczać jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych. Goście przekazali dzieciom kamizelki i opaski odblaskowe. Uczniowie od razu kamizelki przymierzyli i chętnie pozowali do zdjęć.  Na zakończenie dzieci obdarowane zostały przez pana Przemysława Wasilewskiego, właściciela firmy „Tęczowy ogród” jabłkami, sokami oraz zawieszkami.Wicedyrektor szkoły pani Renata Majewska zapewniła, że uczniowie będą używać kamizelki i opaski odblaskowe podczas wyjść w teren. „Jestem widoczny – jestem bezpieczny”.

     

     

  • Wycieczka klasa III -Klasa III w ośrodku Stowarzyszenia ZIARNO
    01.11.2018

     

    Klasa III wraz z wychowawczynią Majewską Renatą uczestniczyła w dniu 17 września 2018 r. w warsztatach edukacyjnych w ośrodku Stowarzyszenia ZIARNO, który znajduje się przy gospodarstwie ekologicznym w Grzybowie koło Płocka.

    W programie dnia uczniowie mieli zagwarantowane wegetariańskie śniadanko z lokalnych produktów ekologicznych.

    Podczas zajęć z Peterem Stratenwerthem poznały zasady funkcjonowania gospodarstwa ekologicznego oraz przyjrzały się z bliska pracy rolnika, dowiedziały się skąd pochodzą podstawowe produkty żywnościowe: mleko, jaja, jak robi się sery, masło, śmietanę oraz poznały zasady zrównoważonej konsumpcji.

    Dodatkową atrakcją dla dzieci była zabawa i karmienie małych kózek.

    W trakcie zajęć w Biopiekarni uczniowie dowiedzieli się wszystkiego o zbożach oraz rodzajach mąki, zobaczyły, jak miele się ziarno i upiekły razową bułkę.

    Podczas samodzielnego wykonywania świec z wosku pszczelego dzieci miały okazję zaznajomić się z tajnikami życia pszczół.

    Zajęcia przeprowadzone były metodami aktywnymi, dostarczyły uczniom wspaniałych wrażeń.

    Renata Majewska

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka klasa III -Klasa III w ośrodku Stowarzyszenia ZIARNO.

  • Edukacja klasy III w terenie

    Wychowawczyni klasy III p. Majewska Renata zorganizowała dla swojej klasy wycieczkę do Płocka w dniu 26 września 2018 r. Opiekę sprawowały panie: Kujawa Monika i Majorek Ewa.  Program wycieczki obejmował lekcję muzealną i warsztaty twórcze w Muzeum Mazowieckim,  w Spichlerzu - siedzibie Działu Etnografii. Zajęcia stanowiły atrakcyjną propozycję  wpisującą się w ideę nauki poprzez zabawę, a przeprowadziła je etnolog, pani Magdalena Lica-Kaczan, prywatnie mama uczennicy klasy trzeciej- Marysi.  Kolejnym punktem wycieczki była lekcja przyrody „ Fascynujący świat zwierząt” w płockim Ogrodzie Zoologicznym. Przewodnik podczas spaceru przybliżył dzieciom ZOO, pokazał zwierzęta z różnych stron świata, zwracał uwagę na różnice między gromadami. Lekcji towarzyszył pokaz zwierząt z możliwością ich dotykania i głaskania.

    Majewska Renata

       

  •                     

  • Dziesiąte jubileuszowe podsumowanie ogólnopolskiej akcji edukacji ekologicznej „ Ożywić pola”

    „Ożywić pola” to nazwa Ogólnopolskiego Programu Aktywnej Edukacji Ekologicznej  zainicjowanej w 2005r. przez Polski Związek Łowiecki. Właśnie od tego roku społeczność Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie aktywnie realizuje wszystkie założenia i cele programu. W ramach ostatniej edycji projektu  „Ożywić pola” – Rok gęgawy” przeprowadzono wiele zajęć edukacyjnych leśnymi drogami Leśnictwa Rzepki, spotkań  z myśliwymi z Koła Łowieckiego „Żbik” w  Iłowie. Ponadto wszyscy nauczyciele szkoły zaangażowali się w realizację licznych konkursów, inscenizacji, przedstawień i quizów związanych z bohaterem akcji. Uczniowie wraz z myśliwymi i koordynatorami akcji regularnie uczestniczyli w zajęciach pielęgnacyjnych remizy śródpolnej położonej we wsi Miękinki i Uderz. Dosadzono kilkanaście sztuk drzew, między innymi dęby szypułkowe, dęby czerwone, brzozy brodawkowate. Jednym z zadań realizowanych w ramach projektu była także obserwacja fauny i flory w ekosystemie polnym. Dzieci miały możliwość wykonania zdjęć najciekawszych okazów przyrodniczych, a następnie uczestniczenia w szkolnym konkursie fotograficznym. Wszystkie działania zostały docenione przez Komisję Konkursową PZŁ w Warszawie oceniającą sprawozdania. 26 września 2018r. wieloletni koordynatorzy akcji:  p. Ewa Ryfa, p. Renata Majewska, p. Aneta Dąbrowska- Gorzka, p. Monika Kurowska, a także myśliwi KŁ Żbik w Iłowie współpracujący ze szkołą: p. Krzysztof  Chmielecki i p. Igor Kowalski, uczestniczyli w uroczystym jubileuszowym podsumowaniu akcji. Nasza szkoła po raz kolejny znalazła się w gronie nagrodzonych laureatów. W tej uroczystości realizatorom akcji towarzyszył przedstawiciel organu prowadzącego szkołę – Wójt Gminy Iłów- p. Roman Kujawa, który złożył na ręce ogólnopolskiego organizatora akcji p. Mirosława Głogowskiego, piękne foldery promujące przyrodę Gminy Iłów. Nasza szkoła otrzymała wiele ciekawych i wartościowych pozycji książkowych dotyczących przyrody, edukacyjnych zeszytów ćwiczeń i kart pracy. Ponadto upominkami obdarowano myśliwych i nauczycieli. Jesteśmy dumni, że jako jedna z nielicznych szkół w woj. mazowieckim angażowaliśmy się w realizację każdej ogłoszonej akcji „Ożywić pola” i zawsze osiągaliśmy ogólnopolskie sukcesy, zawsze byliśmy w gronie laureatów lub finalistów. Program „Ożywić pola” harmonizuje z prowadzoną od kilku lat przez Polski Związek Łowiecki, akcją ochrony i rozwoju populacji zwierząt dziko żyjących. Działania i przedsięwzięcia promują realizację zasad zrównoważonego rozwoju i polityki ekologicznej. 

    Koordynatorzy akcji

         

  • „Niestraszki” w SP w Iłowie

    W r. szk. 2018/2019 uczniowie z klas I- III dołączyli do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej PZU „Odblaski” dbając w ten sposób o bezpieczeństwo na drogach. Stworzono zabawną postać, która pomoże przyciągnąć uwagę najmłodszych. Odblaskowy Niestraszek to bohater, który łączy temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym z bajkowym światem, do którego dzieci tak chętnie się przenoszą. Akcję te połączyliśmy ze spotkaniem funkcjonariuszy z Powiatowej Komendy Policji w Sochaczewie z uczniami naszej szkoły Przekazali oni   młodszym dzieciom w bardzo interesujący sposób informacje związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, a ze starszymi uczniami przeprowadzili pogadankę na temat cyberprzemocy i uzależnień od narkotyków i dopalaczy.

    Tego dnia wszyscy uczniowie z klas I- III otrzymali od dyrekcji szkoły odblaski „niestraszki”, które wywołały wiele pozytywnych emocji.

                                                                                                     Ewa Ryfa

       

     

  • ŚDTM w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie

     

                                                                  

     

    Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, odbywająca się zawsze w ostatni piątek września, która ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach, a także uświadomić, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym.

    W naszej Szkole Święto Tabliczki Mnożenia obchodziliśmy w ostatnim tygodniu września. Tegoroczna akcja odbyła się pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.

    Uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły przez cały tydzień "oswajali" się z tabliczką mnożenia.  Uczniowie przygotowali plakaty przedstawiające przykłady z tabliczki mnożenia oraz hasła informujące o odbywającym się święcie matematycznym, utrwalały tabliczkę mnożenia poprzez kolorowanki. Prace zostały wywieszone na korytarzu szkolnym.

    Jednym z zadań podjętych przez uczestników akcji  było egzaminowanie dorosłych  - mieszkańców Iłowa.  Patrole egzaminacyjne z klasy 7b wraz z p. J. Łęcką dnia 27.09.2018 roku udały się do kilku instytucji znajdujących się na terenie Iłowa. Wśród egzaminowanych byli pracownicy Banku Spółdzielczego, Urzędu Gminy.

    Cieszy fakt, że zdecydowana większość przeegzaminowanych osób wykazała się bardzo dobrą znajomością tabliczki mnożenia. Egzaminowani, którzy poprawnie odpowiedzieli na zadawane pytania otrzymali imienne certyfikaty oraz uzyskali Tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Akcja spotkała się z bardzo miłym odzewem osób dorosłych.

    Dnia 28. 09.2018 r. uczniowie klas III-VIII, uczniowie III klas gimnazjalnych oraz nauczyciele i pracownicy naszej szkoły wzięli udział w egzaminie z tabliczki mnożenia. Każda osoba wybierał los z 5 przypadkami mnożenia. Gdy wszystkie odpowiedzi były poprawne odpytywana osoba otrzymywała  Tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.

    Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. Mamy nadzieję, że to matematyczne święto, wejdzie na stałe do naszego szkolnego kalendarza.

    Lokalnymi koordynatorami akcji były panie: Marzena Ryfa-Kowalczyk, Małgorzata Gomoliszek, Renata Majewska, Joanna Łęcka.

  • Narodowe czytanie

    W dniu 28.09.2018 r. Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego  w Iłowie została zaproszona do  Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego „Dom na Szlaku” im. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie gdzie uczniowie klas VIII wraz Panią Dyrektor Ewą Ryfa, Panią Moniką Kujawa i Panią Elżbietą Modrzejewską włączyli się do akcji „Narodowego Czytania” „ Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej, oraz upamiętnienie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

                 Odczytywane fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego były przeplatane utworami patriotycznymi wykonywanymi przez Orkiestrę Dętą i solistów. Uczniowie naszej szkoły mogli usłyszeć następujące pieśni patriotyczne: „Ojczyzno ma”, „Pierwsza Kadrowa”, „ Pałacyk Michla”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani”, „Pierwsza Brygada”, „Serce w plecak”, „Piechota”.

    Na zakończenie zostały wręczone podziękowania, jak również dokonano stemplowania własnych egzemplarzy „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego okolicznościową pieczęcią.

     

    . „W literaturze polskiej nie ma lepszego, pełniejszego, celniejszego obrazu tamtych przeżyć niż Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Ostatnia powieść wybitnego autora, napisana została na gorąco, pod wrażeniem pierwszego entuzjazmu rodaków, ale też pierwszych rozczarowań; rozstrzygających zwycięstw, ale też brzemiennych w skutki błędów i zaniechań. Wrażliwość artystyczna i czuły „słuch społeczny” pozwoliły pisarzowi nie tylko docenić przełomowe dokonania i osiągnięcia, ale też bezbłędnie rozpoznać zagrożenia oraz przewidzieć ich przyszłe skutki. Wszystko to, co kłębiło się wówczas w duszach Polaków, odnajdujemy w tej książce – testamencie, apologii i przestrodze, którą u schyłku swego życia Żeromski pozostawił II Rzeczypospolite.

     

     

  • Trzecioklasiści z Iłowa świętują Dzień Programisty

    Dzień programisty obchodzimy 13 września (lub 12 września w roku przestępnym).

    Jest to 256-ty dzień w roku (256 = 2 do potęgi 8, czyli liczba związana z bajtami informatycznymi), dlatego też w przypadku lat przestępnych dzień ten jest obchodzony 12 września.

    Święto zostało ustanowione w Rosji, za pomocą oficjalnego dekretu Dmitrija Miedwiediewa dopiero w 2009 roku. Tym samym jest to jedno z najnowszych wydarzeń w naszych kalendarzach, będące znakiem naszych czasów, w których komputer i informatyka odgrywają coraz większą rolę. Z racji swojej „młodości” Dzień Programisty nie jest jeszcze mocno spopularyzowany w Europie i na świecie.

    Uczniowie klasy trzeciej z SP w Iłowie wraz z opiekunem p. E. Ryfą postanowili w tym dniu podjąć działania związane z programowaniem bez komputera. Ich zadanie polegało np. na  zaprojektowaniu drogi zgodnie z podanymi kodami, odszyfrowywaniu wyrazów używając podanego kodu. Wymagało to od dzieci dużego skupienia uwagi i koncentracji. Trzecioklasiści przekonali się, że można programować bez komputera i jednocześnie świetnie się przy tym bawić.

     

  • ZEBRANIE

    18.09.2018 r.  (wtorek) o godz. 16.00 w auli im. Jana Pawła II odbędzie się ogólne zebranie dla Rodziców. Po zebraniu ogólnym spotkania z wychowawcami klas.

  • Zmiana dowozu od dnia 10 września 2018r. czyli od poniedziałku.

    ROZKŁAD JAZDY OD DNIA 10 WRZEŚNIA 2018R.

    I AUTOKAR (GIMBUS)

     

    Trasa

    Odjazd

    Przyjazd

    1.

     Przejma - Iłów – Obory - Łady – Arciechów -  Bieniew – Uderz - Iłów

    6.30

    7.15

    2.

    Iłów – Brzozów A (przy trasie) – Brzozów  - Giżyczki (przystanek autobusowy  PKS) – Giżyce ( k. szkoły) – Piotrów – Olunin (przy trasie) – Szarglew (przy trasie) -Stegna (przy trasie)- Iłów
     

    7.15

    7.45

    3.

     Iłów –  Olunin – Henryków - Budy Iłowskie – Łaziska –– Miękinki – Stegna Stara –Stegna Nowa -  Iłów

    7.45

    8.15

     

        przerwa

    8.15

    13.10

    4.

    Iłów ––Uderz - Obory - Łady – Arciechów – Bieniew - Iłów 

    13.20

    14.00

    5.

    Iłów – Piskorzec (przy trasie) – Stegna (przy trasie) - Olunin – Henryków - Budy Iłowskie - Łaziska – Miękinki – Stegna Stara -  Iłów 

    14.10

    14.50

           

    6.

    Iłów – Piskorzec (przy trasie) - Stegna (przy trasie) – Olunin (przy trasie) - Piotrów – Giżyce – Giżyczki (przystanek PKS) - Brzozów – Iłów

    15.10

    15.40

    7.

    Iłów – Uderz – Obory - Łady – Arciechów - Bieniew - Iłów

    15.50

    16.10

    8.

    Iłów – Miękinki - Łaziska – Budy Iłowskie – Henryków -  Giżyce – Piotrów - Olunin – Stegna - Iłów - Przejma

    16.20

    17.30

  • Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

     

  • Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

    Dnia 3 września 2018 r. odbędzie się rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019:

    - godzina 9:00 msza św. w Kościele Parafialnym w Iłowie

    -po mszy św. nastąpi spotkanie uczniów z nauczycielami w auli szkoły, a następnie w klasach.

  • Zakończenie roku szkolnego 2017/2018

    Dnia 22 czerwca 2018 r. odbędzie się zakończenie roku szkolnego 2017/2018:

    - godzina 9:00 msza św. w Kościele Parafialnym w Iłowie

    -po mszy św. nastąpi spotkanie uczniów z nauczycielami w auli szkoły, a następnie w klasach.

  • Gaude Mater Polonia - mamy sukces

    13 czerwca 2018 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie udali się do Starostwa Powiatowego w Sochaczewie na uroczystą galę poświęconą rozstrzygnięcie konkursów (wpisujących się tematycznie w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę): fotograficznego ukazującego piękno ojczystej przyrody oraz „Drogi Polaków do Niepodległości”, a także dziennikarskiego pt. „Jak zostać rzetelnym i interesującym dziennikarzem w epoce informacji?” W obydwu konkurencjach nasi uczniowie zajęli wysokie noty. Kacper Krzemiński zabłysnął podwójnym talentem w konkursie fotograficznym. Nasz uczeń zdobył pierwsze miejsce w kategorii „natura” oraz drugie miejsce w kategorii „symbole niepodległościowe” Natomiast pozostali nasi uczniowie przygotowali prace literackie pod kierunkiem polonisty - p. Pawła Sarzała. Mają Nowak oraz Oliwier Dutkiewicz - werdyktem jury - na wyróżnienie, natomiast Aleksandra Wojtecka zdobyła pierwsze miejsce w kategorii prac indywidualnych.

    Maja Nowak uczennica klasy IVb zaprezentowała pracę poświęconą historii rodzinnej. Praca ta została wyróżniona przez jury. Maja urzekła nas nie tylko pięknem ojczystego krajobrazu „tuż zza oknem”, ale i smutną historią rodzinną czasów II wojny światowej. Uczennica jest autorką dwóch artykułów. Pierwszy nosi tytuł „ Ja i moja rodzinna historia”, a drugi zatytułowała „Ja i moja rodzinna okolica”. Okazało się, że rodzina Mai mocno ucierpiała w czasie okupacji, zaś jeden z jej praprzodków przypłacił życiem to, że był Polakiem. Został aresztowany, a następnie wywieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Majdanek, gdzie 9 stycznia 1943 roku poniósł śmierć. Naprawdę warto zapoznać się z historią rodzinną opowiedzianą przez Maję Nowak i jej bliskich, aby to co ważne ocalić od zapomnienia, zwłaszcza teraz, gdy podejmowane są próby zacierania granic pomiędzy ofiarami i sprawcami zbrodni czasów wojny i niemieckiej, hitlerowskiej okupacji.

    Z kolei Oliwier Dutkiewicz z klasy VIb w artykule „Ocalić od zapomnienia” poświęcił wiele uwagi przemianom cywilizacyjnym zachodzącym na polskiej wsi przełomu XX i XXI wieku. Ów swoisty rekonesans bacznego obserwatora wiejskiej rzeczywistości, młodego człowieka zafascynowanego pracą na roli i przepełnionego miłością do ziemi ojczystej ubogaca wywiad z mieszkanką dawnej wsi, której cenne refleksje i wspomnienia nie tylko napełniają nostalgią współczesnego czytelnika, ale nade wszystko przybliżają czasy, które już bezpowrotnie minęły. Co ciekawe cytowana przez Oliwiera Dutkiewicza rozmówczyni podnosi, iż relacje między ludźmi kształtowała obyczajowość ludowa oraz religia. Świat wartości był wspólny dla wszystkich mieszkańców wsi i dawał poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. To dlatego sąsiedzi chętnie pomagali sobie wzajemnie, pożyczali sprzęty, wspólnie modlili się, bawili się i odpoczywali, a życie toczyło się leniwie, spokojnie i bez stresu.

    Z kolei Aleksandra Wojtecka przybliżyła nam skrywaną przez lata historię rodzinną, sięgającą swoimi korzeniami rzeczywistości przedwojennej. Reportaż Oli nosi tytuł „Drugie życie” i opowiada historię przyjaźni polsko-niemieckiej. Oto ludzie, obywatele dawnej Rzeczpospolitej zdali egzamin z nie tylko człowieczeństwa, ale nade wszystko swoją postawą udowodnili, że tzw. wyższe wartości mają wymiar uniwersalny i ponadczasowy, a nawet ponadnarodowy. Autorka reportażu opowiada historię młodej Niemki, którą los na zawsze związał z polską rodziną, a konkretnie z jej bliskimi. Po zakończeniu II wojny światowej rodzina Aleksandry Wojteckiej udzieliła schronienia gospodarującym w majątku jeszcze przed wojną Niemcom, zaś najmłodszą z córek – Wandę - polskie dzieci uratowały od śmierci z rąk partyzantów. Trzeba przyznać, że młoda Niemka dobrze czuła się w rodzinie państwa Łapczyńskich, którzy opiekowali się jak tylko mogli sierotą, dawną niemiecką sąsiadką. Dziewczynka przeżyła wojnę i trudne czasy powojennej gehenny rządów władzy ludowej. Niestety, musiała opuścić terytorium Polski, a nade wszystko swoich przyjaciół i wyjechać do Kolonii. Tam wyszła za mąż, za człowieka, którego poznała jeszcze wtedy, gdy mieszkała u p. Łapczyńskich. Przyjaźń pomiędzy Niemką, a Polakami przetrwała nie tylko próbę czasu czy człowieczeństwa, ale nade wszystko odwagi cywilnej i trwała do końca życia 96-letniej Wandy. Warto pochylić się nad historią rodzinną mojej uczennicy Aleksandry i ocalić ją od zapomnienia.

                                                                                                              Paweł Sarzała

  • Informacja o projekcie edukacyjnym Szkoła Niepodległej realizowanym w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie.

     

    Szkoła Podstawowa w Iłowie przystąpiła do projektu edukacyjnego Szkoła Niepodległej w związku z ogłoszeniem przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Roku dla Niepodległej. W związku z projektem realizuje się następujące zadania:

    1. Udział w obchodach świąt państwowych- przygotowanie uroczystych akademii i wieczornic z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, Święta Niepodległości, Dnia Patrona Szkoły –Józefa Piłsudskiego.
    2. Otoczenie opieką miejsc pamięci – mogił żołnierz polskich poległych w czasie I i II wojny światowej- m. in. gen. Franciszka Włada oraz obelisków i tablic upamiętniających Józefa Piłsudskiego.
    3. Biało-czerwone pomniki – ozdobienie pomników współtwórców niepodległości barwami narodowymi.
    4. Złóż życzenia Marszałkowi – przygotowanie i wysłanie kartek z życzeniami urodzinowymi lub imieninowymi do Muzeum w Sulejówku.

                                                                                                 

    Koordynator

    Paweł Sarzała

strona:

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie
    Szkoła Podstawowa w Iłowie, ul.Płocka 14
    96-520 Iłów, powiat sochaczewski
  • (24) 2774-123

Galeria zdjęć