ODPAKOWANI Zgodnie z naturą Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” (RUR) Najbrzydsze zwierzęta świata B&N B jak BEZPIECZNY N jak NIECHRONIONY Wybieram wodę DZIECIŃSTWO BEZ PRÓCHNICY „Czyste Powietrze Wokół Nas”. Projekty-100 lat niepodległości Projekt- Rodzice i dzieci powietrze bez śmieci Projekt powszechnej nauki pływania - Umiem Pływać Cyfrowobezpieczni

ODPAKOWANI

W roku szkolnym 2015/2016 Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie przystąpiła do ogólnopolskiego projektu aktywnej edukacji ekologicznej oraz kampania informacyjno– edukacyjna mającej na celu wzrost świadomości ekologicznej w zakresie gospodarki odpadami opakowaniowymi wśród dzieci od 6 do 12 lat oraz ich opiekunów.

Począwszy od września 2015 do końca czerwca 2016 r. w całej Polsce jak i w naszej szkole, propagujemy zachowania i pokazujemy jak właściwie i świadomie dbać o czystość naszej planety, zaczynając od siebie i swojego najbliższego otoczenia.

Przez cały rok szkolny dzieci będą mogły nauczyć się nie tylko jak rozpoznawać odpady i je segregować, ale również jak wykorzystać to, co na pierwszy rzut oka jest bezużyteczne.

Projekt rozbudza ciekawość i podnosi świadomość ekologiczną młodego pokolenia, prezentuje dobre praktyki, a także rozwija zachowania prospołeczne, pobudza kreatywność i buduje pozytywny trend wokół segregacji opakowań, która od dziś ma kojarzyć się wyłącznie z czymś przyjemnym, pożytecznym, a nawet opłacalnym.

W I półroczu zrealizowane zostały następujące inicjatywy:

• przygotowanie gazetki tematycznej na korytarzu szkolnym na temat recyklingu i segregacji śmieci w oparciu o materiały dydaktyczne pochodzące ze strony internetowej www. odpakowani.pl.
  • udział uczniów w konkursie Moja Ekookolica, którego celem było  zachęcenie do aktywnego zbadania okolicy pod kątem segregacji i recyklingu zużytych opakowań, określenia zagrożeń i wypunktowania pozytywnych zachowań. Konkurs miał również uświadomić uczestnikom, jak duży wpływ na ochronę środowiska, ale też wygląd okolicy, w której mieszkają, mają ich własne zachowania, zachowania ich kolegów, rodzin, sąsiadów, miejsc pracy rodziców.
  • wykonywanie ciekawych przedmiotów ze zużytych opakowań według ekopomysłów „Zrób to sam” na godzinie wychowawczej klasa VI B
  • rozwiązywanie quizów dla klas I-III przez uczestników zajęć SK LOP
  • oglądanie filmów i komiksów przez uczniów z klasy III B , materiały pobrane ze strony projektu
  • realizacja konkursu "Przetwarzam, więc jestem" - wykonanie przedmiotu użytkowego z wybranych odpadów opakowaniowych klasy IV-VI, Głównym celem Konkursu jest propagowanie wiedzy o różnych rodzajach opakowań i ich segregacji. Konkurs ma również na celu przybliżenie zagadnienia odzyskiwania odpadów, dlaczego jest ono ważne dla środowiska i każdego człowieka. Konkurs promuje aktywne działanie w zakresie zbierania i odpowiedniego przechowywania zużytych opakowań, aby mogły być one powtórnie wykorzystane.

Szkolnymi koordynatorami projektu są:
p. Aneta Dąbrowska-Gorzka oraz p. Marzena Ryfa-Kowalczyk