Przed rokiem 1900 szkoła mieściła się w drewnianym budynku wynajętym od gospodarza Wolskiego. Uczył nauczyciel Szczucki, prowadził trzy oddziały. Dzieci uczyły się w języku rosyjskim.
Po 1900 roku szkoła została przeniesiona do murowanego budynku, w którym mieścił się Urząd Gminy. Nauczycielem był Stankiewicz Antoni, następnie Kuźniarski Stanisław. Tak było do pierwszej wojny światowej. Po wojnie liczba dzieci uczęszczających do szkoły wzrosła za przyczyną ustawy o przymusowym pobieraniu nauki od lat 7 do 14. Kierownikiem był Frey, nastepnie Skwierczyński Marian. Dawna szkoła nie mogła pomieścić wszystkich dzieci. Wynajęto sale w dwupiętrowym domu, którego właścicielami byli pp. Wojno i Rybicki. Dom znajdował się w osadzie Iłów na rynku (budynek zniszczony podczas działań wojennych w 1939 r.). Część klas mieściło się w państwowym budynku w Krzyżyku.
W 1931 r. na zebraniu Rady Gminy postanowiono zbudować nowy budynek szkolny. Sprzedano murowany dom i łąki w Ładach (własność gminną). Otrzymane pieniądze przeznaczono na nową szkołę. Dołączono dobrowolne ofiary miejscowych obywateli.
W 1932 r. rozpoczęto budowę , a zakończono w 1934 r. Do budowy przyczynili się w dużej mierze: ówczesny wójt Łacheta Jan, kierownik szkoły Skwierczyński Marian, Stodulski Władysław, Kowalski Mieczysław.
W 1935 r. szkoła była wyposażona w liczne pomoce naukowe do fizyki i geografii. Jedna z sal tzw. geograficzna posiadała mapy konturowe na tablicach z linoleum. Szkoła posiadała warsztat stolarski, fisharmonię, maszynę do szycia, szereg ilustracji do nauki j. polskiego, biologii, religii. "Szkoła nosiła tytuł: 7-klas Szkoły Powszechnej w Iłowie".
W księdze ocen z 1935/1936 r. jest wpis "im. Marszałka Józefa Piłsudskiego".
W roku 1936 , kierownikiem szkoły był Skwierczyński Marian. Nauczyciele: Kacprzak K., Kacprzak Bronisława, Pawlakowa Zefiryna, Dembowski Henryk, Klatt Maksymilian, Zborowski M., Engelbrechtowa Olga, Mielke, Bolczakowa Maria, ks. proboszcz Molak Józef.
W 1938 r. na miejsce Klatta i Zborowskiego przyszło małżeństwo: Kuczyńska M., Kuczyński E.
Rok 1939. Wakacje.
Tynkowano szkołę. Zbliżał się wrzesień, a z nim wojenna zawierucha. Robotnicy pracujący przy szkole otrzymali karty mobilizacyjne. Roboty ustały. Front szkoły i strona wschodnia ukończone; zachodnia i północna nietknięte. Wydarzenia następują w zawrotnym tempie. Szkoła pełna uciekinierów. Naloty, bitwy wokół Iłowa. Wejście Niemców. Szkołę zamieniono na koszary. Żołdactwo niemieckie niszczy majątek szkoły.
Listopad 1939 r. Iłów zaliczono do Rzeszy. Nauczyciele polscy niepotrzebni, wędrują poza granice Rzeszy. Budynek służy dzieciom i nauczycielom niemieckim.
17 stycznia 1945 roku Iłów został wyzwolony przez Wojska 2 Armii Pancernej Gwardii gen. Siemionowa, pułk. Bogdanowa (I front białoruski) w ramach operacji wiślańsko-odrzańskiej.
W lutym 1945 r. nauczyciele wracają do Iłowa, by podjąć pracę. Budynek szkoły ocalał. Należało przeprowadzić remont: wprawić szyby, dorobić klamki, naprawić instalację elektryczną itp. Sprzęt szkolny niekompletny. Brakuje ławek, stołów. Nie ma pomocy naukowych. Dzięki staraniom kierownika szkoły Bronisława Migda i rodziców jeszcze w lutym rozpoczęto naukę. Brak było podręczników, zeszytów. Podczas okupacji dzieci nie chodziły do szkoły. Niektóre uczyły się tajnie. Po przeprowadzeniu egzaminów, dzieci przydzielono do odpowiednich klas. Dla dzieci poza wiekiem szkolnym zorganizowano naukę na kursach popołudniowych. Wszyscy pracowali z wielkim zapałem. Dzięki temu, mimo skróconego roku szkolnego, większość dzieci przeszła do następnego oddziału.
Rok 1946/47 oraz 1947/48. Przeprowadzono remont szkoły, odnowiono sale szkolne, przybyły nowe ławki. Dzieci są zaopatrzone w normalne podręczniki szkolne i zeszyty. Duży odsetek po ukończeniu szkoły zdał egzamin do szkół średnich.
Rok oraz 1948/49. Kierownikiem szkoły jest Dombowski Henryk. Nauczyciele: Kacprzak Kazimierz, Kacprzak Bronisława, Pawlak Zefiryna, Diżyńska Maria, Molak Gabriela, Gronek Stanisława. Szkoła "nosi tytuł: Szkoła Podstawowa w Iłowie". Liczy 10 klas: 1 pierwsza, 1 druga, 1 trzecia, 2 czwarte, 2 piąte, 2 szóste, 1 siódma. Wykorzystuje się 8 izb lekcyjnych wyposażonych w sprzęt. Działają organizacje: Polski Czerwony Krzyż, Sklepik Szkolny, Biblioteka. Przez zimowe miesiące i przednówek dzieci ubogie, wątłe i sieroty były dożywiane i piły tran. Po południu młodzież z starszych klas i z poza szkoły uczęszczała na "Kurs dobrego czytania" prowadzony przez Kacprzak Bronisławę. Na wiosnę zakupiono 3 dag jajek motyla jedwabnika. Prowadzono hodowlę dla zaznajomienia dzieci z rozwojem motyla, a miejscowe społeczeństwo ze sposobem hodowania. Hodowla była utrudniona, ponieważ w pobliżu szkoły nie rosły drzewa morwowe. Dzieci chodziły po liście 3- 4 km. Za otrzymane za hodowlę pieniądze zakupiono gablotę ilustrującą rozwój jedwabnika. Pozostałe "przelano na Spółdzielnię Szkolną". Na wiosnę szkoła była wizytowana przez podinspektora Rolanowskiego, który "określił poziom szkoły za dość dobry".
Rok 1949/50. Doszła Więcławska G. Od półrocza na miejsce Gronek Stanisławy przyszła Sosińska Elżbieta. 11 września odbyły się Dożynki w Iłowie. Szkoła wzięła czynny udział w uroczystości. Dzieci deklamowały wiersze, śpiewały pieśni, wręczyły wieniec przodownikom pracy z fabryki w Boryszewie. Dnia 15 września rozpoczęto naukę na "Kursach Oświaty dla Dorosłych". Liczba uczniów uczęszczających na kurs - 31. Kursy prowadzą: Dembowski H., Pawlak Z., Kacprzak B., Kacprzak K., Więcławska G. według obowiązującego programu klasy 7 szkoły podstawowej. Z funduszy szkolnych uzyskanych z miesięcznych składek uczniów i imprez (loteria fantowa, zabawa taneczna) zakupiono aparat radiowy marki Tesla za 120 tysięcy. Jako czyn, 1 Maja uporządkowano klomb przed frontem szkoły, przekopano i obsiano trawą trawniki. Posadzono 2 tysiące szt.żywopłotu morwowego i 50 szt. drzewek owocowych. Zelektryfikowano i zradiofonizowano szkołę. Z dniem 1 czerwca zakończono roboty. Pierwszy raz dzieci usłyszały radio 4 czerwca z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. W szkole z racji święta odbyła się uroczysta akademia. W kinie urządzono zabawę taneczną dla dzieci. Na boisku szkolnym odbyły się zawody piłki siatkowej. 23 czerwca zakończono rok szkolny. Szkoła wystąpiła z bogatym programem. Chór szkolny odśpiewał 3 pieśni. Każda klasa przygotowała inscenizację lub tańce zbiorowe. 24 i 25 czerwca odbyła się wycieczka do Warszawy i Milanówka. W wycieczce wzięło udział 103 dzieci "z rozmaitych klas" W Milanówku dzieci zwiedziły wystawę, widziały występy górali z Wisły, Były w cyrku, i wesołym miasteczku. W Warszawie zwiedziły trasę W-Z, Muzeum Wojskowe i Muzeum Narodowe, Krakowski Przedmieście i Nowy Świat. Widziały pomnik Kopernika, Mickiewicza, dom Staszica, Kościół Świętego Krzyża.
W latach 1950-1968 kierownikiem szkoły jest Dembowski Henryk. Nauczyciele: Dziżyńska Maria, Pływaczewska W., Sosińska Elżbieta, Kacprzak Bronisława, Molak Gabriela, Rogala Zofia, Pawlak Zefiryna, Bojko J., Nowicka, Lipińska Zofia, Mazurkiewicz Krystyna, Kaźmierska Emilia, Kowalczyk Halina, Bogdanowicz Włodzimierz, Fudała Barbara, Zdanowska Danuta, Motyka Jadwiga, Białczak Stefan, Tomaszewski Tadeusz, Tomaszewska Halina, Milczarek Henryk, Zalewska Krystyna, Munio Wiesława, Malinowski Waldemar, Mikulska Regina. W tym czasie rozbudowano szkołę. Powstała sala gimnastyczna i połączenie sanitarne wraz z kotłownią. W całym budynku szkolnym zostało założone centralne ogrzewanie i urządzenia wodno-kanalizacyjne. Obok budynku zainstalowano urządzenia studni głębinowej. Pobudowano budynek mieszkalny dla nauczycieli. Nauczyciele opuścili pomieszczenia w budynku szkolnym. W ten sposób przybyło kilka sal i innych pomieszczeń, jak izba harcerska, biblioteka, spółdzielnia uczniowska. Obok domu nauczyciela pobudowano budynek gospodarczy, w którym powstała pracownia zajęć technicznych. Uzyskano również budynek od żyjących członków Kółka Rolniczego, założonego przed 1939 r. "Oddali oni szkole dom, który postawili dla skupu mleka". W tych latach urządzano kilkudniowe wycieczki do Krakowa, Zakopanego, Białowieży, Gór Świętokrzyskich. Uroczystości szkolne urozmaicane były występami szkolnej orkiestry.
Rok 1970 r. Przychodzą do pracy: Regina Mikulska (Orzeszek), Aldona Fortun (Brzeska), Zbigniew Kubiak, a odchodzi Barbara Błaszczyk.
W roku szkolnym 1973/1974 decyzją Ministerstwa Oświaty i Wychowania przemianowana naszą szkołę na Zbiorczą Szkołę Gminną w Iłowie. Gminnym Dyrektorem Szkół Podstawowych w Iłowie z dniem 1 stycznia 1973 r. był pan Tadeusz Tomaszewski , który pełnił jednocześnie funkcję dyrektora Zbiorczej Szkoły Gminnej w Iłowie. Funkcję Zastępcy Gminnego Dyrektora Szkół Podstawowych pełnił pan Jan Łopaciuk, a zastępcą dyrektora Zbiorczej Szkoły w Iłowie była pani Emilia Szymańska. W tym okresie istniały Punkty Filialne, gdzie uczyły się miejscowe dzieci w klasach I- VI. W Ładach kierownikiem szkoły była pani Maria Karpowicz, a w Łaziskach kierownikiem szkoły był pan Popowski Henryk. W historii iłowskiej Szkoły Podstawowej zawsze bardzo żywo były obchodzone wydarzenia narodowe. Bardzo uroczyście obchodzono rocznice państwowe, organizowano liczne akademie, wieczornice, apele, dbano o patriotyczne wychowanie dzieci i młodzieży.
W 1973 r. dochodzą Adam Wesołowski, Renata Rogala, Grażyna Piecka, Maria Kwasiborska, Jan Łopaciuk.
W 1974 r. przychodzi ze szkoły w Kątach Henryk Stępniak oraz dochodzą Zofia i Michał Sobiechowie.
W roku szkolnym 1974/1975 Kuratorium Oświaty i Wychowania wprowadziło jesienną przerwę w nauce (7-10 października). Uczniowie pomagali rodzicom przy wykopkach.
W roku szkolnym 1975/1976 wprowadzono do szkół Kodeks Ucznia ( zbiór praw i obowiązków). Starsze klasy wraz z nauczycielami wiele godzin wychowawczych poświęciły na dyskusje i jego wdrażanie. Wyraźnie wzrosła odpowiedzialność uczniów za powierzone im sale lekcyjne, sprzęt, dekoracje. Poprawiły się wyniki w nauce i zachowaniu.
W 1976 r. przychodzi do pracy Wanda Daczko.
W 1979 r. dochodzi Robert Klammer.
W 1982 r. przychodzi do pracy: Hanna Geras, Janina Pudlik (Wysokińska), Helena Połubok, Hanna Staniaszek (Marciniak).
W 1983 r. przychodzi Ewa Ryfa (z domu Kielak), Jadwiga Banasiak, Zofia Kwestarz
Rok szkolny 1984/1985 wprowadził zmiany w systemie oświaty. Zlikwidowano zbiorcze szkoły gminne. Nadzór nad działalnością ekonomiczno-administracyjna szkół objął Naczelnik Gminy w Iłowie pan Jan Dragan. Dyrektorem Szkoły Podstawowej w Iłowie została pani Danuta Dragan, a zastępcą pan Henryk Stępniak. Personalne zwierzchnictwo nad szkołami objął Gminny Inspektor Oświaty i Wychowania pan Robert Klammer. Zajęcia dydaktyczne odbywały się przez 5 dni. W soboty organizowano imprezy szkolne, zawody sportowe, itp.
W 1984 r. przychodzą: Elżbieta Kunikowska (Kopka) i Katarzyna Sulkowska (Domańska).
W 1985 r. dochodzą: Beata Klammer, Alicja Rzewuska, Urszula Geras.
Rok szkolny 1985/1986 to kolejny rok wdrażania reformy programowej szkolnictwa podstawowego. W klasach ósmych realizuje się nowy program nauczania. Wzorem lat ubiegłych dla uczniów klas 1-3 zorganizowano zespoły dydaktyczno-wyrównawcze, a w klasach starszych działały grupy pomocy koleżeńskiej. Uczniowie zdolni rozwijali swoje zainteresowania w pracy kółek przedmiotowych. Funkcjonowały: SKO, PCK, SKS, LOP.
W 1987 r. przychodzą: Renata Cieślak (Majewska) i Grażyna Błaszczyk.
W 1988 r. dochodzi Agnieszka Wylot, a w 1989 r. Marzena Ciurzyńska.
W 1990 r. w Polsce następują wielkie przemiany demokratyczne. Sejm zatwierdził zmianę nazwy państwa na Rzeczpospolita Polska oraz nowe godło Biały Orzeł w koronie na czerwonym tle. Następuje bliska współpraca Państwa z Kościołem, demokratyzacja życia, uznanie wolności słowa i wyznania.
W 1991 r. powraca do szkół nauka religii. Zaczyna pracę w szkole ksiądz proboszcz Zdzisław Średziński oraz ksiądz Wiesław Frelek (wikariusz).
W 1993 r. do pracy przychodzi Jan Paweł Kraśniewski (dyrektor) wraz z żoną Jolantą Kraśniewską, a zastępcą dyrektora jest pani Wiesława Żaczek.
W 1994 r. przychodzi do pracy katechetka Krystyna Wilczek.
W roku szkolnym 1995/1996 nasza szkoła zgodnie z ustawą o systemie oświaty przekształcona została ze szkoły państwowej w szkołę publiczną.
W 1999 r. w myśl ustawy wprowadzającej reformę oświaty w Polsce, władze oświatowe oraz samorząd terytorialny podjęły decyzje o utworzeniu w Publicznej Szkole Podstawowej w Iłowie szkoły szczebla podstawowego, kształcącej dzieci w klasach 1-6.
Rok 2003/2004 związany był z realizacjami zadań zmierzających do przywrócenia imienia szkole i nadania sztandaru. 17 października 2003 r. podczas zebrania Stowarzyszenia na Rzecz rozwoju Ziemi Iłowskiej po raz pierwszy zrodził się pomysł przywrócenia imienia i nadania sztandaru Szkole Podstawowej w Iłowie. Inicjatorem pomysłu był miedzy innymi pan Henryk Stępniak- dyrektor szkoły praz pani Katarzyna Domańska- nauczycielka historii. Dyskutowano także o zbliżającym się remoncie budynku szkolnego. Ustalono, ze szkoła powinna mieć swojego patrona. Dodatkowym argumentem był fakt, że w roku 2004 szkoła obchodzi 70-lecie istnienia, a 85-lecie szkolnictwa na terenie gminy Iłów. 6 listopada 2003 r. dyrektor szkoły pan Henryk Stępniak wystosował apel do Rady Gminy w Iłowie o wstępne zaopiniowanie wniosku o przywrócenie imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Szkoła nosiła je w latach trzydziestych. Dokumentem potwierdzającym była znaleziona przez pana Jana Kraśniewskiego, stara „Księga ocen” na rok szkolny 1935/36, jak wspomina były dyrektor – w budynku gospodarczym przy szkole.
2 grudnia 2003 r. dyrektor szkoły pan Henryk Stępniak, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski wspólnie wystosowali wniosek do Rady Gminy w Iłowie o zatwierdzenie patrona szkoły i nadanie imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego, który przedstawiony został władzom gminnym 30 grudnia 2003 r. Wniosek został zatwierdzony.
Styczeń 2004 r. Pierwsze spotkanie Komitetu Założycielskiego w sprawie nadania imienia i sztandaru naszej szkole miało miejsce 22 stycznia 2004 r. Uczestniczyli w nim: pan Henryk Stępniak, pani Wanda Dragan, pani Katarzyna Domańska, pan Andrzej Ciołkowski, pan Bogdan Rybicki, pan Mariusz Ambroziak, pani Hanna Róg, pani Katarzyna Walkowska, pan Karol Cieślak, pan Artur Papierowski. Głównym celem spotkania było ustalenie Komitetu Honorowego i Komitetu Organizacyjnego. Honorowy Patronat uroczystości nadania imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego obejmuje pan Roman Kujawa- Wójt Gminy Iłów.
Skład Komitetu Honorowego:
- Pan Mariusz Ambroziak- Przewodniczący Komitetu,
- Komandor ks. Prof. Marian Wydra- Kapelan Marynarki Wojennej,
- Ks. Jan Głażewski- Honorowy Obywatel Gminy Iłów,
- Ks. Prałat Zdzisław Średziński,
- Ks. Paweł Górniak- Proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej w Iłowie,
- Pan Stanisław Tomaszewski- Honorowy Obywatel Gminy Iłów,
- Pan Tadeusz Tomaszewski – były Dyrektor Szkól w Iłowie,
- Pan Gniewomir Rokosz Kuczyński- Prezes Europejskiego Centrum Młodzieży i Rozwoju Demokracji Lokalnej w Warszawie,
- Pan Janusz Bonecki- Honorowy Obywatel Gminy Iłów.
Komitet Organizacyjny:
Przewodniczące Komitetu:
- Pani Wanda Dragan- Przewodnicząca Rady Gminy Iłów,
- Pani Katarzyna Domańska- nauczycielka szkoły.
Zespół redakcyjny:
- Pan Henryk Chmielecki,
- Pani Renata Majewska- nauczycielka szkoły,
Pani Aneta Dąbrowska- Gorzka- nauczycielka szkoły.
Sekretarz:
- pani Monika Kurowska-nauczycielka szkoły,
- pani Katarzyna Glanc- nauczycielka.
Członkowie: Pan Andrzej Ciołkowski- Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej, pan Sławomir Ambroziak, pan Andrzej Zalewski, pan Karol Cieślak, pan Czesław Matusiak, pani Anna Chudzyńska, pan Józef Chudzyński, pani Danuta Dragan, pani Hanna Geras, pani Urszula Geras, pan Andrzej Grabarek, pan Robert Klatt, pani Elżbieta Kopka, Pan Sylwester Wilamowski, pan Jan Paweł Kraśniewski, pan Zbigniew Kubiak, pani Hanna Marciniak, pan Janusz Nowakowski, pan Zbigniew Nowecki, pani Agnieszka Orzeszek, pan Mariusz Pakuła, pan Adam Papierowski, pani Agnieszka Piechucka, pani Renata Rogala, pani Hanna Róg, pan Bogdan Rybicki, pan Krzysztof Wiśniewski, pan Józef Smagała, pan Mirosław Sałaciński, pani Bożena Skrzeczkowska, pan Józef Siekierski, pani Alicja Czekała, pani Emilia Szymańska, pan Maciej Wojewoda- Dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej, pani Katarzyna Walkowska, pan Andrzej Zalewski, pani Wiesława żaczek, pani Zofia Przybysz, pan Ryszard Ryfa.
Nad przebiegiem i realizacją prac czuwać będzie dyrektor szkoły pan Henryk Stępniak i wicedyrektor pani Ewa Ryfa. Uroczystość zaplanowana została na 5 grudnia 2004 r. - dzień urodzin wielkiego wodza i obchodzona będzie każdego roku, jako święto szkoły.
Patronat medialny:
- Pani Grażyna Czubacka – dyrektor Radia „FAMA” i gazety „ Echo Powiatu”,
- Pan Sylwester Rozdżestwieński – redaktor Radia „FAMA”.
Powołany został wysoki patronat uroczystości przywrócenia naszej szkole imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego, reprezentowany przez:
- Pana Ryszarda Kaczorowskiego, byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej rezydującego w Londynie,
- Panią Jadwigę Jaraczewską, córkę Józefa Piłsudskiego, Fundacja Rodziny Józefa Piłsudskiego.
Fundatorzy sztandaru szkoły :
- Pan Mariusz Ambroziak
- Pan Sławomir Ambroziak
Fundatorzy tablicy pamiątkowej:
- Państwo Wanda i Andrzej Dragan
- Pani Daniela Kamińska
Hymn szkoły:
- Pan Karol Cieślak- autor tekstu
- Pan Zbigniew Kubiak- kompozytor melodii
Maj 2004- wrzesień 2004 Przeprowadzono generalny remont budynku szkolnego.
Wrzesień 2004 r.- z funkcji dyrektora szkoły zrezygnował pan Henryk Stępniak. Pełniącą obowiązki dyrektora szkoły została pani Ewa Ryfa. Pani dyrektor czuwać będzie nad realizacją prac związanych z przywróceniem imienia szkole. W poczet członków Komitetu Organizacyjnego przyjęto panią Ewę Majorek oraz pana Henryka Stępniaka.
4 listopada 2004 r. ze smutkiem w sercach, ogromnym bólem i łzami w oczach pożegnaliśmy nauczyciela muzyki, współtwórcę zespołu tanecznego i chóru szkolnego, pana Zbigniewa Kubiaka. Zginął śmiercią tragiczną jadąc na spotkanie członków Komitetu Organizacyjnego naszej szkoły.
5 grudnia 2004 r. odbyły się uroczyste obchody 70-lecia istnienia szkoły. Tego dnia przywrócono szkole imię Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz poświecono nowy sztandar szkoły. Po uroczystej mszy świętej z udziałem Biskupa Alojzego Orszulika i poświęceniu nowego sztandaru szkoły, uczestnicy na czele z pocztem sztandarowym Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego udali się na Rynek przy OSP w Iłowie. Gwoździe w drzewce sztandaru wbili goście honorowi: w imieniu byłego prezydenta Rzeczypospolitej Polski na uchodźstwie pana Ryszarda Kaczorowskiego gwóźdź wbił Król Kurkowy pan Marian Jagodziński, pan Mariusz Ambroziak- fundator sztandaru, pan Roman Kujawa- wójt gminy Iłów, pani Wanda Dragan- przewodnicząca Rady Gminy w Iłowie, pani Ewa Ryfa- dyrektor Szkoły Podstawowej w Iłowie, Jego Ekscelencja Alojzy Orszulik- ks. Biskup rezydent, ksiądz Paweł Górniak- proboszcz parafii Iłów, ks. Jan Głażewski- honorowy obywatel Iłowa, ks. prałat Zdzisław Średziński. W dalszej części po przemówieniach Gości nastąpiło uroczyste ślubowanie młodzieży szkolnej na sztandar, pokaz musztry Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, zagrała Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego, a następnie w szkole odsłonięcie tablicy pamiątkowej i występ uczniów z programem artystycznym. Pani Alina Szymaniak- przedwojenna absolwentka szkoły wykonała pieśń napisaną przez mieszkańca Iłowa, której nauczyła się jeszcze w szkole na uroczystość związaną ze śmiercią Piłsudskiego. Podczas poczęstunku absolwenci szkoły wspominali lata spędzone w szkole i wyrazili podziękowania za wspaniałe przygotowanie do życia, m.in.: ks. Prof. Komandor Marian Wydra oraz prof. dr hab. Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie pan Jan Antoszkiewicz.
Rok szkolny 2005/2006 przyniósł kolejne zmiany w naszej szkole. Dyrektorem szkoły po konkursie została pani Ewa Ryfa, a wicedyrektorem szkoły pani Renata Majewska.
5 grudnia 2005 r. szkoła obchodziła pierwszą rocznicę przywrócenia imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pan Zbigniew Sykurski podczas uroczystości podarował szkole namalowany przez siebie obraz przedstawiający Józefa Piłsudskiego na Kasztance. Święto stało się dobrą okazja do zaprezentowania przez panią dyrektor Ewę Ryfa zmian, jakie w ostatnich miesiącach zaszły w szkole. Wyremontowany w ubiegłym roku budynek szkolny zyskał dwie nowe pracownie, językową i informatyczna, wyposażono w najlepsze środki dydaktyczne. Dużym zainteresowaniem ze strony gości spotkały się prace uczniów, m.in. albumy o patronie, okolicznościowe gazetki oraz wystawa prac malarskich absolwentki szkoły –Joanny Marciniak. Uroczystość została uświetniona występami recytatorskimi i taneczno- wokalnymi uczniów, przygotowanymi pod kierunkiem nauczycieli: Wioletty Zielińskie, Anny Śmigielskiej, Urszuli Karazja.
26.02.2006 r. odbyły się w szkole uroczyste obchody 500-lecia nadania praw miejskich Iłowowi. Gościem Honorowym był były prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, pan Ryszard Kaczorowski. Dokonał pamiątkowego wpisu w kronice szkolnej … „ Józef Piłsudski wpisał do kroniki 13 Wileńskiej Drużyny Harcerzy znamienne słowa: „ Być zwyciężonym a nie ulec to zwycięstwo”. Niech to zdanie będzie dla uczniów szkoły jego imienia wyzwaniem do wysiłku w chwilach zwątpienia we własne siły. Z najlepszymi życzeniami Ryszard Kaczorowski”. Gościliśmy tego dnia również Burmistrza Sochaczewa pana Bogumiła Czubackiego oraz Szefa Gabinetu Politycznego Premiera Kazimierza Marcinkiewicza- pana Mariana Przeździeckiego. Pan Zbigniew Sykurski namalował i podarował szkole portret Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Święto Szkoły w latach 2007 r. – 2011 r. Obchody odbywały się na początku grudnia przy udziale wielu zaproszonych gości, a uświetniało je ślubowanie klas pierwszych. Po uroczystej mszy św. w kościele parafialnym w Iłowie, przedstawiciele społeczności szkolnej- dzieci z oddziału przedszkolnego, składały kwiaty przy Obelisku Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie. Uczniowie klas pierwszych prezentowali program artystyczny przygotowany pod kierunkiem wychowawców. Oprawę muzyczno-taneczną uświetniał zespół taneczny pod kierunkiem pani Urszuli Karazji i chór szkolny pod kierunkiem pana Bartosiaka Łukasza. Dekorację wykonywali uczniowie pod kierunkiem pani Renaty Rogala. Kulminacyjnym punktem uroczystości było złożenie ślubowania przez uczniów klas pierwszych oraz pasowanie na ucznia, którego dokonywała dyrektor szkoły pani Ewa Ryfa oraz wicedyrektor Renata Majewska. Zaproszeni goście oraz starsi koledzy wręczyli pierwszoklasistom drobne upominki, m.in. Prezes Banku Spółdzielczego w Iłowie, pani Danuta Mazur każdemu pierwszoklasiście wręczyła książeczki oszczędnościowe SKO z wkładem 10 zł, a Rada Rodziców- słowniki ortograficzne.
30 października 2008 r. odbyła się wycieczka szkolna uczniów klas 4-6 do dworku „ Milusin” w Sulejówku pod opieką nauczycieli: pani Katarzyny Domańskiej, pani Ewy Ryfy, pani Hanny Geras.
29 listopada 2011 r. odbył się w naszej szkole I Gminny Patriotyczny Konkurs Pieśni Patriotycznej i Legionowej. Honorowy patronat objęli: pan Mariusz Ambroziak – Poseł na Sejm III Kadencji oraz pan Roman Kujawa – Wójt Gminy Iłów. W skład komisji konkursowej weszli: pani Joanna Rolewska, pan Zbigniew Jóźwik, pan Tomasz Romanowski. Organizatorami byli: pani Katarzyna Domańska, pani Urszula Karazja, pan Łukasz Bartosiak.
W roku szkolnym 2012/ 2013 obchody Święta Szkoły zostały przeniesione na miesiąc maj, kiedy zmarł Patron szkoły Józef Piłsudski.
W dniu 24 czerwca 2014 r. odbył się jubileusz 80-lecia istnienia Szkoły Podstawowej w Iłowie oraz 10-lecie przywrócenia jej imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystość główna została poprzedzona mszą świętą z udziałem całej społeczności szkolnej i zaproszonych gości, którą w dniu 18 czerwca 2014 odprawił proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Iłowie, ks. Krzysztof Borucki oraz ks. kan. Tadeusz Jaros. Na uroczyste obchody jubileuszu przybyli zaproszeni goście, m.in. Wizytatorzy z MKO w Warszawie, Wójt Gminy Iłów pan Roman Kujawa, Przewodniczący Rady Gminy Iłów pan Ryszard Zientara, Radni Gminy Iłów, przedstawiciele lokalnych środowisk, przedstawiciele instytucji i organizacji współpracujących ze szkołą, m. in Koło Łowieckie „Żbik”, osoby zaprzyjaźnione z placówką, malarz pan Zbigniew Sykurski oraz Absolwenci, min. prof. dr hab. Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie pan Jan Antoszkiewicz. Uroczystość rozpoczęła się od wystąpienia dyrektor szkoły pani Ewy Ryfy. Następnie wicedyrektor szkoły pani Renata Majewska oraz nauczyciel języka polskiego pan Paweł Sarzała powitali zaproszonych gości i poprowadzili cała uroczystość. W dalszej części uroczystości uczniowie zaprezentowali program artystyczny w wykonaniu uczniów pod kierunkiem pani Urszuli Karazji, Łukasza Bartosiaka, Katarzyny Domańskiej. Dzieci wprowadziły zgromadzonych w historię Placówki, która zaczęła się przed osiemdziesięcioma laty. W programie nie zabrakło piosenek wykonywanych przez uzdolnione wokalnie uczennice, które śpiewały solo i w chórze. Największą jednak atrakcją przygotowanego programu były wykonywane przez uczniów układy taneczne, które bardzo podobały się publiczności. Jako ostatni, a więc niejako na deser został zaprezentowany kankan w wykonaniu uczniów klasy szóstej. Po obejrzeniu programu artystycznego przyszedł czas na życzenia i gratulacje, które w imieniu całej społeczności szkolnej przyjmowała Ewa Ryfa będąca gospodarzem Placówki. Tego dnia dyrekcja otrzymała wiele życzeń i upominków. Zostały także odczytane listy gratulacyjne, pośród których znalazł się list od małżonki ostatniego prezydenta na uchodźstwie pani Karoliny Kaczorowskiej. Nie zabrakło także „Sto lat”, które dyrekcji odśpiewała cała sala. Nie zapomniano także o poprzednich dyrektorach szkoły. Zostali oni zaproszeni na środek sali, gdzie z rąk Wójta Gminy Iłów pana Romana Kujawy otrzymali pamiątkowe tabliczki. Po zakończeniu części oficjalnej goście mogli zwiedzić szkołę, obejrzeć prace uczniów dotyczące historii i patrona Placówki, a także zapoznać się z osiągnięciami uczniów. W roku jubileuszowym szkoła podjęła bowiem szereg przedsięwzięć, które miały na celu utrwalenie jej historii, popularyzację sylwetki Patrona, wdrażanie wśród młodzieży szacunku dla przeszłości i tradycji, a także służyły rozwijaniu zainteresowań, kreatywności i uzdolnień dzieci. W konkursie na logo szkoły I miejsce zajęły: Alicja Kiszelewska i Maja Piecka. Inny konkurs, którego wyniki zostały ogłoszone podczas uroczystości, to konkurs na prezentację multimedialną pt. „Mój Patron”. Pierwsze miejsce w tej konkurencji otrzymały Natalia Romanowska i Natalia Jurek. W kolejnym konkursie na prezentację multimedialną pt. „Moja Szkoła dawniej i dziś” najlepsze okazały się: Maja Piecka i Natalia Kuźmińska. Na zakończenie uroczystości goście zostali zaproszeni na poczęstunek, który został przygotowany w strażnicy OSP w Iłowie. Tutaj na gości czekała niespodzianka, bowiem mieli oni okazję posłuchać piosenek w wykonaniu kapeli podwórkowej. Poczęstunek zakończył się deserem- trzema różnymi tortami, który gościom kroiła i podawała dyrekcja szkoły- pani Ewa Ryfa i Renata Majewska.
13 października 2015 r. nastąpiło odsłonięcie Tablicy Upamiętniającej Nauczycieli Tajnego Nauczania na Ziemi Iłowskiej., która wmurowana została przy drzwiach wejściowych do budynku szkoły (od strony Przedszkola). Podczas uroczystości odczytany został List Gratulacyjny od Anny Marii Anders –Prezes Fundacji Córki Generała Władysława Andersa,Marszałek Konfederacji Obywateli Kresów Rzeczypospolitej. Listy gratulacyjne oraz podziękowania złożyło wiele instytucji współpracujących ze szkołą oraz m.in. dyrektorzy szkół, Radni Gminy w Iłowie, Wójt Gminy w Iłowie Roman Kujawa, Prezes Ogniska ZNP w Sochaczewie.
1 września 2017 r. Na mocy ustaw Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe oraz Prawo oświatowe zmieniony został ustrój szkolny w Polsce. Zgodnie z przyjętym prawem z dniem 1 września 2017 r. dotychczasowa sześcioletnia szkoła podstawowa stała się ośmioletnią szkołą podstawową. Rozpoczął się również proces włączenia Gimnazjum im. Jana Pawła II do ośmioletniej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie i stopniowe wygaszenie gimnazjum (w roku szkolnym 2017/2018 będą klasy II i III, w roku szkolnym 2018/2019 tylko klasy III). Dyrektorem ośmioletniej szkoły podstawowej pozostała zgodnie z przepisami oświatowymi pani dyrektor Ewa Ryfa, a wicedyrektorem pozostała pani Renata Majewska.
27 listopada 2018 r. odbył się w naszej szkole I Powiatowy Konkurs Pieśni Patriotycznej I Legionowej . Honorowy patronat objęli: pan Mariusz Ambroziak i pani Jolanta Gonta- starosta sochaczewski. Komisja konkursowa w składzie: Cezary Szymczak, Tomasz Romanowski, Łukasz Bartosiak z uwaga wysłuchała uczestników ze szkół podstawowych z powiatu sochaczewskiego. Nagrodę GRAND PRIX zdobyła uczennica naszej szkoły Sandra Łęcka, z klasy VIII.
Wszyscy nagrodzeni uczestnicy otrzymali statuetki, dyplomy, nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy dyplomy za udział i drobne upominki.
30 listopada 2018 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych wspólnie z wychowawczyniami panią Grażyną Błaszczyk i panią Magdaleną Kaniecką oraz z dyrekcją szkoły panią Ewa Ryfą i panią Renatą Majewską posadziły drzewo- dąb, nazywając go imieniem Patrona szkoły „Józio”. Odbyło się to w związku z 100 Rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości w 2018 r.
8 lutego 2019 r. w Sali Kolumnowej RP w Warszawie, odbyła się uroczysta gala wręczenia certyfikatów „ Szkoła Niepodległej”. Dyrektor szkoły pani Ewa Ryfa odebrała to prestiżowe wyróżnienie dla szkoły. Organizatorem inicjatywy był Związek Harcerstwa Polskiego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
21 maja 2019 r. Szkoła Podstawowa w Iłowie świętowała doniosłą 85. rocznicę swojego istnienia oraz 15. rocznicę przywrócenia szkole imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego i nadania jej sztandaru. Licznie przybyli na tę uroczystość zaproszeni goście, m.in. p. Marcin Odolczyk reprezentujący p. Macieja Małeckiego - Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej; p. Aneta Roskosz - radna powiatu sochaczewskiego, reprezentująca starostę powiatu sochaczewskiego p. Jolantę Gonta; p. Jan Kraśniewski - Wójt Gminy Iłów oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Iłowie w latach 1993 – 1999; p. Katarzyna Michalska - Sekretarz Gminy Iłów; p. Dorota Bernat i p. Przemysław Wasilewski - Wiceprzewodniczący Rady Gminy Iłów. Przybyli również dyrektorzy placówek oświatowych mieszczących się na terenie Gminy Iłów, m.in. p. Andrzej Grabarek - dyrektor Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie Starym, p. Elżbieta Kopka - dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Giżycach, p. Leokadia Brzozowska - dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Kapturach, p. Agnieszka Ambroziak - dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego "Dom na Szlaku" im. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie. Zaszczycili swoją obecnością także byli dyrektorzy Szkoły Podstawowej w Iłowie, m.in. p. Tadeusz Tomaszewski, p. Wiesława Żaczek i p. Emilia Szymańska oraz emerytowani pracownicy. Wśród zebranych nie mogło zabraknąć licznych i wieloletnich partnerów i przyjaciół szkoły, m.in. p. Wandy i Andrzeja Draganów – fundatorów tablicy pamiątkowej w 2004 r., a także przedstawicieli Rady Rodziców z przewodniczącą p. Anną Jasińską.Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Iłowie sprawowaną przez księdza proboszcza Krzysztofa Boruckiego. Kościół zapełnił się zaproszonymi gośćmi. Uczniowie pod kierunkiem p. Ewy Majorek przygotowali oprawę tej Mszy św. Następnie wszyscy uczestnicy obchodów jubileuszu udali się w kierunku obelisku Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie uroczyście zostały złożone kwiaty. Oficjalna część Święta Szkoły odbyła się w Auli im. Jana Pawła II. Z okazji Jubileuszu przed wejściem do szkoły została zamontowana tablica z nazwą i logo szkoły. Uroczystości rozpoczęto wprowadzeniem Sztandarów Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iłowie oraz odśpiewaniem hymnu państwowego i hymnu szkoły. Pani Dyrektor Ewa Ryfa powitała zebranych gości i w podniosłych słowach podziękowała wszystkim, którzy poprzez swoją działalność tworzyli historię i dorobek Szkoły Podstawowej w Iłowie. Ze wzruszeniem wspominała tych, już nieżyjących, którzy pozostawili w murach szkoły niezatarty ślad swego istnienia. Z dumą mówiła o tradycjach szkoły, bogatym jej dorobku i nowoczesnym wyposażeniu. Pani Dyrektor nadmieniła, że imię szkoły – Marszałka Józefa Piłsudskiego, to wielka chluba, ale także obowiązek wychowania młodego pokolenia w duchu patriotyzmu i miłości Ojczyzny. Zwieńczeniem tych dążeń jest tegoroczny sukces placówki – zdobycie certyfikatu „Szkoła Niepodległej” w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez ZHP
i MEN. Podsumowanie dwuletnich działań szkoły zmierzających do uzyskania tego zaszczytnego miana przedstawił zebranym p. Paweł Sarzała. Kolejnym punktem uroczystości była część artystyczna pt.: „Nasza Szkoła - Sercem Iłowa” przygotowana przez uczniów pod kierunkiem p. Elżbiety Modrzejewskiej. Montaż słowno – muzyczny wzbogacony prezentacją multimedialną i piękną dekoracją przygotowaną pod kierunkiem p. Małgorzaty Kunz, wprowadził zebranych w klimat Małej Iłowskiej Ojczyzny, a archiwalne zdjęcia i historia szkoły przywołana przez uczniów, przeniosła gości w sentymentalną podróż w czasie. Całość uświetniły tańce ludowe w wykonaniu dzieci pod kierunkiem p. Magdaleny Kanieckiej oraz występy szkolnego chóru i solistów przygotowanych pod okiem p. Piotra Jędraszczaka. Występy młodych artystów zostały nagrodzone gromkimi brawami. Pani Dyrektor podziękowała wszystkim dzieciom, nauczycielom, rodzicom i sponsorom za wielkie zaangażowanie w przygotowanie tak wspaniałej uroczystości. Następnie rozdane zostały nagrody dla laureatów szkolnych konkursów zorganizowanych przez p. Monikę Kurowską, p. Monikę Kujawa oraz przez dyrektor szkoły p. Ewę Ryfę, a poświęconych Patronowi Szkoły - Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Na koniec przyszedł czas na gratulacje, życzenia, podziękowania, adresy i upominki składane na ręce Pani Dyrektor Ewy Ryfy i Pani Wicedyrektor Renaty Majewskiej od przybyłych gości. Po części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek, którego słodką niespodzianką był tort. Uroczystość miała niepowtarzalną atmosferę, była czasem niezapomnianych wzruszeń, które głęboko zapadły w pamięć uczestników.
Rok szkolny 2019/2020. Włączenie się w ogólnopolską akcję „Przerwany Marsz”. W dniu 2 września 2019 r. , w 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej młode pokolenie Polaków razem z osobami urodzonymi do 8 maja 1945 r. uczestniczyło w inauguracji nowego roku szkolnego. Przekroczenie progów szkoły/ klasy przez przedstawicieli wojennego pokolenia w sposób symboliczny dokończyło ich przerwana przed osiemdziesięciu laty edukacje. Był to wyraz szacunku i wdzięczności dla pokolenia Polskich Dzieci Wojny. Punktem kulminacyjnym było wspólne odśpiewanie hymnu państwowego.
11 listopada 2019 r. o godz. 11:11 - wspólne odśpiewanie przez wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach ogólnopolskiej akcji ‘Szkoła do Hymnu”.
19 listopada 2019 r.- szkoła nasza zorganizowała II Powiatowy Konkurs Pieśni Patriotycznej i Legionowej dla uczniów ze szkól powiatu sochaczewskiego. Honorowy patronat objęli: pani Jolanta Gonta- starosta sochaczewski, pan Mariusz Ambroziak- Poseł na Sejm III Kadencji, pan Jan Kraśniewski- Wójt Gminy Iłów.
8 stycznia 2020 r. w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu uczniowie z naszej szkoły zaprezentowali dla dyrektorów szkół i przedszkoli diecezji łowickiej z Biskupem Ordynariuszem Andrzejem Dziubą oraz Biskupem pomocniczym Wojciechem Osialem, jasełka pod tytułem „ On stał się mały, by stać się bliski Tobie. Uczniów przygotowali nauczyciele: pani Katarzyna Krzemińska, pani Ewa Majorek i pan Piotr Jędraszczak. Życzenia dla biskupów w imieniu dyrektorów szkół i placówek oświatowych złożyła p.o. dyrektora pani Renata Majewska.
18 maja 2020 r. szkoła nasza z uwagi na pandemię COVID 19 włączyła się w sposób zdalny w obchody 100-lecia Urodzin Świętego Jana Pawła
26 czerwca 2020 r. Pani dyrektor Ewa Ryfa ze względu na pandemię wirusa SARS-CoV-2 zakończyła rok szkolny 2019/2020 w sposób nietypowy, nagrywając film, który zamieściła na stronie internetowej szkoły. Rok szkolny 2019/2020 zdecydowanie różnił się do poprzednich. Od 25 marca 2020 r. jednostki systemu oświaty realizowały zadania z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Ministerstwo Edukacji Narodowej w połowie marca 2020 r. zdecydowało o zawieszeniu tradycyjnych zajęć dydaktyczno-wychowawczych, a następnie wprowadziło obowiązek kształcenia na odległość. Stopniowo przywracano pracę szkół i placówek oświatowych od 4 maja 2020 r. W dniu 31 sierpnia 2020 r. pani Ewa Ryfa zakończyła kadencję dyrektora szkoły, a pani Renata Majewska zrezygnowała z funkcji wicedyrektora szkoły.
01 września 2020 r. Rok szkolny 2020/ 2021 przyniósł zmiany w szkole. Od 1 września 2020 r. nowym dyrektorem szkoły została pani Anna Majchrzak, a od 1 października 2020 r. wicedyrektorem pani Elżbieta Kopka. Wójt Gminy Iłów, pan Jan Kraśniewski, podziękował ustępującej pani dyrektor, a Przewodniczący Rady Gminy Iłów, pan Sławomir Tomaszewski wraz z Przewodniczącym Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, panem Przemysławem Wasilewskim, podziękowali Dyrekcji za ciężką i owocną pracę włożoną w edukację i wychowanie wielu pokoleń dzieci i młodzieży oraz za wspaniałą współpracę.
18 września 2020 r. Nauczyciele i uczniowie upamiętnili wydarzenia, które rozegrały się 81 lat temu, we wrześniu 1939 r.- końcowa część krwawej Bitwy nad Bzurą. Pod Iłowem toczyły się walki między polskimi żołnierzami Armii „Poznań” i „Pomorze”, a hitlerowskim najeźdźcą. Wszystkie klasy odwiedziły cmentarze wojenne w Iłowie, miejsca spoczynku żołnierzy, uczestników walk I i II wojny światowej, jak również część uczniów udała się pod pomnik generała Franciszka Seweryna Włada, który znajduje się przy kościele parafialnym w Iłowie, zapalając wszędzie symboliczne znicze. Uczniowie klasy drugiej , pod kierunkiem wychowawczyni Renaty Majewskiej uporządkowali teren przy Dębach Katyńskich i zapalili znicze.
19 października 2020 r. Szkołę odwiedził Ksiądz Biskup Diecezji Łowickiej Wojciech Osial, któremu towarzyszył Ksiądz Proboszcz Parafii Iłów Krzysztof Borucki. Na tę szczególną okazję uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali apel o życiu i działalności Księdza Kardynała, Prymasa Polski, Stefana Wyszyńskiego.
1 czerwca 2021r. Odbyła się uroczystość Święta Szkoły z okazji jubileuszu 87-lecia istnienia. Była to również okazja do złożenia ślubowania przez uczniów klas pierwszych i występów pierwszoklasistów przygotowanych pod kierunkiem wychowawców, pani Renaty Banaszczak i pani Hanny Marciniak.
25 czerwca 2021 r. Zakończenie roku szkolnego 2020/ 2021 rozpoczęło się tradycyjnie mszą św., po której delegacja klas ósmych i trzecich wraz z Dyrekcja szkoły i wychowawcami złożyła kwiaty przy Obelisku Marszałka Józefa Piłsudskiego. W Auli Jana Pawła II oraz na sali gimnastycznej odbyły się uroczyste apele. Dyrektor szkoły pani Anna Majchrzak oraz wicedyrektor pani Elżbieta Kopka gratulowały uczniom sukcesów i życzyły wspaniałego i bezpiecznego wypoczynku wakacyjnego.
1 września 2021r. Rok szkolny 2021/2022 rozpoczął się dla uczniów, nauczycieli i rodziców mszą świętą celebrowaną przez ks. Krzysztofa Boruckiego oraz złożeniem kwiatów przy Obelisku Generała Franciszka Włada. Pani dyrektor Anna Majchrzak w przemówieniu podkreśliła m.in., jak ważny jest powrót do szkoły i integracja środowiska szkolnego oraz życzyła nauki stacjonarnej aż do czerwca.
19 października 2021 r. Ślubowanie uczniów klas pierwszych. Uczniów przygotowały wychowawczyni, panie: Monika Kurowska, Urszula Geras- Stodulska oraz nauczyciel współorganizujący kształcenie, pani Agnieszka Pytkowska.
09 listopada 2021 r. Obchody Narodowego Święta Niepodległości – 11 XI. Podczas apelu „Pociąg do Wolności” uczniowie z klasy VIIIA I VIIB przedstawili trudy niewoli, powstania, I wojnę światową aż do odzyskania niepodległości. Chór szkolny zaprezentował pieśni patriotyczne i legionowe, a dzieci z oddziałów przedszkolnych układy taneczne do nich. Prezentowane utwory uzupełnione zostały krótkimi informacjami na temat historii Polski.
17 maja 2022 r. Nasza szkoła obchodziła Święto Szkoły. Po mszy św. celebrowanej przez ks. Henryka Zagórowicza, uczniowie zaprezentowali część artystyczną pt.: „ Jest takie miejsce ukochane” pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego pani Elżbiety Modrzejewskiej. Dekorację wykonała pani Monika Kurowska, a układy taneczne wykonali uczniowie pod kierunkiem pani Moniki Kujawy i pani Renaty Banaszczak. Chór szkolny pod kierunkiem pana Piotra Jędraszczaka zaprezentował pieśni patriotyczne. Pani dyrektor Anna Majchrzak otrzymała listy gratulacyjne oraz albumy dla szkoły z rąk Wójta Gminy Iłów, pana Jana Kraśniewskiego oraz od pani Krystyny Wilczek, Dyrektora Szkoły Podstawowej w Giżycach i od pani Anny Bartos, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Iłowie.
24 czerwca 2022 r. Zakończenie roku szkolnego 2021/2022. Uczniowie klasy III zakończyli pierwszy etap edukacyjny oraz pożegnali wychowawcę klasy panią Renatę Majewską. Uczniowie klas ósmych pożegnali szkołę, nauczycieli, pracowników szkoły oraz wychowawczynie: panią Elżbietę Modrzejewską oraz panią Marzenę Ryfę-Kowalczyk. Dyrekcja szkoły, pani Anna Majchrzak i pani Elżbieta Kopka wręczyły świadectwa ukończenia szkoły, a także nagrody książkowe i listy gratulacyjne dla rodziców uczniów, którzy uzyskali najwyższe wyniki w nauce i zachowaniu. Nagrodę Wójta Gminy Iłów otrzymała uczennica klasy VIIIa Monika Gasik.
1 września 2022 r. Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2022/2023 odbyło mszą świętą w kościele parafialnym. Następnie Poczet Sztandarowy Szkoły oraz delegacja uczniów wraz z dyrekcją szkoły złożyli kwiaty przy Obelisku Generała Franciszka Włada. Pani dyrektor Anna Majchrzak powitała całą społeczność szkolną i życzyła dobrego roku szkolnego, obfitującego w wiele sukcesów oraz wysokie wyniki nauczania i zachowania.
15 października 2022 r. W siedzibie Szkolnego Związku Sportowego w Warszawie, nauczyciel wychowania fizycznego, pan Piotr Piotrowski odebrał z rak Prezes Szkolnego Związku Sportowego Warszawy i Województwa Mazowieckiego pani Iwony Zielińskiej Mróz, nagrodę dla naszej szkoły za zdobycie I miejsca w kategorii szkół podstawowych za udział w wojewódzkim konkursie „ Aktywna Szkoła 2022”, zorganizowanym przez Ministerstwo Sportu. Celem konkursu było wyróżnienie szkół, które oferują uczniom ciekawe i atrakcyjne formy wychowania fizycznego oraz promują wszelkie formy aktywności fizycznej.
18 października 2022r. Ślubowanie klasy pierwszej. Do uroczystości przygotowała uczniów wychowawczyni, pani Renata Majewska. W poczet uczniów szkoły zostali przyjęci: Babulewicz Anna, Babulewicz Krzysztof, Banasiak Franciszek, Bogiel Bartosz, Grabarek Wiktor, Jaśkiewicz Ksawery, Jażdżyk Pola, Kamiński Kacper, Kharchenko Kornelia, Kłosek Bartłomiej, Kujawa Julia, Kunikowska Zofia, Majewski Wojciech, Mann Dominik, Olkowicz Oliwia, Rolewska Alicja, Róg Wojciech, Sieradzka Julia, Stefaniak Jan, Szymańska Katarzyna, Witkowski Wojciech, Zientara Karolina.
10 listopada 2022 r. Odwołanie ze stanowiska dyrektora pani Anny Majchrzak. Powierzenie obowiązków dyrektora szkoły dotychczasowemu wicedyrektorowi, pani Elżbiecie Kopka.
13 kwietnia 2023 r. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Społeczność naszej szkoły od 2010 r. otacza opieką 3 Dęby Pamięci posadzone przy kościele parafialnym w Iłowie, dedykowane mieszkańcom Iłowa, którzy zostali zamordowani w Twerze w 1940 r. Porządkowaniem i pielęgnacją terenu wokół drzew zajęli się uczniowie klasy pierwszej pod opieką wychowawczyni, pani Renaty Majewskiej oraz uczniowie klasy czwartej pod opieką wychowawczyni, pani Katarzyny Rzepeckiej.
18 maja 2023 r. Obchody 103. rocznicy urodzin Jana Pawła II. W holu głównym szkoły widniał baner z Ojcem Świętym i Kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Szczególną uwagę przykuwał cytat „ Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego Papieża Polaka, gdyby nie było Twojej wiary”. Uczniowie mogli też obejrzeć prezentację o Wielkim Polaku. Kulminacja obchodów rocznicowych było oddanie Hołdu Janowi Pawłowi II poprzez zapalenie zniczy przy Obelisku papieskim przez delegację uczniów wraz z panią dyrektor Elżbietą Kopką i panią wicedyrektor Marzena Ryfą- Kowalczyk oraz Wójtem Gminy Iłów, panem Janem Kraśniewskim. W tym dniu odbyło się również spotkanie z pisarką powieści obyczajowych, panią Moniką Sawicką.
23 czerwca 2023 r. Zakończenie roku szkolnego 2022/2023 odbyło się po mszy św. celebrowanej przez ks. Krzysztofa Tempczyka. Program artystyczny w auli zaprezentowali uczniowie klas trzecich, przygotowani przez wychowawców klas, panią Renatę Banaszczak i panią Hannę Marciniak oraz uczniowie klas ósmych, przygotowani przez panią Monikę Kłosek.
01 września 2023 r. Rozpoczęcie roku szkolnego przez panią dyrektor Elżbietę Kopka, powołaną na kadencję przez organ prowadzący, po wygranym konkursie na stanowisko dyrektora szkoły. Wicedyrektorem została pani Marzena Ryfa Kowalczyk, powołana przez panią dyrektor na kolejny rok szkolny.
18 września 2023 r. Uczniowie klas II-III rozpoczęli bezpłatne zajęcia w ramach realizacji programu powszechnej nauki pływania „ Umiem Pływać” na pływalni Orka w Sochaczewie, pod kierunkiem instruktorów oraz pod opieką wychowawców klas: pani Majewskiej Renaty- szkolnego koordynatora programu, pani Moniki Kurowskiej i pani Urszuli Geras-Stodulskiej. Wsparcia finansowego dokonano ze środków Funduszu Zajęć Sportowych, których dysponentem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki.
21 września 2023 r. Uczniowie wraz z Dyrekcją szkoły oraz Wójtem Gminy Iłów, panem Janem Kraśniewskim spotkali się z żołnierzami i oficerami Wojska Polskiego, którzy realizowali projekt „Podróż historyczno-wojskowa” pod nazwą „ Generałowie- Generałom. Podróż zorganizowano dla upamiętnienia bohaterów poległych w Bitwie nad Bzurą w 1939 r. Wzięli w niej udział dowódcy, oficerowie i żołnierze 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia MGH II Batalionu 18 Pułku Piechoty. Generał Kazimierz Dyński odbył spontaniczną lekcję historii z uczniami. Zapalono znicz przy Obelisku Jana Pawła II.
08 października 2023 r. Spotkanie uczniów klas VII-VIII z 91- letnią uczestniczką Powstania Warszawskiego, panią Wandą Świderską. Prelegentka opowiadała uczniom o wydarzeniach z lat okupacji niemieckiej i Powstania Warszawskiego. Spotkanie zorganizowała pani dyrektor Elżbieta Kopka i nauczyciel historii, pani Jolanta Kraśniewska.
17 października 2023 r. Ślubowanie uczniów klas pierwszych, którzy zostali przygotowani do uroczystości przez wychowawców, panią Hannę Marciniak i panią Renatę Banaszczak.
19 października 2023 r. XXIII Obchody Dnia Papieskiego odbyły się w pod ogólnopolskim hasłem „ Święty Jan Paweł II. Cywilizacja życia”. Uczniowie z klas V-VIII przybliżyli świadectwa i dzieła życia Jana Pawła II, zainscenizowali fragmenty najważniejszych przemówień i wystąpień papieża oraz zaprezentowali pieśni poświęcone Wielkiemu Rodakowi. Wiele emocji i wzruszeń dostarczył publiczności występ uczniów z klasy II, podczas którego zaśpiewali na góralską nutę pieśni : „ A my wom zycymy”, „ Zapada zmrok” „ oraz „Barkę”. Pieśni porwały zebranych do wspólnego śpiewu. Wielu gości zabrało głos, wśród których ks. Proboszcz Krzysztof Tempczyk wspominał, jak pontyfikat Jana Pawła II wpisał się w jego życiorys, a lokalni poeci zaprezentowali swoje wiersze o papieżu. Uroczystość zakończyła się skonsumowaniem przez gości i całą społeczność szkolną pysznych kremówek. Obchody Dnia Papieskiego upłynęły w podniosłej atmosferze, a za przygotowanie odpowiedzialni byli nauczyciele: Krzemińska Katarzyna, Jachowicz Renata, Majewska Renata, Majorek Ewa, Kuźmińska Justyna, Kurowska Monika, Perlikowska Justyna i Jędraszczak Piotr.
5 grudnia 2023 r. „Poruszamy Polskę” Nasza szkoła, na czele z panią dyrektor Elżbietą Kopką oraz koordynatorami - Magdaleną Kaniecką i Julitą Perlikowską-Tomasik, zgłosiła się do udziału w akcji, co zaowocowało przyjazdem, wspaniałych gości, jak Leszek Klimas ( Mistrz Świata Sylwetki Atletycznej 2019 (Słowenia) z zespołem dietetycznym( Justyna Konicka- absolwentka naszej szkoły, Sandra Brodowicz, Katarzyna Rozbicka) oraz redaktorem telewizyjnym Filipem Chajzerem. Leszek Klimas opracował autorski program żywieniowy oparty tylko i wyłącznie na naturalnych produktach, zdrowych i bezpiecznych, jak warzywa, owoce, nabiał, mięso, ryby, zdrowe tłuszcze.
Jasełka 2023 r. Wystawienie jasełek pt.: „Jeden zero dla Nieba” dla społeczności szkolnej odbyło się 20 grudnia 2023 r., a w Święto Chrztu Pańskiego, w styczniu 2024 r. uczniowie wystawili je dla szerszej widowni. Lokalna społeczność nie zawiodła i tłumnie przybyła na to wydarzenie. Jasełka przygotowane zostały przez uczniów klas VI i II, chór szkolny, grupę taneczną z klas III oraz przez dzieci z oddziałów przedszkolnych pod kierunkiem nauczycieli: Krzemińskiej Katarzyny, Majewskiej Renaty, Jędraszczaka Piotra, Perlikowskiej-Tomasik Julity, Kuźmińskiej Justyny, Kujawy Moniki, Majorek Ewy, Kanieckiej Magdaleny, Błaszczyk Grażyny, Pytkowskiej Agnieszki.
3 stycznia 2024 r. Rok 2024 jest wyjątkowy dla gminy Iłów ze względu na 800-lecie pierwszej wzmianki historycznej dotyczącej Iłowa. Z tej okazji Wójt Gminy Jan Kraśniewski ogłosił konkurs na mural historyczny : ,,IŁÓW- 800 lat historii mojej, Małej Ojczyzny”, który miał prezentować wydarzenia lub/i postacie historyczne związane z Iłowem i Gminą Iłów w latach 1224-2023 r. Nasi uczniowie zostali wyróżnieni w tym konkursie, a ich prace posłużą jako inspiracje do wykonania muralu.
23 kwietnia 2024 r.- 21 czerwca 2024 r. Jubileusz 90- lecia istnienia Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie. Działania związane z przebiegiem uroczystości to m.in.: III Powiatowy Konkurs Pieśni Patriotycznej i Legionowej „Bóg- Honor- Ojczyzna” , Powiatowy konkurs wiedzy o Józefie Piłsudskim „Józef Piłsudski –Twórca Wolnej Polski”, Wycieczka do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i na cmentarz Powązkowski w Warszawie, Wystawa – „Historia Szkoły”, gra terenowa „Zawód żołnierz dawniej i dziś”, Memoriał Absolwenta Szkoły Sylwestra Rożdżestwieńskiego , Bal Absolwentów.
21 maja 2024 r. Główne uroczystości związane z Jubileuszem 90- lecia istnienia Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie Program: msza święta w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Iłowie, złożenie kwiatów pod obeliskiem Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz pod Tablicą Upamiętniającą Nauczycieli Tajnego Nauczania Dzieci i Młodzieży na terenie Gminy Iłów, uroczystość w auli szkolnej im. Jana Pawła II (wystąpienia okolicznościowe, podsumowanie konkursów i projektów, program artystyczny pt. „Nasza Szkoła wczoraj i dziś”, wystąpienia Absolwentów Szkoły, zwiedzanie wystaw okolicznościowych, spacer Absolwentów po szkole, spotkania międzypokoleniowe, poczęstunek.
Kierownicy i dyrektorzy szkół w latach 1934-2024:
Kierownicy szkoły:
Marian Skwierczyński- od 1934 r.
Bronisław Migda- 01.02.1945- 31.08.1945
Henryk Dembowski - 01.09.1948-31.08.1972
Dyrektorzy i wicedyrektorzy szkoły :
Tadeusz Tomaszewski - dyrektor szkoły 01.09.1972 r.- 31.08.1984 r.
Emilia Szymańska – wicedyrektor 01.09.1972 r.- 31.08.1984 r.
Jan Łopaciuk – wicedyrektor 01.09.1972 r.- 31.08.1984 r.
Danuta Dragan - dyrektor szkoły 01.09.1984 r.- 31.08.1990 r.
Henryk Stępniak - wicedyrektor 01.09.1984 r.- 31.08.1990 r.
Henryk Stępniak - dyrektor szkoły 01.09.1990 r.- 31.08.1991r.
Marianna Włodarczyk - wicedyrektor 01.09.1990 r.- 31.08.1991 r.
Marianna Włodarczyk - dyrektor szkoły 01.09.1991 r.- 31.12.1992 r.
Wiesława Żaczek - wicedyrektor 01.09.1991 r.- 31.12.1992 r.
Andrzej Tucholski - dyrektor szkoły 02.01.1993 r.- 01.06.1993 r
Wiesława Żaczek - wicedyrektor 02.01.1993 r.- 01.06.1993 r.
p.o. dyrektora szkoły 01.06. 1993 r.-31.08. 1993 r.
Jan Paweł Kraśniewski - dyrektor szkoły 01.09.1993 r.- 31.12.1999
Wiesława Żaczek - wicedyrektor 01.09.1993 r.- 31.08.1998 r.
Bożena Józwik - wicedyrektor 01.09.1998 r.- 31.08.1999 r.
p.o. dyrektora szkoły - 02. 01. 2000 r.- 01.03.2000 r.
Henryk Stępniak - dyrektor szkoły 01.03.2000 r.- 31.08.2004 r.
Bożena Józwik - wicedyrektor 01.03.2000 r.- 31.08.2001 r.
Ewa Ryfa - wicedyrektor 01.09.2001 r.- 31.08.2004 r.
p. o. dyrektora szkoły - 01.09.2024 r.- 31.08.2005 r.
Ewa Ryfa - dyrektor szkoły 01.09.2005 r. - 31.08.2020 r.
Renata Majewska - wicedyrektor 01.10.2005 r. - 31.08.2020 r.
p. o. dyrektora szkoły - 13.06.2019 r.- 06.02.2020 r.
Bożena Józwik- wicedyrektor 01.09. 2017 r.- 31.08. 2019 r.
Anna Majchrzak - dyrektor szkoły 01.09.2020 r. - 09.11.2022r.
Elżbieta Kopka - wicedyrektor 01.10.2020 r. - 09.11.2022 r.
p. o. dyrektora szkoły - 10.11. 2022 r.- 31.08.2023 r.
Elżbieta Kopka - dyrektor szkoły od 01.09.2023 r.
Marzena Ryfa Kowalczyk- wicedyrektor od 01.12.2022 r.
30 maja 2024 r. Gościliśmy Panią Wiolettę Krzyżanowską - Mazowiecką Kurator Oświaty. Pani Kurator rozmawiała z Dyrektorem Szkoły panią Elżbietą Kopką, Wójtem Gminy Iłów panem Janem Kraśniewskim z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego oraz przedstawicielką Rady Rodziców panią Anną Kornacką.aOln
11 października 2024 r. Na zaproszenie Generała Brygady Sławomira Kojło dnia 11 października uczniowie klas Va, Vb, VII wraz z wychowawcami, doradcą zawodowym dyrektorem szkoły Elżbietą Kopka wzięli udział w wyjątkowych urodzinach 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w Bielicach, która obchodziła jubileusz. Wyjazd uczniów na obchody 80. był cennym elementem preorientacji zawodowej.
18 października 2024 r. Społeczność Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie uroczyście obchodziła XXIV Dzień Papieski Hasło Dnia Papieskiego brzmiało: „Św. Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”. Kontynuacją świętowania Dnia Papieskiego była Wieczornica dla społeczności naszej gminy, która odbyła się w Auli im. Jana Pawła II.
22 października 2024 r. Ślubowanie i pasowanie uczniów klas pierwszych. Pani dyrektor szkoły Elżbieta Kopka dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Wychowawczynie klas, pani Urszula Geras-Stodulska oraz pani Agnieszka Pytkowska wręczyły dzieciom pamiątkowe dyplomy.” w naszej szkole
2 grudnia 2024 r.I Po raz drugi gościliśmy Leszka Klimasa (Mistrza Świata Sylwetki Atletycznej z 2019 r.) – motywatora, trenera oraz twórcę innowacyjnej metody Efektu Klimasa w ramach akcji „Poruszamy Polskę”.
13 grudnia 2024 r. Szkolna drużyna harcerska „Leśni" brała udział w urodzinach patriotycznych w Słubicach przy Kopcu Powstańców Styczniowych. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Ziemi Iłowskiej. A
29 kwietnia 2025 r. Odbył się w naszej szkole IV Powiatowy Konkurs Pieśni Patriotycznej i Legionowej „Bóg-Honor-Ojczyzna”. Udział wzięło 29 uczestników z sześciu szkół podstawowych powiatu sochaczewskiego. Honorowy patronat: Poseł na Sejm III Kadencji pan Mariusz Ambroziak, Starosta Powiatu Sochaczewskiego pani Jolanta Gonta, Wójt Gminy Iłów pan Jan Krasniewski, Dyrektor Szkoły pani Elżbieta Kopka.
07 maja 2025 r. W naszej szkole odbył się II Powiatowy konkurs wiedzy o Józefie Piłsudskim pod hasłem.„Józef Piłsudski-Naczelnik Państwa Polskiego.” Patronat objęli: Maciej Małecki- Poseł na Sejm RP, Jolanta Gonta-Starosta Powiatu Sochaczewskiego,Jan Kraśniewski- Wójt Gminy Iłów.
20 maja 2025 r. Święto Szkoły- 91 lat istnienia szkoły.
Opracowała: Majewska Renata