ODPAKOWANI Zgodnie z naturą Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” (RUR) Najbrzydsze zwierzęta świata B&N B jak BEZPIECZNY N jak NIECHRONIONY Wybieram wodę DZIECIŃSTWO BEZ PRÓCHNICY „Czyste Powietrze Wokół Nas”. Projekty-100 lat niepodległości Projekt- Rodzice i dzieci powietrze bez śmieci Projekt powszechnej nauki pływania - Umiem Pływać Cyfrowobezpieczni

DZIECIŃSTWO BEZ PRÓCHNICY

Dzieci, wychowawcy i  rodzice z oddziału przedszkolnego naszej szkoły w roku szkolonym 2014/2015 przystąpili do  realizacji  Projektu” Dzieciństwo bez próchnicy” Projekt „Edukacja , Promocja i Profilaktyka w Kierunku Zdrowia Jamy Ustnej Skierowana do Małych Dzieci, ich Rodziców , Opiekunów i Wychowawców” Współfinansowany przez Szwajcarię w Ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z Nowymi Krajami Członkowskimi Unii Europejskiej. Współfinansowanie Krajowe dla Projektu zapewnia Minister Zdrowia.

Głównym celem projektu było:

- obniżenie częstotliwości występowania próchnicy zębów u dziecka w wieku 0-5 lat

Cele bezpośrednie Projektu to:

-poprawa zdrowia jamy ustnej dzieci w wieku 3-5 lat

-wzrost świadomości i utrwalenie prawidłowych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej w grupach docelowych

W ramach tego projektu odbyło się szkolenie dla nauczycieli, rodziców i dzieci realizowane przez edukatora z zakresu profilaktyki  stomatologicznej i zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. Dzieci zostały wyposażone w szczoteczki, pasty do zębów, maskotki projektu- królika Pampisia oraz książeczki edukacyjne „Dzieciństwo bez próchnicy”. Uczestnicy projektu obejrzeli film edukacyjny „Higiena jamy ustnej.  W trakcie realizacji projektu w klasach odbyły się spotkania z pielęgniarką szkolną, która  przeprowadziła pogadanki z pokazem na temat ”Codzienna higiena jamy ustnej”, ”Wiem ,co jem”. Wychowawcy klas realizowali projekt poprzez zajęcia edukacyjne z królikiem Pampisiem np. „ Królik Pampiś- orędownik zdrowych zębów”, „ Jedz i pij mądrze”  „Kto dba o nasze zęby” promując zdrowy styl odżywiania się oraz przestrzeganie prawidłowej higieny jamy ustnej. Zdobyte wiadomości dzieci utrwalały poprzez: malowanki, gry edukacyjne, prace plastyczne, zabawy dydaktyczne,  karty pracy.

Projekt zakończy się w roku szkolnym 2016/2017.  Prowadzona działalność edukacyjna , dzięki podniesieniu świadomości zdrowotnej( małych dzieci, rodziców, opiekunów, nauczycieli, wychowawców)wpłynie na poprawę zachowań prozdrowotnych.